Арабистика 4

Подфорум към Факултета по класически и нови филологии

Re: Арабистика 4

Мнениеот Don Horhe » 13 Юли 2010, 11:29

Здравейте, колеги! :D
Имам един приятел, който иска да учи арабски и ме помоли да попитам дали има курсове към катедрата, както и към кого да се обърне за повече информация. Тъй като аз и идея си нямам, питам вас. :D
That government is best which makes itself unnecessary. - Wilhelm von Humboldt
Bill Hicks - Revelations (Uncut)
Изображение
Аватар
Don Horhe
Spiritchaser

Благодарил (а): 37 пъти.

Мнениеот phoebe » 13 Юли 2010, 15:01

Здрасти,
принципно имаше факултативи, които бяха ако си студент на СУ, но тази година поради резачката в бюджета вече ги няма. Затова варианта е да отиде в ИЧС и да проучи как стоят нещата там.
medicate, medicate
Аватар
phoebe
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 59 пъти.

Мнениеот Don Horhe » 13 Юли 2010, 22:00

Ясно, мерси! :D
Изображение
Аватар
Don Horhe
Spiritchaser

Мнениеот La_Contessa » 05 Май 2011, 18:39

Здравейте, трябва ми малко помощ от вас във връзка с един проект/купон за чуждестранните студенти.
Пишете ми на ЛС :P
http://www.facebook.com/event.php?eid=127480203993559
" ...тая трагедия на естествения свят, която е трагедия само за ония, които умират в борбата. За онези, които оставаха живи, тя не беше трагедия, а тържество на осъщественото желание."
Аватар
La_Contessa
Танцуващия с клавиатури

Благодарил (а): 34 пъти.

Мнениеот Don Horhe » 03 Авг 2011, 09:05

Здравейте!

Търся подарък за един приятел, на когото му е интересен ислямът. Чел е Корана в превод на проф. Цветан Теофанов и ми е споделял, че му се чете и още нещо по темата, но да е стойностно и издържано. Засега съм се спрял на ,,Ислямът - кратък справочник", но тъй като имам минимални познания в тази област, се допитвам до вас за мнения и препоръки. :)
Изображение
Аватар
Don Horhe
Spiritchaser

Мнениеот rachmaninoff » 03 Авг 2011, 09:22

Мисля, че "История и култура на Древна Арабия" на доц. Павел Павлович е чудесен избор за подарък. Много задълбочени изследвания има в нея, и същевременно е написана много увлекателно. Определено книгата си заслужава да се прочете. Иначе проф. Йордан Пеев има няколко книги, но вече надали се намират по книжарниците. От чуждите мога да препоръчам "Ориентализмът" и "Отразяването на исляма" от Едуард Саид. Четива като "Библията, Коранът и науката" на Морис Бюкай и "Видни мюсюлмани в науката" на Календер Йълдъз и Юмит Ергюл горещо не препоръчвам. "Ислямът" на Керън Армстронг не е лоша. Има една поредица от четири тома "Светът на исляма" от Ибрахим Карахасан-Чънар (българин е), от нея съм чел само последния том "Османските потайности: харемът". Но това е по-скоро популярно четиво, написано е с немалка доза емоции, които пречат на научния дискурс. Но иначе книгата, на която си се спрял ти, наистина като че ли е най-добрият вариант в конкретния случай :)
إن أحلام الذين ينامون على الريش ليست أجمل من أحلام الذين ينامون على الأرض
Аватар
rachmaninoff
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Don Horhe » 04 Авг 2011, 02:11

Благодарско! Чудя се между ,,История и култура..." и "Ислямът - Кратък...", като най-вероятно ще взема втората, понеже ми се струва по-подходяща за неспециалист.
Изображение
Аватар
Don Horhe
Spiritchaser

Мнениеот phoebe » 04 Авг 2011, 14:37

На Павлович книгата е много тежка за четене, макар и интересна. Пък и то един малък шрифт...

Ислямът - кратък справочник е супер начинаещи :)
medicate, medicate
Аватар
phoebe
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 59 пъти.

Мнениеот Tenebrvs » 17 Авг 2011, 13:49

Потърси броеве на списание Ориенталия, издават го два пъти в годината, има доста интересни неща.
Tenebrvs
В началото бе словото

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот al-manar » 24 Май 2013, 21:21

Здравейте, всички! Аз съм 11 клас от гр.Търговище и от малък имам влечение към арабския език, култура и музика. Занимавам се със сателитна техника, постоянно гледам арабските спътници, където се хващат, от географска и историческа гледна точка имам представа, просто ми представлява голям интерес от доста време, гледам арабска телевизия, слушам тяхна музика и т.н. Доколкото съм чувал ми е напълно ясно, че ученето е наистина много, по английски език имам шестици, тук-таме по някоя петица, по български положението е подобно. Взех си едни тестови книжки съм СУ по английски, от време на време решавам тестовете там, не са ми трудни, на места има непознати работи и се правят грешки, но като цяло няма никакъв проблем. Та догодина ще кандидатствам с СУ, бих искал да знам какви са реално изискванията, за да ме приемат ? Благодаря предварително на отзовалите се ! :)
al-manar
В началото бе словото

Мнениеот allabouthi » 12 Май 2014, 08:20

Здравейте! Не знам дали тази тема вече е обсъждана, но все пак аз да си попитам :) Мога ли да вляза с оценка само от матурата?! Мерси предварително за отговора
Аватар
allabouthi
В началото бе словото

Мнениеот Takt » 16 Яну 2015, 11:59

Здравейте, искам да питам отностно задължителния 2-ри език.
Ние ли си избираме между турски, иврит и персийски , или ги учим и 3-те.
И ако си избираме, да речем че 80% изберат персийския , и 20% иврит . При тази ситуация персийския на всички ли се налага, или тези които искат по-малко избрания език ще могат да си го учат? И ако е 2-рата ситуация, какъв е минималния брой желаещи за да може да се стартира.

ЕДИТ:
Добре разбрах нещата :cheers:
Аватар
Takt
В началото бе словото

Благодарил (а): 1 пъти.

Предишна

Назад към ФКНФ