Окупирай... СУ?

Тук можете да дискутирате по актуални проблеми свързани с вътрешната и външна политика на България и Европейския съюз, както и по проблеми от геополитическо значение за съвременния свят.

Модератор: Lord

Окупирай... СУ?

Мнениеот Geri.A » 24 Окт 2013, 21:33

Какво ви е мнението за тази проява? И съответно участвате ли в окупацията? (Предполагам, че всички сте запознати, затова не давам линкове.)
Аз самата се колебая какво отношение да взема.
Аз съм за консенсуса, но преди всичко според моите условия.
Аватар
Geri.A
Пишеща машина

Благодарил (а): 56 пъти.

Re: Окупирай... СУ?

Мнениеот MidwinterSun » 24 Окт 2013, 21:50

Тамън се канех да пусна тема, че изоставаме със събитията, ама ме беше ловнал мързелът...

Днес отидох. Посетих лекцията на проф. Калин Янакиев, останах с доста добро впечатление. Не съм особено сигурна доколко съм съгласна с някои негови гледни точки, но това в крайна сметка няма кой-знае-какво значение.

Само ми е мъчно за тия, дето неуморно дуднат за прекъснатата лекция и разстроения учебен процес. А за просташките и обидни изказвания, на които станах свидетел, просто не ми се коментира...
Целта на Истинската котка е да си живее живота мирно и тихо, с възможно най-малка намеса от страна на човешките същества.
Всъщност почти като при истинските хора.
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Благодарил (а): 317 пъти.

Мнениеот slighter » 24 Окт 2013, 22:30

не съм ходил... но Таков звучи: "уау"... http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2013/10/ ... reneno_no/
(предпоследният цитат за свещеника е уникален просто)

иначе подкрепям инициативата макар иии да е малко като... (не мога да намеря подходящо сравнение...) все едно да те бият в училище и ти да си се заключиш в собствената стая и да не излизаш от там...
Някак си... не е най-ефективното нещо, което може да се измисли.

Проблемът в ситуацията е, че няма единство между хората... някой не виждат никакъв проблем в сегашното управление.. или не искат да го видят или не ги интересува и не могат да разберат какъв е проблем на тези които протестират... даже и между студентите (млади, не политически обременени хора... даже и там има разделение...). И най-любимият ми аргумент от всичките "ма то кво ша стане като се махнат тия... то пак ше изберем същите, те и предишните пак бяха толкоз зле".... толкова пъти съм чувал това, че вече като го чуя и посягам към брадвата.

Щом няма единство в народа, значи сме си заслужили такива хора да ни "управляват" (да не използвам по нецензурен израз)... нека ни е за урок. Не знам какво друго да кажа...
Аватар
slighter
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 243 пъти.

Мнениеот MidwinterSun » 24 Окт 2013, 23:04

slighter написа:(...)не е най-ефективното нещо, което може да се измисли.

"ма то кво ша стане като се махнат тия... то пак ше изберем същите, те и предишните пак бяха толкоз зле"(...)

За мое щастие, момчето, което днес записваше видео на първия ред, е качило лекцията на Калин Янакиев, защото той засегна именно тези две неща, които притесняват не само теб, а и много други хора.

Пускам линк, защото видеото е дълго над час и може да обремени страницата доста.

Накратко, Калин Янакиев каза същото, което и Таков сутринта - че този протест няма да свали правителството. Но той добави, че окупацията на университетските зали от студентите има символично значение. Подкрепата на преподавателите към студентите допринася за това символично значение. За справка - след 1:00:00 от видеото.

Пък по отношение на избирането... то лекцията с това започна. И доста време с това продължи. С някои неща не знам доколко съм съгласна с проф. Янакиев, но... мисля, че всички сме единодушни, по-добре да се придвижим напред, нанякъде, отколкото да си кибичим в настоящото блато.
Целта на Истинската котка е да си живее живота мирно и тихо, с възможно най-малка намеса от страна на човешките същества.
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Мнениеот Kristo » 24 Окт 2013, 23:14

Цитатът със свещеника е от една книга, а в България предполагам е популярен от сериала "Адвокатите от Бостън", където и аз го чух. (всъщност цитатът е малко по-дълъг де)

Иначе аз подкрепям идеята да се протестира, срещу конкретни хора разбира се. Нямаше да има окупация на ЮФ, ако не беше конкретния човек срещу който се вдигнаха студентите. Същия дето е човек на Пеевски в КС. Е де да беше само един, ама тва е друг въпрос. Именно на негова територия трябва да се пренесе борбата срещу олигархията. Не можеш в КС да си "съдия", а в СУ да си "преподавател" който не се занимава с политика. Това си е раздвоение на личността. Човекът защитава интереси на определен кръг лица, па после се сърди когато му се поиска сметка. Той пръв погази правата и интересите на обществото, затова е нормално обществото да направи нещо срещу него.

Остава въпросът: докога ще имаме преподаватели, които са не просто тясно свързани с партии, а са се доказали като техни слуги. Разбирам да е професор по висша математика и да не се меси никак в обществения живот, но нашия конкретен е съдия в съд, чиито решения няма кой да ги отмени. Не сме единствената държава с политически пионки, които обслужват интереси на партии, кръгове, фирми и т.н. Тва го има навсякъде. Но в по-цивилизованите държави на такива личности не им се дава да преподават. За университетите там е въпрос на чест, ако надушат, че някои преподавател е такава личност - да го изгонят за назидание. Ако бях ректор, щях да създам правила срещу това преподаватели да се занимават с политическа дейност, да членуват в партии и да заемат държавни постове, докато са в конкретния университет. Защото както политиката е мръсна работа - образованието не бива да е! И както видяхме - едно действие на конкретен съдия/професор лепва петно на целия ВУЗ. Нещо което нормалните ВУЗове не биха приели с лека ръка. Би следвало СУ да се разграничи от всичко свързано с меко-казано скандални обществени личности. Защото днеска първокурсниците искат лекция при този... утре ще държат да е при проф. Пеевски.

"Икономика преподава ми Сашо Томов" се пееше в една песен... А кой ще ни преподава право?
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот Scarface » 25 Окт 2013, 09:12

Подкрепям. По една или друга причина за момента е невъзможно да се включа, но абсолютно подкрепям.
You are still going to get criticized, so you might as well do whatever the fcuk you want
Аватар
Scarface
Fcuk what people think

Благодарил (а): 130 пъти.

Мнениеот fluffy cloud » 25 Окт 2013, 11:14

Одобрявам протеста, а одобрявам и позицията на ръководството на СУ - https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/ ... ya_protest.
I wanna fall from the stars straight into your arms
Аватар
fluffy cloud
сладоледено-шоколадово-спагетено чудовище

Благодарил (а): 207 пъти.

Мнениеот MidwinterSun » 25 Окт 2013, 19:44

Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Мнениеот ники » 26 Окт 2013, 10:37

Бих казал, че го подкрепям като символичен жест, с който хората заявяват позицията си по начин, който да привлече общественото внимание. До голяма степен тази цел изглежда като да беше постигната.

Като дълготрайна инициатива обаче по-скоро не, но това май е позицията ми относно протестите изобщо.

Много са гадни обаче коментарите във фейсбук по отношение на хората, които по някакъв начин са дръзнали да кажат една лоша дума за цялото това нещо и това става все по-характерно. Все си мисля, че ако има две срещуположни позиции, правилният път е сближаването им.
Аватар
ники
Чалгар

Благодарил (а): 61 пъти.

Мнениеот Geri.A » 26 Окт 2013, 12:20

Бих казал, че го подкрепям като символичен жест, с който хората заявяват позицията си по начин, който да привлече общественото внимание. До голяма степен тази цел изглежда като да беше постигната.

Определено е постигната.

Много са гадни обаче коментарите във фейсбук по отношение на хората, които по някакъв начин са дръзнали да кажат една лоша дума за цялото това нещо и това става все по-характерно. Все си мисля, че ако има две срещуположни позиции, правилният път е сближаването им.

Абсолютно. Това, че не си отишъл да окупираш, не значи, че не подкрепяш. Това, че не си ЗА напълно, не значи и, че си ПРОТИВ. И т.н.
Цитатите от Ники се препокриват с моето мнение.
Вече въпросът е дали ще има ефект - дори преподаватели, които подкрепят окупацията, казват, че правителството няма да подаде оставка. Друг е въпросът какво значи да има ефект - ако идеята е само символично да се даде знак, че "студентите не спят", окей. И какво от това? :?

P.S. Мнението на един приятел, който учи в чужбина, е че повечето го правят, за да нямат лекции. Фейспалм. "Щото реално в Студентски някой го е*е за нещо. ... Намери ми една кифла от УНСС, на която й пука за това, което се случва. ... " Какво да кажа...
Аватар
Geri.A
Пишеща машина

Мнениеот Scorpion » 26 Окт 2013, 13:08

Имаше смисъл да се преминава към пълна окупация, ако са налице изгледи за успех. В противен случай символичната е достатъчна и по-целесъобразна, защото нямаше да се стигне до това разделение, което е налице сега във възгледите относно случващото се.

Другото, което ме учудва, е пълната липса на възприемане на различна (не непременно противоположна) гледна точка у част (да не абсолютизираме, все пак) от активните окупатори. Все си мисля, че положението ни днес е резултат в немалка степен от това, че периодично се намира някой, който да смята, че е намерил отличното за мнозинството решение в планове, ненамиращи широка подкрепа.
I won't waste myself on you! http://www.youtube.com/watch?v=7UZLUmx7a34
Аватар
Scorpion
Неодекадент

Благодарил (а): 69 пъти.

Мнениеот Geri.A » 26 Окт 2013, 13:32

Според мен това е и основният проблем в окупацията - неединството на студентите. Има едно ядро, което я организира; хора, които ги подкрепят активно (там са с тях) и неактвино; такива, които се чудят коя позиция да заемат и тези, които не ги подкрепят. За да се действа така генерално (окупация на целия Ректорат, в следствие на която се отменят и учебни занятия), трябва всички или поне повечето студенти да са на едно мнение.
Аватар
Geri.A
Пишеща машина

Мнениеот slighter » 26 Окт 2013, 13:54

радикални действия рядко могат да намерят широка подрепа в обществото, затова и обикновено се ръководят от хората с харизма, които да могат да убеждават и увличат все повече хора след себе си (именно от тези, които се чудят и колебаят).
Но радиклани действия често са единствения начин да се промени закостенялото статукво... така че.. тва си е нож с две остриета.

Най ме е яд, че ония отгоре няма да обърнат никакво внимание... (и цялото това нещо ще отиде на вятъра) за тях тва си остава някакъв 10 минутен репортаж в новините или заглавие във вестника, което набързо ще подминат. Атомна бомба да падне насред народното събрание правителството няма да подаде оставка! Ако имаше как да се возят с танкове до работа съм 100% сигурен, че щяха да газят протестиращи пред себе си.
Единственият начин нещо да им направи впечатление е да засегне личните им интереси, имоти, фирми и т.н. само такова нещо може да ги засегне. Дебати, обиди и псувни в парламента, протести и окупации - за тях тва е ежедневие... няма как да му обърнат внимание.
Аватар
slighter
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 243 пъти.

Мнениеот Kristo » 26 Окт 2013, 14:33

Разединението идва най-вече от различните политически възгледи. Което звучи добре на хартия, но какво бъдеще ни чака?

Запознат съм с това, че някои студенти са роднини на партийци от трите управляващи, или са дори членове на тези партии. Нормално е да са против всеки опит да бъдат свалени. Също така една солидна групичка вярва, че ако падне тройната коалиция това е в интерес само на ГЕРБ, а те са против ГЕРБ. (Тук слагам по-низшия организъм познат на науката като Мишо Шамара, който е против ГЕРБ, защото по тяхно време го викаха в прокуратурата за текст на песен, иди го разбери) Тези хора са против свалянето на правителството защото за тях "то е по-малкото зло", ако изобщо е такова. У фейсбука ми се редят всякакви постове. Виждам как несръчно се обяснява "Орешака е единствения ни шанс да оправим държавата", а въпросните личности се оказват синове/щерки на червени депутати, които в момента се облажват с народната баница и които могат да подарят бмв за рождения ден на същите тези синове/щерки, което е знак, че "държават върви добре, нали пичуе?".

Но какво за бъдещето? Сега има огромна червена напаст, за която гласуват пенсионерите. Но те не са вечни, нали? Какво ще стане ако в момента тия три партии си отглеждат млади хора, потенциални техни заместници и потенциален твърд електорат. Има хора, чийто интерес (чисто финансово) е да управлява Станишев. Техните деца един ден ще имат интерес да са наследници на това управление и да са му електорат.

Затова единствената мярка е да направим тази група хора малцинство. В противен случай ни чакат още 10-20 окупации на СУ, 100-200 гладни стачки, хиляди дни протести и каквото се сетите. И докато електоратът на АТАКА би се ограничил ако подобрим образованието и възпитанието на децата от ранна възраст, то за този на БСП ни трябва просто да ограничим незаконното забогатяване, корупцията и алъш-вериша, както и да прекратим начина на мислене останал от комунизма, свързан с непотизма, елитаризма и прочее.

Разбира се, ако не емигрираме де...
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот alter ego » 26 Окт 2013, 17:45

Харесва ви символът? А какъв е той в очите на обществото? Университетските врати са във вериги. Затворени за тези, които искат да влязат, а винаги е било обратното. Университетските врати са символ на по-доброто, на прогреса, на развитието. Затова като дверите на църквата трябва да се държат отворени за тези, които искат да влязат, а не затворени като на концлагер. Вижте как добре го е казала църквата: Adeste Fideles! Университетите са правени по същия образец. А окупаторите ги затварят и прекъсват връзката на академичната общност с обществото, на което тя самата се смята за еманация. Всяка университетска криза досега е била, защото властите са се опитвали да затворят тези врати, сега 70 човека се опитват да се наложат над колко? Да, логично е да се заключат и дори да си запушат очите и да си завържат очите.
Това си мисля само за символната страна. Въобще не говоря за жалкото плагиатство на отминали окупационни стачки, за древните сенки на недоразкаяли се грешници, които правят опит да се присламчат, за нестудентите, които май стават движеща сила, за клишираните декларации. Искат хората своите 5 минути слава под прожекторите. Ще ги получат и след това ще се случи нещо по-нормално.
:Laie_2: Into the endless we ride... :Laie_42:
Аватар
alter ego
A Soul Lost in Endless Time

Благодарил (а): 256 пъти.

Следваща

Назад към Мнения