Филологията

Подфорум към Факултета по класически и нови филологии

Филологията

Мнениеот Дъждът върху лицето » 15 Юни 2008, 13:02

Е колеги филолози, какво смятате за специалността си? Доволни ли сте или не от филологията? Намирате ли реализация и дразнят ли ви изказвания от рода на: “какво ще направиш с една филология“, "ми тя тази филология за какво ти е?" На мен доста често ми се случва да се сблъсквам с такова отношение, а истината е, че не си представям да уча нещо друго.
Nel silenzio che ci avvolge
sento che tu stai tremando
ed io ti accarezzo piano
con il palmo della mano,
con la mano nella mano mano.
Аватар
Дъждът върху лицето
Стенограф

Благодарил (а): 0 пъти.

Re: Филологията

Мнениеот renesanz » 15 Юни 2008, 15:40

мислила съм го доста преди за я впиша в картона с желанията,така че чуждите мнения не ме трогват особено.а това,което искам да правя след като завърша не се учи никъде...
така че филологията освен,че помага да развиеш езиковото богатство на родния език те обогатява с нови знания за други езици,култури и истории. надали мечтата на някой от нас е да стане преводач за 3лв на страница...
“Come dance with the west wind and touch all the mountain tops,sail over the canyons and up to the stars and reach for the heavens and hope for the future,and all that we can be and not what we are”

De tantos desejos aflitos...
Аватар
renesanz
sundancer

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот Дъждът върху лицето » 15 Юни 2008, 16:53

Ами аз лично нямам нищо против да съм преводач.. все пак и такива хора трябва да има.
ed io ti accarezzo piano
con il palmo della mano,
Аватар
Дъждът върху лицето
Стенограф

Мнениеот pi4 » 15 Юни 2008, 22:55

Дъждът върху лицето написа:Е колеги филолози, какво смятате за специалността си? Доволни ли сте или не от филологията? Намирате ли реализация и дразнят ли ви изказвания от рода на: “какво ще направиш с една филология“, "ми тя тази филология за какво ти е?" На мен доста често ми се случва да се сблъсквам с такова отношение, а истината е, че не си представям да уча нещо друго.

Аз пък бих попитал ми като завършиш нещо от сорта мат.,физика,химия,биология и тн за какво са ти.Тва са все педагогически специалности и нито една от тях не ти дава някво сигурно бъдеще,така че се дразня някой като каже "ама закво ти е тая филология"Все едно едва ли не всички останали работят някъде по специалността си и то със супер висока заплата :x
Изображение
http://andreasite.eu/
http://payner.bg/
http://planeta.tv/
http://store2.data.bg/emiliafans/
http://www.kamelia-online.com/
Иванина-най-достойна да спечели Big Brother4
9.12,зала 1 на НДК,19ч.-7 години Планета тв
Аватар
pi4
Френски възпитаник

Мнениеот Crematory » 16 Юни 2008, 07:30

Да ви кажа честно, разбрах що ме питат.
Щото няма какво да правиш с тая филология, ако не искаш да си преводач или да работиш в кол център, практически няма какво да правиш.
А, да, можеш да си учител за 300 лв.
Може и да си секретарка за 1000, но да те правят луда по цял ден.
С много, много връзки, малко талант и много, много късмет, можш да влезеш в журналистиката, там обаче парите също не са много, а стресът голям.

И ако сега ме питате защо съм записала филология - очакванията ми от специалността бяха съвсем различни. Оттърсих се от илюзиите си още в първи курс.
Иначе винаги съм знаела, че нямам какво толкова да правя с нея.
Бих искала да преподавам, да имам школа, да пиша, да имам книжарница... но не мога да си позволя нито едното за момента.

Засега работя в кол-център, като от време на време превеждам, но от и на английскии, което не ми е специалност.
Така че след 4 години филология, една, в която се опитвам да завърша, плюс още една явно, защото май няма да ми се получи тая година, мога да ви кажа, че съвсем разбирам хората, които ви задават този въпрос.

От друга страна, Пич е прав. 90% от специалностите в СУ нямат практически смисъл. Пари можеш да вадиш само от ФМИ, Стопанския и Юридическия.Другите специалности могат да дават кадри за науката. Обаче то една наука! То едни проценти от бюджета се откъсват от сърцето им, просто...

Та така. Извинявайте за дългото мнение. Породено е от гняв и ярост. Къде към себе си, къде към СУ, къде към държавата.
Аватар
Crematory
metal angel with daemons inside

Мнениеот pi4 » 16 Юни 2008, 11:24

Хаха мда може и в журналистиката с филология,а някъде четох,че ти се работи в телевизия.Тв Планета търси човек със западна филология за редактор,заплащането е много добро :P
Изображение
http://andreasite.eu/
http://payner.bg/
http://planeta.tv/
http://store2.data.bg/emiliafans/
http://www.kamelia-online.com/
Иванина-най-достойна да спечели Big Brother4
9.12,зала 1 на НДК,19ч.-7 години Планета тв
Аватар
pi4
Френски възпитаник

Мнениеот renesanz » 16 Юни 2008, 11:54

едната ни асистентка работи в бразилското посолство и не се оплаква... но наистина ти трябва много късмет и връзки. но ако сега кандидатствах отново пак щях да си я запиша,а не да уча икономика или маркетинг,само защото "това се търси".
“Come dance with the west wind and touch all the mountain tops,sail over the canyons and up to the stars and reach for the heavens and hope for the future,and all that we can be and not what we are”

Аватар
renesanz
sundancer

Мнениеот Kuln » 16 Юни 2008, 17:14

Аз много харесвам специалността си. Надмина очакванията ми даже. За реализацията още не знам, но съм оптимистично настроена за бъдещето си, ще видим как ще се развият нещата.
Изображение
Аватар
Kuln
Постоянно присъствие

Мнениеот Cecilia Lisbon » 16 Юни 2008, 18:19

От филология до филология -- балкан разлика, смея да твърдя аз, циклеща вече втора година в една от най-абсурдните, отегчителни със своите неподновявани от 100 години учебни планове и смачкващи със злобни, непенсионирани от поне 30 години професорки, ненужно натоварващи, необосновано трудни специалности. И моля ви, не ми казвайте, че навсякъде е така! Поради сравнителната елементарност на английския език, както и достъпността до тонове сензационни материали of "the latest" лингвистични шитни, ние имаме честта да бъдем повече от всички останали обременявани със знания от дълбините на синтаксиса и морфологията, докато другите филологии кротко си зубкат странознание, културка, историйка... И за сравнение: въпросните курсове синтаксис/морфология са приятно разтеглени двусеместриални дисциплини на ниво 'introductory'.
Но какво друго ми остава, освен да стискам зъби, когато ме питат "въй ко ши я праиш тъз филология", и да чакам светлата сутрин след кошмарния си държавен, когато ще съм получила заветната учителска правоспособност и с кеф ще изляза от ФъКъНъФъ (който успя да ме отврати от СУ фурева) и никога, ама никога няма да се стъпя в студения Гълъбарник или в проклетия АВК, и никога няма да се сещам за изпитите по "практически" английски, провеждани с касетофонче в (от) 65та зала (година), и никога, никога няма да видя мазните физиономии на хомосексуалните си преподаватели, и всички цербери, които асоциирам с четворките в студентската си книжка, ще са просто лош спомен... Ах... И всичко това, с опцията да стана учителка.... Мда, това е черешката на тортата.
И така, споменах ли, че мразя английска филология? Първата година се утешавах 'кво пък, поне ще науча английския' -- лъжа и измама; в подготвителния клас знаех по-добре езика!... Не, тук от първата лекция по лингвистичен дебат ти се дава да разбереш, че те готвят за 'специалист по всичко'... страхотно, нали?...
Дали ако ме бяха приели по първо желание (японистика... ееех...) щях да мисля така?
Cecilia Lisbon
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 121 пъти.

Мнениеот renesanz » 16 Юни 2008, 18:26

не съм предполагала,че точно английската ще е на такова положение... все пак този език е официален и би трябвало да знаете най-новите тенденции в употребата му,да имате преподаватели от Англия,Америка... ние имаме един португалец,дето сме 15 човека.

Аватар
renesanz
sundancer

Мнениеот Don Horhe » 16 Юни 2008, 19:08

Хомосексуални преподаватели... да не би да имаш предвид Димитър Камбуров? :P
That government is best which makes itself unnecessary. - Wilhelm von Humboldt
Bill Hicks - Revelations (Uncut)
Изображение
Аватар
Don Horhe
Spiritchaser

Благодарил (а): 37 пъти.

Мнениеот Swаy » 16 Юни 2008, 19:40

MERCES_LETIFER написа:От филология до филология -- балкан разлика, смея да твърдя аз, циклеща вече втора година в една от най-абсурдните, отегчителни със своите неподновявани от 100 години учебни планове и смачкващи със злобни, непенсионирани от поне 30 години професорки, ненужно натоварващи, необосновано трудни специалности. И моля ви, не ми казвайте, че навсякъде е така! Поради сравнителната елементарност на английския език, както и достъпността до тонове сензационни материали of "the latest" лингвистични шитни, ние имаме честта да бъдем повече от всички останали обременявани със знания от дълбините на синтаксиса и морфологията, докато другите филологии кротко си зубкат странознание, културка, историйка... И за сравнение: въпросните курсове синтаксис/морфология са приятно разтеглени двусеместриални дисциплини на ниво 'introductory'.
Но какво друго ми остава, освен да стискам зъби, когато ме питат "въй ко ши я праиш тъз филология", и да чакам светлата сутрин след кошмарния си държавен, когато ще съм получила заветната учителска правоспособност и с кеф ще изляза от ФъКъНъФъ (който успя да ме отврати от СУ фурева) и никога, ама никога няма да се стъпя в студения Гълъбарник или в проклетия АВК, и никога няма да се сещам за изпитите по "практически" английски, провеждани с касетофонче в (от) 65та зала (година), и никога, никога няма да видя мазните физиономии на хомосексуалните си преподаватели, и всички цербери, които асоциирам с четворките в студентската си книжка, ще са просто лош спомен... Ах... И всичко това, с опцията да стана учителка.... Мда, това е черешката на тортата.
И така, споменах ли, че мразя английска филология? Първата година се утешавах 'кво пък, поне ще науча английския' -- лъжа и измама; в подготвителния клас знаех по-добре езика!... Не, тук от първата лекция по лингвистичен дебат ти се дава да разбереш, че те готвят за 'специалист по всичко'... страхотно, нали?...
Дали ако ме бяха приели по първо желание (японистика... ееех...) щях да мисля така?

Мога само да се подпиша с две ръце под поста на Иринкс! - не бих могла да го кажа по-добре ... въпреки че вероятно бих могла да го кажа по-злобно :)
Tell me how it feels to be
The one who turns the knife inside of me
Аватар
Swаy
scar(r)ed?

Мнениеот Дъждът върху лицето » 16 Юни 2008, 21:19

Да така е, различните филологии са различни, аз и затова пуснах темата, всеки да сподели. Жалко, че в английската филология е такова положението. Аз съм много доволна (за сега), определено нивото на езика е по-добро от преди да влезна (а влезнах на шега). Естествено някои неща много ме разочароваха, като например липса на преподаватели и нивото на втория език.
ed io ti accarezzo piano
con il palmo della mano,
Аватар
Дъждът върху лицето
Стенограф

Мнениеот Don Horhe » 16 Юни 2008, 22:24

Аз от Китаистиката съм страшно доволен, но пък ние не сме филология в най-стриктния смисъл на думата, понеже освен езика се учат и предмети, които по другите филологии няма. Само един предмет ме дразни, литературознанието (частно и общо), но аз по принцип имам алергия към теоритизирането на литературата. Тя съществува, за да се чете, а не за да може някой да си вади фльонги от г**а.

Колкото се отнася до Английската филология - пълен смях. Една година изкарах там, като втория семестър рядко се вясвах. Учат се и се правят някакви никому ненужни неща, преписване от речници и после представяне пред групата, любимото на всеки "Общество и култура на Великобритания" с невероятната Стойчева... предмети "пълнеж", които не дават никаква реална подготовка за справяне в англоговоряща среда. Имам бивши колеги, сега трети курс, които още сричат и не могат 1 изречение да кажат, без да направят грешка.
That government is best which makes itself unnecessary. - Wilhelm von Humboldt
Bill Hicks - Revelations (Uncut)
Изображение
Аватар
Don Horhe
Spiritchaser

Благодарил (а): 37 пъти.

Мнениеот mecho » 18 Юни 2008, 17:39

Аха, "реализацията" е най-важна. Под реализация да се разбира консумиране на някакви практически знания и употребата им в частния сектор в родината ни и в чужбина.
А защо ли никой не може да се представи, извинявам се за смешния например, академична реализация? Езикозноние, литература, едно - друго? Изобщо, така както гледаме на специалности като биология, физика, история и всичките там филологии като на "даскалски" (следователно напълно ненужни), някой замисля ли се, че след няколко (не много) десителития, наука в България просто няма да има, няма да има висше образование, нито пък общество...
Обаче за качеството на образованието съм съгласен, че е пречка. Има премного трески за дялане, и т в цялото СУ. Но това е друг въпрос. Ненужни специалности по принцип не може да има, ако се стремим към нормално общество. Щото не става всички в държавата да са икономисти и адвокати.
http://jorik.blog.bg/
...............................
Аватар
mecho
Постоянно присъствие

Следваща

Назад към ФКНФ