Въпроси относно Матура по философия и още нещо..

Модератори: svetlio.varna, Pisobella

Въпроси относно Матура по философия и още нещо..

Мнениеот adelina_ » 29 Юли 2010, 21:43

Здравейте на всички! :) Искам да ви попитам няколко въпроса :)

1. Ако някои е държал матура по философия тази година... тъй като гледам примерни матури, накрая има есе. то е цитат от някои философ. също така има въпроси относно възгледите на някои философ и така. съответно въпросът ми е има ли някакъв конспект от произведения които трябва да прочетем за матурата и ако да кои са те???

2. Във всички справочници и списъци пише примерно Право се кандидатства с изпит по БЕЛ по история и оценките по БЕЛ и история ОТ ДИПЛОМАТА. на скоро разбрах, че ако държиш матура по ист. се взима тя,а не дипломата. По тази логика така е и с БЕЛ, след като е задължителна матура значи изобщо оценката от дипломата не фигурира никъде.. тогава защо навсякъде пише оценка от дипломата??? също така четох някъде пък, че не се взима матура, ако държиш зрелостен изпит... тогава (примерно за правото) какво се взима - хем не е матура хем не е диплома??? явно съм в грешка, ще се радвам ако някои ми разясни :)

3. Ако се кандидатства философия може да си избереш един от 12 предмета, мисля че, или матура. тогава, ако си държал матура, от дипломата ти какво се взима (защото нали при матура не се взима диплома) ?? също така ако си държал матура по ф-я и изпит по БЕЛ прим. чиято оценка искаш да я използваш за вход може ли? и пак ли ти се взима матура вместо диплома?

4. Ако не си учил в училище англиийски и искаш да кандидатстваш с него коя оценка от чужд език ти се взима и изобщо може ли това да се случи???

5.Какво означава коефициен 2 и коефициент 3 ?? предопагам с колко ти се умножава оценката и съоветно тва дето е коеф. 3 има по - голяма тежест? така ли??

6. Ако втората ти матура не е предмет с който кандидатстваш ти е необходима просто 3ка и не повече, тъй като не се взима цялата диплома??

Съжалявам за многото въпроси надявам се да ми дадете отговор поне на някои от тях :D :D :D

Поздрави от мен 8) 8)
adelina_
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Re: Въпроси относно Матура по философия и още нещо..

Мнениеот aikaeimin » 29 Юли 2010, 21:57

1. -||-||-
2. ДЗИ е оценка от дипломата. Просто оценката от него има по-голяма тежест от оценката от курса на обучение. Бду, ДЗИ=матура, едно и също е..
3. Ако кандидатстваш с ДЗИ като състезателен изпит и си държал ДЗИ по балообразуващия предмет, просто той влиза няколко пъти в балообразуването /напр. имаш 6 на ДЗИ и искаш да го използваш като оценка от изпит, коефициентът е 2.5, да речем - балът ти се смята по следния начин: 3.5*6/
4. Взема се оценката от какъвто чужд език си учил. Независимо какъв изпит полагаш.
5. Да, това е. С коефициент 3 са изпитите. Коефициентът за ДЗИ варира от 2 до 2.7
6. Средния успех от дипломата няма значение. Това не е повод да се излагаш с тройка на ДЗИ, though ;]
Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead.
Аватар
aikaeimin
Танцуващия с клавиатури

Благодарил (а): 51 пъти.

Мнениеот Dessy » 29 Юли 2010, 22:04

adelina_ написа:Здравейте на всички! :) Искам да ви попитам няколко въпроса :)

1. Ако някои е държал матура по философия тази година... тъй като гледам примерни матури, накрая има есе. то е цитат от някои философ. също така има въпроси относно възгледите на някои философ и така. съответно въпросът ми е има ли някакъв конспект от произведения които трябва да прочетем за матурата и ако да кои са те???
Здравей! По принцип е хубаво да прочетеш текстовете на философите от задължителната подготовка - например Арисотел, Платон, Августин, Декарт, Ницше, Паскал, Сартр, Кант, Русо. По-важното е да развиеш у себе си умения за работа с философски текст, а толкова колко произведения на философи трябва да прочетеш. Имай в предвид, че на матурата може да ти се падне автор, който дори въобще не сте изучавали - например, когато аз държах матурата, един от цитатите беше на Карл Ясперс. По-принцип обаче на матурите дават по-познати автори, така че - споко :D

2. Във всички справочници и списъци пише примерно Право се кандидатства с изпит по БЕЛ по история и оценките по БЕЛ и история ОТ ДИПЛОМАТА. на скоро разбрах, че ако държиш матура по ист. се взима тя,а не дипломата. По тази логика така е и с БЕЛ, след като е задължителна матура значи изобщо оценката от дипломата не фигурира никъде.. тогава защо навсякъде пише оценка от дипломата??? също така четох някъде пък, че не се взима матура, ако държиш зрелостен изпит... тогава (примерно за правото) какво се взима - хем не е матура хем не е диплома??? явно съм в грешка, ще се радвам ако някои ми разясни :)

3. Ако се кандидатства философия може да си избереш един от 12 предмета, мисля че, или матура. тогава, ако си държал матура, от дипломата ти какво се взима (защото нали при матура не се взима диплома) ?? също така ако си държал матура по ф-я и изпит по БЕЛ прим. чиято оценка искаш да я използваш за вход може ли? и пак ли ти се взима матура вместо диплома?

4. Ако не си учил в училище англиийски и искаш да кандидатстваш с него коя оценка от чужд език ти се взима и изобщо може ли това да се случи???
Ако кандидатстваш с английски, взима се оценката ти по английски.

5.Какво означава коефициен 2 и коефициент 3 ?? предопагам с колко ти се умножава оценката и съоветно тва дето е коеф. 3 има по - голяма тежест? така ли??

6. Ако втората ти матура не е предмет с който кандидатстваш ти е необходима просто 3ка и не повече, тъй като не се взима цялата диплома??
Ами май да :D

Съжалявам за многото въпроси надявам се да ми дадете отговор поне на някои от тях :D :D :D

Поздрави от мен 8) 8)
Аватар
Dessy
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 39 пъти.

Мнениеот adelina_ » 30 Юли 2010, 17:38

аха, е все пак като не си и чувал за Карл Ясперс, как можеш да пишеш по него ? Тоест като незнаеш от къде е цитата какво е имал предвид използвайки терминологията съдържаща се в цитата...?? или е така свободни разсъждения :Д:Д:Д а иначе къде и как човек може да се научи да пише философско есе, при положение,че в училище знаете колко се набляга на предмета пък камо ли на ф-ското есе. сигурна съм,че много хора дори и не са чували за това. имам известно понятие, но далеч не е достатъчно...?????

Мерси за отделенито време на всички :)
adelina_
В началото бе словото

Мнениеот Dessy » 30 Юли 2010, 17:54

В едно философско есе е важно да представиш своето виждане по определен философски проблем, трябва да откриеш проблема, заложен в самия цитат, и да го представиш по подходящ начин. Добре е да се използват философски термини и понятия, както и да се представят вижданията на други философи по съответния проблем. А за това, как се пише философско есе, най-добре се обърни към учителката си по философия по-нататък. По философия специално не съм виждала да се предлагат някакви помагала, които биха ти били полезни. Аз учех в паралелка с профил философия и това много ми помогна.
Аватар
Dessy
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 39 пъти.

Мнениеот adelina_ » 31 Юли 2010, 09:02

аха ясно.... мерси много ако някои има още инфо за въпросите ми ще съм ви благодарна да пишете :)
adelina_
В началото бе словото

Maтура по философия

Мнениеот Neuromancer » 04 Май 2011, 21:33

Някой ще ходи ли? Аз, щото съм много прост, се набоцах с матура по философия. Нищо не знам, нямам си никаква представа за какво става въпрос и за 10 дена трябва да науча мат'рял за 4 години. 3-ка на тази матура ме урежда перфектно, в случая. Някой друг да се прецакал с такава матура? Ако да - я кажете как се готвите.
Аватар
Neuromancer
В началото бе словото

Благодарил (а): 3 пъти.

Мнениеот ~Suzie » 19 Мар 2013, 12:04

Има ли ентусиасти за матура по философия тази година? :Ъ
"One day, you’re 17 and you’re planning for someday.
And then quietly, without you ever really noticing, someday is today.
And then someday is yesterday.
And this is your life."

John Green
Аватар
~Suzie
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 48 пъти.

Мнениеот Nasecomix » 19 Мар 2013, 16:39

Да, въпреки че си рискувах пълната шестица от дипломата, която едва ли ще изкарам на ДЗИ.
А някой ентусиаст за специалността философия има ли?
Аватар
Nasecomix
В началото бе словото

Благодарил (а): 16 пъти.

Мнениеот Kristo » 19 Мар 2013, 17:27

~Suzie написа:Има ли ентусиасти за матура по философия тази година? :Ъ

Аз бих се явил, нищо че завърших гимназия през 2007ма... Винаги ме е кефело да разсъждавам по даден проблем. Друг е въпроса, че ще им искам пари за написания текст... :mrgreen:
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот loving_girl » 12 Апр 2013, 13:51

в какви специалности се влиза с матура?
[*][*]Remember, remember the 5th of November..
loving_girl
В началото бе словото

Мнениеот neverstopdreaming » 15 Апр 2013, 21:12

loving_girl Препоръчвам ти обстойно да прегледаш сайта на СУ и сама ще разбереш.
Ето кандидатстване с оценката от ИЗПИТ или МАТУРА във философския факултет : http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/u ... idatstvane

Ето и специалностите с ИЗПИТ по философия и социални науки : http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/p ... alni_nauki

И най-накрая темичката във форума, касаеща кандидатстването с матура:
viewtopic.php?f=164&t=16505&start=75
neverstopdreaming
В началото бе словото

Благодарил (а): 36 пъти.

Назад към Матури