За специалност Южна, източна и югоизточна Азия

Подфорум към Факултета по класически и нови филологии

Re: За специалност Южна, източна и югоизточна Азия

Мнениеот Spokesman Of Madness » 26 Яну 2014, 03:03

Аз пък влезнах с оценки от матурата. Но както колегите казаха, минахме между капките с този бал. Първа година все пак и не се беше вдигнало шум. Предполагам, че балът ще се вдигне за тази година.
Тук би трябвало да пише нещо умно на екзотичен език...
Аватар
Spokesman Of Madness
В началото бе словото

Благодарил (а): 3 пъти.

Мнениеот commedesf-ckdown » 11 Фев 2014, 15:01

dobb написа:commedesf-ckdown, все още не знаем, доколкото бях информиран от пф. Федотов, разбрах, че ще ни се осигурят и native speakers :)
Иначе е доста разтегливо за оценката. аз имах 5.04. Иначе ми беше предостатъчно.
Оценката е само от изпит по английски :)

Това ще е д-р Ким. :)
Аватар
commedesf-ckdown
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 8 пъти.

Мнениеот dobb » 12 Фев 2014, 17:49

Д-р Ким от какъв пол е? ....съжалявам за глупавия въпрос.
You are no one until you are talked about!
Аватар
dobb
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот commedesf-ckdown » 20 Фев 2014, 10:08

dobb написа:Д-р Ким от какъв пол е? ....съжалявам за глупавия въпрос.

От женски, но сега ви видях програмата, не сте с нея. :)
Аватар
commedesf-ckdown
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 8 пъти.

Мнениеот redmind » 25 Юни 2014, 20:55

Някой от учещите в споменатата специалност може ли да даде малко информация относно съотношението между практически езикови познания и всички останили изучавани дисциплини. Нещото което ме привлича в тази специалност, е надеждата че не се изучава езика като наука, история, промени (както във филологиите) и не се навлиза подробно в древна, антична и мухлясала литература. Прегледах ходариума от часове и различните дисциплини, които се изучават в специалността и преобладаващата част от времето според документа на сайта на СУ, се прекарва в часове по "Практически нещо си" (Китайски, Корейски, Японски, Индийски). Ще предложители малко детайли относто предмета на тези часове и какво ви е нивото на избрания език (еквивалентно на единната европейска езикова рамка) според вас след годината, която сте прекарали в тази специалност?
Аватар
redmind
В началото бе словото

Благодарил (а): 14 пъти.

Мнениеот dobb » 26 Юни 2014, 19:00

Здравей! Та,
Дали е като филологиите - не, не е. Това практически език означава, че си учиш само - лексика; граматика; фонетика -това за модул Китай.
Като часове на език - 120 на семестър, 8 часа на седмица. А за останалите дисциплини максимум 3 часа на седмица. Програмата не е натоварена.
Относно езиковата рамка, не знам с колко се води, че излизаме. Но след първия семестър, лично за мене си мога да кажа, че е А2, аз съм модул Корея.
Ако има други въпроси, насреща съм! :)
Аватар
dobb
В началото бе словото

Мнениеот coreandar » 23 Юли 2014, 11:01

От форума разбирам, че от пети семестър ще можете да избирате само между индийски и виетнамски език. В БАЗОВИЯ УЧЕБЕН ПЛАН на ЮИЮА обаче пише ИЗРИЧНО, че от пети семестър се ИЗБИРА ВТОРИ МОДУЛ МЕЖДУ КИТАЙ, ЯПОНИЯ, КОРЕЯ, ИНДИЯ ИЛИ ЮГОИЗТОЧНА АЗИЯ и доколкото разбирам и предния випуск, и сегашния си искат спазване на този базов учебен план, въз основа на който са направили своя избор за бъдеща реализация с два трудни, но 'работещи' източни езика. Колеги, търсете си правата!! Какво значи липса на финанси и т.н.? В скандинавистика, където годишната такса е също 500лв се учат шведски или норвежки, а от пети семестър и датски език, а финския е по избор. Вие плащате същите пари и ИМАТЕ ПРАВО ДА ИЗИСКВАТЕ ИЗПЪЛНЕНИТО НА УЧЕБНИЯ ПЛАН и да учите два езика - примерно японски и корейски, а виетнамския да е един семестър по избор. ОРГАНИЗИРАЙТЕ СЕ И СИ ТЪРСЕТЕ ПРАВАТА! БЪЛГАРИЯ ИМА НУЖДА ОТ ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО, А НЕ ДА СЕ СЪГЛАСЯВАТЕ С ВСИЧКО, КОЕТО ВИ КАЖАТ ПОСТФАКТУМ. УСПЕХ!!!
coreandar
В началото бе словото

Мнениеот Takt » 17 Яну 2015, 21:29

И на мен ми стана интересна тази специалност, от сега си знам че вероятно няма да бъда приет Японистика, но имам шанс за Кореистика и Китаистика. Видях че бала за тази специалност е по-нисък така че мисля че вероятността да влиза е почти 100%-това.
А относно "А да, важно е да спомена, че Щом сега сме избрали Корея, Япония, Китай като първи модули, след третата година вторият ни избор е измежду модул Индия и Югоизточна Азия (Виетнам)."
Как така избирате между Индийски и Виетнамски, като в програмата като 2-ри език пише че имате избор между Японски, Китайски, Корейски, Индийски, Виетнамски минус езика който вече учите.
Лично аз нямам особенно желание да уча индийски, а пък усилията които ще положа за виетнамски бих предпочел да ги вложа в китайски или корейски - езици които според мен имат по-голям "потенциал"
Аватар
Takt
В началото бе словото

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот dobb » 29 Яну 2015, 20:11

Ние по същия начин сме изумени.
Програмата никой не я гледа. Оказва се, че промени се правят постоянно.
Така ни каза ръководството, че щом в момента съществуват едни модули, след това същите не може да ги има.
Опитваме се да променим нещата, но за сега без голям успех!
Ние настояваме, даваме идеи, но ръководството ни реже яко.
Аватар
dobb
В началото бе словото

Мнениеот Takt » 30 Яну 2015, 00:30

Големи тарикати са значи, привикват народа си с доста привлекателна обява, пък после се отметват :D
Вие пък , не можете ли като тръгнете да си плащате таксата да се отметнете?
---
Иначе горе-долу повечето индийски или виетнамски избрахте за 2-ри език?
Аватар
Takt
В началото бе словото

Мнениеот dobb » 02 Фев 2015, 20:31

Ами мислел съм си да се отметна, ама съм по средата (почти) на обучението, та така така да го довърша, а и не се знае, може да се яви някакво бъдещо развитие.
Примерно аз съм си модул Корея и съм доволен.
Равно разпределени сме за сега...
Аватар
dobb
В началото бе словото

Мнениеот Takt » 03 Фев 2015, 20:19

Ако може да питам за още нещо. Сравних часовете обучение на съответния език между Ю,И и ЮИ Азия с Японистика:

Японистика: *** Ю,И и ЮИ Азия:
Японски Ез 1-ва част: 420 часа *** Японски(или който и да е от 4-те езика) 1: 360 ч
Японски език - II част: 420 ч *** Японски 2: 360 ч
Японски език - III част: 420 ч *** Японски 3: 360 ч
Японски език - IV част: 420 ч *** Японски 4: 210 ч
Японски език - V част: 420 ч *** Японски 5: 210 ч
Японски език - VI част: 420 ч *** Японски 6: 210 ч
Японски език - VII част: 240 ч *** Японски 7: 120 ч
Японски език - VIII част: 240 ч

Общо: 3000 часа :shock: *** Общо: 1470 часа

Тъй като при тази програма часовете по дадения език са двойно по-малко, то това значи ли че има рязък спад на качеството на езика? В смисъл повече от ясно е че 1-вата група ще знае по-добре езика, но 2-рата група въобще ще го знае ли достатъчно добре че да контактува, или дори да се стане преводач?
Поне вие как се оценявате - достатъчно ли научавате?

Едит:
Още 1 въпрос :mrgreen: Казвали ли са нещо, че след като завършите може да минете на съответната фиология и да усъвършенствате знанията си по езика?
Аватар
Takt
В началото бе словото

Мнениеот purplechan » 04 Фев 2015, 01:12

Аз съм от Японистика, но мога да ти кажа общо взето как стоят нещата с преподавателите и часовете: преподават ни двама японци директно на японски, миналата година не знаеха нито английски, нито български и просто нямаше как, и много българи, като всеки си има различен подход. Доколкото знам, на ЮИЮА сега преподава японски Вяра Николова, която преподава и на 1 курс. Нашите часове са от понеделник до петък, в 1 курс са (чисто, без да броим почивките) кажи-речи по 4-5 часа на ден, във втори - по 2-3. Трябва да направя и добавката, че има много часове извън програмата (йероглифите например) и особено ако се готвиш за изпити, може да те викнат и през сесията.

Едит: Японското "оценяване" на езика се води в размера на 5 нива - от N5 (най-ниско) до N1 (най-високо). Подобно на нивата по английски от A1 до C2 е. Обикновено във 2 курс можеш да вземеш N3 (което е нещо средно между B1 и B2 според мен? може и да се спори :D ), в 3 и 4 - N2 или дори N1, ако си ходил вече в Япония. За година и половина взех N3, така че определено има резултат.

Едит 2: Да не забравяме знаменития проф. Стефанов, който преподава икономика и на двете специалности. Ако искате да узнаете повече за него, пратете ми ЛС. Или просто го потърсете в Google.
Завършена Японистика
Преводач-редактор, I курс
Аватар
purplechan
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 15 пъти.

Мнениеот dobb » 04 Фев 2015, 10:08

Ами аз лично съм модул Корея.
Не мога да кажа, че сме толкова напреднали, че да говоря неспирно и да имам увереността, че мога!
Но някакво говорене мога. Хубавото е, че на 85-90% почти всеки път разбирам за какво иде реч, но понякога това не се получава.
Имаме си преподавател кореец, който си говори български и то добре, и ни разбира и ние него на корейски!
Относно разминаването в часовете- и за това сме се борили и затова ни казаха, че ще помислят. Но хубавата част от цялата работа е, че преподаватели и от трите модула се съгласиха да направят избираеми дисциплини за нас свързани с езика, тоест да увеличат часовете по език, с което да придобием повече знания :)
Аватар
dobb
В началото бе словото

Мнениеот Katz-kun » 04 Фев 2015, 11:21

Ползвам чужд акаунт, защото издържах години да не си направя досега xDD

Пиша този пост, за да разясня някои неща веднъж завинаги, тъй като реално само от нас може да научат кандидатстващите какво се случва в ЮИЮА. Вече вие си помислете какво искате и дали бихте се заели...

1. ЮИЮА не е филологическа специалност макар и да е във ФКНФ. Води се междукатедрена, а направавлението й е антропология, социология и наука за културите (май така беше.) Затова ЛОГИЧНО има по-малко часове по език, както при европеистика и разни други, които могат да учат западен език.
2. И нас ни поляха със студен душ като ни казаха това за модулите... но лично така или иначе се колебаех между корейски и виетнамски. Ще пиша като втори модул - Югоизточна Азия (с виетнамски) - към този модул в близкото бъдеще ще добавят индонезийски...след време може и друго :D Даже още тази година имаше виетнамски като избираема и го записах и съм предоволна, защото сме с виетнамка и е супер забавно xD На тази специалност съм и благодарна, че открехна погледа ми към други държави от Азия (Япония ми беше и е все още най- на сърце де ^^; )
3. Втори курс съм и съм модул Япония. Тук вече идва тежкото, защото учим си го езика, просто е по-мудничко заради броя часове /: Следващият семестър ще имаме още един преподавател и заедно с него ще упражняваме говорене и ще мислим за повече часове като избираеми дисциплини... Но това е положението. Най-вероятно ще пиша някъде допълнително, за да уча за сертификати и т.н. Това вече е въпрос на личен избор.
Вече има и един друг момент: не може да се отрече, че Корея и Китай са доста по-активни в сферата на "пропангадирането" на езиците си...сега не изкарвам, че Япония НЕ Е, просто по наблюдения и мнения, смея да твърдя, че е доста по-стегната от преди години. Затова и модул Корея си имат корейка за преподавател...институт Конфуций непрекъснато правят курсове по китайски и те така. Така си обяснявам, че не сме много облагодетелствени откъм преподаватели за разлика от другите модули. Индонезийското посолство е доста активно също. Във виетнамското в момента се раздвижват нещата...
4. Не знам какво още да добавя. Осъзнавам минусите на специалността, тъй като е нова. Може би ще става и по-добре, но няма да е за нас :д Плюсът е, че дава голяма свобода на избор на предмети - например, този семестър писахме 2-3 дисциплини от японистика, всеки със съответния модул. Другият може да пробвам нещо от Философския факултет. Нека всеки си помисли какво желание - да се занимава с усилено с езика и културата на една страна (при което сега ще ме оборят, че учат и за други държави от Източна Азия - да, учи се все нещо) или да има нервите и любопитството да се занимава с повече - тогава обаче е нужна и самоинициатива ^^/

Ако има още въпроси.... :D
Minn besti vinur, hverju sem dynur
Illum látum, í faðmi grátum
Ég kyngi tári og anda hári
Þegar að við hittumst
Þegar að við kyssumst
Varirnar brenndu, höldumst í hendur
Ég sé þig vakinn
Ég sé þig nakinn
Inní mér syngur vitleysingur

Скандинавистика - II курс~
Аватар