Проблемът с "бежанците" от Сирия

Тук можете да дискутирате по актуални проблеми свързани с вътрешната и външна политика на България и Европейския съюз, както и по проблеми от геополитическо значение за съвременния свят.

Модератор: Lord

Re: Проблемът с "бежанците" от Сирия

Мнениеот camel » 27 Ное 2013, 14:58

Да, ама неработещите цигЪни (българските цигани, за сирийците не говоря) са повичи. Обори мееее :P :P :P
dexteriti написа:Не си нищо повече от един шибан никнейм и твоето мнение си е като твоя г*з, носи си го, но не го навирай много...
:notworthy:

- I want to change the world....
Did u bring in any weapons?
- Of course not!
Then you are not changing anything...
Аватар
camel
SentineL

Благодарил (а): 42 пъти.

Мнениеот Kristo » 27 Ное 2013, 15:32

Тц, пенсионерите са повече и се множат с по-голяма скорост от циганите... Тях не ги ли издържате вие работещите баш?
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот camel » 27 Ное 2013, 15:44

Пенсионерите са си заслужили ние да ги издържаме, защото цял живот те са издържали нас, докато станем годни сами да се грижим за себе си, ерго - да се грижим за тях, когато те вече (поради очевадни причини) не могат да го правят.
Друго си е да напълниш корема на 10 Айшета (това всеки го може) и после да не ти пука какво ще стане с малките - дали ще имаш пари да ги гледаш, да ги научиш да четат, да им осигуриш стабилно бъдеще (това вече не го може всеки) и т.н.
На едното му се вика нормално функциониране на едно общество, а на друго - пълна безотговорност и дори егоцентризъм - щото на мен не ми е приятно до центъра на София да се мъкнат стотици необразовани и крадиливи циганчета. Също така не ми е приятно да плащам за безотговорността на някой циганин (+ безотговорни български родители, които си зарязват децата). Едното трябва да се толерира, а другото - не.

Това е толкова тъпо сравнение, че си мисля, че го направи без явна причина, а просто за да продължаваме да си дръгнем езиците по тая тема.
dexteriti написа:Не си нищо повече от един шибан никнейм и твоето мнение си е като твоя г*з, носи си го, но не го навирай много...

- Of course not!
Аватар
camel
SentineL

Мнениеот Kristo » 27 Ное 2013, 16:02

Не, и двете групи получават социална подкрепа от държавата - т.е. от нас. Ти просто изтъкна етническа принадлежност като основание "защо не я заслужават". Аз изтъкнах възрастова и ти почувства, че не е редно така. Какъв по-добър начин да те науча на толерантност? Това е най-лесния пример - ти подкрепяш една дискриминация, но отричаш друга, поставям ги на 1 плоскост и стискам палци да видиш аналогията.

Може би ще сме на едно мнение, че пенсионер-циганин не бива да получава подкрепа, а?

Не е ли странно, че при демографска криза, хората се жалват от жени, родили по 10 деца?

Или всичко е Ок, стига да не са от различен етнос?
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Мнениеот camel » 27 Ное 2013, 16:26

Кристо,бе. Разбирам те, че си еманация на либералността в най-висшата и форма и колкото и да ти се кефя за това, толкова и не те разбирам и няма да те разбера (вероятно никога).

Ти ми говориш за дискриминация, а аз ти говоря за градивност и деградация - за здрав разум и свободия.

Слепият не е дискриминиран, че не може да управлява самолет ако ще да ореве целия свят - НЕ може да управлява самолет, защото е сляп (много неприятно за него, ако това е негова мечта, но животът не винаги е справедлив към всеки, за съжаление). Това е здрав разум.

Човек с плоски стъпала и проблеми с очите като мен не може да бъде войник (колкото и да ми се искаше да служа).

Хомосексуалистът не може да се ожени за друг такъв, защото бракът е бил винаги нещо, което е целило създаването и запазването на семейство - нещо, което не може никога да създадат 2ма хомосексуалисти. Признаването на такива бракосъчетания означава, че държавата приема хомосексуализмът за нещо нормално, а то не е (със сигурност не трябва да се преследва и линчува, но със същия ефект не трябва да му се придава показност и да се рекламира сред обществото). Защо не е нещо нормално - ако врътнем часовника 100 години назад и си представим, че цялото човечество се обърне на хомосексуализъм - нас просто нямаше да ни има. Това не е нормално. Отново - не дискриминирам, а влагам здрав разум (познавам много хомосексуалисти и смея да твърдя, че винаги съм се отнасял с тях като равен с равен). Хетеросексуалният мъж и хомосексуалният мъж са на една плоскост - и двамата не могат да се оженят за друг мъж. Нито един от двамата не може да се ожени за майка си или за куче. Тук няма дискриминация, а закони и здрав разум. Моля да не започваме спор на тая тема - просто излагам рандом аргумент в защита за цялостния си възглед по повод на дискриминацията.

Етническата принадлежност в случая се е насадила като аргумент в съзнанието на хората поради обективни причини, за които самите цигани са си виновни.
Един циганин, който не използва презерватив като прави сех с Айшето и много добре съзнава, че това може да доведе до раждането на малко циганче, за което той няма пари, което най-вероятно няма да отиде на училище, и което цял живот ще проси и ще краде, е безотговорен човек и заслужава по-малка помощ от тази за отговорните хора (без значение дали са цигани или българи). Такива хора се наричат паразити - имат възможност да направят нещо, но не искат понеже баща им е бил такъв, и дядо им и т.н. и т.н. до девето коляно.
А що се отнася до демографката криза - тя няма да се реши от циганската раждаемост, защото тя до известна степен се парира от високата смъртност сред циганите (защо ли?...мигар техните родители не могат да ги научат на елементарни хигиенни навици).

С бежанците ситуацията е по-различна, защото те бягат от страна, в която се води унищожителна гражданска война. И все пак ти как искаш хората да са спокойни, че в тяхното село се строи лагер за сирийци, които идват от (може ли да се нарече държава или по-скоро катун - с цялото ми уважение към Сирийската култура, за която знам малко) държава, където хора се заравят живи, където се избиват деца и се ядат сърца на починали хора (НЕ ОТ ПСИХИЧНО болни изроди, които да бъдат линчувани след такъв акт) - все едно живеем в 10-ти век.
Но както казах преди нямам нищо против да се отпуснат повече пари за тези хора, ако това се направи и за мизерстващите българи.

И да - пенсионер-циганин, който е РАБОТИЛ и е бил полезен на обществото, трябва да получава пенсия както всички нормални хора.

- Of course not!
Аватар
camel
SentineL

Мнениеот Kristo » 27 Ное 2013, 17:12

Надявам се осъзнаваш, че ако бяхме 19ти век, повечето хора щяха да са на твоето мнение. Но колкото повече напредва човешката цивилизация, толкова повече напредва и мисленето на хората. Сега може много хора да сте с такива позиции, но един ден ще сте малцинство и накрая ще изчезнете. Както е изчезнало робовладелството, апартейда, нацизма и т.н.

Не крий нищо зад "здрав разум", защото "здравият разум" предполага свобода и равенство между индивидите, а хората го използват този израз за да прокламират дискриминация. Не е "здрав разум" да търсим причини да ограничим нечий права, защото не виждаме друга опция и не приемаме нещо за нормално. Навремето третирането на чернокожи като животни е било нормално, ерго - здрав разум е да не се държиш с тях като с равни.

"Здравия разум" не бива да е консервативен, а прогресивен. Здрав разум е когато не освобождаваш предсрочно масов убиец за добро поведение, а не като насилствено му правиш лоботомия. Границата е тънка между това "кое е добре за всички" и "кое е добре за всички, с изключение на няколко души"... Рано или късно обществото ще трябва да се поправи и да не наказва тези "няколко души"...

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Мнениеот camel » 27 Ное 2013, 17:27

Kristo написа:Надявам се осъзнаваш, че ако бяхме 19ти век, повечето хора щяха да са на твоето мнение. Но колкото повече напредва човешката цивилизация, толкова повече напредва и мисленето на хората. Сега може много хора да сте с такива позиции, но един ден ще сте малцинство и накрая ще изчезнете. Както е изчезнало робовладелството, апартейда, нацизма и т.н.

Не крий нищо зад "здрав разум", защото "здравият разум" предполага свобода и равенство между индивидите, а хората го използват този израз за да прокламират дискриминация. Не е "здрав разум" да търсим причини да ограничим нечий права, защото не виждаме друга опция и не приемаме нещо за нормално. Навремето третирането на чернокожи като животни е било нормално, ерго - здрав разум е да не се държиш с тях като с равни.

"Здравия разум" не бива да е консервативен, а прогресивен. Здрав разум е когато не освобождаваш предсрочно масов убиец за добро поведение, а не като насилствено му правиш лоботомия. Границата е тънка между това "кое е добре за всички" и "кое е добре за всички, с изключение на няколко души"... Рано или късно обществото ще трябва да се поправи и да не наказва тези "няколко души"...

Тоест след още 2-3 века безотговорните паразити (като голяма част от нашите цигани) ще получават равни пенсии с хората, които са се трудили цял живот.
егати бъдещето. Добре че няма да живея в него. :lol:
Отново не каза нищо конкретно относно дискриминацията, а вкара стария аргумент "обществото (една част от него) не мисли като мен, ама моето мислете 100 % е правилното, а тяхното е грешното". Нито ти, нито аз ще доживеем да видим. Ами ако аз вкарам контра "аргумента" - че след 2-3 века хората ще мислят дори повече като мен какво правим?
Питам аз - като съм зле с очите и с плоски стъпала дискриминиран ли съм, че не ме взеха в казарма, а другия снажен момък, с перфектно зрение и здрав като бик, са го взели?
Питам аз - дискриминация ли е да помагаш повече (наблегни тук) на хората, които са помагали на теб (майка, дядо, баща, баба, брат, сестра .н.), отколкото да помагаш на рандом хора от улицата?
А здравият разум винаги е бил прогресивен. Затова и сме се съхранили толкова хиляди години.

Казвал съм ти го и преди - какво мислиш ти няма никакво значение, тъй като не си мерило за нищо.
Аз също не съм, но поне се старая да не правя генерализации, пречупени през призмата на моето мнение като "скала за...хм...правилност?".

Айде баста.

- Of course not!
Аватар
camel
SentineL

Мнениеот Kristo » 27 Ное 2013, 18:09

Всъщност си бил дискриминиран за казармата - нищо не ти е пречело да те вземат, просто нямаше да ти дават да вършиш работа, която изисква добро зрение и добри ходила. Можеш да си готвач или да пазиш складове. Друг е въпроса, какво печелиш като си в казармата и вършиш тия дейности?

И за другото - дискриминация е, когато говориш за общите средства на държавата - да се разпределят по справедливост различна от законовата. Ако ти имаш пари, никой не те спира да си ги даваш на който решиш. Но когато са на държавата и тя решава, че ще води социална политика и ще подкрепя дадени групи (пенсионерии, социално-слаби, многодетни, бежанци, сираци, инвалиди...) - нейно право е да определи със закон, как да ги харчи. Ти като гражданин си длъжен да внасяш своя дял в общата сума и толкова. Ако взимаш отношение, кой заслужава повечко от тези пари, проявяваш дискриминативно мислене. Можеш да промениш ситуацията, когато си на ръководен пост и имаш това право. Но принципа на равноправие на гражданите и принципа на социалната държава казват, че всички са равни - равни, защото имат право на държавна помощ. Колко и каква да е тя - е определено със закон. Ограничаването на дадена група хора на принцип различен от законовия/те (например различните категории пенсионери получават различни видове пенсии - това е по закон) е дискриминация.

Като говорим за пенсионна система - тя не прави разлика между хора от различни етноси. Това което наричаш "паразити" може да са хора от всякакви етноси. Напълно е възможно след 2-3 века държавата да е разделена на 2 - работещи българи и паразити българи, които чакат на помощи. Няма как да знаем. Тук говорим за граждански права - за този вид прогресивно мислене говоря аз - да не третираме дадени групи хора различно, защото са различни. Ти направи генерализация на всички цигани като "паразити", същото в което аз обвинявам британските власти че правят спрямо българите. За подобна дискриминация ми се иска да видя прогрес в по-хуманна посока. И в Англия да пораснат, и в България. В твоите думи няма нищо прогресивно, а напротив - консервативно.

Има държави в които либералното и напредничаво мислене е заложено в мнозинството от хора. А хуманизмът започва от Ренесанса. Век след век е постигал победа след победа - това не са мои мисли, а са научни факти. Паднало е робството, паднало е половата дискриминация между жените и мъжете, а после между хетеросексуалните и хомосексуалните, падна религиозната нетолерантност. Не във всички държави и общества, но и това ще стане. А принципите за равноправие и хуманност не са глупости, които аз съм измислил, а си съществуват и прогресират с времето, печелейки нови и нови битки. Надявам се победят и тука. Защото те са здравия разум...

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Мнениеот Надежден Случай » 27 Ное 2013, 18:31

Kristo написа:Но когато са на държавата и тя решава, че ще води социална политика и ще подкрепя дадени групи (пенсионерии, социално-слаби, многодетни, бежанци, сираци, инвалиди...) - нейно право е да определи със закон, как да ги харчи. Ти като гражданин си длъжен да внасяш своя дял в общата сума и толкова. Ако взимаш отношение, кой заслужава повечко от тези пари, проявяваш дискриминативно мислене. Можеш да промениш ситуацията, когато си на ръководен пост и имаш това право.

Ти вече си толкова прогресивен,че започна да оборваш смисъла от каквото и да е недоволство и протести. :lol:
Real friends will serve you long,
Sunshine or ain't.
Real friends won't do you wrong,
Real friends don't change.
Аватар
Надежден Случай
Един от клуба на моралното влияние

Благодарил (а): 38 пъти.

Мнениеот Kristo » 27 Ное 2013, 18:34

Не ми слагай думи в поста, които не съм написал.

Няма как и не искам да оборя нещо, което е позволено със закон. Като протестите например. Но мога да оборвам възгледи, които са противозаконни. Като дискриминацията например.

Недоволството е хубаво нещо, ако почива на логика, закон и морал. Ако е плод на други неща е лигня. Протест срещу бежанците не е същото като протест срещу правителството. Сетете се защо...

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Мнениеот camel » 27 Ное 2013, 18:44

Странното е, че аз не съм се чувствал дискриминиран от цялата тази работа, а просто преглътнах факта, че поради разни недъзи, които имам, не съм годен да 6ъда пълноценен войник. Защото (ние не сме били в казарма, но съм слушал истории) там няма "искам да правя това или онова". You are in the army now. Stand up and fight - мн. добра песен. :)

За нормативната рамка на раздаването на държавни помощи няма да споря, защото е ясно, че си по-добре запознат.
Нека да говорим извън правото.
Ние живеем в общество, в което всеки помага с нещо. Някои хора (поради заболяване, недъг и т.н.) нямат възможността да помагат и ние (бих казал заради проста човешка солидарност сме разписали нормативна уредба) и сме се задължили да им помагаме.
В случая с циганите имаме случаи на хора, които не се включват в обществото (даже си създават собствени катуни и се дистанцират от него) и живеят на негов гръб - не работят, не плащат данъци, не се трудят - нищо. Хайде сега забрави всякакво право и кажи дали е честно те да получават същите помощи като всеки друг помагащ на обществото индивид. Ако това е дискриминация, а не здрав разум - така да бъде!
Ако в блока ви има прокарано парно и е така създадено, че всеки трябва да плаща определен равен дял, но съседът Пешо категорично отказва да го плати, защото не му се занимава, и ти трябва да платиш неговия дял, как ще реагираш?
Относно победите - половата дискриминация се е появявала периодично в различни етности и общества, както по същия начин е изчезвала. Да не говорим, че историята помни както крале, че даже и кралици, а да не говорим, че е имало и Папеса. Религиозната нетолерантност никога не е паднала. Даже в момента ми се струва, че се е изострила (лично мнение). За хомосексуалистите и техните нарушени права - провери какво е ставало в Рим, после и в Европа по времето на Френската революция - сигурно има и много повече примери - той е доста често срещащо се явление (със своите пикове и залези).
А това за закона и че всички са равни - това е най-голямата илюзия на човечеството, граничеща с утопичността по толкова много параграфи (макар и да ми се иска хората да бяха равни пред закона).
НИКОЙ не е равен пред закона - всички са равни, но само на хартията, на която е отпечатан.

Честно, Кристо, пожелавам ти да станеш съдия и след 10 години стаж да отидем на по кафе и ти да ми повториш пак онова нещо, че хората са равни пред закона.
Шапка ще ти сваля. Казвам го напълно искрено.

- Of course not!
Аватар
camel
SentineL

Мнениеот Lord » 28 Ное 2013, 00:35

Придържайте се към темата. Това е тема за бежанците в България. Следващите мнения, които обсъждат други малцинствени групи, ще бъдат трити.
Мы строили, строили и наконец построили. Ура!
http://www.youtube.com/watch?v=BTgScuKReSo

Clevinger was dead. That was the basic flaw in his philosophy.
Аватар
Lord
The bombardier

Благодарил (а): 158 пъти.

Мнениеот camel » 29 Ное 2013, 17:47

http://www.novini.bg/news/168584-сирийци-заклаха-и-изядоха-лъва-от-зоопарка-в-дамаск.html

:roll: :roll: :roll:

Може би със слона щеше да е по-практично...

- Of course not!
Аватар
camel
SentineL

Мнениеот fak » 29 Ное 2013, 17:51

е, те сигурно искат да му вземат силата и смелостта.
нали ядяха и човешко на тоя принцип
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Благодарил (а): 943 пъти.

Мнениеот camel » 29 Ное 2013, 17:56

Аз не съдя никого. Никога не съм бил в позиция (надявам се и да не бъда) да съм толкова гладен, че да тръгна да ям лъва от зоопарка.
Въпросът е колко души от тези 20 милиона ще нахрани тоя лъв и като цяло просто не мога да проумея как в 21 век има хора, на които пророкът (без значение кой как се нарича) да разрешава какво да ядат и какво не.

- Of course not!
Аватар
camel
SentineL

ПредишнаСледваща

Назад към Мнения