Вегетарианството

Тук можете да дискутирате по актуални проблеми свързани с вътрешната и външна политика на България и Европейския съюз, както и по проблеми от геополитическо значение за съвременния свят.

Модератор: Lord

Re: Вегетарианството

Мнениеот fak » 26 Юли 2013, 13:31

заради мъж го направих. Толко ми е бил акълът.
ама ми хареса, та си продължих с постната манджа.
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Благодарил (а): 943 пъти.

Мнениеот Snow-White » 26 Юли 2013, 13:59

camel написа:
Къде намеси кравите и котките, когато аз не съм сравнявал човешкия организъм с някое конкретно животно.
Добре, щом искаш да пиша грамадни постове - нямам против.

1. Хищниците имат остри нокти, с които да разкъсват плячката - хората и тревопасните нямат.
2. Хищниците имат къси черва - хората и тревопасните животни имат дълги.
3. Хищниците имат остри предни резци - хората и тревопасните нямат. (добро сравнение направи при кравите, че единственото, което имали общо с човешките е, че не са остри - БИНГО. Нали не мислиш, че ги сравнявам 1 към 1, защото реално погледнато много малко тревопасни имат 100 % едни и същи зъби. Тук обаче говорим за pattern, защото един хищник се нуждае от остри зъби.) :)
4. Хищниците имат силна солна киселина в стомаха, която помага за разяждането на костите - хората и тревопасните имат същата киселина, но в пъти по-слаба.
5. Хищниците имат киселинна слюнка, а хората и тревопасните - алкална.
6. Стомашният тракт при хищниците е къс, от този при тревопасните и хората - много по-дълъг.

И не - намери кого да наричаш вегетарианец. Не съм вегетарианец и обичам всякакъв вид месо. И много мразя вегетарианци да се опитват да ме убеждават да спра да ям месо, когато аз не убеждавам тях да започнат да го правят. (щото видиш ли, те се чувствали много по-добре, откакто не консумирали месо - ами аз се чувствам супер добре като си го консумирам, при все, че наистина понякога е хубаво да изчистиш организма си за 2-3 седмици и да спреш месото, но да го спреш изцяло - нем). :rabbit:

Тонът ти е много язвителен, не знам защо. Използвах котката като пример за хищник и кравата като пример за тревопасно (защото ти каза "тревопасно", а не просто "растителноядно"). Не съм вегетарианец, нито веган. Никога не съм била и се надявам да не ми се налага да бъда. Тук и ти не уцели :D .

1. Хищниците имат остри нокти, но те служат по-скоро за улавяне на плячката. Разкъсването става със зъбите. Кучешки зъби тревопасните нямат, само някои мъжки животни. Те служат за чупене на кости при същинските хищници. При човека са рудиментарни и функцията им е малко по-различна.

2. Разликата в дължината на червата е ЕЙ ТОЛКОВА ГОЛЯМА както между човека и тревопасното, така и между човека и хищника. Човекът и тревопасното имат по-дълги черва от тези на хищника, но тези на тревопасното са дори още по-дълги от човешките. Това, че и на двете са "по-дълги от на хищника" не е никаква база за адекватно заключение.

3. Сега пак зъбите. При човека резците служат за отхапване. Резците на котката виждал ли си ги колко са големи? Знаеш ли за какво служат?

4. Отиваме на солната киселина. Човешката е по-слаба от тази на хищника, но много по-силна от тази на кравата. Знаеш ли кой е хищникът с най-силна такава киселина? А знаеш ли, че този хищник изобщо няма зъби? Ама нито един! :lol:

5. Киселинността на слюнката при човека се влияе от възрастта. Ако за теб този показател е последна инстанция, значи според теб се раждаме тревопасни, а с възрастта ставаме хищници......

6. Стомашен тракт? WTF?!?!?!?! :shock: Червата ги разискахме, предполагам, че само за стомаха става въпрос. Не може да поставяш човешкия и тревопасния под общ знаменател. Губим надпреварата с 4:1 в полза на преживните. :lol:

п.п.: Ти първи се заяде на една от любимите ми теми, сега ще си носиш последствията :lol:
ИзображениеИзображение
Аватар
Snow-White
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 27 пъти.

Мнениеот camel » 26 Юли 2013, 14:25

Snow-White написа:Тонът ти е много язвителен, не знам защо. Използвах котката като пример за хищник и кравата като пример за тревопасно (защото ти каза "тревопасно", а не просто "растителноядно"). Не съм вегетарианец, нито веган. Никога не съм била и се надявам да не ми се налага да бъда. Тук и ти не уцели :D .

1. Хищниците имат остри нокти, но те служат по-скоро за улавяне на плячката. Разкъсването става със зъбите. Кучешки зъби тревопасните нямат, само някои мъжки животни. Те служат за чупене на кости при същинските хищници. При човека са рудиментарни и функцията им е малко по-различна.

С това нищо не доказваш, а се хващаш за малък детайл, който е маловажен. Дали разкъсват или улавят не е толкова от значение, колкото, че тревопасните [b]и човека нямат такива нокти. Факт. [/b]
2. Разликата в дължината на червата е ЕЙ ТОЛКОВА ГОЛЯМА както между човека и тревопасното, така и между човека и хищника. Човекът и тревопасното имат по-дълги черва от тези на хищника, но тези на тревопасното са дори още по-дълги от човешките. Това, че и на двете са "по-дълги от на хищника" не е никаква база за адекватно заключение.

Напълно не съм съгласен. Може и да ми намериш тревопасно с по-дълги черва от човешките и затова няма да споря. Отново говоря за ОСНОВНА разлика, която отличава човека от хищника. И да - по този фактор човек е МНОГО по-тревопасен, отколкото хищник. Факт.
3. Сега пак зъбите. При човека резците служат за отхапване. Резците на котката виждал ли си ги колко са големи? Знаеш ли за какво служат?

Отново ми говориш за котката и бягаш от темата - хората нямат кучешки зъби, което е характерно за почти всички хищници. По това отношение те са повече тревопасни, отколкото хищници. Факт. Хората имат кътници -характерни за тревопасните и почти закърнели при хищниците. Факт.

4. Отиваме на солната киселина. Човешката е по-слаба от тази на хищника, но много по-силна от тази на кравата. Знаеш ли кой е хищникът с най-силна такава киселина? А знаеш ли, че този хищник изобщо няма зъби? Ама нито един! :lol:

Сама го каза- човешката е по-слаба от тази на хищниците. Това, че конкретното животно крава може да има дори по-слаба е бягане от темата.
Отново човек е по-близо до тревопасните, отколкото до хищниците. Факт.
Възможно е да има такъв хищник. Отново говорим изключения - общи правила.

5. Киселинността на слюнката при човека се влияе от възрастта. Ако за теб този показател е последна инстанция, значи според теб се раждаме тревопасни, а с възрастта ставаме хищници......

Това за пръв път го чувам. Не съм експерт и няма да споря. Все пак ми се струва невероятно човек да развие от алкална-киселинна, освен ако отново не говорим за изключения.

6. Стомашен тракт? WTF?!?!?!?! :shock: Червата ги разискахме, предполагам, че само за стомаха става въпрос. Не може да поставяш човешкия и тревопасния под общ знаменател. Губим надпреварата с 4:1 в полза на преживните. :lol:

п.п.: Ти първи се заяде на една от любимите ми теми, сега ще си носиш последствията :lol:

Дори що се отнася до инстинктите сегашните хора (голяма част от тях) са много далеч от хищници, защото повечето биха се ужасили ако им се наложи да убият животно с голи ръце и да го изядат. С други думи - тези инстинкти са почти изчезнали, а в същото време никой няма да откаже да набере малко коприва и да си я сготви. Още един аргумент за тревопасни-хищници.

Съжалявам, но аргументите ти, че някои тревопасни се различават от хората (което може и да е така, не съм запознат с устройството на кравата и на котката) просто не могат да ме убедят, когато аз говоря с факти и генерални изводи.
Това не променя факта, че ако кравата има черва 10 пъти по-дълги от дължината на тялото си, а човека - 12 (докато хищниците имат само 3-4 пъти по-дълги) това поставя човек като устройство на тялото по-близо до тревопасното.

Пийс.
dexteriti написа:Не си нищо повече от един шибан никнейм и твоето мнение си е като твоя г*з, носи си го, но не го навирай много...
:notworthy:

- I want to change the world....
Did u bring in any weapons?
- Of course not!
Then you are not changing anything...
Аватар
camel
SentineL

Благодарил (а): 42 пъти.

Мнениеот Kristo » 26 Юли 2013, 14:51

fak написа:заради мъж го направих. Толко ми е бил акълът.
ама ми хареса, та си продължих с постната манджа.

Не е фатално де. Някои жени стават ку%ки заради мъж, ти си станала веге. Кво толко?
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот Snow-White » 26 Юли 2013, 15:14

Camel, аз не разбрах за какво спорим, при положение, че темата е Вегетарианството, а аз и ти сме еднакво не-вегетарианци. :lol:

Аз не се опитвам да ти докажа, че сме по-близо до едните или другите. Идеята ми е, че в биологията няма такова нещо като "по-близо до еди-кое-си". Едно животно или е хищник (примерно), или не е. Няма "близо до", няма "65% хищник, 35% тревопасно". Хората не са нито хищници, нито тревопасни. Колко точно далеч сме от тези две крайности не е важно в случая. В предишния ми пост ти обърнах внимание на някои неточности, които за мен са важен елемент (професионално изкривяване може би :P ). Не съм искала да се заяждам, просто рефлектирам твоя тон, защото ти, така да се каже, стреляш по мен с М16, а искаш да ти отговарям с "Макаров". :D

И като почнете с тая дължина на червата......те имат и други, много по-важни характеристики, не само дължина. Мъжките черва са по-къси от женските - по тая логика би трябвало жените да са по-растителноядни от мъжете. Освен това има хора с много къси черва (4м и по-малко, без външни корекции). И това съотношение е строго индивидуално. Ако си в БФ, ще го учите по Биофизика. Ако не - има предостатъчно литература по въпроса. :D Недей с лошо. Мой ред е да кажа пийс :rr: .
ИзображениеИзображение
Аватар
Snow-White
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 27 пъти.

Мнениеот slighter » 26 Юли 2013, 16:21

бе само се надявам някакви такива псевднонаучни, криворазбрани факти да не подведат някой да си прецака здравословното хранене. Човек трябва да яде това, което му е вкусно и го кара да се чувства добре.
Някакви безсмислици от сорта, че месото се усвоявало много по-бавно от зеленчуците, едва ли не протичали не знам си какви вредни процеси на гниене в храносмилателната система и се отделяли не знам си какви токсични вещества са пълни глупости!
Храносмилателната система на всички човекоподобните е еволюирала в продължение на достатъчно много милиони години, за да се справя абсолютно еднакво добре с усвояването на хранителни вещества както от растителен така и от животински произход както и с неутрализирането на всякакви евентуални вредни влияния за организма, особено при спазването на добре балансирана диета.
Нали се сещате, че в изречението: "Изядох 5 пържоли и ми стана супер тежко." проблемът не е в думата "пържола", проблемът и в цифрата 5!
Не знам дали сте виждали овца преяла с 5-10 килограма сено (общо-взето е навирила копитата!), докато едрите хищници спокойно може да изядат и над 15кг месо наведнъж без да им направи особено впечатление.
Така че, видът на храната далеч не е от толкова определящо значение, колкото пише по разни измислени сайтове.
Най-важно е количеството и разнообразието, а колкото повече видове храни се изключват от менюто на всеяден организъм, толкова повече това намалява разнообразието и толкова по-трудно става да се намерят други групи храни даващи същотото количество и качество хранителни вещества.
Аватар
slighter
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 243 пъти.

Мнениеот alter ego » 11 Авг 2013, 16:22

Топличко е, но сега ще забия една много голяма свинска плескавица! Много вкусна я правят в този магазин, защото е по сръбска рецепта и е само свинска кайма. Това за мен решава въпросът с вегетарианството. Кемъл, и Сърбия е дала нещо на света! :geek:
:Laie_2: Into the endless we ride... :Laie_42:
Аватар
alter ego
A Soul Lost in Endless Time

Благодарил (а): 256 пъти.

Мнениеот camel » 11 Авг 2013, 22:36

А колко е взела от света....никой не знае. :?
dexteriti написа:Не си нищо повече от един шибан никнейм и твоето мнение си е като твоя г*з, носи си го, но не го навирай много...
:notworthy:

- I want to change the world....
Did u bring in any weapons?
- Of course not!
Then you are not changing anything...
Аватар
camel
SentineL

Благодарил (а): 42 пъти.

Мнениеот FloWersOfEviL » 14 Авг 2013, 19:10

Изображение
Our best dreams are not dreamed alone, but together.
Аватар
FloWersOfEviL
Белодробна маниачка..

Благодарил (а): 739 пъти.

Мнениеот DeX » 14 Авг 2013, 20:20

Аз пък от три години не съм ял месо. И хляб! Много по-лекичко ми е и приятно. Пък какво шкембе имам... ама то от бирата сигурно :D А, излъгах. Преди 2 години изядох две парчета луканка, че се хванахме на бас за 50 кинта.

И та като цяло, на мен ми е много по-добре така. Но и да си ядеш месо има много плюсове, и съм определено ЗА месоядството. Има си неща, които марулята не може да ти набави. Но Ви препоръчвам на всички, просто да пробвате за една седмица да станете вегета. Не да спрете напълно, а просто за експеримент! Организма се пречиства мъничко, детоксикира, и хидратира много добре! Плюс това в книгата за природна медицина на д-р Мермерски се препоръчва веднъж годишно.
Like the light, you disappear...
Аватар
DeX
В началото бе словото

Благодарил (а): 4 пъти.

Мнениеот Chobanizator » 27 Авг 2014, 10:02

Вегетарианството е вредн за вашето здраве... :)
Chobanizator
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Etiainen » 27 Авг 2014, 12:15

DeX написа:Има си неща, които марулята не може да ти набави.

На тебе кой ти каза, че вегетарианците ядат само марули?
п.п не съм вегетарианец.
For a moment your eyes open and you know
All the things I ever wanted you to know.
I don't know you, and I don't want to..
Till the moment your eyes open and you know.

Моето творчество - Windy Sunset's Creations :D
Аватар
Etiainen
Земя под вълните

Благодарил (а): 406 пъти.

Мнениеот amd » 28 Авг 2014, 19:39

Etiainen написа:

Марулята е синоним/жаргон на неживотинска храна. Предполагам това е имал предвид DeX...и е напълно прав :D
Аватар
amd
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 13 пъти.

Мнениеот Kristo » 28 Авг 2014, 22:51

amd написа:
Etiainen написа:

Марулята е синоним/жаргон на неживотинска храна. Предполагам това е имал предвид DeX...и е напълно прав :D

Марулята си е доста полезна и вкусна... ама виж лапад, кълнове, коприва, патладжани и бамя... това дори и животните не ги ядат, смятай... Хранителната верига е следната:

ХОРА ---> ПРАСЕТА ---> ХУБАВИТЕ ЯБЪЛКИ

Защо трябва да се бъркаме в природните закони и да изключваме прасетата от тази диаграма?
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот fak » 29 Авг 2014, 20:37

:toothy4:
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise