Японистика 2 - за зайци и не само

Подфорум към Факултета по класически и нови филологии

Re: Японистика 2 - за зайци и не само

Мнениеот Midorineko » 28 Апр 2012, 00:33

Ако на някой му трябва информация за стипендиите за Япония е добре дошъл да ми пише ЛС или мейл.
Изображение
Аватар
Midorineko
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Rimedore » 31 Юли 2012, 18:52

Здравейте.
Искам да ви попитам знаете ли каква е разликата между двата учебника на Братислав Иванов "Японска граматика. Функционален аспект" и "Основи на японската граматика" ? Имам предвид не се припокриват като информация нали? И в такъв случай трябва да се почне първо с основите на японската граматика, нали?
Извинявам се ако въпросите звучат глупаво но никъде не е обяснено на кориците на книгите коя за какво е. И също дали човек има нужда от тези учебници ако вече си е взел двете части на "Основи на японския език" пак от същия автор?
Поздрави.
Аватар
Rimedore
В началото бе словото

Мнениеот alekth » 31 Юли 2012, 20:02

Възможно е "Основи на японската граматика" да е с по-подробни обяснения и повече примери, покривайки по-малко материал. Аз имам само "Японска граматика. Функционален аспект", която покрива общо взето всичко от първата година в специалността (от самите основи), плюс някои изрази, които вероятно са и по-късно. Има малко дразнеща латинизация, но това се филтрира лесно ако си гледаш главно текста на японски. Няма индекс, което не е никак оптимално.
Ако искаш, прати ми по скайп снимки на някакъв избран момент от учебниците, и аз ще изнамеря съответното в граматиката, за да направиш сравнение м/у книгите.
Аватар
alekth
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот Monkey D. Luffy » 31 Юли 2012, 22:08

Здравейте бре стари познайници и не толкова стари : :lol: !

Абе сетил съм се да ви питам от какви учебници, извори и помагала черпите знания за изпитите? Или по-точно освен лекциите някакви други помагала нямате ли(учебник, dictionary or anything else) ? :colors:
It has been said something as small as the flutter of a butterfly's wing can ultimately cause a typhoon halfway around the world. - Chaos Theory

Изображение
Аватар
Monkey D. Luffy
Pirate King

Благодарил (а): 6 пъти.

Мнениеот alekth » 31 Юли 2012, 23:01

Занятията по практически език не са лекции, а упражнения, и са като повечето стандартни часове по изучаване на който и да е език - има учебници, домашни и контролни. В по-горните курсове вече и повече текстове от други източници, макар че поне до 3-ти курс доминира учебников материал. До 3-ти курс хората вече са се сдобили масово и с портативни електронни речници, но самите учебници често си вървят с извадени нови думи и граматика, а има и един куп речникови програми/сайтове.
Аватар
alekth
От дъжд на вятър

Мнениеот Monkey D. Luffy » 01 Авг 2012, 13:46

Да така е, ама например можеш ли да ми кажеш по-точно имената на тез учебничета. :D
It has been said something as small as the flutter of a butterfly's wing can ultimately cause a typhoon halfway around the world. - Chaos Theory

Изображение
Аватар
Monkey D. Luffy
Pirate King

Мнениеот alekth » 02 Авг 2012, 01:09

Minna no nihongo 1,2 за начален курс. Макар че из други държави Genki е по-популярен. Както се разбира, вече има и български учебници, и може това да си има своите предимства.
Аватар
alekth
От дъжд на вятър

Мнениеот Monkey D. Luffy » 02 Авг 2012, 12:44

Ахам благодаря ти. Просто исках да си направя една справка. А тук си прав, по-известен е Генкито.

Изображение
Аватар
Monkey D. Luffy
Pirate King

Мнениеот La_Contessa » 02 Авг 2012, 19:24

Заповядайте в групата на ФКНФ:

http://www.facebook.com/groups/348076635252836/?ref=ts
" ...тая трагедия на естествения свят, която е трагедия само за ония, които умират в борбата. За онези, които оставаха живи, тя не беше трагедия, а тържество на осъщественото желание."
Аватар
La_Contessa
Танцуващия с клавиатури

Благодарил (а): 34 пъти.

Мнениеот clinical_dead » 19 Сеп 2012, 21:02

Здравейте, видях в СУСИ (представете си) че мога да присъствам на "Японски език - като втори" даден е факултативен и с преподавател доц. д-р Гергана Руменова Петкова. Имате ли някакви нейни координати, защото в сайта на СУ не намерих и можете ли да ми кажете дали човек, който не знае и дума би се справил :) ?
Изображение

Изображение
Аватар
clinical_dead
Стенограф

Благодарил (а): 422 пъти.

Мнениеот Nuada » 24 Сеп 2012, 15:38

Здравейте!
Ще ми се да питам дали при условие, че в гимназията не съм изучавала английки, имам правото да държа изпит по предмета. Не, че има причина да се съмнявам, но страх лозе пази. :)
Аватар
Nuada
В началото бе словото

Мнениеот dgudgy » 08 Окт 2012, 11:13

здравейте, обръщам се към тези (ако има такива) които са били в англ ф. и са се преместили в японистиката ;) въпросите ми са колко бал ми е нужен за да се преместя , държахте ли някакъв изпит ии има ли някаква гаранция, че аз 100% ще мога да се преместя ако имам нужния бал ( защотооо наистина мн мн искам да се преместя там ),как ви се струва след преместването съжалявате ли,: ) благодаря ви много : )
dgudgy
В началото бе словото

Мнениеот Confessor » 15 Окт 2013, 13:58

Здравейте, събратя японски любители. Тук пустее, нека събера малко насъбралите се паяжини.

Имам доброто намерение да запиша Японистика като първи избор догодина. Не е нужно да ви казвам колко много ме влече този език и колко дълго ме държи тази въздишка. Прерових отгоре-отгоре тази тема, но не намерих точно това, което ме интересуваше.

Как е там? Какви са учителите? Как се справяте с курсовете си? Прочетох, че има много препокриващи се предмети. Също и че не остава време за учене на самия език. Това така ли е? В момента учещи се, какво мислите по въпроса?
Последна промяна Confessor на 09 Мар 2014, 00:09, променена общо 1 път
Аватар
Confessor
В началото бе словото

Благодарил (а): 3 пъти.

Мнениеот VikeZ » 27 Окт 2013, 00:28

Confessor, с теб сме набори :)
И на мен ще ми е първо, а може би и единствено желание. Но наистина ще е хубаво някой от сегашните студенти да опише как стоят нещата.
VikeZ
В началото бе словото

Мнениеот Keit-sama » 27 Окт 2013, 10:35

Здравейте на всички! Аз съм първи курс студентка по японистика Имам една огромна молба към завършилите колеги японисти! Имам възложен курсов проект на тема "Реализация на японистите". Тъй като за него се изисква доста статистика, съм подготвила една малка анкетка. Ще съм много благодарна, ако завършилите японисти отделят 5 минутки от времето си и отговорят на въпросите в нея!!! А ако имат познати японисти, учтиво моля по възможност анкетата да им бъде препратена! Задължена съм ви! Ето я и анкетата - http://www.surveycrest.com/survey/yaponistika
Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки..
Аватар
Keit-sama
В началото бе словото

ПредишнаСледваща

Назад към ФКНФ