Иран ...

Модератор: Lord

Иран ...

Мнениеот Pisobella » 28 Яну 2012, 23:13

Та... попадна ми въпросната статия - http://gruncharov.com/index.php/2012/01 ... -bulgaria/ , и честно казано ми хвана интереса.

Ето и едно клипче по случая http://www.youtube.com/watch?v=9T2igt6E ... e=youtu.be

Има още много клипчета, репортажи и какво ли още не.

Като цяло мен самата идея даже за Трета световна война ме плаши. Имам богато въображение. :shock: :albino: (И четенето на фантастика си казва думата..)

--------

Не разбирам защо хората трябва да се трепят. Тоест, разбирам го - обяснявам си го, просто ..не го възприемам някак си.

Сетих се за "Градът" на Саймък... особено финала:
Повече от пет хиляди години никой не бе извършвал убийство. Мисълта за убийството бе изхвърлена от разума на живите същества.
Това е добре, каза си Дженкинс. По-добре е да изгубиш свят, отколкото да се завърнеш към убийствата. ......…
Изображение
"Искам да мога да накарам светлината да разказва истории в тъмното."
click me !! ---> http://z0r.de/63
Аватар
Pisobella
Автентичната котка

Благодарил (а): 128 пъти.

Re: Иран ...

Мнениеот Kristo » 28 Яну 2012, 23:17

Абе мен тва ме дразни понякога в медиите - един път я наричат Иран, друг път - Ирак...

Как е правилното в крайна сметка?
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот slighter » 28 Сеп 2012, 00:12

Някой беше писал, че Нетаняху само ирански атомни бомби сънувал... а, то верно май така ще се окаже :mrgreen:
http://www.reuters.com/article/2012/09/ ... GI20120927
Той е верно като някакво малко дете дето само подскача и вика "Айде ве бате, айде ве набийги тия, айде ве, бате..."
А Обама интересно какво се ослушва... чака да минат изборите ли :roll:
Аватар
slighter
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 243 пъти.

Мнениеот Kristo » 28 Сеп 2012, 00:45

По-скоро Иран чака да минат изборите - ако републиканец стане президент, напролет ги чака война. Обама е една идея по-миролюбив, а като цяло и нямат за какво да се хванат. Това с което почнаха войната в Ирак - наличие на опасни оръжия - се оказа измислица. Кой ще им се довери втори път без реални доказателства? Не вярвам да почнат нещо просто така - защото се съмняват, че Иран ще има ядрени оръжия.

А причината Иран да иска да има? Има една доктрина, че трябва да има баланс между две враждуващи страни, като всяка да плаши другата с атомни бомби. Затова се чудя дали Индия и Пакистан нямат такива и затова не се избиват с милиони. Иран иска да е балансьор не на друг, а на Израел. А както знаем, Израел нито отрича, нито подтвърждава, че има ядрени оръжия. Причината за това е ясна - ако кажат, че нямат, ще бъдат атакувани без страх. Ако кажат, че имат, Сирия, Египет, Ирак и Иран ще поискат на свой ред легитимно да имат и те "ей така за всеки случай". Затова и целия проблем с Иран е, че те останаха последния уж бастион на исляма срещу Израел - най-мощните военни машини в ислямския свят бяха елиминирани или осмирени - война в Ирак, война в Афганистан, Пакистан е зает срещу Индия, Сауд. Арабия е съюзник на САЩ, Египет и Либия изкараха революции, Турция и Йордания не са войнски настроение. Остана Сирия и Иран, ако Сирийската армия се прецака в гражданска война и дори режимът падне - Иран остава като единствен "Лидер на исляма срещу Израел". И ако те го помислят това, ще решат, че им трябва ядрено оръжие. Това е ефектът на доминото.

Съответно има 2 възможни невоенни решения:
- в Сирия революцията да спре и всичко да си е по старому
- в Иран да дойде на свой ред революция и да се демократизират.
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот doctorut » 18 Окт 2013, 16:27

В Иран и в България ми се струва вече трудно ще дойдат някакви революции. Засега и еволюции не виждам... :)
Аватар
doctorut
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Назад към Светът