Японистика 2 - за зайци и не само

Подфорум към Факултета по класически и нови филологии

Re: Японистика 2 - за зайци и не само

Мнениеот vessy_chan » 22 Дек 2013, 00:32

Здравейте искам да ви питам дали има друг начин за учене на Японски език освен Японистиката, защото на мен ми трябва да науча езика т.е. както да го чета така и да го пиша, и си търся алтернативен метод за научаване на езика. За сега съм се спряла на Японистиката, но ако има и друг начин да науча езика с радост бих го чула (или прочела в този случай :lol: )
Аватар
vessy_chan
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Re:

Мнениеот purplechan » 09 Мар 2014, 12:27

Confessor написа:Здравейте, събратя японски любители. Тук пустее, нека събера малко насъбралите се паяжини.

Имам доброто намерение да запиша Японистика като първи избор догодина. Не е нужно да ви казвам колко много ме влече този език и колко дълго ме държи тази въздишка. Прерових отгоре-отгоре тази тема, но не намерих точно това, което ме интересуваше.

Как е там? Какви са учителите? Как се справяте с курсовете си? Прочетох, че има много препокриващи се предмети. Също и че не остава време за учене на самия език. Това така ли е? В момента учещи се, какво мислите по въпроса?

Още съм първи курс и не мога да кажа с точност за всичко, обаче...

Страхотно е! :mrgreen: Не е вярно, че не остава време за учене на самия език. Като на всеки друг, просто трябва да му се отделя време, да си пишеш домашните, да "разгадаеш" граматиката и (най-вече) да си научиш йероглифите =_=
За един семестър аз лично научих доста неща. Беше много натоварено, сегашният ми се струва една идея по-лек.
Ако трябва да направя някакво сравнение с училище обаче (бях в Езикова гимназия с профил немски) преподавателите са по-мили и сърдечни. Вършат си работата - особено преподавателите по японски са много добри. Разбира се, има и такива, които ги недолюбвам, но ситуацията е добра лично за мен :mrgreen: Имаш ли желание, можеш да научиш много от всекиго.
Действително има някои неща, които се препокриват в предметите, но това според мен е нарочно, за да е като въвеждаща част към останалото, към новото.
Ако трябва да посоча някакъв минус, то той ще е многото домашни, ама това може да е щото аз обичам да си върша всичката работа и непрекъснато се притеснявам. :colors: (А и не е съвсем минус)

П.П: Зайчета, като влезете тази година, само се разпишете. Веднага ще ви пратя ЛС-и. А и ще се видим нататък :mrgreen:
Завършена Японистика
Преводач-редактор, I курс
Аватар
purplechan
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 15 пъти.

Мнениеот SiSs... » 08 Яну 2016, 10:51

Здравейте ( бъдещи колеги), имам малко въпроси свързани с кандидатстването за японистика, но не знам къде да ги задам хехе, ако може да ми отговорите ще съм много благодарна :)
SiSs...
В началото бе словото

Мнениеот purplechan » 09 Яну 2016, 14:21

SiSs, питай тук или ако искаш на ЛС :)
Завършена Японистика
Аватар
purplechan
От дъжд на вятър

Мнениеот Kitar » 23 Фев 2016, 17:08

И аз имам въпроси например : Дипломата ще ми трябва ли ако отида на матура?
Как става балообразуването(подробно) ?
Минимален бал (когато сте го взели).
Кога излизат резултатите ?
Ако има нещо което трябва да знам го напишете.
Благодаря за времето :)
Аватар
Kitar
В началото бе словото

Благодарил (а): 2 пъти.

Мнениеот Хаос » 23 Фев 2016, 20:12

1. Балообразуване (направо тегли файла от втория линк).
2. Минимални балове - минали години
Хаос
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 19 пъти.

Мнениеот Kitar » 24 Фев 2016, 20:07

Хаос написа:1. Балообразуване (направо тегли файла от втория линк).
2. Минимални балове - минали години

Благодаря. Аз вече разбрах как ще е балът (матура+3х изпит), но се чудех така ли е в действителност и дали има нещо друго освен него.
Аватар
Kitar
В началото бе словото

Мнениеот Kitar » 15 Мар 2016, 22:45

Имам и други въпроси...
Например къде точно се намира студентския град (не съм от София) ?
Къде се настаняват повечето хора ?
Какво се прави първата година ?
Ако нямам знания по японски от нулата ли се започва ?
В кои дни има лекции ?
Аватар
Kitar
В началото бе словото

Мнениеот Хаос » 16 Мар 2016, 12:30

1. Карта с кварталите на София.
2. Използвай този сайт - http://www.bgmaps.com , за да търсиш не само места, но и маршрут с автомобил и с градски транспорт между два обекта. Можеш например да намериш как да стигнеш от централна гара до Ректората за някой изпит с градски транспорт.
3. За изпит не е нужно да се настаняваш никъде. Просто тръгваш рано сутринта от твоя град и вземаш под внимание, че в София между 8 и 10 часа сутринта има задръствания. За учебната година студентите си намират квартира или се настаняват в някой от 10-те блока на Университета в Студентски град.
4. Нямам представа точно за японистиката, но при други специалности лекции може да има в който и да е ден от седмицата (най-често от понеделник до петък). В момента можеш да видиш програмата на ФКНФ >>> Разписи, Сесии, Поправителни сесии и ЦИЕК >>> Седмични разписи. Никой не може да ти каже какво ще е разписанието на учебните занятия догодина.
Хаос
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 19 пъти.

Мнениеот purplechan » 19 Мар 2016, 12:49

Лекциите са всеки ден, от понеделник до петък (освен ако преподавателите не направят някаква промяна), и трябва да бъдеш редовен като цяло. Връзка с преподавателите и другите студенти от специалността имаш непрекъснато и трябва винаги да си в течение на нещата, за да не изтървеш нещо важно :lol:
Не ти трябват предварителни знания по японски, но обучението е много, много бързо. Общо взето през първата година започваш да учиш езика усилено, да добиваш по-обща представа за традициите и културата на Япония в различни аспекти - икономика, политика, религия, литература и т.н.
Завършена Японистика
Аватар
purplechan
От дъжд на вятър

Мнениеот japonica » 16 Ное 2016, 17:38

Нещо което ще е много полезно за всички, вечед може да се намерят книги на японски в София!
Речници, манга, литература на японски.
@sofiahonya
japonica
В началото бе словото

Изпит от DSD?

Мнениеот hauesm » 17 Яну 2017, 17:25

12. клас съм, в немска гимназия. Явих се на DSD II и чакам резултатите от писмената част (на устната имам С1). Оценките ми от дипломата по немски и английски ще са еднакви най-вероятно. Смятам да положа кандидатстудентски по немски, защото съм по-уверена. Японистиката ме влече най-много, но не знам дали изобщо имам реални шансове да вляза (имайки предвид минималния бал :pale: ).

Много ще се радвам, ако някой ме ориентира по следните въпроси:
1. Разумно ли е да се явя на матура по английски, за да мога да правя изпит по немски? Английският от матурата ще участва ли в балообразуването или щом кандидатствам с немски, под внимание остава: немски (диплома) + 3х немски (изпит)?
2. Имате ли точна информация дали DSD се счита за изпит? Ако да, как следва да се преобразува в оценка спрямо точките, които съм получила?
3. На какво ниво са състезателните изпити? /Вече съм запозната с форматите - немски и английски./

:drag_01: Благодаря.
Аватар
hauesm
В началото бе словото

Благодарил (а): 5 пъти.

Мнениеот purplechan » 23 Яну 2017, 16:42

hauesm, за да влезеш, ти трябва със сигурност приемен изпит - т.е. DSD няма да ти свърши работа за влизането специално. Доколкото знам, изпитът по немски е по-сложен от този по английски. Аз лично бих те посъветвала да опиташ да се явиш и на двата приемни изпита и да се явиш на матура по нещо друго, ако имаш 6 в училище по двата езика. Но ако кандидатстваш само с немски, не би трябвало да ти се счита матурата по английски - за всеки случай обаче нека потвърди още някой. По принцип изпитите са на уж на ниво между C1 и C2, като има тенденция нивото на този по английски да спада до C1. При всички положения обаче английският ще ти е много необходим в Японистика.
Завършена Японистика
Аватар
purplechan
От дъжд на вятър

Мнениеот hauesm » 24 Яну 2017, 09:55

Каква е скалата за оценяване на изпита? Как да се подготвим за него освен с книжките с примерни тестове?
Аватар
hauesm
В началото бе словото

Благодарил (а): 5 пъти.

ПредишнаСледваща

Назад към ФКНФ