Турски език в училищата

Модератор: Lord

Какво мислите за въвеждането на турски език в учебните програми?

Това е безобразие и подигравка с българщината
6
29%
Против съм, в училищата трябва да се учи български език
11
52%
Не мога да преценя
0
Няма гласували
Ако това ще доведе до по-добро образование за учениците, не намирам нищо лошо
2
10%
Подкрепям, добре е, че всеки ще може да учи майчиния си език
2
10%

Общо гласове : 21

Re: Турски език в училищата

Мнениеот Търговецът на кристал » 02 Юни 2013, 22:37

Да, ЗИПовете и при нас бяха много опорочени. Ние разбирахме какво сме имали като ЗИП в края на годината, когато ни нанасяха годишните оценки в бележниците. Помня, че основно имахме ЗИП математика и история (една или две години май имахме и ЗИП литература) - никой не ни е питал, никой не ни е давал възможност за избор (логично: иначе нямаше да избера ни едното, ни другото).
Затова - СИП. Ако има интерес, се записва лично и като се сформира група, си го учат. Ясно и прозрачно. И без да се правят въртележки, каквито възможности дават именно ЗИПовете.
"Аз съм половинчата, незаключена, с една обувка, с половин сърце , аз съм лъч в безкрая, неизслушан диск... наивна много пъти, шарена, непослушна..."
В края на ноември
Аватар
Търговецът на кристал
My kinda heaven

Благодарил (а): 226 пъти.

Мнениеот Judas » 02 Юни 2013, 22:45

Английският може да е лингуа франка на бизнеса, но ако говорим за големи компании и мултинационални корпорации. Малкият бизнес - който в България едвам диша - не може да се съревновава с гигантите в Турция, но има стотици, хиляди турски малки и средни фирмички, които могат да работят с нашите. Обаче те не говорят английски. Не говорят нищо освен турски. Да, това определено е минус - но струва ли си да пренебрегваш най-големия ти и най-близък пазар, заради езиковата бариера?

Не ставай смешен. Цял свят знае английски. И не ми говори, че турците не знаели... кюрдите, които са на гъза на Анадола, може и да не знаят, но от Одрин до Анкара сигурно само най-дивите селяндури не знаят английски. Щом и най-западналият тарикат, който си продава боклуците на някоя сергия в Кушадасъ, може да те разбере, значи ще можеш да се разбереш спокойно и с останалите.
Аватар
Judas
Легендауен флуууууууууууууудър

Благодарил (а): 76 пъти.

Мнениеот вечен студент » 02 Юни 2013, 22:52

phoebe написа:Ако си поговорим за религия - какво предпочиташ, да не могат да прочетат умерения превод на турски на Корана, или да се опитват да учата арабския оригинал бог знае през какво апокрифно тълкуване?

Има няколко превода на Корана на български. Аз имам този на Недим Генджев. А намаз се казва само на арабски, не на турски.
phoebe написа:Културно сме далеч по близо до братята от Анадола, от колкото до арийците от германските гори, отново за жалост на националистите ни.

Само и единствено в кулинарно отношение. Иначе - не. Точно когато нашата духовна култура започва да се превръща в истински важен фактор в Православния свят (говоря за Търновската книжовна школа и за делото на св. Киприян Български), идват османците и спират развитието й завинаги. Въпреки нашата слаба религиозност обаче, все пак сме част от християнския свят, а не от уммата.

Иначе, не съм против да има всякакви СИП-ове в училище. Само да не въвеждат СИП Вероучение-Вамачара или Капалика, че там се практикуват ритуали, които не са за непълнолетни. :alien:
Аватар
вечен студент
Форумозавър Рекс

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Bragi » 03 Юни 2013, 07:04

Няма лошо да има възможност да се учи като избираем, но конкретния език е твърде безполезен за да бъде задължително изучаван

With that said, анкетата е непълна - липсва опция "против съм, този език не е достатъчно глобален за да има реална полза от изучаването му"
Look at the odds as a challenge
Аватар
Bragi
The Allbrother

Благодарил (а): 325 пъти.

Мнениеот dismisstorka » 03 Юни 2013, 10:25

Хипотетична ситуация: ти си българче от смесен район. Турският вече е въведен като СИП, ЗИП, whatever. И щото турските дечурлиги са повече, съответно имат мнозинство при избора на СИП/ЗИП, ти - щеш, не щеш - учиш турски, вместо да учиш български или английски, или немски...

Не, мерси. Предпочитам да се направят изцяло турски училища, отколкото турският да навлезе толкова сериозно в задължителното образование. Впрочем, що няма турски училища?
Serendipity. Look for something, find something else, and realize that what you've found is more suited to your needs than what you thought you were looking for.
Аватар
dismisstorka
Cindefuckin'rella

Благодарил (а): 222 пъти.

Мнениеот Bragi » 03 Юни 2013, 10:26

Защото това се нарича "сегрегация"
Аватар
Bragi
The Allbrother

Мнениеот Judas » 03 Юни 2013, 13:04

Да, в момента ЗИП-овоте от 1-4 клас са Информационни техн, Иврит, Турски, Арменски и Цигански. Аз ли съм сляп или от 5-8 клас ЗИП се падат Арменски, Турски, Иврит и Цигански? Според сайта на МОН излиза, че от 5-8 клас трябва да се учи задължително един от последните 4 езика?

http://www.minedu.government.bg/top_menu/general/
Аватар
Judas
Легендауен флуууууууууууууудър

Благодарил (а): 76 пъти.

Мнениеот Надежден Случай » 03 Юни 2013, 13:12

Добре,де,нали цялостната идея е жителите от различен произход,озовали се по една или друга причина в дадена държава,да се приобщяват към езика,културата,религията и т.н. на страната,а не държавата да се променя спрямо хората,влизащи в нея. (макар че на практика положението е коренно различно) Уж турците,живеещи в България,претендират,че тя е родината им,не Турция,ала сега се оказва,че "майчиният" им език е различен.
А и да ви кажа честно,срещал съм турчета,които не знаят добре български,но не и такива,които не знаят турски.

След коментара на Джудас казвам само "добре,че завършвам". :shock:
Real friends will serve you long,
Sunshine or ain't.
Real friends won't do you wrong,
Real friends don't change.
Аватар
Надежден Случай
Един от клуба на моралното влияние

Благодарил (а): 38 пъти.

Мнениеот Плазмодий » 03 Юни 2013, 13:49

Мисля, че е адекватно да се учи турски в смесените училища като СИП, не като ЗИП при явна липса на многообразие от други ЗИП-ове. Въпроса е да се дефинира ясно какво е смесено училище, какъв процент от децата трябва да са етнически турци и каква ще е програмата по този език. Безумие е да се предлага на децата повсеместно и навсякъде ЗИП Турски език, в големите градове просто никое дете няма да го избере поради наличието на други възможности и изкуственото насаждане на напрежение към етноса, изключително популярна политическа практика в последно време.
Съгласен съм с Фиби, че е по-добре децата да са и писмено грамотни на майчиния си език и че това отваря нови стопански възможности, а от друга страна минимизира чувството на изолираност и тенденциите към капсулиране.
За мен бруталния абсурд са следобедните новини на турски, това е основната етническа драма на дневен ред, която силно се надявам ако не се реши, то поне да не се разрасне във вечерен вариант например. Всеки български гражданин е длъжен да използва писмено и говоримо официалният език на страната и да се стимулира да го учи ако иска да гледа новини и да е информиран :scratch:
Патрона=>Цевта=>Спусъка=>Отвъд ?!?
Аватар
Плазмодий
Tick Tick Tick

Благодарил (а): 447 пъти.

Мнениеот Kristo » 03 Юни 2013, 13:55

Добре де, деца, ако в САЩ направят ЗИП-ове за чужди езици на всичките си малцинства, какво ще стане? Отива мексиканчето Карлос от зипа по испански в тоя по китайски а там си пише домашната по български, защото вдругиден е на сип по корейски и няма да има време...

Идеята на термина "официален език" е всички да го говорят и това да улесни комуникацията. Затова е логично ако някой иска да живее в държава с българи като мнозинство да им научи езика, инак няма да може да си купи дори едни обувки от бг магазин/китайски внос.

Ученето на чужди езици с цел по-лесно намиране на работа е добра идея и е заложено в системата на образованието. Но тя е съобразена с нуждите на бизнеса - английски, немски, френски, испански. И е нормално да е само опция, защото не всички деца ще станат офис-мениджъри с 3 чужди езика...

Желанието да учиш език, който не ти носи практическа полза - това е свободно желание, но държавата не трябва да си се меси в него, а да си гледа нейната цел - по-добре подготвени кадри за работа. Същото важи и за иврита и арменския език. Ако ги знаеш, можеш да ги ползваш само в 1 страна в цял свят, което си е загуба на енергия и време, вместо да научиш глобален език. И не ти помагат да си поръчаш бургер в макдоналдс в България, защото там не са търсили служители с иврит и арменски.
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот FloWersOfEviL » 03 Юни 2013, 14:05

Our best dreams are not dreamed alone, but together.
Аватар
FloWersOfEviL
Белодробна маниачка..

Благодарил (а): 739 пъти.

Мнениеот вечен студент » 03 Юни 2013, 16:00

dismisstorka написа:Хипотетична ситуация: ти си българче от смесен район. Турският вече е въведен като СИП, ЗИП, whatever. И щото турските дечурлиги са повече, съответно имат мнозинство при избора на СИП/ЗИП, ти - щеш, не щеш - учиш турски, вместо да учиш български или английски, или немски...

Чакай сега! Нали СИП е дисциплина, която се посещава САМО от тези деца, които са се записали? Като СИД-овете и спецкурсовете при нас? Съжалявам, не познавам нормативната уредба на прогимназиалното образование. Не съм напълно наясно (бил съм ученик мнооого отдавна), но се съмнявам, че ситуацията, която описваш е възможна, защото ако беше възможна, същото щеше да важи и за СИП Вероучение-Ислям!!!

Judas написа:Да, в момента ЗИП-овоте от 1-4 клас са Информационни техн, Иврит, Турски, Арменски и Цигански. Аз ли съм сляп или от 5-8 клас ЗИП се падат Арменски, Турски, Иврит и Цигански? Според сайта на МОН излиза, че от 5-8 клас трябва да се учи задължително един от последните 4 езика?

Зашто я сум од най-големото етничко малцинство во България, сакам да прашам дека са наставните часови по нашиот язик. Дискриминация! Подбиванье со потомците на Александър!

:lol: :lol: :lol: :lol:
Аватар
вечен студент
Форумозавър Рекс

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот maikule » 03 Юни 2013, 17:09

http://www.focus-news.net/?id=n1738880 Готовиииии........режи!!!
Аватар
maikule
В началото бе словото

Благодарил (а): 4 пъти.

Мнениеот Bragi » 03 Юни 2013, 17:13

Циганският има книжовна форма?! :shock: :shock: :shock:
Аватар
Bragi
The Allbrother

Мнениеот Pisobella » 03 Юни 2013, 17:22

Не съм чела темата.

Става въпрос децата, чиито майчин език е турски, арменски, там какъвто, да имат възможност да го изучават няколко часа седмично. Не е задължително за никого, то е по желание и е за децата, с майчин език различен от българския.

Иначе тази статия е стара http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1411192 Сега наново се вдигна шум...
Изображение
"Искам да мога да накарам светлината да разказва истории в тъмното."
click me !! ---> http://z0r.de/63
Аватар
Pisobella
Автентичната котка

Благодарил (а): 128 пъти.

ПредишнаСледваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение