МАТУРИ 2010 - РЕЗУЛТАТИ

Модератори: svetlio.varna, Pisobella

Re: МАТУРИ 2010 - РЕЗУЛТАТИ

Мнениеот Sunshiiine » 07 Юли 2010, 16:35

svetlio.varna написа:
Sunshiiine написа:...явно има разлика между матурата по БЕЛ и изпита. Така и трябва да бъде де...

Всъщност не трябва да бъде така. Дори матурите трябва да са по-тежки от изпитите, за да могат да изместят кандидатстудентските изпити, но това скоро няма да стане :)

Е да, ама ако ще се влиза само с изпитите - то те да са по-сложни. И то МНОГО по-сложни от матурите, защото аз примерно през живота си 1 анализ сигурно не съм седнала да науча и пак имах над 5.50, а какво остава за тези, които претендират за някакви супер големи знания по литература и искат да учат и в университета нещо свързано с нея. Ако ще се влиза с матури само, то матурите да са сложни. Не знам, всичко ми се струва много недоизкосурено дето вика баба :mrgreen:
За своето положение хората винаги винят обстоятелствата. Онези, които успяват в живота, които вървят напред и нагоре, търсят желаните от тях обстоятелства. Ако не могат да ги намерят, ги създават.
Аватар
Sunshiiine
някъде отвъд дъгата :)

Благодарил (а): 65 пъти.

Мнениеот svetlio.varna » 07 Юли 2010, 16:38

Всъщност идеята е матурите един ден да станат вход за ВУЗ. Да няма КСК изпити. За тази цел матурите трябва да са доста по-сложни и да се провеждат под доста по-строг контрол. Ако това се направи в момента обаче, близо 40-50% от абитуриентите няма да завършат :lol: Затова в момента работата е "недоизкусурена" дето викаш, ама всяка година вдигат малко по малко нивото :)
Аватар
svetlio.varna
Eгоцентричен и самовлюбен...

Благодарил (а): 804 пъти.

Мнениеот aikaeimin » 07 Юли 2010, 16:44

Самото въвеждане на матурите стана след недостатъчно обмисляне и подготовка, затова се намираме в сегашната ситуация - твърде лесни матури и почти никакъв контрол.
Мисля, че трябва да започнат по-рязко да вдигат нивото с годините, а не както сега - тази година маааалко по-трудничко, догодина още маааааалко и други подобни изстъпления.
Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead.
Аватар
aikaeimin
Танцуващия с клавиатури

Благодарил (а): 51 пъти.

Мнениеот abbie » 07 Юли 2010, 16:46

Недоизкосурено ще си остане още доста време ;)
Като въведоха матурите 2008ма, те бяха елементарни. МЕИ-то реши, че ще приемат КСТ например само с матура по математика ->> всички се втурнаха към МЕИ (и другите унита, които пускаха с матурки). Желаят или не, и Софийците им се налага да снижат изискванията, защото току-виж не си попълнили местата. Съгласна съм, че трябва да има строги изисквания и сложни изпити, които да пресяват кандидат-студентите, но докато стане това... както казах, трябва да се запълнят местата ;)
п.с. Много бързо отговаряте, за втори път ме пита дали искам да си променя поста :lol:

(едит)А за да повишат сложността на матурите, трябва да се подобри и обучението в училищата. Нещо много лесно се минава от един клас в друг.
Аватар
abbie
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот bggashnik » 07 Юли 2010, 18:09

Аз пък мисля, че СУ са си го измислили доста добре-приемат с матури, но само дотолкова, колкото да си запълнят незаетите места ;)
Компютърни науки I курс
Аватар
bggashnik
Darth Master

Благодарил (а): 9 пъти.

Мнениеот abbie » 07 Юли 2010, 18:28

Е то затова и матурата се смята с по-нисък коефициент в балообразуването, но пак я признават като кс изпит. Ако я взимаха с коефициент 3 за специалностите, за които и изпитът се смята с 3, щеше безумно лесно да се влиза (защото матурите са много по-лесни.)
Но и друга мисъл витае из главата ми. Матури трябва да си има, дори да не можеш да кандидатстваш в университет с нея. Средното образование може да не е кой знае какво, но пак е нещо. Има олигофрени, които не могат да си напишат името, а имат диплома. Доказателство за това е количеството двойки по БЕЛ. Още по-сложни трябва да ги направят, че да си дадат учениците малко повече зор. Дори от клас в по-горен да се минава лесно, да се излиза от средно по-трудничко, така че, ако не за да се пресява, то поне да се стимулират сами тези, които искат да постигнат нещо...
Аватар
abbie
В началото бе словото

Мнениеот The_Soldier » 07 Юли 2010, 19:18

Не мисля, че матурите трябва да са с трудността на конкурсен изпит, все пак са задължителни. И тъй като няма закон, че те важат за входна оценка, всеки университет сам си преценява дали/и с какъв коефиецнт да ги приема. Никой не ги задължава, може като СУ да приемат с по-нисък коефицент или изобщо да не приемат тази оценка вместо конкурсния изпит.
My body is a cage that keeps me from dancing with the one I love, but my mind holds the key...
Аватар
The_Soldier
Never Give Up

Благодарил (а): 160 пъти.

Мнениеот abbie » 07 Юли 2010, 20:11

Нямах предвид да са с трудността на конкурсен изпит. Казах да се направят по-сложни и трудни, но не прекалено (освен ако не решат да изместят въобще кандидат-студентските изпити). Трябва да се повишат изискванията, да се дават сложни задачи по математика, да се реже повече за граматически грешки на матурата по БЕЛ и т.н.
Аватар
abbie
В началото бе словото

Мнениеот The_Soldier » 07 Юли 2010, 20:14

Това което написах не беше конкретно насочено към теб, по скоро коментар върху дискусията :D Иначе съм съгласен, че степента на трудност трябва да се повиши, ако ще направят нещо да го направят като хората, така е като наполовина завършена работа..
My body is a cage that keeps me from dancing with the one I love, but my mind holds the key...
Аватар
The_Soldier
Never Give Up

Благодарил (а): 160 пъти.

Мнениеот crying_angel » 07 Юли 2010, 20:17

и според мен трябва да се променят матурите
и то ако не се направят по сложни то поне точките да се променят на кой друг изпит 3ка е на 20% на повечето е 50% +1
Аватар
crying_angel
В началото бе словото

Благодарил (а): 2 пъти.

Мнениеот abbie » 07 Юли 2010, 20:22

The_Soldier написа:Това което написах не беше конкретно насочено към теб, по скоро коментар върху дискусията :D Иначе съм съгласен, че степента на трудност трябва да се повиши, ако ще направят нещо да го направят като хората, така е като наполовина завършена работа..

Опс, съжалявам, така ми се стори :)
А кога в България (всъщност не само в България) нещо някога е правено като хората от първия път... Горе-долу всичко е на принципа "проби-грешки", въпреки че поучаването от грешките май го няма много-много..
Аватар
abbie
В началото бе словото

Мнениеот svetlio.varna » 07 Юли 2010, 21:32

Матурите трябва да станат сложни поне колкото кс изпитите и да ги изместят, защото бариерата трябва да е на изхода на образователната степен, а не на входа, както е сега. Влиза се трудно, а се завършва лесно (не винаги, разбира се). Не ви ли се струва да е по-логично точно обратното? разбира се, това в далечното светло бъдеще :lol:
Аватар
svetlio.varna
Eгоцентричен и самовлюбен...

Благодарил (а): 804 пъти.

Мнениеот abbie » 07 Юли 2010, 21:55

Дали ще има само матури или матури и конкурсни изпити според мен не е от толкова голямо значение. Аз лично съм за да си останат и кандидат-студентските изпити. А иначе трябва и матурите да са трудни, и кандидат-студентските, и завършването на висше образование да не става с подсвиркване. Ако не ти е трудно, значи нещо не е наред или не е достатъчно предизвикателство. Накратко, трябва трудно са се влиза и трудно да се излиза. И от средно лесно се излиза... и ето ти пет процента двойки на матура по роден език...
Аватар
abbie
В началото бе словото

Мнениеот Sunshiiine » 08 Юли 2010, 06:13

abbie написа:Дали ще има само матури или матури и конкурсни изпити според мен не е от толкова голямо значение. Аз лично съм за да си останат и кандидат-студентските изпити. А иначе трябва и матурите да са трудни, и кандидат-студентските, и завършването на висше образование да не става с подсвиркване. Ако не ти е трудно, значи нещо не е наред или не е достатъчно предизвикателство. Накратко, трябва трудно са се влиза и трудно да се излиза. И от средно лесно се излиза... и ето ти пет процента двойки на матура по роден език...

хахаххаа :crigon_01: как се размечта...
За своето положение хората винаги винят обстоятелствата. Онези, които успяват в живота, които вървят напред и нагоре, търсят желаните от тях обстоятелства. Ако не могат да ги намерят, ги създават.
Аватар
Sunshiiine
някъде отвъд дъгата :)

Благодарил (а): 65 пъти.

Мнениеот abbie » 08 Юли 2010, 10:39

Мечти ще си останат още много дълго време, убедена съм:) Но не е ли така, на учениците и студентите им трябва някой/нещо да им дава зор, голяма част искат да се измъкнат тънко. Хайде, студентите не толкова, но колко ученици, които нямат желание да следват (или не им пука какво ще следват), мързи ги и не осъзнават, че от даскалото има някаква полза, могат да пишат на български като хората, да говорят и да се изразяват правилно? Много малка, но добре е поне, че има и такива, които четат книжки за удоволствие, та им се набива това-онова в главите...
Аватар
abbie
В началото бе словото

ПредишнаСледваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към Матури