Матурата по Български език и литература (17 май 2011)

Модератори: svetlio.varna, Pisobella

Re: Матурата по Български език и литература (17 май 2011)

Мнениеот seduction » 20 Май 2011, 12:07

Вижте сега, тазгодишната матура по български не беше трудна сама по себе си. Ако я съпоставим обаче с миналогодишната, да беше с по-трудна. И това не е само мое мнение, а и на преподаватели.
Другото, което е, че миналата година не малък брой хора знаеха предварително темата. Така че, с риск да обидя някого от набор 91, мисля че поне тази година оценките ще бъдат реални, дори и да са по-ниски.

Иначе лично аз в тестовата част имам 4 грешки. Не знам как стои въпросът с резюмето. Според мен си го направих добре, ноо ще видим. От Далчев съм доволна. Темата беше благодатна. А за тези, които мрънкат ще ви кажа едно-ако тази тема ви се струва прекалено философска, то тогава радвайте се, че не ви дадоха някои от миниатюрите на Славейков :)
seduction
Да живей словото

Благодарил (а): 22 пъти.

Мнениеот Judas » 20 Май 2011, 12:14

Това щеше да бъде много лошо( ако беше някоя миниатюра ).
Като някой каза, че темата е за Далчев, малко се постреснах.Но като видях, че е за "Книгите", се успокоих.Това стихотворение не е нужно да бъде анализирано няколко часа преди матурата, за да пишеш по него.С едно прочитане ти става ясно за какво става въпрос.
Аватар
Judas
Легендауен флуууууууууууууудър

Благодарил (а): 76 пъти.

Мнениеот Yoana.T » 20 Май 2011, 12:18

масово се оплакват от темата, но истината е, че тя позволяваше "разтягане на ластици" :lol: Дори някой да не е чувал за Далчев, то за книги поне е чувал и пак може да напише прилично есе по темата =)
ПП: И аз съм доволна, че не се падна Славейков с неговите стихотворенийца от 5 реда :lol: Само ме е яд, че си загубих една нощ да чета за Йовков и Елин Пелин :lol:
Don't wanna be a Bulgarian idiot! : D
Аватар
Yoana.T
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 20 пъти.

Мнениеот Judas » 20 Май 2011, 12:40

Да, Йовков май доста се е падал на матурите.Такива спомени имам.
Аватар
Judas

Мнениеот assault » 20 Май 2011, 18:59

Judas написа:Това щеше да бъде много лошо( ако беше някоя миниатюра ).
Като някой каза, че темата е за Далчев, малко се постреснах.Но като видях, че е за "Книгите", се успокоих.Това стихотворение не е нужно да бъде анализирано няколко часа преди матурата, за да пишеш по него.С едно прочитане ти става ясно за какво става въпрос.

Остави, че беше книгите, ами беше и цялото, а аз очаквах да е 1-2 строфи максимум. :wink:
assault
Танцуващия с клавиатури

Благодарил (а): 4 пъти.

Мнениеот Георги Герасимов » 20 Май 2011, 19:08

На матура повечето стихотворения се дават целите. "Левски" от "Епопея"-та няма как да е целият, но за "Книгите" няма причина да беше по-малко. Особено след като Далчев масово не е фаворит :)
Георги Герасимов
Пишеща машина

Благодарил (а): 30 пъти.

Мнениеот cerbera » 29 Май 2011, 09:00

Мен пък в матурата ме затрудни 41-ви въпрос, сиреч Далчев... Не го очаквах, защото се бях настроил или за Ботев, или за Славейков, един от любимците ми, да ама не... Далчев е лесен автор, стихотворението също е елементарно за анализиране, но просто се разочаровах заради очакванията, които имах. Даже и Елисавета Багряна я бях визуализирал... Далчев не ми допада като творец, произведенията му също и не знам защо го наричат поетът философ, като нищо философско не виждам, само депресарско... И още повече се ядосах като си спомних, че стихотворението е посветено на някой си, но не успях да се сетя на кого... Щях да се самоизям заради това, а от теста имам една, две грешки. Като цяло матурата беше лесна, но и доста объркваща, наистина трябваше човек да седне и да обмисли отговорите и самите условия на задачите. Не беше чак толкова проста, колкото някои се опитват да я изкарат... Ще видим резултатите де, иначе аз повече се притеснявам за философията, сиреч втората си матура, тъй като си мислих, че скалите за оценяване са различни по различните предмети, а май не е така...
Изображение
cerbera
От дъжд на вятър

Мнениеот Judas » 29 Май 2011, 12:56

Как така те е затруднил последният въпрос, а в същото време стихотворението било лесно за анализиране? Пак ли само аз не разбрах, деа ... :oops: :bounce:
Аватар
Judas

Мнениеот Георги Герасимов » 29 Май 2011, 14:00

Може колегата преди мен да има предвид, че самото очакване на друг автор е направило писането върху 41 въпрос по-трудно. Колкото до това защо за Далчев се говори, че е поет философ - той по изключителен и неповторим начин представя проблема за човешката самота, който е в основата на повечето философски проблеми. И тази "депресарска" лирика е именно лирика на постоянното отчуждаване и търсене, пред което е изправен лирическият герой. :)
Георги Герасимов
Пишеща машина

Мнениеот cerbera » 29 Май 2011, 20:02

Георги Герасимов написа:Може колегата преди мен да има предвид, че самото очакване на друг автор е направило писането върху 41 въпрос по-трудно. Колкото до това защо за Далчев се говори, че е поет философ - той по изключителен и неповторим начин представя проблема за човешката самота, който е в основата на повечето философски проблеми. И тази "депресарска" лирика е именно лирика на постоянното отчуждаване и търсене, пред което е изправен лирическият герой. :)

Мда, много добре казано, колега... :P
Или накратко: не харесах Далчев, но пък харесах стихотворението и темата (беше си благодатна най-вече за есеистите) :wink:
Изображение
cerbera
От дъжд на вятър

Мнениеот Seniorita » 01 Юни 2011, 17:47

Аз пък забравих да напиша дали е интерпретативно съчинение или есе. Писах ИС. Дано се подразбира и дано не се санкционира :)
...лудата, която цял живот събира възглавници... и се мъчи техния пух да превърне отново в птици...

Връзки с обществеността - I курс ; )
Аватар
Seniorita
В началото бе словото

Благодарил (а): 21 пъти.

Мнениеот Георги Герасимов » 01 Юни 2011, 17:50

Принципно трябва да го напишеш за да се знае кой критерий да се приложи, ако попаднеш на някой проверяващ, който не е пълен олигофрен (трудно :roll: :mrgreen: ) няма да имаш проблеми :)
Георги Герасимов
Пишеща машина

Мнениеот Never » 01 Юни 2011, 17:55

Seniorita написа:Аз пък забравих да напиша дали е интерпретативно съчинение или есе. Писах ИС. Дано се подразбира и дано не се санкционира :)

То твоето нищо не е, един съученик е запълвал кръгчетата, вместо да отбелязва с хиксче. Не бих се притеснявала на твое място.
Пък те проверяващите, ако не знаят какво би означавало ИС, защо изобщо са се набутали за проверяващи?
It's never too late
for a twist of
fate.
Аватар
Never
Pyromaniac.

Благодарил (а): 27 пъти.

Мнениеот cerbera » 02 Юни 2011, 09:41

Аз писах "литературнтоинтерпретативно съчинение", т.е. по-сложния вариант (поне на изписване) от колкото интерпретативно съчинение, едва ли би се счело за грешка, нали?
Изображение
cerbera
От дъжд на вятър

Мнениеот brasence » 02 Юни 2011, 09:57

На матурата падна ЯКО преписване. По БЕЛ ще имам над 5 (предполагам), предвид това което съм писал и ще съм доволен. Яд ме е само, защото познавам пълни олигофрени, които ще имат повече от мен само защото са преписали абсолютно всичко с връзки.
Още не е ясно какво ще се прави с грешния въпрос, което вече е трагично.(

По математика съм се изложил =( и ще имам около 5
КН правеж

"Jer moj je zivot igra bez granica umorna prica, trganje stranica na kojim nista ne pise Jer moj je zivot vjecito padanje kad zbrojim poraze nista ne ostane samo jos vucem navike i sve na tome ostane" Tose Proeski
Аватар
brasence
Постоянно присъствие

Благодарил (а): 28 пъти.

ПредишнаСледваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към Матури