Относно японистиката

Подфорум към Факултета по класически и нови филологии

Относно японистиката

Мнениеот acrosstheline » 12 Окт 2015, 21:54

Здравейте. Имам няколко въпроса относно японистиката и ще съм благодарен, ако някой учещ или изучил отговори на тях. :D
В момента съм 10 клас и започнах доста сериозно да се замислям какво да правя в бъдеще. Вариантите пред мен са два - да запиша някаква специалност, от която ще изляза с качества, които ще ми осигурят работа в бъдеще, или да запиша тази, която наистина желая и бих обожавал да уча - японистика.
Така. Завършвам японистика. Има ли вариант, при който не оставам в България с работа като преводач/ в посолство/ etc, а отивам в Япония с шанс да си намеря перспективна професия. Аз си го представям по следния начин. Завършил съм японистика и реално не съм следвал някаква специализация в дадена област. Търся работа в Япония. Нямам качевства, единствено добър (предполагам?) японски, който в най-добрият случай ще е на едно ниво с този на месните. Защо да изберат мен пред тях? След като единственото нещо, което съм учил, при тях вероятно е дори на по-добро ниво.
Ще бъда наистина благодарен, ако някой, който е завършил или има познат, който е, отговори и разкаже малко за това дали има възможност за реализация там, а не тук и като цяло как стоят нещата с кариерата в бъдеще. :D
acrosstheline
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Re: Относно японистиката

Мнениеот slighter » 13 Окт 2015, 09:45

защо не кандидатстваш направо там...? ако сериозно мислиш да живееш и работиш в друга страна, според мен, колкото по-рано отидеш там ще е по-добре, за да свикнеш с начина на живот. Мисля, че имаше разни програми или конкурси със съдействието на посолството, които изпращаха хора там, ама тва беше преди доста години, сега не знам как стоят нещата, може и още да ги има.
Може и във фб групите на японистика да питаш дали знаят нещо повече.

Ето един пример:
http://www.bg.emb-japan.go.jp/bg/cultur ... index.html

ето и едно видео за разубеждаване: цък! (шегувам се :Р)
Аватар
slighter
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 243 пъти.

Мнениеот skailer » 13 Окт 2015, 16:28

В СУ в японистика, кореисктика и всякви такива "истики" завършват по 2-3 ма човека, при редовен прием 12 студента на година ... сам можеш да си направиш сметката. Ако реално много искаш да учиш японски и да заминеш на там няма смисъл да се занимаваш с българското образование :D
Пореден мост зад мен
изгарям го и в пепелта
заравям аз очите си...
Поглеждам сляп назад,
виждам само прах,
там където само преди миг стоял съм
не ще се върна пак.
Аватар
skailer
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 11 пъти.

Мнениеот acrosstheline » 13 Окт 2015, 17:34

Благодаря за отговорите. Тоест директно да отида там? Ще ме извинявате, но ще задам и още няколко въпросчета, генерално съм доста неориентиран на подобна тема, но не е имало и кой да ме светне. :D
Пише, че японски не е нужен, но е с предимство. Тоест по начало всеки от паралелките 18 СОУ би имал такова. А ме съмнява много охора от там да биха пропуснали подобна възможност. Наясно ли сте дали има достатъчно места и за тези, които не са учили японски, и дали останалите малко места не се заемат с дипломи твърде близки до 6.00?
Ако бъда приет като незнаещ японски, видях, че първата година се изучава език. На друг чужд език ли се изучава, как се процедира?
И пише, че стипендията, която се издава е 117000 йени. От самата програма ли се поема жилището или сам трябва да го плащам с въпросната сума? Понеже тя си е доста добра, дори и при нениските цени там.
И познавате ли хора, които всъщност са избрали този вариант? Как са там? :P
acrosstheline
В началото бе словото

Мнениеот skailer » 13 Окт 2015, 18:52

Аз мога да ти кажа как стоят нещата в СУ (не съм запозната с други програми)

Без да искам да обидя когото и да е в 18 СОУ влизат главно weabo-та завладяни от манията за аниме и манга и с минимални знания по какъвто и да е чужд език. В СУ нещата са груби и сурови, ученето е здраво, затова отпадат много колеги. Езика в университета (какъвто и да учиш) се захваща от самото начало, като след това се разпределят групи за начинаещи и напреднали, за да не се губи времето на всички. Местата за специалността не са за "вече знаещи " и "незнаещи"- просто имаш 12 места, който се захващат от хората с най-голям успех от диплома/матура/изпит/събеседване или там каквото си си избрал
Учебната програма и всичко друго интересуващо те може да провериш тук - https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/ ... aponistika

Относно заминаването и живота в азиатските страни, колежка (учи корейски) замина в Корея по програма на Еразъм, стипендията която ти отпускат е за всичко храна, наем, учебници и тн., като те ти намират квартира, от теб зависи да я плащаш. Не забравяй че другите страни имат съвсем различни възгледи относно чужденците и не всички са така добре настроени. Азиатците третират европейците с интерес, но много често не е това което си представяш :)

p.s Имаш още много да учиш, не се напрягай още от сега и аз на твоите години много исках да се занимавам с японски изкуства, език, култура и всякакви ми ти такива неща, но когато стана време да запиша в университета (сега съм трети курс) си промених мнението коренно ...
Пореден мост зад мен
изгарям го и в пепелта
заравям аз очите си...
Поглеждам сляп назад,
виждам само прах,
там където само преди миг стоял съм
не ще се върна пак.
Аватар
skailer
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 11 пъти.

Мнениеот acrosstheline » 13 Окт 2015, 19:15

За знаещи и незнаещи ставаше въпрос за съответната програма на посолството, не за СУ, където съм наясно, че не е нужен японски.
Наясно съм и с това как се държат определена група азиатци с дчруги раси, особено някои от по-старите. И не ми е проблем. Не съм аниме почитател, който си прави илюзии, че ще отиде там, ще валят пари от небето, всеки ще се отнася с него като с великия гайджин и японки ще се избиват да му влезнат в леглото. За японците конкретно съм чел доста неща, писани от чужденци, които са живяли там. Както съм прочел за навсякъде споменаваните плюсове, така съм прочел и за огромни минуси, в случая отношението на някои хора и стремежът им да са стъпало отгоре над чужденците, третирайки ги като втора ръка хора.
Наясно съм и с това колко се променят мисленето и мирогледът на човека в тази възраст. Но съм мислил достатъчно, за да взема това решение. Така или иначе ми е време да реша какво ще правя и върху какво да се съсредоточа в училище.

А пусната по-горе програма наистина ми хвана вниманието. За естествените науки не мисля, че ще се справя (а точно там бих искал по принцип). Но при социални и хуманитарни, където изпитите са само по английски и математика, мисля, че имам възможност да изкарам добри резултати. Проблемът е, че никъде не намирам мнения на кандидатствали по програмата. Интересуват ме неща от сорта на колко хора отиват, какъв успех средно е нужен за одобрение и т.н. Ако някой е наясно с тези неща, отново, ще бъда благодарен. :D

И нещо друго, неща като икономика и бизнес администрация имат ли някаква възможност за развитие там? Все си представям как умирам от глад на улицата, след като изуча нещо подобно и не си намеря работа. :lol:
acrosstheline
В началото бе словото

Мнениеот slighter » 14 Окт 2015, 09:35

за съжаление и аз нямам повече информация за съответната програма на посолството ( линкът от предишния ми пост го открих на момента в Гугъл :D). Така че остава да се търси и да се рови повече. Има посочени контакти там, така че предполагам може да се свържеш и директно с коориднаторите на програмта и да ги питаш. Ето още инфо и контакти от другия сайт на програмата: http://www.cmfnd.org/?page_id=540
Ако смятам правилно приемът излиза по около 10-15 души на година максимум. (за това дали е предимство японския език нямам представа).

Един бърз реален пример:
Една позната кандидатсваше така по тази програма (мисля, не съм 100% сигурен, щото не поддържаме контакти вече). Но ако погледнеш сроковете там - Началото е Април, а заминаването края на Февруари. Така че докато минават тези изпити и интервюта, удобен вариант и да кандидатсваш едновременно в СУ... (все пак човек трябва да има бекъп план, особено, както се вижда ситото е голямо и само около 10 души отиват със стипендия). Та така, тя изкара първия семстър в СУ (приеха я китаистика) и си учеше за изпитите в СУ (които се падат точно през феврурари), но след това излязоха и резултатите от програмата и се класира за стипендия там, нямам повече инфо щото не поддържаме контакти, но като гледам описанието, не е лесен студентския живот и там... особено щом те "депортират", ако не поддържаш успех :/
Аватар
slighter
Легендарен флуудър

Мнениеот acrosstheline » 14 Окт 2015, 17:10

Естествено, че ще запиша нещо междувременно, няма вариант, при който почти година да стоя ей така и да чакам.
Иначе и мен ме притесни това за връщането обратно. Даже не се споменава и нужният за поддържане "необходим успех". :lol:
А също така намерих и някаква чужда статия, в която се споменаваше, че за издръжката на средностатистическия студент там са нужни около 130 хиляди йени. :salute: Знам, че особено в големите градове си е скъпичко (а вярвам, че ставаше дума за един от по-елитните им университети), но това е незаконно направо. Не мога да си представя да похарчиш такава сума, ако примерно поне малко от малко следиш промоциите и евтинийките в някое магазинче и общежитията не са по-скъпи от тукашните тристайни апартаменти. :lol: Айде, чужденец в случая може да изпита нужда за малко странични разходи и глезотийки в чужда страна, но иначе не вярвам.
А според тазгодишния списък са допуснати 16 човека до интервю. Не звучи добре.
acrosstheline
В началото бе словото

Мнениеот slighter » 14 Окт 2015, 18:40

дам, това с издръжката наистина си е доооста субективно и според мен... то тия същите проучвания и за западноевропейските държави дават едва ли не, че хиляда евро на месец ти трябват, за да не умреш от глад :) :lol: ама напрактика не е баш така.
Ее, що? 16 души по 120к йени... не са малко пари дето хвърлят тука, за някаква държавица на другия край на света :D Евала на министерството им. Представям си наште азиатски студенти тука как ги "стрижат" само :lol: сигурно и за въждуха дето дишат си плащат.
А между другото нещо ми се върти в главата, че там специалностите или даже самите университе дето се записват хората са специализарани в обучението на чуждестранни студенти... (даже може би имат и някой и друг предмет на нормален английски). В смисъл, че не си в един клас с местното население :) (както е в бг) ами с хора от всякакви други държави приети по такива програми: араби, филипинци, тайландци и прочее, което си е стабилен културен обмен :)
Макар че малко странно хем си в япония, хем на чина до теб седи: Маумар ибн Джихад ибн Багхдади :) :lol: и си бие челото в земята по 5 пъти на ден
Аватар
slighter
Легендарен флуудър

Мнениеот acrosstheline » 14 Окт 2015, 20:17

Нормално е разделението. Щом от България се приемат 16 кандидата, значи бройката като цяло си е стабилна, дори да се намали малко при интервютата. А и първата година нали се учи японски, няма да карат и японците да почват с началните канджита в университета. :lol:
Ще видим. В бъдеще планирам да се свържа с организаторите и ще се разбере дали ще го бъде.
acrosstheline
В началото бе словото

Мнениеот purplechan » 16 Дек 2015, 13:22

acrosstheline, в момента съм в Киото за 1 година по програма на посолството. Уча в Doshisha University. Заминах, след като изкарах 2 курс на Японистика.

За да отговоря на въпросите ти напълно, ще трябва да изпиша изключително много редове, така че ще напиша всичко възможно най-обособено и ако имаш допълнителни въпроси, ми пиши ЛС.

Първо - ако и когато те приемат в Японистика, не е задължително да знаеш на каквото и да е ниво японски. Изучава се изключително бързо и е сравнително тежко, ето това е причината, поради която хората отпадат. Ако обаче имаш волята за това, не е непосилно. Няма разделение на начинаещи и напреднали - напълно е възможно да не можеш да смогнеш на всичко, но никой няма да те накара насила да се откажеш. Хората, които го правят, просто се насочват към нещо друго по свое желание.

Второ - за да заминеш по моята програма (Monbukagakusho), трябва да държиш изпит по японски. Можеш да направиш това още във втори курс, но наистина не е лесен. Другият вариант е да заминеш отново за 1 година по двустранно споразумение на СУ. Разликата е, че ако заминеш по Monbukagakusho, можеш сам да избереш къде да идеш и е възможно да ти дадат повече пари, а именно тези 117 000, за които ставаше дума по-нагоре. Мисля, че предварителните знания по японски са изключително важни, за да живееш в тази страна. Иначе възможностите тук са изключително много. Най-добре платените работи, които японците си търсят, обикновено са във връзка с високоплатени фирми. В моя университет има специални часове и лекции, които обучават чужденците, които имат желание, за нещата, които трябва да знаят, когато си търсят подобна работа. Според мен обаче, ако наистина дойдеш в Япония и решиш, че ти харесва, можеш да си намериш и по-интересна работа за предостатъчно пари. Най-лесно е да си намериш почасова работа на първо време като учител по английски на когото и да е, всъщност. (Японците са наистина много зле с английския...)

В случая не говоря за петгодишната бакалавърска програма.

117 000 йени са доста пари, а аз пътувам често и си позволявам различни харчове, така че не само стигат, но и остават. Разбира се, в Токио цените са малко по-високи, но колегите ми, които са там в момента, не се оплакват. За справка, в момента в Япония по моята програма сме 6 души, а по двустранните споразумения - 8. Общо взето, всеки, който е сериозен и има желание, може да успее.

П.П: Това за часовете с други чужденци е вярно, макар че имам и часове, в които се смесваме с японци :D :D Но всички говорят на японски. Преподава се на японски - с изключение на 1-2 лекции на английски. Когато не разбираш нещо, ти се обяснява на японски. Та затова е толкова важно да си учил здравата преди това.
Японистика, III-IV курс
Аватар
purplechan
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 15 пъти.

Мнениеот acrosstheline » 03 Яну 2016, 21:01

Благодаря за дългото мнение.
Приятно е най-накрая да засека човек, който всъщност е успял да замине. :) Преди време те видях и в темите за кандидат-студентите, ако не се лъжа, поздравления. :D
Както казах, най-вече ме притесняват възможностите за реализация, дори при голяма отдаденост и желание в СУ. Спомена, че възможностите са големи, но да речем, че следвам японистика 5 години. Излизам с език и история на страната, доколкото разбирам. Отивам в Япония. Какво предимство в търсенето на работа имам пред всеки един жив японец там, който знае японски на поне същото ниво и се предполага, че е следвал нещо? :roll:
А за уроците по английски, доколкото знам на повечето места търсят и хора, за които езикът е майчин. А англоговорящи с желание да работят точно това не са в излишък.
acrosstheline
В началото бе словото

Мнениеот slighter » 04 Яну 2016, 11:35

5 години размотаване в СУ... не е добра идея...пробвал съм го - НЕ става :/
Вторият вариант, който пърпълчан описа според мен е по-добра идея и дава много по-добра подготовка, ако ще си търсиш работа там
Аватар
slighter
Легендарен флуудър

Мнениеот purplechan » 04 Яну 2016, 16:19

acrosstheline написа:Благодаря за дългото мнение.
Приятно е най-накрая да засека човек, който всъщност е успял да замине. :) Преди време те видях и в темите за кандидат-студентите, ако не се лъжа, поздравления. :D
Както казах, най-вече ме притесняват възможностите за реализация, дори при голяма отдаденост и желание в СУ. Спомена, че възможностите са големи, но да речем, че следвам японистика 5 години. Излизам с език и история на страната, доколкото разбирам. Отивам в Япония. Какво предимство в търсенето на работа имам пред всеки един жив японец там, който знае японски на поне същото ниво и се предполага, че е следвал нещо? :roll:
А за уроците по английски, доколкото знам на повечето места търсят и хора, за които езикът е майчин. А англоговорящи с желание да работят точно това не са в излишък.

Пак казвам, зависи каква работа точно си търсиш. Според мен ако става дума например за нещо, свързано с превод и комуникация на различни езици специално в Япония имаш огромно предимство. Всичко зависи от това, колко си активен. Ако имаш желание да търсиш и да говориш с различни хора, предложенията за работа ще дойдат. На всичкото отгоре има хора, които се интересуват от бизнес специално с България - например що се отнася до вино или розово масло, така че, ако имаш желание, можеш да се занимаваш с това.
Действително се търсят хора, на които английският е майчин, но не е задължително, особено що се отнася до почасова работа. Ако се целиш в някаква позиция, за която се опитва и американец, най-вероятно той ще има предимство пред теб, но това са някакви частни случаи. Определено не е невъзможно, а заплащанията са добри, поне според мен.
Все пак трябва да отбележа, че аз лично имам намерение да работя в сферата на японистиката в България/Европа. Специално българите, оставащи в Япония, не са много, но пък не е и като да са липсващи. Една от причините за това по-скоро според мен е не липсата на работа и средства, а адаптацията. А аз избирам да се върна предимно заради близките си хора :)
Японистика, III-IV курс
Аватар
purplechan
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 15 пъти.

Мнениеот Kitar » 01 Мар 2016, 19:28

Пак казвам, зависи каква работа точно си търсиш. Според мен ако става дума например за нещо, свързано с превод и комуникация на различни езици специално в Япония имаш огромно предимство. Всичко зависи от това, колко си активен. Ако имаш желание да търсиш и да говориш с различни хора, предложенията за работа ще дойдат. На всичкото отгоре има хора, които се интересуват от бизнес специално с България - например що се отнася до вино или розово масло, така че, ако имаш желание, можеш да се занимаваш с това.
Действително се търсят хора, на които английският е майчин, но не е задължително, особено що се отнася до почасова работа. Ако се целиш в някаква позиция, за която се опитва и американец, най-вероятно той ще има предимство пред теб, но това са някакви частни случаи. Определено не е невъзможно, а заплащанията са добри, поне според мен.
Все пак трябва да отбележа, че аз лично имам намерение да работя в сферата на японистиката в България/Европа. Специално българите, оставащи в Япония, не са много, но пък не е и като да са липсващи. Една от причините за това по-скоро според мен е не липсата на работа и средства, а адаптацията. А аз избирам да се върна предимно заради близките си хора :)

Честно казано в 10-ти клас ми дойде едно желание-мечта. Намразих некадърните политици и това, че 67% от хората тук са егоисти, които мислят за себе си и биха наранили дори техните роднини за свое добро. Тук в България това е нормално-били сме под робство толкова много време и сме издавали плановете си на турците за да живеем по-добре. От 9-ти клас исках да уча в японска гимназия.Струваше ми се твърде нереалистична. Все пак българската те кара да учиш всичко, докато в японската не помня колко предмета бяха, но избираш кои искаш да учиш. Също така там има клубове. Искам да кажа, че там не само че учиш - ти ЖИВЕЕШ в училището. Понеже не знам как се пише японски(разбирам тук-там някое изречение), открих, че само в СУ-то и ВТУ-то можеш да научиш японски, но мисля че в СУ като завършиш получаваш и диплома. че знаеш японски(може да съм в грешка поправете ме). Така че в 10-ти клас реших: Единствения ми шанс да отида в японска гимназия е да стана учител в една. Не знам защо просто, реших да го споделя. Нямам големи връзки в моя град(роднините са ми от друг град освен семейството ми), пък има и скайп и други методи за свързване чрез камера. Тази година съм абитуриент и се надявам да успея да изпълня мечтата си. Считайте това което прочетохте моята мотивация. Надявам се и вие да намерите вашата :)
Аватар
Kitar
В началото бе словото

Благодарил (а): 2 пъти.

Следваща

Назад към ФКНФ