Варварският обичай тричане на куче

Модератор: Lord

Акт на варварство ли е тричането на кучета?

Да, това наистина е варварско и не трябва да се допуска
12
48%
Не е съвсем редно, но какво пък толкова
5
20%
Нищо нередно не намирам в тричането на кучета
8
32%

Общо гласове : 25

Re: Варварският обичай тричане на куче

Мнениеот Kristo » 26 Фев 2012, 02:04

Ако ще говорим за традиция>здрав разум, аз викам да върнем човешките жертвоприношения (сещате се онзи български филм, в който Тангра искаше жертва за да позволи на българите да тръгнат към нови земи).

А иначе моето мнение е, че просто някои традиции е трябвало да отмрат с времето. И това е разликата между цивилизован народ и нецивилизован - доколко е склонен да се променя, да премахва разни недостатъци от културата си, за сметка на извисяване - културно, икономическо, всякакво.

Българите сме все още в 19ти век, не само по отношение на начина на мислене, културата, чувството за мярка, законност, справедливост, икономика - но сега явно и традициите ни са все още на това ниво. Браво, много добре.

Няма смисъл да обяснявам, защо е лошо да изтезаваш куче. Ще ви предложа следното - ако ви се струва нормално цялото това "нещо", което е в "нашата култура и традиции", изберете си някое лапе от вашето семейство - дете, братче, братовчедче - и направете обичая с него. Може да пуснете и клипче у форона! Дотогава просто има голяма доза двуличие - нещо като новата народна традиция...
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот Dr Dulcamara » 26 Фев 2012, 09:02

Kristo написа:Ако ще говорим за традиция>здрав разум, аз викам да върнем човешките жертвоприношения (сещате се онзи български филм, в който Тангра искаше жертва за да позволи на българите да тръгнат към нови земи).

А иначе моето мнение е, че просто някои традиции е трябвало да отмрат с времето. И това е разликата между цивилизован народ и нецивилизован - доколко е склонен да се променя, да премахва разни недостатъци от културата си, за сметка на извисяване - културно, икономическо, всякакво ...

Не става дума за сляпо следване на традиции. Както сам казвате, те се раждат, развиват и отмират. Наистина традициите са показателни за цивилизоваността (нека не влизаме в спор, какво означава тази дума) на един народ, но не като отделни прояви, а в своята цялост и дух. Навсякъде могат да се открият отделни ужасяващи обичаи. Иначе един народ никога не е готов "да се променя, да премахва разни недостатъци от културата си", именно защото става дума за неговата култура. Такъв вид промени не са въпрос на отменяне и закон, а на естествено развитие или изживяване. Повярвайте ми, свидетел съм както на множество опити за насилствено премахване на "лоши" традиции, така и на плачевните резултати от подобни действия.

Kristo написа: ... Българите сме все още в 19ти век, не само по отношение на начина на мислене, културата, чувството за мярка, законност, справедливост, икономика - но сега явно и традициите ни са все още на това ниво. Браво, много добре ...

Категорично не съм съгласен. Това не означава, че автоматично одобрявам всичко "наше". Разискването по въпроса обаче, ще ни отведе далече извън рамките на темата.

Kristo написа: ... ако ви се струва нормално цялото това "нещо", което е в "нашата култура и традиции", изберете си някое лапе от вашето семейство - дете, братче, братовчедче - и направете обичая с него. Може да пуснете и клипче у форона! Дотогава просто има голяма доза двуличие - нещо като новата народна традиция...

Примерът не ми се струва подходящ поне в две отношения.
Най-напред разликите между животното и човека, между израстналия индивид и детето са огромни, което определя и отношението в отделните случай. Тези разлики, разбира се, в никакъв случай не са основание или оправдание да се измъчват животните.
От друга страна хората от споменатото село вярват, че обичаят е за доброто на кучетата (нека не обсъждаме, доколко е основателно). Ние, хората водени от своите вярвания, традиции и изобщо култура също "подлагаме на мъчения" и дори на "системен тормоз" нашите деца:
- когато са болни ги водим на лекар, който им бърка в гърлото, ушите и им поставя инжекции;
- подлагаме ги на операции на сливиците;
- системно ги "тормозим" изпращайки ги на детска градина, а после и на училище;
- за университета да не говорим ... :D :wink: .
Защо правим това? Защото сме варвари ли? Правим го, защото такива са нашите обичай, традиции, разбирания, култура.
Сам знаета, че има хора, които не постъпват така, въпреки, че има закон за задължителния характер на образованието.
Последна промяна Dr Dulcamara на 26 Фев 2012, 09:27, променена общо 1 път
Аватар
Dr Dulcamara
Форумозавър Рекс

Благодарил (а): 94 пъти.

Мнениеот blz » 26 Фев 2012, 09:13

Наистина, инвестирането в образование на децата е същото като да мъчиш животни. Аз съм за селяните да се провисват един друг, но животно да мъчиш трябва да си за убиване.
The true balance sheet of US Investment banks:
There are two sides of the balance sheet: the left side and the right side.
On the left side, there is nothing right.
And on the right side, there is nothing left.
Аватар
blz
homo economicus

Благодарил (а): 6 пъти.

Мнениеот ники » 26 Фев 2012, 10:35

Можете да тълкувате темата и по-широко. Нямах за цел да огранича обсъждането само до този обичай. Моето лично мнение е, че подобни инициативи на природозащитници/организации за акрила на животните могат да бъдат полезни и смислени, но не и в този си вариант.

Вероятно тричането на куче не е най-приятното нещо за него, но далеч не е кой знае какъв проблем. Получава се просто като една показност на защитниците правата на животните, която е доста високопарна на външен вид, но по съществото си у мен буди недоумение и дори възмущение.

Относно обичаите на хората смятам, че трудно можем да ги определим като варварски. Може би наистина са остарели и неприемливи за тези, които не ги практикуват, но "варварски" е определение, което не им пасва. Също така това не е обичай, който може да свидетелства за култура, ниска спрямо "западната". Просто е една традиция, която се е зародила във време, когато правата на животните са били нещо непознат. Сега обичаите на хората влизат в конфликт с нещо, което съществува от съвсем скоро и е редно да се съобрази, че нещата не стават ей така изведнъж, а трябва време, за да се тръгнат по пътя, по който обществото иска. Как ще обясниш на някой дядо на 80 години, че тричането на куче е незаконно?

А сравненията с хората и децата и това те да се въртят са крайно неуместни.
Аватар
ники
Чалгар

Благодарил (а): 61 пъти.

Мнениеот Kristo » 26 Фев 2012, 11:48

Dr Dulcamara написа:Примерът не ми се струва подходящ поне в две отношения.
Най-напред разликите между животното и човека, между израстналия индивид и детето са огромни, което определя и отношението в отделните случай. Тези разлики, разбира се, в никакъв случай не са основание или оправдание да се измъчват животните.
От друга страна хората от споменатото село вярват, че обичаят е за доброто на кучетата (нека не обсъждаме, доколко е основателно). Ние, хората водени от своите вярвания, традиции и изобщо култура също "подлагаме на мъчения" и дори на "системен тормоз" нашите деца:
- когато са болни ги водим на лекар, който им бърка в гърлото, ушите и им поставя инжекции;
- подлагаме ги на операции на сливиците;
- системно ги "тормозим" изпращайки ги на детска градина, а после и на училище;
- за университета да не говорим ... :D :wink: .
Защо правим това? Защото сме варвари ли? Правим го, защото такива са нашите обичай, традиции, разбирания, култура.

1/ Разлика между животно и човек? От биологическа гледна точка съществуват много такива, но от морална - нито една. Примерът ми с ползване на дете вместо куче е доста подходящ - детето също изпитва болка, не само кучето. Детето също би му се завило свят, при което ако последва хвърляне във вода има реален шанс да се удави. Защо човек да изпитва състрадание при мъчене на друг човек, но не и на друго живо същество. Та нали точно българския народ се бие в гърдите, че е добър, милосърден, християнски - все черти, които явно не са ни част от културата, както излиза. Ако "тричането" беше обичай на някакво племе в Африка, нямаше да е шокиращо толкова. Но тук? Мисля, че белег за висока култура е човекът да поставя на 1 ниво и другити живи същества. Иначе си е гавра с майката природа.

2/ Вярванията на хората, особено на хората от Балканите - през вековете са доказвани отново и отново като погрешни. Тук имаме национализъм, комунистическа епоха, реваншизъм, шовинизъм - по-общите вярвания, а явно и по-местните вярвания също са към тях. Но си мисля, че те могат да бъдат изкоренени насила - мексиканците едва ли все още принасят човешки жертви, нали? Или норвежците да нападат всяко лято Англия с цел грабеж. Защо ние, българите можем да размахваме пръст за щяло и нещяло на другите народи, но когато стане дума за нас, си пазим ревностно всяка простотия, която ни хрумне? Национализъм ли е това?

3/ Не е мъчение за децата да ги водим на лекар или на училище. Живеем в 21ви век, все пак - образованието и здравеопазването са белег за развитие и хич не са в средновековен стил (е, тук може да се поспори де). Може би пак ще дам примера - да се ползва човек на този обичай. Щом така и така, хората са измъчвани от данъци, сметки, лошото време, безкахърни политици, ниски заплати и тежка професия, едва ли едно тричане ще ги затрудни. Защо не? Българите имат двоен стандарт за много неща, аз лично съм наблюдавал, как се възмущават от "заклани тюлени" или "убити делфини". Но ако българинът е виновен за насилието над животни, то това е "традиция, култура". Подобно сляпо вярване, че ние сме над морала и можем да правим всичко, ако му е лепнат етикет "българщина" - е такова нещо ни отрежа място най-много в Африканския съюз, за Европейския още не сме дорасли - чисто интелектуално говоря...

И за финал - ако някой ден направя списък "защо да ме е срам, че съм българин", специално ще изнамеря всички български обичаи, които допринасят за това. Молете се, да е само този.
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Мнениеот Плазмодий » 26 Фев 2012, 13:03

Аман от тия помияри и от всичките им фенове
Патрона=>Цевта=>Спусъка=>Отвъд ?!?
Аватар
Плазмодий
Tick Tick Tick

Благодарил (а): 447 пъти.

Мнениеот Lord » 26 Фев 2012, 13:59

Аз ли не разбирам нещо или става дума за кученце, което люшкат на въженце, без да му се причинява болка?
Мы строили, строили и наконец построили. Ура!
http://www.youtube.com/watch?v=BTgScuKReSo

Clevinger was dead. That was the basic flaw in his philosophy.
Аватар
Lord
The bombardier

Благодарил (а): 158 пъти.

Мнениеот fak » 26 Фев 2012, 14:04

със сигурност кучето изпитва някакъв ужас.. за известно време.. но и със сигурност тоя ужас е по-малък от тоя при коленето на животно с цел ядене.. :roll:
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Благодарил (а): 943 пъти.

Мнениеот Dr Dulcamara » 26 Фев 2012, 17:03

Много се разпростряхме, Kristo, затова ще опитам да отговоря по-сбито.

По 1/, 3/ за морала: нещата са неравностойни, защото моралът не е универсална съвкупност от общи принципи, а е създаден от човека и се отнася главно до човешките общества (сигурен съм, че тук има по-компетентни от мен по въпроса). Природните законо са нещо друго - щем - не щем, подчиняваме им се.

По 1/ за децата: отношението към децата е много по-различно в сравнение с това към възрастните хора/индивиди и сред хората, и сред животните. Изключения, разбира се, има.

По 2/ за традициите: да, както вече казах, традициите и обичаите се променят, но едва ли законите са изиграли съществена роля. По-скоро те се появяват до голяма степен post factum.

По 1/, 2/, 3/ относно "двойния стандарт": да, стандартът е двоен именно поради природната неравнопоставеност между видовете. При това, обърнете внимание, човекът невинаги е в благоприятната позиция. Притежаваният от него разум му дава предимства, но не го задължава да се приравнява с другите видове. Друг е въпросът, как човек трябва да се отнася към неживата и живата природа. Своето отношение по конкретния случай вече изразих.

По 1/, 2/, 3/ добри ли са българите: добри са, с всичките "плюсове" и "минуси". Дали и за бъдещето ще е така, трябва да мислим и то сериозно. С другите народи от Балканите имаме общи неща (съвсем естествено), но са важни различията. Между другото, "комунистическа епоха" не е "заслуга" на българите като народ, а вярващите в това нещо едва ли са биле много.
Що се отнася до размахването на пръст към другите, аз не считам това за особено приемливо поведение. Съвсем друго е да си имаме собствено мение в смисъла на приемане или отхвърляне на чужди обичаи, културни особености и т.н.

По 3/ за мъчението: за мен беше голяма мъка да ходя на училище, особено до гимназията :lol: . Това, че беше 20-ти век (тогава), изобщо не ме успокояваше.
Аватар
Dr Dulcamara
Форумозавър Рекс

Благодарил (а): 94 пъти.

Мнениеот WeeDichou » 26 Фев 2012, 20:25

Тия селяни (без да влагам негативизъм в понятието) се доказаха като най-големите селяни (като влагам негативизъм в понятието). Опитът им да се направят на най-велики и ербап...и че никой не може да им казва какво да правят, показа съществен пропуск в Третия закон на Нютон. Истина е: Не съществува сила, която да противодейства на желанието ти да станеш за резил.
:JC_spliff:
Аватар
WeeDichou
4:20

Благодарил (а): 14 пъти.

Мнениеот alter ego » 28 Фев 2012, 21:54

Кристо ми даде идея - ще заведа племенника на едно тричане и съм абсолютно сигрен, че ще се накефи на макс. Просто още е достатъчно малък, радва се на новото и не е облъчен с простотиите на "Криворазбраната цивилизация"...
:Laie_2: Into the endless we ride... :Laie_42:
Аватар
alter ego
A Soul Lost in Endless Time

Благодарил (а): 256 пъти.

Мнениеот Kristo » 28 Фев 2012, 22:03

alter ego написа:Кристо ми даде идея - ще заведа племенника на едно тричане и съм абсолютно сигрен, че ще се накефи на макс. Просто още е достатъчно малък, радва се на новото и не е облъчен с простотиите на "Криворазбраната цивилизация"...

Ще му е забавно, до момента в който го метнат в реката и го оставят да си се върне само вкъщи...
После го заведи при виетнамците да го изядат, така повелява традицията :lol:

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Мнениеот alter ego » 29 Фев 2012, 01:43

Ако си нямах прекалено сериозен дори за мен проблем, щях да се притеснявам за теб... :|
:Laie_2: Into the endless we ride... :Laie_42:
Аватар
alter ego
A Soul Lost in Endless Time

Благодарил (а): 256 пъти.

Мнениеот Mushmul » 07 Апр 2012, 15:56

Чета какво сте писали и се пуля и не мога да повярвам, че нормални хора са го писали това.
Че природозащитните организации го раздухват и медиите си правят сензации - това е така. Но по никакъв начин не можете да ме убедите, че в тричането има нещо нормално и приемливо. Това са хора, които нямат уважение към живота на нищо друго освен на собствения си вид.
Едно е да заколиш животно бързо и безболезнено, за да го изядеш и съвсем друго да се гавриш с кучето, умишлено да го подлагаш на мъчения и да седиш отдолу да се забавляваш и да се кефиш докато то си страда там тихичко... Еми да изпитваш удоволствие от нещо подобно си е баш варварско.
These are crazy days...

http://www.freerice.com
Изображение
Аватар
Mushmul
мушмулите се броят наесен

Благодарил (а): 378 пъти.

Мнениеот fak » 07 Апр 2012, 16:05

Mushmul написа:Едно е да заколиш животно бързо и безболезнено, за да го изядеш

:|
такова нещо като 'бързо и безболезнено колене' няма.
другото е.. Оправдано ли е по тая логика да си отглеждам специално куче, за да го изям в последствие..
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Благодарил (а): 943 пъти.

ПредишнаСледваща

Назад към България