За или против отпадане на доживотния затвор без замяна?

Модератор: Lord

За или против доживотния затвор без право на замяна?

ДЗБЗ трябва да остане като наказание, защото не бива най-тежките престъпници да се пускат на свобода.
8
25%
ДЗБЗ трябва да остане като наказание, защото осъдените на това наказание не подлежат на превъзпитание и може да извършат още престъпления.
7
22%
ДЗБЗ трябва да остане като наказание, защото самата възможност за налагането му спира извършването на най-тежки престъпления.
7
22%
ДЗБЗ трябва да отпадне като наказание, защото е нехуманно.
3
9%
ДЗБЗ трябва да отпадне като наказание, защото противоречи на принципа, че наказанието трябва да превъзпитава извършителя.
5
16%
ДЗБЗ трябва да отпадне като наказание, защото прилагането му е твърде скъпо за обществото.
1
3%
Не мога да преценя.
1
3%

Общо гласове : 32

Re: За или против отпадане на доживотния затвор без замяна?

Мнениеот ники » 01 Фев 2014, 18:17

A там където се случва това какви са нивата на престъпност? Колко са рецидивистите спрямо страните с ДЗБЗ? Много е лесно да хванем единичния случай, без да си даваме сметка за общата картина.
Аватар
ники
Чалгар

Благодарил (а): 61 пъти.

Мнениеот MidwinterSun » 01 Фев 2014, 18:23

Т.е., за теб това е до такава степен неприемлив и по-лош вариант, че си съгласен, за да не се случва това, държавата по закон да убива невинни хора?
Защото това не е хипотетична/нехипотетична ситуация, която може да се разглежда като или-или. Застъпвайки се против едното, значи се съгласяваш и намираш за приемливо другото и обратното.

По отношение на съда - съдебното решение не съответства на истината не просто понякога, а може би в около половината от случаите. От неуважените искове към 80% са пропаднали заради неуспешно доказване, а не заради грешно тълкуване на закона от страна на ищеца. Ако някой любител на точността попита откъде взимам тези цифри - спомена ми ги един съдия от районен съд, с когото работих миналата година.

В правото понятието "обективна истина" значително се различава по значение от словосъчетанието обективна истина. На съда може да се има доверие да установи "обективната истина", но не и обективната истина. Което ни води до неизбежния въпрос - кое е по-лошо? На виновния да му се размине или невинният да бъде несправедливо наказан, не дай си боже убит?

По отношение на ДЗБЗ - не виждам никакъв проблем да отпадне. Като се постанови наказание доживотен затвор, липсата на "без замяна" далеч не означава, че престъпникът със сигурност ще бъде освободен предварително. Пък на мен лично не ми е нужна гаранция, че някой ще гние в затвора до края на живота си с абсолютна сигурност.
Целта на Истинската котка е да си живее живота мирно и тихо, с възможно най-малка намеса от страна на човешките същества.
Всъщност почти като при истинските хора.
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Благодарил (а): 317 пъти.

Мнениеот Kristo » 01 Фев 2014, 18:27

Надежден Случай написа:Мъж убива умишлено 77 невинни човешки същества и вместо да бъде пратен в небитието по бързата процедура, получава 21 години в четиризвезден хотел, като за издръжката му отиват около 2 милиона евро годишно.

Ако е този, за когото си мисля, той беше психичноболен и все още е.
Едно, че е трябвало да го съдят за тероризъм и да си лежи до живот затворен в квадратче 1,50х1,50 и второ, че нямат интерес да го убиват - за психопатите смъртното наказание е лесен изход. За да изпратят властите послание към обществото - трябва да го държат жив и да превърнат живота му в ад. Верно техните затвори са обратното, но това си е тяхно решение. В темата вече обсъдихме каква е целта на дадено наказание. Смъртното носи най-малко ползи от всички.
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот Angel_N » 01 Фев 2014, 19:48

Надежден Случай написа:Ангеле, ще си позволя отговор от името на г-н Жокеров.

Ето ти нехипотетична и съвсем истинска ситуация:

Мъж убива умишлено 77 невинни човешки същества и вместо да бъде пратен в небитието по бързата процедура, получава 21 години в четиризвезден хотел, като за издръжката му отиват около 2 милиона евро годишно.

Всеки случай си е различен и си има своите особености. Законът трябва да се прилага еднакво за всички, а когато хората са различни един от друг, не е добра идея с лека ръка да бъдат наказвани с най-тежкото възможно накзание - да бъдат лишени от правото си на живот.

Моето лично мнение е, че човешкият живот е най-ценното нещо на света и Никой при Никакви обстоятелства Няма право да го отнема. Щом един човек е способен да избие милиони без да му мигне окото, защото не вижда причина да не го направи и има друг, който е готов да го убие този първия, пак без да му мигне окото, поради същата причина - къде е разликата между двамата? Според мен е единствено в мащаба, престъплението е едно и също. Да имаш средствата и възможността да направиш нещо не означава, че имаш правото да го направиш.
Живот, събран в един миг, в една дума. Цветето на духа.
Аватар
Angel_N
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 859 пъти.

Мнениеот inc » 01 Фев 2014, 20:50

Психопатите неслучайно носят наказателна отговорност. Те са "оперирани" от съвест, но напълно съзнават нередността на действията си. Не разбирам от правна материя и от целите на наказанието според НК, но щом се сблъскваме с доказано и потвърдено опасни за обществото хора, редно е да не се допуска те да наранят някого повторно. Аз лично не вярвам в превъзпитанието на психопати. Някой ден невронауката може и да сътвори чудотворен механизъм за "присаждане" на съвест, но дотогава не бих рискувала.
А какъв процент от осъдените у нас са такива? Аз поне не съм запозната. Колко жесток може да е човек (по общочовешки и юридически критерии) и да се счита за нормален? Все си мисля, че нещо не е наред с провинилия се, щом се стига до най-тежката налична форма на наказание (каквато и да била тя). Ок, хуманност и прочее. Ако някой обаче вземе че изнасили и накълца някой ваш близък, осъдят го и го пуснат след 10 години... Ще спите ли спокойно? Тогава повечето от нас може би ще имат и деца.
По повод аргумента на Мидуинтър, че не е задължително да го пуснат даже присъдата да не се води на хартия "без право на замяна": значи трябва просто да се доверяваме на съдиите? Ако се съмняваме в тяхната преценка за 1 нещо (твърде сурово наказание в случая), какво ни дава гаранция за обратното? По въпроса с потенциално невинните не споря. Но някой води ли статистика на осъдени невинни? Ако опираме до това, че не "достатъчно страшни" престъпления се наказват с крайни присъди, проблемът пак е в съдиите. Едни крути мерки могат да съществуват в нормативната база и никой да не ги прилага, ако не се налага.
Creating memories...
Nankuranaisa.
Аватар
inc
just old

Благодарил (а): 650 пъти.

Мнениеот fak » 01 Фев 2014, 20:54

Това за лсд-то е приятна хипотетична ситуация, но не съвсем непозната по тия географски ширини.
Михаил Куртев получи 9 години затвор за катастрофата на Цариградско шосе, при която загинаха 2-ма души и още не знам колко пострадаха.

Идеята ми е, че за да получиш наказание Доживотен без замяна трябва да си изверг, ръгал умишлено до смърт с отвертка 2-3-4-ма души и да не се разкайваш за постъпките си. Между другото убийците на Женя от Варна - леля ѝ и Петът Ангелов - гаджето на дъщеря ѝ, които са виновни за убийство, извършено по много жесток начин - девойката е ръгана до смърт с ножче (май) и химикалка!, не са получили доживотен без право на замяна.

Брайвик, доколкото ми е известно, не е съден като психично нездрав човек. Но според Вас, подкрепящите премахване на дзбз, редно ли е след 21 години (+ 5, ако , ако бъде признат за опасен за обществото.) този масов убиец да бъде пуснат и третиран като свободен човек?

Въобще не разбирам какво ви пречи дзбз. Някакъв страх, че невинен човек ще лежи до смъртта си? Какво? Доказването на вина или липсата на такава няма абсолютно нищо общо с предсрочното освобождаване.

Мисля, стигнало ли се е до присъда доживотен затвор(със или без замяна), този човек няма място в обществото. Или след 30 години бихте приели 50-годишният Петър Ангелов, наръгал над 100 пъти с химикалка 19-годишно момиче, срещу няколко хиляди лева,и после прекарал по-голямата част от съзнателния си живот сред други убийци, да живее в апартамента до вас?

Колкото до това дали имаме право да решаваме кой да живее и кой да умре - конкретен човек - не. Но обществото има такова право в много и съвсем различни култури.

ПП Силви, в статистиката ти става въпрос за граждански искове или за наказателни дела? Аз пък съм чувала за точно обратната тенденция за наказателните дела.
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Благодарил (а): 943 пъти.

Мнениеот Надежден Случай » 01 Фев 2014, 21:13

Примерът с Брайвик го дадох като контра хипотеза на Ангел, с цел да покажа, че "хипотетично" и единият, и другият вариант си имат слабости. А моето дори не беше хипотеза, а нагледен пример от близкото минало.

И моля, тук се говори за ДЗБЗ, не за смъртна присъда, правете разлика! Ако невинността на осъден на ДЗБЗ бъде доказана след издаване и прилагане на присъдата, тя, за разлика от смъртната, може да бъде изменена или отменена.
Real friends will serve you long,
Sunshine or ain't.
Real friends won't do you wrong,
Real friends don't change.
Аватар
Надежден Случай
Един от клуба на моралното влияние

Благодарил (а): 38 пъти.

Мнениеот MidwinterSun » 01 Фев 2014, 21:30

inc написа: значи трябва просто да се доверяваме на съдиите? (...) Но някой води ли статистика на осъдени невинни?

В повечето случаи не е нужно да се доверяваме на съдиите, защото у нас осъден на лишаване от свобода много рядко бива пуснат по-рано. Което е една от причините да имаме нужда от нови затвори, между другото - сегашните са препълнени. Такава ни е културата, такава ни е системата - осъден си, ще го изтърпиш. С продължителните наказания има и друг проблем - след един определен брой години, прекарани в затвор, човек става неспособен да се приспособи отново към живота в реалния живот. Или трябва да го освободиш и интегрираш овреме, или като го пуснеш, е въпрос на време той да се върне отново. Сегашният НК дава възможност при определени предпоставки - доказано поправяне най-общо казано - да бъдеш освободен от ефективното изтърпяване на лишаването от свобода след като си си излежал поне половината присъда. Това почти не се случва - ако ти остава съвсем малко от присъдата, може и да си помислят да те предложат за освобождаване. Може. Ако ми остане време, може и да проверя в Сиелата колко точно доживотни присъди са били постановени през последните години и каква част от тях са били съкратени. Тогава ще можем да си говорим и за конкретни цифри, но това - следващата седмица.

А статистика за осъдените невинни малко трудно може да има. След като си осъден, за закона, правото, държавата и обществото ти си виновен. Такава е "обекивната истина". Никой повече не се рови да доказва невиността ти.

fak написа:(...) третиран като свободен човек?
(...)
ПП Силви, в статистиката ти става въпрос за граждански искове или за наказателни дела? Аз пък съм чувала за точно обратната тенденция за наказателните дела.

Не, не третиран като свободен човек. Освобождаването е само условно, но наказанието ти виси върху главата и ни най-малко не се заличава. Третиран си като престъпник - както от държавата, така и от обществото.

Статистиката при наказателните дела е, че по-голямата част от тях завършват с осъдителна присъда, всъщност. Така че в известен смисъл може да се каже, че е обратна на тази на гражданските, но наказателното производство има досъдебна фаза, където се случват истинските пропуски.
Целта на Истинската котка е да си живее живота мирно и тихо, с възможно най-малка намеса от страна на човешките същества.
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Мнениеот fak » 01 Фев 2014, 21:39

пропуски във фаза досъдебно производство, които водят до осъдителна присъда.

а по първата точка - когато новият съсед се нанася до вас, свидетелство за съдимост ли ще му искате, за да го третирате подобаващо като престъпник-изверг - жесток убиец. Въобще, както във много постове назад пиша - смисълът на доживотния затвор е защита на обществото, като се отнеме възможността на престъпника да извършва нови престъпления.
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Мнениеот MidwinterSun » 01 Фев 2014, 21:52

Защитавате го тоя ДЗБЗ, все едно всеки втори осъден го изтърпява. В момента само 50-и-няколко души у нас имат наложено това наказание. То практически почти не се използва. С тенденциите в развитието на наказателното право, дори и да го оставят в новия законопроект, няма да започне да се прилага по-често. Това, че българинът винаги настоява за повече и по-тежки наказания е всеизвестно, но чисто и просто не отговаря на действителността на правосъдието ни.
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Мнениеот fak » 01 Фев 2014, 21:57

Лично аз смятам, че не пречи, поради което няма нужда да се премахва.
8)
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Мнениеот ники » 01 Фев 2014, 22:02

MidwinterSun написа:Ако ми остане време, може и да проверя в Сиелата колко точно доживотни присъди са били постановени през последните години и каква част от тях са били съкратени.

Няма нито една доживотна заменена присъда в последните години.
Аватар
ники
Чалгар

Благодарил (а): 61 пъти.

Мнениеот Angel_N » 01 Фев 2014, 22:13

Надежден Случай написа:Примерът с Брайвик го дадох като контра хипотеза на Ангел, с цел да покажа, че "хипотетично" и единият, и другият вариант си имат слабости. А моето дори не беше хипотеза, а нагледен пример от близкото минало.

И моля, тук се говори за ДЗБЗ, не за смъртна присъда, правете разлика! Ако невинността на осъден на ДЗБЗ бъде доказана след издаване и прилагане на присъдата, тя, за разлика от смъртната, може да бъде изменена или отменена.

Аз заговорих за смъртното наказание, защото прочетох това:

alter ego написа:Да го заменят със смъртно! :bounce:

Иначе в анкетата съм отбелязал "не мога да преценя".
Живот, събран в един миг, в една дума. Цветето на духа.
Аватар
Angel_N
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 859 пъти.

Мнениеот alter ego » 07 Фев 2014, 14:36

Да, винаги съм бил за смъртното наказание. Разбира се, то се дава при изключителни случаи. Не е като да си изпиеш сокчето. Да припомня ли, че най-яката страна в света го раздава относително либерално и въпреки това не бе включена в доклада на ЕС? Явно е нормално и по евростандартите. :geek:
А иначе: .... the EU! Само цитирам помощник държавния секретар на САЩ г-жа Виктория Ноуланд. :D
:Laie_2: Into the endless we ride... :Laie_42:
Аватар
alter ego
A Soul Lost in Endless Time

Благодарил (а): 256 пъти.

Мнениеот camel » 07 Фев 2014, 16:01

alter ego написа:Да, винаги съм бил за смъртното наказание. Разбира се, то се дава при изключителни случаи. Не е като да си изпиеш сокчето. Да припомня ли, че най-яката страна в света го раздава относително либерално и въпреки това не бе включена в доклада на ЕС? Явно е нормално и по евростандартите. :geek:
А иначе: .... the EU! Само цитирам помощник държавния секретар на САЩ г-жа Виктория Ноуланд. :D

Жокере, за теб: http://www.segabg.com/article.php?id=586303

Ще ми благодариш по-късно. 8)
dexteriti написа:Не си нищо повече от един шибан никнейм и твоето мнение си е като твоя г*з, носи си го, но не го навирай много...
:notworthy:

- I want to change the world....
Did u bring in any weapons?
- Of course not!
Then you are not changing anything...
Аватар
camel
SentineL

Благодарил (а): 42 пъти.

ПредишнаСледваща

Назад към България