One billion rising - кампания против насилието над жени

Модератор: Lord

One billion rising - кампания против насилието над жени

Мнениеот Crippled Alice » 28 Яну 2013, 19:45

Направи ми изключително лошо впечатление днес, когато се разтърсих за информация относно едно събитие. Става дума за http://onebillionrising.org/ , което има за цел да подкрепи всички жени и момичета, които някога са били насилвани по някакъв начин - изнасилени или бити. Кампанията е набрала сравнително широка популярност и много известни личности застават зад нея. В сайта човек може да провери къде има организирани вече ивенти. Обаче.. докато в Калифорния намерих поне 10, тук при нас, както и в съседните страни не видях да е организирано подобно нещо. Идеята е да се проведе нещо като флаш моб на 14 февруари, когато жени по цял свят ще излезнат от офиса, училище или от дома си, и ще танцуват. Цели се да е масово, за да се покаже подкрепата към онези жени, които са претърпели изнасилване или побой през живота си.

Ако искате можете да се включите с мнение по тази тема - за домашното (и не само) насилие над жени, а също и за кампанията. Аз държах да я популяризирам до известна степен, за да спре това да бъде тема табу в България.
Аватар
Crippled Alice
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 853 пъти.

Re: One billion rising - кампания против насилието над жени

Мнениеот Ангел » 28 Яну 2013, 19:55

"Тма табу"? Истинското табу е домашното насилие върху мъже.
http://www.guardian.co.uk/society/2010/ ... c-violence
http://scholar.google.bg/scholar?q=dome ... CCkQgQMwAA
http://www.oneinthree.com.au/malevictims/
Намирам половото разделение за обидно - жертвите на домашно насилие не са жени или мъже, а човешки същества. Фокусирането върху едната група и неглижирането (правно, социално и медийно включително) на другата само задълбочава проблема.
Животът е твърде кратък, за да си позволяваш да го разхищаваш в неща, които не ти носят удоволствие.
[Покажи] Спойлер: Offspring
Running down a spiral
with the light of better men,
shouting: "PROGRESS IS SURVIVAL!",
take one last look and see me...
„Пий повече!“ „НЕ МИ Е ДОБРЕ.“ „Този ПЕТЪК няма да свърши!“
ФАРА!!!
Аватар
Ангел
Socially Awkward

Благодарил (а): 339 пъти.

Мнениеот Crippled Alice » 28 Яну 2013, 20:02

:) Смятам, че е табу, защото малко жени в България си позволяват да говорят за това, още по-малко да се опълчат срещу това.
А и в случая не става дума само за домашно насилие, ами и за изнасилване.
Предполагам, че в момента проблемът се е изродил до такава степен, че вече и мъже са жертви на насилие, което може само да ме натъжава.
Бих се радвала да дискутираме и тази тема, защото за мен в действителност е непозната ;)
Аватар
Crippled Alice
Легендарен флуудър

Мнениеот Ангел » 28 Яну 2013, 20:29

В първото мение пишеш "насилвани по някакъв начин" - има много начини едно човешко същество да бъде насилвано (включително и без да се въздейства директно върху неговата физиология). После поясняваш "изнасилвани или бити" - това се случва и на мъже. Контекстът на самата инициатива предполага участието на обектите на насилие в някакъв тип интимно обвързване (защото на всеки може да се случи да го напляскат на улицата, което е съвсем различен проблем) - семейно (от родител, сродник, брат/сестра, дете) или домашно (партньор или съпруг). Това са ми пояснителните думи.
Проблемът с жертвите на насилие от тези типове съвсем не е нов - още преди 9 години участвах в състезания по дебати (формат Карл Попър) на тема домашно насилие и вече имаше остарели проучвания за жертвите от мъжки пол, които не можехме да ползваме (лесно атакуем аргумент), което иде да рече че това съвсем не е ново явление.
А дискусия по който и да е аспект на темата би била безсмислена без сериозно и задълбочено проучване, което се съмнявам да се нареди сред чиито и да е приоритети.
Животът е твърде кратък, за да си позволяваш да го разхищаваш в неща, които не ти носят удоволствие.
Running down a spiral
ФАРА!!!
Аватар
Ангел
Socially Awkward

Мнениеот alter ego » 29 Яну 2013, 00:22

Аз съм жертва на домашно насилие. В началото ме караха да ям, после да уча, после да чистя с прахосмукачка и да изхвърлям кофата с боклука... Много е гадно да знаете и въобще никакъв флаш моб не са ми правили. Така са ме повредили, че сега сам си ям, уча и чистя....Голи ли ще танцуват тези жени? :roll:
:Laie_2: Into the endless we ride... :Laie_42:
Аватар
alter ego
A Soul Lost in Endless Time

Благодарил (а): 256 пъти.

Мнениеот Crippled Alice » 29 Яну 2013, 13:22

Да, очаквах темата да не се приеме насериозно, но въпреки това поне успях да привлека вниманието ви ;)
Аватар
Crippled Alice
Легендарен флуудър

Мнениеот Ангел » 29 Яну 2013, 13:36

Аз съвсем сериозно си я приемам...
Running down a spiral
ФАРА!!!
Аватар
Ангел
Socially Awkward

Мнениеот Geri.A » 29 Яну 2013, 13:49

Ако се създаде някакъв ивент във фб, идеята ще се разпространи много бързо.
В България специално темата за насилието над жени наистина си е табу... (за това над мъжете - ок, има го; разбира се, че и то е проблем, обаче все още не всеки 2ри мъж е подложен на такова.. нали?)
Аз съм за консенсуса, но преди всичко според моите условия.
Аватар
Geri.A
Пишеща машина

Благодарил (а): 56 пъти.

Мнениеот alter ego » 29 Яну 2013, 19:24

Но всеки първи? :P
:Laie_2: Into the endless we ride... :Laie_42:
Аватар
alter ego
A Soul Lost in Endless Time

Благодарил (а): 256 пъти.

Мнениеот Geri.A » 10 Юли 2013, 20:00

http://sofia-photography.bg/%D0%B5%D0%B ... %B5%D0%BD/

Не можах да намеря във форума отделна тема за насилието над жени :?
Аз съм за консенсуса, но преди всичко според моите условия.
Аватар
Geri.A
Пишеща машина

Благодарил (а): 56 пъти.

Мнениеот Търговецът на кристал » 11 Юли 2013, 06:54

Жо, Ангеле, ако ви кажа какво мисля за вас, ще ме баннат.
Да, съществува и насилие срещу мъжете, но я да видим - колко мъже са постъпвали в спешното, пребити от жените си? И колко жени? И колко жени са по-силни физически от мъжете си? Защото наличието на физическа сила не обуславя наличие на агресия, но в повечето случаи онзи, който проявява агресия (физическа), е физически по-силен от жертвата си (обяснимо).
Да, има и други видове насилие и психическият тормоз несъмнено е един от тях. И също така няма причина да смятам, че не се упражнява и върху мъжете. Но пак - мислите ли, че това а/дава основание да пренебрегваме проблема на жените, тормозени в семейството в позицията си на по-слаби и б/ви дава основание да се е*авате с темата, както прави Алтер его?
Понеже мъжете и да са тормозени от жените си, обикновено получават по-висока заплата, не се очаква да имат чак такъв ангажимент към децата (те си вървят комплект с майката според обществените очаквания) и могат да си хванат шапката в който момент си искат. Докато една малтретирана жена често няма къде да иде, защото не може да си го позволи чисто финансово.

И не, не говорим за частните случаи, а за онази статистика, представители на която познаваме всички до един. Да, аз познавам жени, жертва и на физически, и на психически тормоз в рамките на семейството. Никога не са били барабан, но е обществена тайна - градът ни е (сравнително) малък. Познавам и мъже, за които съм почти сигурна, че са насилници, но нямам контакт с жените им и не мога да знам. И познавам само един мъж, дето съм чула да бъде нареждан от жена си, но те са си и особено италианско семейство и се дърлят непрекъснато. Останалите жени се перят много, обаче като им скръцне милото със зъби и козируват треперейки, защото знаят, че няма къде да идат.

Честно, Жо, гадно ми е, че има хора като теб, които могат да се гъбаркат с подобен проблем - "А, мъжът на Мичето я биел? Ми сигурно си го е заслужила." или "Ми да си стяга багажа". И като си стегне багажа - какво? И тук дори не говорим за механизмите, чрез които насилниците всяват страх и чувство за безпомощност у жертвите си, плюс чувството за малоценност, което обикновено системно им насаждат.
"Аз съм половинчата, незаключена, с една обувка, с половин сърце , аз съм лъч в безкрая, неизслушан диск... наивна много пъти, шарена, непослушна..."
В края на ноември
Аватар
Търговецът на кристал
My kinda heaven

Благодарил (а): 226 пъти.

Мнениеот Ангел » 13 Юли 2013, 10:08

Търговецът на кристал, не разбирам употребата на агресивна реторика в тема, която осъжда насилието. Вероятно има причини, които с внимание бих се опитал да разбера, ако пожелаеш да ги споделиш (по желание - публично, но и на ЛС никак не бих се разсърдил [тук отбелязвам, че съвсем не ги изисквам, или настоявам за тях - просто искам да разбера]).
Всички мои писания до момента наблягат върху равенството. Концентрирайки се предимно (единствено за да не напиша „само“) върху насилието над хора от единия пол, задълбочаваме проблема с насилието над хората от другия пол. Кампанията срещу всяко насилие е редно да зачита и разпознава всички негови жертви. Именно поради (остарелите и, смея да твърдя, обидните) обществени възприятия, че предимно (виж горе) жените са слаби и жертви на домашно насилие, над 90% от случаите на такова срещу мъже остават недокладвани. Социалното напрежение върху мъжете да не докладват е много по-голямо.
Освен това, НАУЧЕН ФАКТ е, че жените са също толкова агресивни или по-агресивни в интимни отношения.
С това не целя и много изрично НЕ ИСКАМ да антагонизирам никого. Само повтарям твърдението си, че е необходимо проблема „домашно насилие“ да се разглежда всестранно, прилагайки допълнителен аргумент. Това включва, разбира се, насилието срещу жени.
Във всеки случай, продуктивна дискусия може да се води единствено след задълбочени проучвания, с познания, с факти - с нещо повече от анекдотични аргументи и реторични въпроси (чиито отговори са лесно достъпни чрез Интернет) . С готовност бих се включил в такава.

Ангел
Running down a spiral
ФАРА!!!
Аватар
Ангел
Socially Awkward

Мнениеот Kristo » 13 Юли 2013, 16:11

Аз съм помагал на жени, които страдат от психологическо или физиологично насилие, причинено от общественото мнение и нагласи - сиреч жена която спазва диета. То си е форма на насилие откъдето и да го погледнеш. Предлагал съм храна, вкл. шоколад, обяснявал съм колко е вредно, но никакъв успех. И до днес когато видя жена да се самобичува така, гледам да я спася... Ама кой да ме слуша.
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот Търговецът на кристал » 13 Юли 2013, 23:24

А, Ангеле, чакай... ти всъщност си бил сериозен?
I rest my case.

Прав си, печелиш, сбърках - честно казано, в момента ми е толкова гадно да те чета, че бих ти казала всичко, което би искал да чуеш, за да се почувстваш победител и да се изнеса от темата максимално бързо, защото наистина не искам да се цапам. Идеите ти за равноправието ти са прекрасни, но ако се опитваш да ми обясниш как шансът ти да попаднеш на жена, която ще те бие с точилка, е еднакво голям с вероятността аз да се окажа с мъж, който би ме посинил, значи наистина четеш твърде странни издания, колкото и нАучни да претендират да са. Или мислиш, че аз съм физически по-силна от теб и че ако ми посегнат, бих се защитила адекватно, а ти ще си седиш да те млатят и ще питаш за още?
Не можеш да ме убедиш, че мъжете са зависими от жените си в степента, в която е факт обратното.
И не можеш да ме убедиш, че има обществени нагласи за равенство в грижите, които мъжете и жените полагат за децата.
И не можеш да ме убедиш, че мъжете и жените имат (в общия случай) еднаква физическа сила, или че случаите, в които по-слабият посяга, са поне толкова, в колкото се случва обратното.

Но, както ти казах малко по-горе: ти печелиш, прав си. Надявам се това да те накара да спиш спокойно, щото не се знае кога ще дойде онази с точилката да те отупа и да те прати в спешното, задето не си сготвил навреме.
Честно ти казвам, никога не съм се чувствала по-гадно и по-омърсена в общуването си с теб. И преди да търсиш под вола теле, както се опита да подхванеш предишното си мнение, не е нужно да съм била жертва на насилие, за да мисля логично. Да не говорим, че ако ще си говорим с вероятности ("вероятно има причини..."), то нека ти кажа, че мненето ти ми звучи като вероятно откровение на потенциален насилник, който опитва да оправдае действията си (вероятно преди те да са се случили).

I say it once more - you win, sleep tight. :salute:
"Аз съм половинчата, незаключена, с една обувка, с половин сърце , аз съм лъч в безкрая, неизслушан диск... наивна много пъти, шарена, непослушна..."
В края на ноември
Аватар
Търговецът на кристал
My kinda heaven

Благодарил (а): 226 пъти.

Мнениеот Kristo » 13 Юли 2013, 23:51

Малко е не-на-място в тема за женското насилие, някой да избухне с "ти оста'й тва, насилието над мъжете, да знаете кво ее...." - инак казано, Ангел е Кание Уест, а Търговеца е Тейлър Суифт, потърсете в ютюб, ако не схващата идеята ми... :lol:

Все едно да пуснем тема "Бургас - градът на Бъдещето, културната столица на Родината" и някой да пусне мнение, че "у Варна пък да знаете, наскоро разкахме кметя"...

Все едно да пуснем тема "Българския национален по волейбол" и половината пишещи да казват неща от рода на "Дано направим равен с Италия и после сме на Световно" или "Тоз Спас Делев още ли играе или е продаден за органи в Пакистан?"

Все едно да пуснем тема "Метъл-фенове в СУ" и половината линкове да са песни на Тони Стораро или Сашка Васева.

Понеже е демокрация всеки е свободен да се вълнува от разни проблеми. Нищо не пречи да се пусне тема и за тях. В горните примери се вижда ясно - има тема за чалга, има за националния по футбол, само за Варна няма, но и без това няма толкова фенове, колкото Спас... Това в кръга на шегата разбира се, никой не е по-долу от Спас....
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Следваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към България