Филологията

Подфорум към Факултета по класически и нови филологии

Re: Филологията

Мнениеот quid » 11 Яну 2010, 01:14

Кой разбира тук се спира, а?
quid
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот La_Contessa » 11 Яну 2010, 20:09

Колеги,
сроковете за сем. такси :P

http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/s ... v_semest_r
" ...тая трагедия на естествения свят, която е трагедия само за ония, които умират в борбата. За онези, които оставаха живи, тя не беше трагедия, а тържество на осъщественото желание."
Аватар
La_Contessa
Танцуващия с клавиатури

Благодарил (а): 34 пъти.

Мнениеот tristanbgbg » 29 Юли 2010, 01:59

Дъждът върху лицето написа:Е колеги филолози, какво смятате за специалността си? Доволни ли сте или не от филологията? Намирате ли реализация и дразнят ли ви изказвания от рода на: “какво ще направиш с една филология“, "ми тя тази филология за какво ти е?" На мен доста често ми се случва да се сблъсквам с такова отношение, а истината е, че не си представям да уча нещо друго.

радвам се, че мислиш така; аз до такава степен не мога да си преставя да уча нещо друго, че се записах втора филология; разбира се, реалностите са такива, че пари много няма в каквато и да е филология, по простата причина, че знанията, които нормално се придобиват там, са огромни, често непрактични и често неприложими в работата след това, каквато и да е тя; все повече се търсят професии където знанията на работещия водят до значителна пряка незабавна печалба за работодателя; напр. счетоводителите, адвокатите, и т.н. са добре заплатени защото от техния труд следва голяма разлика в разходите на клиента; аз имах повече надежди за 21-ви век в тази насока, но ако разгледаме 19, който е най-близкия минал нечетен век, икономическите реалности тогава напомнят на сегашните за съжаление, също за съжаление, хората са чели повече, може-би защото не са имали много какво друго да правят.
Иначе, поставената тема е много добра, и всички които се чудят защо следваш това, а не икономика, например, няма защо да им се обяснява каквото и да е, защото в икономическите дисциплини, които изучават, няма отговор на този въпрос.
Изучаването на филология, според мен, е опит за доказване на мнението, че не всичко е пари, докато изучаването на икономика е доказване на тезата, че всичко е пари.
Това са две коренно различни гледни точки.
Според мен, всичко е пари, но парите не са всичко, така че филологията е единствения избор за мен;)
tristanbgbg
В началото бе словото

Мнениеот zvezdichka » 29 Юли 2010, 08:07

Много добре казано! Аз също не мога да си представя да уча нещо друго, освен филология! Езикът е едно уникално богатство, пък и да не говорим, че в една филология все пак не се учи само един "гол" език, а и много други дисциплини!
Няма невъзможни неща!
Аватар
zvezdichka
В началото бе словото

Мнениеот ЕгасиКостов » 02 Авг 2010, 22:32

Crematory написа:няма какво да правиш с тая филология, ако не искаш да си преводач или да работиш в кол център, практически няма какво да правиш.

Отговор с две години закъснение - предпочитам да съм преводач на хонорар, вместо някакъв дребен началник да ми се катери по главата :wink:
По всеки въпрос има две мнения - моето и грешното.
Аватар
ЕгасиКостов
Да живей словото

Благодарил (а): 12 пъти.

Мнениеот Aleksander_Bliss » 26 Фев 2012, 09:52

Малко да актуализирам темата. Първи курс новогръцка филология съм и просто не мога да опиша колко доволен съм от всичко - преподавателите са на супер ниво, колегите са страхотни, възможностите също. Относно това, че всеки ме пита - и са к'во ше праиш с тая филология-учител ли ше ставаш, или преводач, то аз просто ги затапвам като кажа например - не, мога дипломат да стана например. Според мен филологията е невероятна възможност за хората, които мислят иновативно - 1. завършвайки филология НАЙ-МАЛКОТО излизаш с 2 готови професии и можеш да ги практикуваш, пак казвам - най-малкото - съответно учител и преводач. За учителството ще остана без коментар, но наскоро се убедих, че това, че в България преводачите не са оценени, не значи, че в чужбина е така. Например - в Америка преводачите взимат между 80 000 - 200 000 долара годишно!!! Колкото по-рядък езикът, толкова повече възможности. Във Франция например и въобще в по-националистически настроените страни, да знаеш чужд език е голям престиж и голяма възможност. Та във Франция преводачите не само, че са особено добре заплатени, но дават и много често частни уроци, тъй като, както споменах, в националистически настроените страни като Англия, Франция, Италия и т.н. да знаеш език е голяма рядкост.
2. В СУ има и втора специалност. Тук чвек може да прояви голяма иновативност и при правилните комбинации човек може да напредне доста в кариерен план. Лично аз смятам, че въпросната комбинация трябва да е или друга филология, или нещо друго, защото е важна основно магистратурата, не толкова бакалавърът, тъй като той е основополагащ. Минавам на точка 3.
3.Магистратура - Със сигурност препоръчвам да е в чужбина, най-вече в страната, чийто език следваш, например международни отношения да кажем, при такава комбинация човек може да стане наистина дипломат или нещо високо, тъй като да не забравяме, че филологията не е просто гол език, но ти ставаш специалист в даденат астрана, нейните диалекти, култура, обичаи и т.н. Също ако някой иска да стане преводач, което пак ще повторя, никак не е лошо или непрестижно, може да пишат лингвистика (което на мен ми е любимо). Да не говорим че компютърната лингвистика е супер високо платена, тъй като теразработват разни технологии за разпознаване на гласа и т.н.
Куп други възможности има, стига човек да комбинира правилно и иновативно!

Накрая в заключение ще кажа - това да уча филология е най-правилният избор, който някога съм правил и на всеки горещо бих го препоръчал, защото СУ в това отношение определено е - супер.
"Adfyd a ddwg wybodaeth, a gwybodaeth ddoethineb."
Аватар
Aleksander_Bliss
В началото бе словото

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот pandarulesss » 30 Юли 2012, 18:36

Aleksander_Bliss написа:Малко да актуализирам темата. Първи курс новогръцка филология съм и просто не мога да опиша колко доволен съм от всичко - преподавателите са на супер ниво, колегите са страхотни, възможностите също. Относно това, че всеки ме пита - и са к'во ше праиш с тая филология-учител ли ше ставаш, или преводач, то аз просто ги затапвам като кажа например - не, мога дипломат да стана например. Според мен филологията е невероятна възможност за хората, които мислят иновативно - 1. завършвайки филология НАЙ-МАЛКОТО излизаш с 2 готови професии и можеш да ги практикуваш, пак казвам - най-малкото - съответно учител и преводач. За учителството ще остана без коментар, но наскоро се убедих, че това, че в България преводачите не са оценени, не значи, че в чужбина е така. Например - в Америка преводачите взимат между 80 000 - 200 000 долара годишно!!! Колкото по-рядък езикът, толкова повече възможности. Във Франция например и въобще в по-националистически настроените страни, да знаеш чужд език е голям престиж и голяма възможност. Та във Франция преводачите не само, че са особено добре заплатени, но дават и много често частни уроци, тъй като, както споменах, в националистически настроените страни като Англия, Франция, Италия и т.н. да знаеш език е голяма рядкост.
2. В СУ има и втора специалност. Тук чвек може да прояви голяма иновативност и при правилните комбинации човек може да напредне доста в кариерен план. Лично аз смятам, че въпросната комбинация трябва да е или друга филология, или нещо друго, защото е важна основно магистратурата, не толкова бакалавърът, тъй като той е основополагащ. Минавам на точка 3.
3.Магистратура - Със сигурност препоръчвам да е в чужбина, най-вече в страната, чийто език следваш, например международни отношения да кажем, при такава комбинация човек може да стане наистина дипломат или нещо високо, тъй като да не забравяме, че филологията не е просто гол език, но ти ставаш специалист в даденат астрана, нейните диалекти, култура, обичаи и т.н. Също ако някой иска да стане преводач, което пак ще повторя, никак не е лошо или непрестижно, може да пишат лингвистика (което на мен ми е любимо). Да не говорим че компютърната лингвистика е супер високо платена, тъй като теразработват разни технологии за разпознаване на гласа и т.н.
Куп други възможности има, стига човек да комбинира правилно и иновативно!

Накрая в заключение ще кажа - това да уча филология е най-правилният избор, който някога съм правил и на всеки горещо бих го препоръчал, защото СУ в това отношение определено е - супер.

Много ти благодаря за мнението. Изключително окуражаващо е :D :D Аз също съм попадала многократно в тази ситуация ("даскал ли ще ставаш с тази филология"), но предполагам, че тези хора нямат представа какво е да изпитваш страст към езиците. :wink:
Радвам се, когато чета мнения на хора, които осъзнават какво богатство е да знаеш езици, защото когато човек е достатъчно амбициозен и се труди усилено, той ще успее да стигне върха.

Аз започвам да уча Английска филология тази година. Не съм съгласна с мнението "Аз тоя език си го знам, за какво ми е", защото един език непрекъснато се променя и не е възможно някога да го научиш целия. За това съм сигурна, че ще ми е изключително интересно да доразвивам знанията си, не само по езика, но и по другите дисциплини. Също така се интересувам и от Японския език и култура. Понеже съм чувала разни отзиви (не знам до колко са верни) за качеството на втория език в СУ и бих искала да попитам някой запознат с въпроса. Ако желая да уча Японски, къде трябва да се насоча (втори език, ДЕО или някъде другаде)
When one door of happiness closes,
another opens,
but often we look so long at the closed door
that we do not see the one that has been opened for us.
Аватар
pandarulesss
В началото бе словото

Благодарил (а): 11 пъти.

Мнениеот Aleksander_Bliss » 03 Авг 2012, 00:41

Аз ога веднага да ти отговоря. Лично аз планувам да пиша втора специалност арабистика поради огромната ми страст към арабския. Също (без да го познавам лично), познавам едно момиче, което учи втора специланост японистика, без реално в срисъците да съществува такава, т.е. - може да се уреди, сига да имаш голямо желание. Също така като факултатив без проблеми можеш да учиш всеки език, дори може да посещаваш повечето лекции съвсем свободно (повечето преподаватели нямат нищо против). В университета човек трябва да осъзнае огромната свобода и страхотните възможности, които му се дават.
Относно английската филология и "тоя език го знам", е, може да го знаят много хора, но никак в повечето случаи не е на високо ниво и все пак, не всеки, който знае езика, мже да се реализира с него после, а филологията ти дава знания "отвъд тези въпросни всезнайковци".
Така че, смело напред и не се поколебавай за нищо!
"Adfyd a ddwg wybodaeth, a gwybodaeth ddoethineb."
Аватар
Aleksander_Bliss
В началото бе словото

Мнениеот ProstoAZ » 15 Сеп 2012, 09:45

Харесва ми мисленето на Александър, но малко пре обрисува картината, което дискутираме в друга тема. Теоретично е прав, но практически малко се изсилва. Хората на неговата (вашата) възраст се зареждат с малко повече очаквания в началото, но нямат търпението до края.

Специалностите за мен са отлични. Но изискват много време и ще има и много разочарования, които не трябва да ви отказват. Също така, който иска наистина да учи и научи, трябва да забрави за работа, което пък засяга повече от половината студенти.

Лошото в момента у нас е, че почти не наемат хора в дадени сфери. Много студенти си мислят, че като завършат филология или журналистика и някой ще ги покани за редактори :)

Хубаво е човек да има план и да се възползва от възможностите максимално. Но все пак бъдете реалисти. Тепърва ви предстоят четири или пет години обучение. Не се знае накъде ще ви залюлее вятърът. Важно е да сте постоянни.
ProstoAZ
В началото бе словото

Мнениеот Libra » 17 Сеп 2012, 16:23

Аз пък не виждам какво толкова лошо има в учителската професия. Имала съм невероятни учители по различни предмети и съм на мнение, че тези, на които това им е призвание, са едни много щастливи и богати хора!

Предстои ми да бъда първа година Българска филология и съм изключително щастлива и нетърпеливва от този факт. Това ми се удава, доставя ми удоволствие и знам, че неслучайно ме приеха това, а не Психология, както исках, и все повече се радвам, че нещата се развиха така.

Като завърша с удоволствие бих се пробвала да учителствам за известно време. Ако това ми е призванието, не бих се дърпала. Да бъдеш УЧИТЕЛ в истинския смисъл на думата е благородно и прекрасно. Ако мога да бъда и наполовина толкова добра в тази професия, колкото добри са били някои от учителите ми през годините, бих работила това. Ако ли пък не, сигурна съм, че ще намеря своята ниша с образованието, което получавам с желание и кеф. :P
Не съм това, което съм, но и другите не са това, което са.
Аватар
Libra
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 316 пъти.

Мнениеот pandarulesss » 17 Сеп 2012, 16:59

Права си, аз също съм на мнение, че учителят е достойна професия и изключително важна, защото от нея зависи бъдещето на нашите деца, а и на народа като цяло. Не знам защо масово се е разпространило мнението, че който не става за нещо, става даскал. Това не е точно така. В една нормална държава учителят трябва да бъде високо ценен, защото той е един от най-ерудираните представители на обществото и той носи голяма отговорност за развитието на учениците си. Разбира се, при нас тези представи са изкривени, и лошото е, че самите възрастни от поколението на нашите родители са катализатори на тази погрешна представа. За това много от кандидатстващите са поставени пред неудобното положение с въпроса " Ко ша прайш" с тази... химия,биология,филология... (и всичко друго освен право,медицина и икономика, които според тези хора са единствените варианти да не станеш даскал) :?
When one door of happiness closes,
another opens,
but often we look so long at the closed door
that we do not see the one that has been opened for us.
Аватар
pandarulesss
В началото бе словото

Благодарил (а): 11 пъти.

Мнениеот Snow-White » 03 Ное 2013, 22:53

Учителската професия е хубава и върви ръка за ръка със солидна отпуска. Който ви казва, че в учителството няма пари, ви лъже - пари има, особено след като влязохме в ЕС и стартираха купища проекти. Стига, разбира се, на човек да му се работи, да обича децата и да не държи да си тръгне от работа в 12:00.
ИзображениеИзображение
Аватар
Snow-White
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 27 пъти.

Мнениеот smehurko » 15 Авг 2014, 12:12

крематори, и за 4 години филология как не разбра, че "отърсвам се" се пише с едно "т"? :rabbit:
Аватар
smehurko
В началото бе словото

Предишна

Назад към ФКНФ