Котешка тема

Какво обичате да правите в свободното си време? Къде обичате да излизате?

Модератори: FloWersOfEviL, Smoking Mirror, Мила, thegirl

Котешка тема

Мнениеот invisible » 15 Апр 2010, 00:01

1 въпросче към колегите .. или по скоро към Силвето :lol: ама ако някой друг знае да се не стеснява та въпросът е какво е това косматото на снимката и колко парички ще ми искат за такова :cat:
Прикачени файлове
wallpaper_210-6.jpg
wallpaper_210-6.jpg (77.2 KiB) Прегледано 1718 пъти
Изображение
Аватар
invisible
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 468 пъти.

Re: Помощ и съвети всякакви

Мнениеот ники » 15 Апр 2010, 08:47

Косматото на снимка е котка :lol: Мда, тъпа смешка казах ;)
Аватар
ники
Чалгар

Благодарил (а): 61 пъти.

Мнениеот Cecilia Lisbon » 15 Апр 2010, 09:28

Да, определено е синя. :P Ама според мен не е персийка. Но да се изкаже и Силвия все пак :bom:

Бе снимката е много доукрасена, според мен. Иначе на мен ми прилича на туй: http://www.findakitten.co.uk/chartreux.html, ама може и да е руска синя. Не че разбирам от породи, де :lol:
Cecilia Lisbon
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 121 пъти.

Мнениеот MidwinterSun » 15 Апр 2010, 10:14

Така. Не е Шартьоз, не е и Руска синя. При всички обстоятелства е дългокосместа котка (или по-скоро полудългокосместа), но не е персийка, персийките имат много по-плътна козина.

Работата е там, че този син цвят (който всъщност е сив, но във фелиноложките среди хората се правят на интересни и наричат син) не е характерен за случайните кръстоски. Всъщност, той се открива при британската късокосместа, шартьоз (който така или иначе е комбинация от предната и последната) и руска синя. При други породи котки не се извършва селекция на именно този цвят, или поне аз не съм чувала да има такава.

Първо, едно уточнение - различните фелиноложки организации си провеждат различните конкурси за котки и признават различни породи според различни критерии. На мен това най-много ми прилича на британска дългокосместа - която порода е полудългокосместа вариация на късокосместата, но не се признава на определени места, Великобритания например. Ако разгледате снимки на късокосмета, ще видите характерния наситено-оранжев цвят за очите - това обаче го няма при дългокосместата, което би обяснило защо това котенце е със сини очи. От друга страна, козинката му е рехава в дължина и плътна в долните слоеве. И на трето място, формата на главата, муцуната, разположението на очите и ушите пасва.

Като едното нищо обаче може да е просто дългокосмест хибрид. Или порода, която се признава измежду само една от 10 организации. Или нещо такова.
Целта на Истинската котка е да си живее живота мирно и тихо, с възможно най-малка намеса от страна на човешките същества.
Всъщност почти като при истинските хора.
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Благодарил (а): 317 пъти.

Мнениеот sientelo » 15 Апр 2010, 13:43

Котенцето е много сладко, ей такова искам да си взема и аз. По принцип наистина си личи, че е полудългокосместо, обаче тия сини очи са ми много странни, откъде са се пръкнали. Принципно полудългокосместа порода котки със сходни белези е норвежката горска котка, но и такова не е, моятт котак беше такъв, обаче беше по-различно сив цвят. Както казва Силвето определено е някаква кръстоска с британска котка и норвежка горска или персийка, така си мисля аз поне :roll:
Като птичка в небесата :)
Аватар
sientelo
princess in love

Благодарил (а): 9 пъти.

Мнениеот invisible » 15 Апр 2010, 14:15

след цял ден четене из разни форумчета гледам разни снимчици и ровене в сайтове на развъдници :whew:s
останах с впечатление че такова нещо като британска дългокосместа много трудно ще си намеря :?
та остава класическа персийска .. то и тях ги няма много много .. предполагам че щото не стават за изложби ама :scratch: / че тия с набръчканите носове не ми харесват нещо/ или норвежка горска :flower: даже намерих двечки .. само че глухи :? .. което пък било доста често срещано при белите котета :( ама пък доста хора казват че не било особен проблем .. само трябвало малко повече внимание и да се избягва изненадване в гръб .. случайно някой да е гледал такова коте :roll:
едит: мъжко или женско е по добре :roll:
Изображение
Аватар
invisible
Легендарен флуудър

Мнениеот Cecilia Lisbon » 15 Апр 2010, 14:39

Държиш да е сиво-синьо ли? :) Защото ако не държиш, аз бих казала, че Ragdoll са изключително сладурчести :bigsmurf:

Колкото до пола... хммм, съдейки до хала, на който сме в момента с нашата Миша, бих казала мъжко. И само защото, вярвам, искаш да си го вземеш за другарче, а не за разплод? А от тая гледна точка една евентуална кастрация на мъжко коте е далеч по-малко стресираща и сложна от тази на женско.
Cecilia Lisbon
Легендарен флуудър

Мнениеот MidwinterSun » 15 Апр 2010, 15:32

Мъжко. С женските котки има много повече проблеми, да не говорим, че често развиват рак след време, особено ако не са кастрирани. Ако пък решиш да кастрираш женска котка, ще трябва да преживееш заедно с животинката стреса от коремна операция. Повярвай ми, не си е работа :/

А Регдол са сладурчести, да, но трябва да се има предвид, че те неслучайно са наречени така (парцалена кукла). Те имат естествен понижен тонус на нервната система, което се усеща особено когато гушкаш котката. Тя просто ти се разплува в ръцете. Усещането е приятно, но изискват грижи. Не трябва да ги пускаш на улицата и т.н., това са котки за апартамент. Но пък са много добродушни и благи.

Персийка не ти препоръчвам. Гледала съм вкъщи такава 2 седмици. Изисква ежедневно разрясване, в противен случай много се сплита. Асоциална котка, трудно се привързва, не се гушка, рядко мърка, а на всичкото отгоре трябва да я водиш на ветеринар 2 пъти годишно за профилактика, защото има капризно здраве. Сбръчканото носле, както казваш ти, е един от основните проблеми при тях, запушени слъзни канали и какво ли още не. А хване ли настинка, можеш да отпишеш своето душевно здраве.

Норвежките котки са божествени :drunken: , но за козината важи същото като за персийката. Всъщност, за всяка дългокосместа порода.

И не слушай като казват, че глухата котка не е проблем. Не е проблем за хора, които са всеотдайни и знаят и могат да се грижат за животното си. Иначе си изисква грижи, повече време да се приучи животинката на съответните навици. Да не говорим, че ако се завре някъде и не можеш да я откриеш, и да я викаш, няма да те чуе. И ще ти изкара акъла.

Мила: Премествам мненията в темичка за котета.

В отговор на Мила: Тъкмо пращах мнението и си мислех, че баш това трябва да направиш :lol:
Целта на Истинската котка е да си живее живота мирно и тихо, с възможно най-малка намеса от страна на човешките същества.
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Мнениеот invisible » 15 Апр 2010, 16:18

тцтц как може да си нямате котешка тема :geek:
MERCES_LETIFER написа:Държиш да е сиво-синьо ли? :)

ами нее .. всъщност държа да е едноцветно :P .. е най много бяло и да не е жълто :lol: и космато :wasntme:s ии да се гушка :oops: и до 300 400 лв :roll:
и мнението на Силвето за персийските ме учуди :( четох че били любвеобилни :?
иначе останах с впечатление че тия от развъдниците които ги вземаш за домашни любимци ти ги дават кастрирани .. даже в тия за норвежките и договор подписваш
иначе аз за вкъщи го искам .. никъде няма да излиза :)
пп а освен тия сайтове на развъдници на които попаднах .. някой да знае къде другаде мога да ги търся :roll: .. по всичко личи че се търси норвежко .. по възможност бяло :)
Изображение
Аватар
invisible
Легендарен флуудър

Re: Котешка тема

Мнениеот MidwinterSun » 15 Апр 2010, 16:23

Пробвай при ветеринар и по зоо магазините. Това са все хора, които всеки ден имат пряк контакт със собственици на животни, с доста от тях редовно. В нашия зоомагазин в общи линии повечето от клиентите им са постоянни и те знаят някакви супер детайли за животинките. Търси също така връзки с твои познати.

И като си избираш котенце, гледай много семейството, от което идва. И котешкото, и човешкото. Родителите трябва да са здрави, най-добре ще е ако знаеш и за бабите и дядовците дали са боледували от тежки заболявания, защото доста от тях при котките се оказват генетично предавани. Хората трябва да се грижат за котенцата, да ги гушкат, да ги галят - изобщо да ги социализират качествено, в противен случай ще се сдобиеш с котка, която бяга от теб.
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Мнениеот Cecilia Lisbon » 15 Апр 2010, 16:29

MidwinterSun написа:Хората трябва да се грижат за котенцата, да ги гушкат, да ги галят - изобщо да ги социализират качествено, в противен случай ще се сдобиеш с котка, която бяга от теб.

Ба, ще взема да проуча Мишиното. :?
Една от причините тайничко да въздишам по парцалените кукли е точно гушливостта ми... спомних си за тях, когато установих, че любовта ми хич не обича да я взимат против волята й и се отскубва след няколко минутки :/
Cecilia Lisbon
Легендарен флуудър

Мнениеот pora_e_priqtel » 15 Апр 2010, 16:32

Освен когато е разгонена, а това напоследък става доста често. :?
Аватар
pora_e_priqtel
Гурбангули Бердимухамедов

Благодарил (а): 305 пъти.

Мнениеот MidwinterSun » 15 Апр 2010, 16:38

Мила написа:Ангел има бяла котка, може да го питаш откъде се е сдобил с нея. Между другото бялата котка изобщо не е дорба идея, ако си почитател на тъмните дрехи, просто се приготви да ходиш накосмен :mrgreen:
Шатрьозите колко пари са? Много са готинки.

На Ангел котката не е от София. И аз го питах за нея, защото тя е откровено божествена :drunken:

А това с накосмянето... даммм :mrgreen: То е неизбежно. Ежедневното рясане донякъде решава проблема. Иначе има едни ролки с лепкава хартия, които силно препоръчвам. Вършат прекрасна работа.

А за шартьоз не си мечтай. Много редки котки, в България последно не знам да е имало развъдници за тях. Тук-таме има хора, които отглеждат такива котки, ако тръгнеш по зоомагазини може също да откриеш нещо някъде. Но родословието ще си остава силно съмнителна работа. А котка от чужбина струва повече от един компютър, така че за какво си говорим...

А т'ва с трите месеца разгонване не е особено нормално според мен. При котките се случва да имат хормонални проблеми, така че трябва да питате ветеринар. Аз другата седмица сигурно ще ходя при моя и мога да го питам по въпроса
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Мнениеот allshallperish » 15 Апр 2010, 16:40

MERCES_LETIFER написа:Държиш да е сиво-синьо ли? :) Защото ако не държиш, аз бих казала, че Ragdoll са изключително сладурчести :bigsmurf:

Колкото до пола... хммм, съдейки до хала, на който сме в момента с нашата Миша, бих казала мъжко. И само защото, вярвам, искаш да си го вземеш за другарче, а не за разплод? А от тая гледна точка една евентуална кастрация на мъжко коте е далеч по-малко стресираща и сложна от тази на женско.

Рагдол като ги гушнеш и припадат, за кво му е :lol: + това ще му е ОЩЕ по-трудно да си намери.

Междудругото - тая котка, която си показал има абсолютно същите черти като Рагдолсите, така че ............. и абсолютно същата козина и очи и форма на главата :shock: . Май ти отговорихме на въпроса.
...and I find it kind of funny, I find it kind of sad, dreams in which I'm dying are the best I've ever had.
Аватар
allshallperish
Alter Schwede

Благодарил (а): 113 пъти.

Мнениеот invisible » 15 Апр 2010, 16:51

абе тая рагдолл не става ли много голяма :lol:
Изображение
Аватар
invisible
Легендарен флуудър