Турски език в училищата

Модератор: Lord

Какво мислите за въвеждането на турски език в учебните програми?

Това е безобразие и подигравка с българщината
6
29%
Против съм, в училищата трябва да се учи български език
11
52%
Не мога да преценя
0
Няма гласували
Ако това ще доведе до по-добро образование за учениците, не намирам нищо лошо
2
10%
Подкрепям, добре е, че всеки ще може да учи майчиния си език
2
10%

Общо гласове : 21

Турски език в училищата

Мнениеот ники » 02 Юни 2013, 14:07

В последно време форумните дискусии връщат вярата ми, че все пак има достатъчно хора, които имат капацитета да се замислят и от това да излезе нещо смислено, та викам да пробвам с още една анкета ;)

Предвид предстоящото евентуално въвеждане на турски език в учебните програми за някои региони, какво е вашето мнение за подобен ход?
Аватар
ники
Чалгар

Благодарил (а): 61 пъти.

Re: Турски език в училищата

Мнениеот вечен студент » 02 Юни 2013, 15:08

ники написа:...предстоящото евентуално въвеждане на турски език в учебните програми за някои региони...

Доколкото ми е известно и в момента (във въпросните региони) турският език може да се изучава като свободно избираем предмет.
Аватар
вечен студент
Форумозавър Рекс

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Libra » 02 Юни 2013, 15:47

Няма лошо да се учат чужди езици. Всеки език е ключ към света, към една нова култура, обогатява мирогледа и т.н. Но в България във всички държавни училища би трябвало да се учи на първо място български език и да се владее добре, оттам нататък какви други езици ще учат учениците е въпрос на личен избор. Не би трябвало турският да е с приоритет според мен, т.е. против това решение съм.
Не съм това, което съм, но и другите не са това, което са.
Аватар
Libra
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 316 пъти.

Мнениеот maikule » 02 Юни 2013, 16:09

Както казва един мой любим персонаж- Not just no, but HELL NO.
Ние родния си език не можем да научим, тръгнали сме да изучаваме чуждите.Хайде няма нужда.
Който иска да учи турски, нека се запише на курс или пък да влезе в СУ да учи филология.
Аватар
maikule
В началото бе словото

Благодарил (а): 4 пъти.

Мнениеот Kristo » 02 Юни 2013, 16:33

На мен ми се вижда излишно хабене на пари и нерви:

Хората от турски произход в България и без това си го учат в семейната среда, още като се научат да говорят, а не от училище. На тях Българския език им е втори език (не майчин) и е по-логично - като знаят турски, да се научат на официалния език на страната (сещате се - за да могат да комуникират с разни хора). Ето пример за нещо такова - актрисата Н. Добрев си говори български без в Канада или САЩ да има часове по български в училищата, както и да гъмжи от частни даскали-българисти. Просто родния език се учи в семейството, а де факто общия език - в училище. Но има една подробност - в САЩ голям брой хора не владеят английски и нямат намерение да го владеят. Някакси на тях не им изниква тоя проблем "дай да въведем часове по испански за нашите приятели бачкерите от Мексико и Куба" или китайски например. Защо изниква при нас?

Хората от нетурски произход в България могат да научат чужд език като всеки друг чужд - курсове или в езикова гимназия в определена паралелка. Или в СУ, ако искат да учат филология. Ако пък не искат, кой ще ги накара?

Сегашната система май включва избираеми часове за турците за техния им език или бъркам?

Причината за подобен ход на депутатите не е "да помогнем на децата да научат турски" - защото няма да мине. Ходът е политически и няма за цел да променят закона, а за да налеят вода в една конкретна воденица - АТАКА. Партията се компроментира като се съюзи с ДПС и БСП, трябва да и се даде от тях "на заем" един хубав дебат, в който Волен да блеснее и да попсува малко този-онзи, за да стегне редовете на най-твърдия си електорат с типичната си хардлайнерска линия. Която както знаете изключва турски език в училищата задължителен за всички. Така той ще си стегне дружианата разбойници и лунатици и ще покаже, че е ОПОЗИЦИЯ, па макар и за един конкретен проект.

Няма да се учудя и ако това е ход на самия Волен - да пусне мухата, че се готви такава промяна, за да скочи срещу нея и да се тупа в гърдите, че не е на страната на ДПС. Другата опция е да се окаже на тяхна страна и да се съгласи с подобна мярка, което ще е самоубийствено за него - ще му се отцепят депутати и това може да промени баланса на силите - партията му да се разпадне, депутатите да отидат при Бойко само за този мандат и при първия вот на недоверие правителството да падне... ако Бойко стигне около 110-115 депутата. Което не изключва разбира и трети вариант - идеята да е на ГЕРБ с цел да разклатят тройната коалиция като вкарат проблем по който те имат разногласия. Което ако е вярно, означава че ще има още доста такива опити и ще видим доста етническо и религиозно напрежение.
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот phoebe » 02 Юни 2013, 17:19

Аз пък смятам, че турският език в училищата, в смесените райони, не е проблем.

Задължителен - не разбира се, но разширяването на изучаването на майчин език, било то турски/ромски/арменски/какъвто и да е, не мисля, че е проблем.

Колкото и да не се харесва тази истина на националистите ни, ние сме мултиетническа държава, и не, България не е само за българите. Родените тук Хасан и Кеврок са толкова граждани на държавата колкото Иван и Георги.

В социалните мрежи също така срещам и аргумента защо ни е да знаем турски? Ето няколко причини:
-ние сме най-бедната държавата в ЕС и икономиката ни е ориентара навън. ЕС е в криза, която не й се вижда края, но за сметка на това до границите ни имаме 70+ милионен пазар, който се разраства в години на финнансови сътресения, има търсене и много възможности за сътрудничество.
-10% от сънародниците ни, ако не и повече, 700 хиляди души, говорят този език. Не ви ли интересува какво мислят те по въпроса?
- турският език е лингуа франка за народите от Босфора до китайската стена. Знаейки този език не само ще може да гледате турски сериали без превод, но и да се разбирате с азербайджанци , , казахстанци, монголци и всякакви други "-станци", та чак до Китай.
-
medicate, medicate
Аватар
phoebe
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 59 пъти.

Мнениеот Judas » 02 Юни 2013, 17:28

Не, мерси, ще си спестя пътешествието до Китай, както и страхотната привилегия да гледам турски сериали без превод :lol:
Аватар
Judas
Легендауен флуууууууууууууудър

Благодарил (а): 76 пъти.

Мнениеот MidwinterSun » 02 Юни 2013, 18:01

phoebe написа:Задължителен - не разбира се

Аз това, което съм разбрала от новините (защото законопроект в момента отказвам да чета), искането е да се въведат 4 часа седмично баш задължително изучаване. Та, ако някой знае повече, моля, да поясни, но аз съм твърдо против всички деца да се задължават да изучават турски език в училище.
Целта на Истинската котка е да си живее живота мирно и тихо, с възможно най-малка намеса от страна на човешките същества.
Всъщност почти като при истинските хора.
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Благодарил (а): 317 пъти.

Мнениеот вечен студент » 02 Юни 2013, 18:10

MidwinterSun написа:...искането е да се въведат 4 часа седмично баш задължително изучаване...

Това няма как да мине. Има много смесени училища в страната. Ако е задължителен, значи ли това, че и българчетата в смесените училища ще трябва да го учат? Това би било абсурдно!
Judas написа:Не, мерси, ще си спестя пътешествието до Китай...

Защо, колега? Китай е изключително интересна страна с 4000 годишна история. Ако не искате да минавате през арабо-мюсюлманския свят, "Аерофлот" ще ви закара до Китай с прекачване в Москва. А с "братушките" си се разбираме и на нашия си език... като във вица за "п***а ви лелина" и "п***а ви Георги Димитрова".

@Пхоебе, не знаех, че турският върви в Монголия, ама нали си завършил ЦИЕК та ще ти повярвам... засега...
Аватар
вечен студент
Форумозавър Рекс

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Judas » 02 Юни 2013, 18:44

MidwinterSun написа:
phoebe написа:Задължителен - не разбира се

Аз това, което съм разбрала от новините (защото законопроект в момента отказвам да чета), искането е да се въведат 4 часа седмично баш задължително изучаване. Та, ако някой знае повече, моля, да поясни, но аз съм твърдо против всички деца да се задължават да изучават турски език в училище.

Абсурд всички да го изучават. Гледах някъде някаква програма и пише, че е ЗИП. По мое време трябваше да имаш минимум един ЗИП, а доколкото видях имаше и Информационни технологии като ЗИП, така че може да се избира между турски и ИТ. Поне така разбрах де, `Ристу сигурно е по-наясно пак.
Аватар
Judas
Легендауен флуууууууууууууудър

Благодарил (а): 76 пъти.

Мнениеот Kristo » 02 Юни 2013, 19:11

-ние сме най-бедната държавата в ЕС и икономиката ни е ориентара навън. ЕС е в криза, която не й се вижда края, но за сметка на това до границите ни имаме 70+ милионен пазар, който се разраства в години на финнансови сътресения, има търсене и много възможности за сътрудничество.

Защо просто да не въведем задължителен 4часа немски език? Тяхната икономика е по-добре от турската и е по-добре населението да се ориентира натам. Най-малкото културните, религиозните разлики няма да са толкова фрапатни, също и няма да те псуват на "гяур", а на "славянин". Но това е в кръга на шегата де. Също така не съм съгласен, че за да търгуваш с Турция, трябва да знаеш турски. Английския е световния бизнес-език и е масово използван в цял свят. Няма по-подходящ от него за изучаване защото е лесен и съответно да го ползваш в държави от ЕС или от Близкия Изток, Китай, Япония, Сащ, Канада... и т.н.

-10% от сънародниците ни, ако не и повече, 700 хиляди души, говорят този език. Не ви ли интересува какво мислят те по въпроса?

На тях пък за какво им е да учат турски език, при положение, че им е майчин и си го знаят от деца? Болшинството от тези хора не са ученици и вече си знаят езика. А друг е въпроса, колко ще им е полезно на тия деца да учат и в училище още един предмет, особено език, при положение, че в рамките на държавата той няма да им е полезен (защото всички институции, услуги и прочее са на български) - а само в рамките на семейната среда. Затова и е логично да си го учат вкъщи. Има и един по-важен въпрос: финансирането на подобен ход. Той ще е от полза на 10% населението, но 100% от населението ще го финансира с данъци. Което е недемократично отвсякъде. Другия вариант е да намалят закуските на учениците за да го финансират или (опази боже) да намалят пенсиите за да направят такъв проект. Е а де?

- турският език е лингуа франка за народите от Босфора до китайската стена. Знаейки този език не само ще може да гледате турски сериали без превод, но и да се разбирате с азербайджанци , , казахстанци, монголци и всякакви други "-станци", та чак до Китай.

Отново - английски език. Всеки който иска да върти бизнес по света трябва да го знае. Освен ако не търгувате между Колумбия и Венецуела и ви трябва испански. И закрилата на местния картел де. :lol:
Но сериозно - гледането на турски сериали без превод не е сериозен довод. Най-добрите сериали са англоезични - американски и британски, не е ли логично да се насочим към тях? 2 часа британски английски и 2 часа американски английски - по същата логика. Инак как ще разбирате игрите на думи в песните на Джей Зи или юридическите термин в "Али Макбийл"? Съмняваме децата да си мечтаят баш да учат турски, за да може един ден да си пишат в скайп с детенце от Таджикистан и да са приятели. Или ако го учат с идеята да правят след време бизнес в Средния изток - защо това трябва да става с държавни пари? Който се специализира толкова строго да върти бизнес само с държави с турски език, може да си го научи частно. Съмнява ме да има стотици желаещи. Да не говорим, че от тия държави, колко са тези, които бихте посетили като туристи? В колко от тях ще има плодорона почва за бизнес? Монголия със сигурност отпада тука.

В заключение - по-логично е да въведем втори задължителен език английски и да чакаме 2014 да ни посрещнат като Хърмаяни Виктор-Крум в постелята си! Щото в България има и англоговорящо малцинство. Предимно са пенсионери и говорят като бабата от "Ало, Ало". Но поне при такъв вариант, горните 3 довода променени за английски език - си важат с пълна сила.

По мое време трябваше да имаш минимум един ЗИП, а доколкото видях имаше и Информационни технологии като ЗИП, така че може да се избира между турски и ИТ.

Ако е ЗИП - повечето деца ще са пред избора - наука или роден език. С идеята, че второто няма да им отваря врати за никъде. В първото ми даскало имаше такъв зип - математика. Посещавах го и ми отвори вратичката за ПМГ в последствие. Родителите ще са пред такава дилема.
Ако е СИП - в училища с 2-3 души от турски произход няма да може да се сформира паралелка и ТЕ ще са ощетени, освен ако не ги пращат в друго даскало където има. В повечето случаи децата биха се отказали само и само да не се затормозяват да ходят на СИП някъде другаде, вместо да се готвят за нещо друго.

Да не говорим - колко сериозен ще е такъв час, ако не влиза в матурите и кандидат-студентските или кандидат-гимназистките изпити? Сетете се музика и рисуване в гимназия или физическо в 12ти клас...
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот ники » 02 Юни 2013, 21:18

Аз също не съм против изучаването на турски език. Доколкото разбрах, няма да е задължително, но е възможно да бъркам.

Считам, че на една демократична държава отива да зачита правата и интересите на етническите малцинства в нея. Както е добре за българите в Западните покрайнини и Бесарабия да учат български, така е добре и за турците у нас да учат турски.

Ако пък това ще помогне за задържане на повече деца в училище и за по-доброто им образование, тогава съм За с две ръце.

За "западните" езици е друга тема. Разбира се, и те трябва да се изучават и то с приоритет. Това обаче е нещо много далечно за нашето образование. Най-добрият пример е собственият ни юридически факултет, който счита, че спортът е значително по-важен от какъвто и да е език.
Аватар
ники
Чалгар

Благодарил (а): 61 пъти.

Мнениеот phoebe » 02 Юни 2013, 21:25

Kristo написа:

Защо просто да не въведем задължителен 4часа немски език? Тяхната икономика е по-добре от турската и е по-добре населението да се ориентира натам. Най-малкото културните, религиозните разлики няма да са толкова фрапатни, също и няма да те псуват на "гяур", а на "славянин". Но това е в кръга на шегата де. Също така не съм съгласен, че за да търгуваш с Турция, трябва да знаеш турски. Английския е световния бизнес-език и е масово използван в цял свят. Няма по-подходящ от него за изучаване защото е лесен и съответно да го ползваш в държави от ЕС или от Близкия Изток, Китай, Япония, Сащ, Канада... и т.н.

Културно сме далеч по близо до братята от Анадола, от колкото до арийците от германските гори, отново за жалост на националистите ни.

Английският може да е лингуа франка на бизнеса, но ако говорим за големи компании и мултинационални корпорации. Малкият бизнес - който в България едвам диша - не може да се съревновава с гигантите в Турция, но има стотици, хиляди турски малки и средни фирмички, които могат да работят с нашите. Обаче те не говорят английски. Не говорят нищо освен турски. Да, това определено е минус - но струва ли си да пренебрегваш най-големия ти и най-близък пазар, заради езиковата бариера?

На тях пък за какво им е да учат турски език, при положение, че им е майчин и си го знаят от деца? Болшинството от тези хора не са ученици и вече си знаят езика. А друг е въпроса, колко ще им е полезно на тия деца да учат и в училище още един предмет, особено език, при положение, че в рамките на държавата той няма да им е полезен (защото всички институции, услуги и прочее са на български) - а само в рамките на семейната среда. Затова и е логично да си го учат вкъщи. Има и един по-важен въпрос: финансирането на подобен ход. Той ще е от полза на 10% населението, но 100% от населението ще го финансира с данъци. Което е недемократично отвсякъде. Другия вариант е да намалят закуските на учениците за да го финансират или (опази боже) да намалят пенсиите за да направят такъв проект. Е а де?

Тоест, поради не особено основателни икономически причини, принуждаваш стотици хиляди души, да не знаят да четат и пишат на майчиния си език? Много демократично. Турският българските турци си го знаят само говоримо. Освен това, той е остарял диалект на османотурския, който се различава до известна степен от езика, говорен в днешна Турция. И отново - те го знаят само устно, а не могат да четат и пишат. Ако си поговорим за религия - какво предпочиташ, да не могат да прочетат умерения превод на турски на Корана, или да се опитват да учата арабския оригинал бог знае през какво апокрифно тълкуване? Или ще им откажем и правото да бъдат мюсюлмани?

Отново - английски език. Всеки който иска да върти бизнес по света трябва да го знае. Освен ако не търгувате между Колумбия и Венецуела и ви трябва испански. И закрилата на местния картел де. :lol:
Но сериозно - гледането на турски сериали без превод не е сериозен довод. Най-добрите сериали са англоезични - американски и британски, не е ли логично да се насочим към тях? 2 часа британски английски и 2 часа американски английски - по същата логика. Инак как ще разбирате игрите на думи в песните на Джей Зи или юридическите термин в "Али Макбийл"? Съмняваме децата да си мечтаят баш да учат турски, за да може един ден да си пишат в скайп с детенце от Таджикистан и да са приятели. Или ако го учат с идеята да правят след време бизнес в Средния изток - защо това трябва да става с държавни пари? Който се специализира толкова строго да върти бизнес само с държави с турски език, може да си го научи частно. Съмнява ме да има стотици желаещи. Да не говорим, че от тия държави, колко са тези, които бихте посетили като туристи? В колко от тях ще има плодорона почва за бизнес? Монголия със сигурност отпада тука.

В заключение - по-логично е да въведем втори задължителен език английски и да чакаме 2014 да ни посрещнат като Хърмаяни Виктор-Крум в постелята си! Щото в България има и англоговорящо малцинство. Предимно са пенсионери и говорят като бабата от "Ало, Ало". Но поне при такъв вариант, горните 3 довода променени за английски език - си важат с пълна сила.

По мое време трябваше да имаш минимум един ЗИП, а доколкото видях имаше и Информационни технологии като ЗИП, така че може да се избира между турски и ИТ.

Ако е ЗИП - повечето деца ще са пред избора - наука или роден език. С идеята, че второто няма да им отваря врати за никъде. В първото ми даскало имаше такъв зип - математика. Посещавах го и ми отвори вратичката за ПМГ в последствие. Родителите ще са пред такава дилема.
Ако е СИП - в училища с 2-3 души от турски произход няма да може да се сформира паралелка и ТЕ ще са ощетени, освен ако не ги пращат в друго даскало където има. В повечето случаи децата биха се отказали само и само да не се затормозяват да ходят на СИП някъде другаде, вместо да се готвят за нещо друго.

Да не говорим - колко сериозен ще е такъв час, ако не влиза в матурите и кандидат-студентските или кандидат-гимназистките изпити? Сетете се музика и рисуване в гимназия или физическо в 12ти клас...[/quote]

И като цяло, предложението е за турски език в училищата като ЗИП, а не задължително. Предполагам много от вас ще променят отношението си към въпроса, ако осъзнаят това. Тоест го поставят на една тепсия с останалите чужди езици, които изучаваме.
medicate, medicate
Аватар
phoebe
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 59 пъти.

Мнениеот Търговецът на кристал » 02 Юни 2013, 22:23

Аз съм за варианта да има възможност за изучаването му като СИП (3-4 часа седмично), но да бъде само и именно СИП, а не задължителен предмет. Ако ще и да не се отнася само до районите със смесено население, ами и на държавно ниво - все ми е тая. Ако е избираем, при липса на интерес просто никой няма да го запише. Ако пък има интерес, нека: живеем във време, в което 4 учебни часа чужд език седмично няма да доведат до революции и прочее. Още повече като се има предвид нивото на преподаване в училище въобще, изобщо, както пееха "Обратен ефект".

Ако обаче смятат да се пробват да го правят задължителен, ще имат да вземат. Да сложат вместо това още 4 часа световна литература или български език, ако смятат, че имат да усвояват допълнителни часове. И от двете има нужда (и полза).
"Аз съм половинчата, незаключена, с една обувка, с половин сърце , аз съм лъч в безкрая, неизслушан диск... наивна много пъти, шарена, непослушна..."
В края на ноември
Аватар
Търговецът на кристал
My kinda heaven

Благодарил (а): 226 пъти.

Мнениеот clinical_dead » 02 Юни 2013, 22:33

Нещото, което не ми харесва е, че ако наистина става въпрос за ЗИП, то в моето училище нещата ставаха много наушким. Избираме си ЗИП - виждат коя група е по-голяма и натрисат на всички еднакъв ЗИП- т.е. българчетата в смесени райони ще останат без избор. Ще се намери някое да се опъне и да каже - "Не желая да го уча насила!" и ще си провали собствения успех или кандидатстване след 7 клас или каквото и да е. Нека да е СИП, като веро(тъпо)изповеданието, което въведоха.
Изображение

Изображение
Аватар
clinical_dead
Стенограф

Благодарил (а): 422 пъти.

Следваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към България