Реализация с Японистика/Китаистика

Подфорум към Факултета по класически и нови филологии

Re: Реализация с Японистика/Китаистика

Мнениеот phoebe » 12 Юни 2009, 09:05

Сериозно - оцеляват най-приспособимите :)

Учиш, четеш, бъхтиш - но с цел. След това пак учиш, четеш и бъхтиш - но ти е кеф и ти плащат.
Ако това не те устройва - има хиляди добре платени възможности за работа, в които не се иска никакво висшу. Нас просто не ни задоволяват емоционалните потребности тия неща, затва и си седим в ЦИЕК :)
medicate, medicate
Аватар
phoebe
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 59 пъти.

Мнениеот zoko » 12 Юни 2009, 09:22

phoebe написа:Сериозно - оцеляват най-приспособимите :)

Нас просто не ни задоволяват емоционалните потребности тия неща, затва и си седим в ЦИЕК :)

:roll:
zoko
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Crematory » 17 Юни 2009, 21:08

zoko е с бан.
Аватар
Crematory
metal angel with daemons inside

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот streetdog » 17 Юни 2009, 21:47

Така. Модератор има, просто през деня имаше работа и не беше на линия
Последните няколко мнения са изтрити, а зоко е с бан.
Надявам се, че темата ще продължи по подобаващ начин
Изображение
Аватар
streetdog
Много строг модератор

Мнениеот mesmeric_ » 07 Юли 2009, 17:05

И ние, кандидат-студентите, се надяваме темата да продължи.. :roll:
Аватар
mesmeric_
В началото бе словото

Мнениеот Kaze no Hime » 13 Окт 2009, 00:02

Изчетох цялата тема и така и не намерих точен отговор на това, което търсих. Прекалено много сте се отклонили от загалвието на темата. Аз тази година кандидатствах, но поради определени обстоятелства нямах възможност да участвам в редовния изпит(бях само на предварителния по биология) и тази година съм пас. Но въпроса е, че това, което наистина ме влече е японистиката, не че не харесвам биологията и науката, която исках да изучавам с нея, но просто я харесвам по-малко от японистиката. Единственото, което ме възпира да кандидатствам за японистика, следващата година, е реализацията с нея. Затова и пиша в темата. Ще може ли някой от сегашните японисти да даде текущи данни за реализацията с японистика? Изобщо, бих искал някой японист, който е завършил вече, да сподели как и с какво е успял да се реализира. С японистика или с нещо съвсем друго? Работите ли по специалността си и къде, в чужбина или в България?
Биотехнологии 1 курс
Аватар
Kaze no Hime
В началото бе словото

Мнениеот Александър » 02 Ное 2009, 23:46

Някои се реализират с японски, други не. Под "реализиране" не разбирай трудов договор в японска компания. Всичко е индивидуално, всеки се спасява както може. След бакалавър така или иначе ще ти трябва магистър, можеш да продължиш и с нещо друго.
Александър
Реалист

Мнениеот Nuclear Nathalie » 07 Дек 2009, 01:30

Темата за реализацията не засяга чак толкова кандидат-студентите, е моето скромно мнение, защото ако за тях това е определящото, по-добре да не се хващат със съответната специалност, каквато и да е тя. Особено пък за специалности като тези в ЦИЕК, дето 4 години бъхтиш като луд, защото подобно самонаказване не се изтърпя, ако мотивацията ти е просто сумата пари, която евентуално ще получиш. Така мисля аз де. :bigsmurf: (Хм, този bigsmurf смайли би трябвало да е нещо като Лао дзъ...) Иначе за кадърните - реализация бол. Лично аз, дори по някакво стечение на обстоятелствата, да не се занимавам професионално с китайски, а с руски, примерно, никак няма да съжалявам, нали е работа. :D
you all stare but you'll never see there's something in you i despise
Аватар
Nuclear Nathalie
В началото бе словото

Мнениеот crazy_max » 19 Мар 2010, 16:43

Nuclear Nathalie написа:Темата за реализацията не засяга чак толкова кандидат-студентите, е моето скромно мнение, защото ако за тях това е определящото, по-добре да не се хващат със съответната специалност, каквато и да е тя. Особено пък за специалности като тези в ЦИЕК, дето 4 години бъхтиш като луд, защото подобно самонаказване не се изтърпя, ако мотивацията ти е просто сумата пари, която евентуално ще получиш. Така мисля аз де. :bigsmurf: (Хм, този bigsmurf смайли би трябвало да е нещо като Лао дзъ...) Иначе за кадърните - реализация бол. Лично аз, дори по някакво стечение на обстоятелствата, да не се занимавам професионално с китайски, а с руски, примерно, никак няма да съжалявам, нали е работа. :D

Аз мисля че темата за реализацията е важна именно са кандидат студентите. Конкретно по въпроса аз мисля, че реализация има и то добра (разбирай за много пари) само че има прекалено малко места. Може да се работи в посолостовото, като преводач и учител. Разбира се има и други възможности, но те са малко. Повечето хора, които учат това заминават в съответната страна, защото там има по-добра реализация.

Един съвет към хората, които учат филология: най-важното и полезното нещо от цялата филология е живия език. Той е по-важен от всякакъв тип езикознание, странознание(история), литературознание............защото колкото и банално да звучи хората ги интересува дали можеш да говориш на съответния език, а не какво се е случило преди 3000години.

За много голямо съжаление обаче почти никой не обръща внимание на този факт. Учат всякъкви глупости. Напрова ме набива смях от познанията по реалния език. А иначе съм твърде анти-циек форма на преподаване, зашото ЦИЕК е доста депресарско място и е смешно да се нарече университе при положение, че групите са до към 5 човека ( след 1 курс).

Моят съвет е ако искате да учите азиатски език отидете в съответната страна, зашото: ЕДНА ГОДИНА В ЯПОНИЯ/КИТАЙ = 4 ГОДИНИ В БЪЛГАРИЯ. Искам да кажа, че за една година ще научите повече по езика и културата (истинската, а не някакви брътвежи по справочниците или пък на заспали даскали) отколкото в ЦИЕК за 4 години.

Друг много важен съвет е да си пазите езика, с който сте влезли.

Надявам се да съм бил полезен с моя опит. Учете се от мойте грешки.

Успех :rr:
crazy_max
В началото бе словото

Мнениеот Monkey D. Luffy » 19 Мар 2010, 17:01

Ахъм мда разбирам на къде биеш. Това е наистина вярно за съжаление

crazy_max написа:...
Моят съвет е ако искате да учите азиатски език отидете в съответната страна, зашото: ЕДНА ГОДИНА В ЯПОНИЯ/КИТАЙ = 4 ГОДИНИ В БЪЛГАРИЯ. Искам да кажа, че за една година ще научите повече по езика и културата (истинската, а не някакви брътвежи по справочниците или пък на заспали даскали) отколкото в ЦИЕК за 4 години.

Друг много важен съвет е да си пазите езика, с който сте влезли.

Надявам се да съм бил полезен с моя опит. Учете се от мойте грешки.

Успех :rr:

А и с това съм абсолютно съгласен, но какво ще кажеш за хората с наистина голяма амбиция да учат съответния език, а да нямат финансовите възможности да идат в съответната страна.
It has been said something as small as the flutter of a butterfly's wing can ultimately cause a typhoon halfway around the world. - Chaos Theory

Изображение
Аватар
Monkey D. Luffy
Pirate King

Благодарил (а): 6 пъти.

Мнениеот streetdog » 19 Мар 2010, 17:43

А и какво ще кажете за хората, които не разглеждат ученето в университет като езиков курс?
Изображение
Аватар
streetdog
Много строг модератор

Мнениеот Monkey D. Luffy » 19 Мар 2010, 18:44

Ще кажа, че според моите проучвания тия хора се броят на пръсти (буквално, като се има предвид бройката им към 2-3 курс ).Хората отиват там с мисълта да научат езика ( в случая нашумелите сред младото поколение канджита, манджита, мандарин и т.н.) Не че останалото няма да им е в плюс...
It has been said something as small as the flutter of a butterfly's wing can ultimately cause a typhoon halfway around the world. - Chaos Theory

Изображение
Аватар
Monkey D. Luffy
Pirate King

Мнениеот crazy_max » 20 Мар 2010, 09:04

По принцип наистина малко хора имат пари да се самофинансират в подобно мътно начинание. Казвам мътно, защото реално погледнато инвестираш голяма сума пари в нещо доста неясно. Отиваш на хиляди километри и все едно попадаш в различен свят. Трябва ти наистина голям стимул за подобно начинание. Поради тази причина може би наистина е по-добре да се отиде в циек, защото ако учиш съответната специалност имаш доста голям шанс (почти 100%) да отидеш по някаква стипендия в Япония/Корея/Китай.... Но внимавайте с тия стипендии, защото има някои доста фиктивни - отпускат се много малко пари или пък ви пращат в някое селце.

Лошото в случая е че много от студентите, които са имали желание да учат подобно нещо поради някаква модерна причина (музика, икономика, анимета, манга и др.) остават разочаровани по простата причина, че в циек се изучават предимно сухи материи. Визирам езикознание и др. Впоследствие на повечето хора им се убива желанието :roll: Да не говорим,че циек просто няма усещането за университет - по-скоро малко кръжоче или езиков център. На мен ми се е случвало да имам лекции сам. :? Аз и на частни уроци не съм бил сам. Просто атмосферата е доста неприятна, а като се има впредвид и полезността на обучението доста хора се отказват още след първата година.

Познавам много хора, които заминаха предимно в Китай и Корея. Какво да кажа? За една година вече учеха това, което тук се учи 4-ти курс. Лично според мен това е най-големия плюс - стипендиите.

Всеки трябва сам да си прецени.
crazy_max
В началото бе словото

Мнениеот Monkey D. Luffy » 20 Мар 2010, 10:53

crazy_max написа:Лошото в случая е че много от студентите, които са имали желание да учат подобно нещо поради някаква модерна причина (музика, икономика, анимета, манга и др.) остават разочаровани по простата причина, че в циек се изучават предимно сухи материи. Визирам езикознание и др. Впоследствие на повечето хора им се убива желанието :roll:
... доста хора се отказват още след първата година.

Абсолютно съм съгласен, ама колкто и да им говориш смисъл няма. И всъщност не ми пука, к'вот си искат това да правят - "Всеки сам трябва да си прецени" - точно кратко и ясно :salute:

Изображение
Аватар
Monkey D. Luffy
Pirate King

Мнениеот muligan-cho » 20 Мар 2010, 11:47

В ЦИЕК се учат филологии, обаче, а в случай, че нямате представа, във всяка филология в познатия свят се учи езикознание - общо и частно. Ако за някои е суха материя, то за други е интересно. Не може да влезеш в университет (няма значение на кого какво му се струва, че е ЦИЕК, то е част от университета) и да очакваш да учиш само свободно избираеми предмети и всичко да ти е интересно. Ако искаш да учиш език - има езикови школи. Само че завършвайки филология, човек става специалист в определена област. Човек просто знаещ някакъв език не е специалист.
А и да го интересуват работодателя знанията ти по практически език е много хубаво. Но ако си представим теоритично, че японист работи в търговска фирма, той не само знае японски, но ще знае и как да се държи с японците, което не се учи в часовете по граматика, а в тези по култура. Или се лъжа? :? е, и да не е така, филологията, както каза колегата по-горе, не е курс по език, а съвкупност от науки, които ако не те кефят, просто не се занимаваш с тях. Има достатъчно други специалности в университета.
Аватар
muligan-cho
Танцуващия с клавиатури

Благодарил (а): 2 пъти.

ПредишнаСледваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към ФКНФ