Скандинавистика

Подфорум към Факултета по класически и нови филологии

Re: Скандинавистика

Мнениеот outlander » 08 Фев 2012, 13:38

Имам голямо желание да уча Скандинавистика и ще си скъсам .... от учене по английски за да влезна , но засега под 10 - 15 грешки ( само на тестовата част и разбира се повечето от тях са на error-a) не падам :-/ Вие как се справяхте в началото на подготовката , понеже се чудя имам ли шансове за тея няколко месеца да стига до ниво 5.90-6.00 ( като гледам миналите балове по слаба оценка ще ме държи на тръни) . На диктовките също правя до към 5 грешки та много ми се иска да сравня нивото си сега с хора влезли вече в тази специалност и разбира се с кандидати и от тази година :D
Аватар
outlander
В началото бе словото

Благодарил (а): 13 пъти.

Мнениеот mickey_m » 25 Фев 2012, 00:42

Здравейте :) Аз също страшно много искам да уча скандинавистика, даже ми е като мечта. Подготвям се, правя тестове, диктовки и всичко необходимо, пък дано да ми се получи! Специалността ми изглежда наистина много хубава, тъй като проявявам голям интерес, чета каквото намеря в интернет, а и от познати разпитвам какво представлява и всички казват, че са много доволни и че го учат с интерес. Дано тази година и аз да съм една от тях :) <3 Пожелавам успех и на всички други желаещи :)
Аватар
mickey_m
В началото бе словото

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот Geryy » 26 Фев 2012, 23:31

Здравейте, аз също искам да уча скандинавистика и искам да помоля, ако някой може горе долу да ми обясни колко са местата горе-долу, каква подготовка се изисква и изобщо всичко, което ще ми трябва. Може и на Лс :)
Geryy
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот La_Contessa » 02 Авг 2012, 19:25

Заповядайте в групата на ФКНФ:

http://www.facebook.com/groups/348076635252836/?ref=ts
" ...тая трагедия на естествения свят, която е трагедия само за ония, които умират в борбата. За онези, които оставаха живи, тя не беше трагедия, а тържество на осъщественото желание."
Аватар
La_Contessa
Танцуващия с клавиатури

Благодарил (а): 34 пъти.

Мнениеот Solveig » 04 Авг 2012, 23:40

Честито на новоприетите колеги! Вие сте третият випуск с първи език норвежки, което много ви облагодетелства в езиково отношение - като го понаучите, и шведският, и датският ще ви се удават много лесно.
Пожелавам ви никога да не губите сегашния си ентусиазъм и да се забавлявате и да научите много през тези четири години. Невинаги ще е лесно, но не се отказвайте - както с всяко нещо, което обичаш, и тук ще трябва да положите много усилия и да направите известни жертви, за да го съхраните.
Някой попита за литературата - учи се история на скандинавската литература. Съчинения като в училище не се пишат, затова пък литературните спецкурсове, които можете да избирате през годините, се завършват с курсова работа.
Засега няма смисъл да мислите толкова за учебния процес, ще разберете всичко, когато му дойде времето.
За реализацията също не се безпокойте - в последните години лесно се намира работа с тази специалност. Човек дори може да избира в зависимост от интересите и склонностите си.
Мога да дам само един съвет - четете възможно най-много. Това е един от най-добрите начини да поддържате силен контакт с езика. Още през втория семестър започнете да си взимате норвежки книжки от библиотеката. Имаме страхотна библиотека, ползвайте я, наистина е уникален ресурс, тези книги няма къде другаде да ги намерите в София (е, наскоро откриха Нордска читалня в Столична библиотека, но тя е с по-малък фонд засега).
Поздрав с една хубава шведска песен: http://www.youtube.com/watch?v=uuOUev9EgI8
Аватар
Solveig
---

Благодарил (а): 2 пъти.

Мнениеот Vaskes » 30 Сеп 2012, 00:36

Поздрав за колегите с норвежки:

Rein magi!
Аватар
Vaskes
Gin Soaked Boy

Благодарил (а): 5 пъти.

Мнениеот adriannajanne » 14 Окт 2013, 19:19

Здравейте! :)
Знам, че темата отново е остаряла; от миналата година никой нищо не е писал. Но все пак, искам да знам - освен мен, кой още ще се бори за тази специалност тази година?
Поздрави от Русе!
Memento mori.
Аватар
adriannajanne
В началото бе словото

Мнениеот adriannajanne » 04 Яну 2014, 20:14

Сори за спама, но еееехооо...? Само аз ли ще се боря тази година? :) :) Може би писах твърде рано, за да ми отговори който и да бил. Очаквам да се раздвижите скоро! :wink:
Memento mori.
Аватар
adriannajanne
В началото бе словото

Мнениеот Ichinka » 13 Яну 2014, 17:28

Леле като знам колко я четях тази тема преди и колко се притеснявах.. и сега как съм вътре.. много яко ми става, хаха! :д
Ichinka
В началото бе словото

Мнениеот adriannajanne » 14 Яну 2014, 17:01

Хаха, ама искам и ааз! :Д
Memento mori.
Аватар
adriannajanne
В началото бе словото

Мнениеот punch » 15 Яну 2014, 13:32

Има ли колеги с шведски?
“Of all the books in the world, the best stories are found between the pages of a passport.”
Аватар
punch
Да живей словото

Благодарил (а): 6 пъти.

Мнениеот Katz-kun » 19 Яну 2014, 19:18

Колега с шведски - present:)
Minn besti vinur, hverju sem dynur
Illum látum, í faðmi grátum
Ég kyngi tári og anda hári
Þegar að við hittumst
Þegar að við kyssumst
Varirnar brenndu, höldumst í hendur
Ég sé þig vakinn
Ég sé þig nakinn
Inní mér syngur vitleysingur

Скандинавистика - II курс~
Аватар
Katz-kun
В началото бе словото

Благодарил (а): 21 пъти.

Мнениеот Skarsgaard » 17 Мар 2014, 16:16

Здравейте! В момента съм в 11 клас. Най-добрият ми предмет е АЕ. Много искам да уча Скандинавистика, защото съм пленен най-вече от митологията, а и искам да се махна час по-скоро от тази държава. Добър съм по Английски, но го уча от много малък и той ми е като "талант".Не се съмнявам, че с малко повече труд ще изкарам отлични резултати на матурата и изпита. Проблемът е, че не съм учил други езици и не знам как ще се справя със скандинавските.Предполагам, че повечето от нещата ще са ми интересни. Не съм от хората, които ходят по дискотеки и кафета, домошар съм си, но също така не съм и от най-ученолюбивите. Все пак си мисля, че като/ако отида в София ще порастна малко и ще уча по-задълбочено.

Помогнете ми! Струва ли си да се пробвам със Скандинавистика като не знам и една думичка на тези езици? Ако имате някакви предложения да чета/гледам книги/филми моля кажете! Също така бих искал да попитам за възможностите за реализация? :scratch:
Skarsgaard
В началото бе словото

Мнениеот Das Erste » 17 Мар 2014, 20:51

Според мен винаги щом има желание, има и начин. При положение, че си амбициран, не виждам защо да не успееш да влезеш. Това, че не познаваш езиците, няма никакво значение, защото все пак именно те се учат в тази специалност, макар и не особено задълбочено доколкото знам. Другото което е, Скандинавистиката не е само митология. Единствено интересът ти към нея не е достатъчен да решиш да следваш тази специалност. Дори бих казала, че по-скоро се обръща внимание на странознание и литература на скандинавските държави, граматика на езиците и т.н. Проучи малко повече изучаваните дисциплини и тогава си направи сметка дали наистина това е което желаеш. Относно реализацията, не съм особено информирана, но според мен е същата като и при другите филологии - преводачи, екскурзоводи, журналисти и така.
Море на вечерта - и полунощите,
опитомено в толкова пристанища.
Върни ми и хрилете ти, и перките,
и радостта ми от живота в твоето
пространство, светлина...

-хр. фотев
Аватар
Das Erste
Летящите Пръсти

Благодарил (а): 681 пъти.

Мнениеот ashvalkyrie » 28 Мар 2014, 19:48

Das Erste написа:Единствено интересът ти към нея не е достатъчен да решиш да следваш тази специалност.

ее, де :(
wunderlicher Alter, soll ich mit dir geh'n ?
willst zu meinen Liedern deine Leier dreh'n ?
Аватар
ashvalkyrie
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 2 пъти.

ПредишнаСледваща

Назад към ФКНФ