Шофьорски курсове

Какво обичате да правите в свободното си време? Къде обичате да излизате?

Модератори: FloWersOfEviL, Smoking Mirror, Мила, thegirl

Re: Шофьорски курсове

Мнениеот Pisobella » 03 Юли 2011, 20:16

С шофирането си е до човек. Така или иначе тези часове не могат да те научат изобщо да караш - учиш се да спираш, да потегляш и да сменяш предавки.

Аз лично на моя изпит даже малко се поскарах с изпитващият ме, той ми въртя волана на едно място, където трябваше да се разминавам на сантиметри - така или иначе нямах проблем и не съм правила грешки. Има си допустим брой грешки, за които няма да те скъсат. Където и да те изпитват според мен е все тая - важното е да не се панираш и да си гледаш знаците и пътя. Колите са толерантни към учащите се и винаги им правят път, място, пускат ги и т.н. гледат да не им се пречкат или да не ги затрудняват. Все пак никой не иска да го нацепи учебна кола :lol:

Иначе е добре да си оставиш часове - така два например - преди самия изпит по кормуване да ги изкараш, за да нямаш дупка без каране преди изпита. Защото може да ти се наложи да взимаш допълнителни часове. На мен като трябваше да чакам един месец и повече май беше за кормуването и изкарах два допълнителни часа. Просто бях забравила тотално колата, на която се учех. Макар че пък съм чувала мнения, че искат да им дадеш допълнително пари - тоест да караш допълнително часове - иначе късали. Така че може би за всеки случай, да изкараш 1-2 допълнителни часа. :/ Щом ти е важно да минеш шофьорските и то бързо.

Иначе гледам, че инструкторът ми все още работи в Зелена Вълна - има го на сайта им - Спас Андреев се казва. Ама не беше перфектният инструктор, ама честно казано не беше и лош. Мерцедесът му много лесно се караше :lol: То като цяло всичките учебни коли са такива май - леснички за управление.
Не знам реално как са им инструкторите и колко бързо ще минеш изпитите - аз си спомням, че трябваше много да чакам за да се запиша. На други места обаче хората се записват и минават супер бързо. Та ...обади се и разпитай как стават нещата, ако те интересува въпросната школа.

------------
Иначе за курсове наскоро бях разглеждала сайта на Съюза на Българските Автомобилисти - http://www.uab.org/ - за телефони и инфо. Бях гледала инфо някъде другаде, но сега не мога да го намеря. Ето за СБА в Младост http://sbamladost.com/%D1%88%D0%BE%D1%8 ... 0%B2%D0%B5
Честно казано цените и условията им изглеждат готини. А и все пак е в СБА!! :) Би трябвало да е добре :)
Изображение
"Искам да мога да накарам светлината да разказва истории в тъмното."
click me !! ---> http://z0r.de/63
Аватар
Pisobella
Автентичната котка

Благодарил (а): 128 пъти.

Мнениеот michelle.supertramp » 03 Юли 2011, 20:53

Еми то шофирането не се ли изразява точно в това - спиране, потегляне, сменяне на предавки.. останалото са маневри, но усвояването им вече изисква повече опит, придобит чрез години шофиране. Аз лично научих доста повече от това как да тръгвам и спирам, но в момента съм в шофьорски застой и съм позабравила. Пък и според мен, младите шофьори се панират доста, което води до главоболия, умора, разконцентрираност и т.н., поне така беше при мен, но да-може и да е до човек, ама пък не мисля че сме толкова различни. Затова смятам че по-бавното взимане на 31-те часа е по-добрият избор от ускореното обучение. А за районите, да.. навсякъде има знаци, ама при по-ненатоварено движение се забелязват по-лесно, защото на курсиста не му се налага да гледа на 100 места по едно и също време. Пък при по-малко коли е по-възможно да не те скъсат заради отнемане на предимство например. В крайна сметка шоф. изпит е 50% умения /50% късмет (дали даяджията е пич, дали се е наял, натовареността по пътищата, улиците по които ще те преведе и др.).
Аватар
michelle.supertramp
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 30 пъти.

Мнениеот MidwinterSun » 03 Юли 2011, 21:08

Спирането, потеглянето и сменянето на предавката са неща, които се научават още през първия астрономически час зад волана. Същественото е владеенето на автомобила, контролът над него, а за да се постигне това, трябва не само спирането, потеглянето и сменянето на предавката да са автоматизирани като движения (което отнема болезнено много повторения и упражнения), а да е изградено и пространствено усещане за автомобила, което отново си отнема практика, както и навик винаги да следиш случващото се в огледалата и около теб. И това не бива да се подценява, иначе просто си стартирал и подкарал машина, която нямаш идея как да управляваш.
Целта на Истинската котка е да си живее живота мирно и тихо, с възможно най-малка намеса от страна на човешките същества.
Всъщност почти като при истинските хора.
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Благодарил (а): 317 пъти.

Мнениеот Pisobella » 03 Юли 2011, 21:13

Шофирането е много повече от тръгване, спиране и смяна на предавки... и изобщо за 1000км не може и дума да става да се научиш... А и това, което учиш на курсовете - спирането, тръгването, смяната на предавките, е нещо базисно и съвсем елементарно и изобщо не може да се каже, че го научаваш да го правиш добре. А ако мислите, че шофьорските курсове могат да ви научат наистина как да карате автомобил - жестоко се лъжете. Ученето как се кара кола става след това и изисква много много навъртяни километри. И четене на книжки или изобщо за техниките на шофиране, което за съжаление не го правят много хора.

Иначе всеки човек се справя различно с колата - на някои им е по-лесно, на други по-трудно. Според мен няма универсална формула как е най-удобно и най-добре. Затова всеки сам си преценява.

Отначало и аз си мислех, че като карам в центъра ще е адски трудно - в последствие свикнах и не ми беше проблем. Особено първият ми час изобщо не знаех кво се случва - школата се намира на Фритьоф Нансен, точно до НДК и инструкторът само ми каза набързо кой педал какво е, кое лостче и бутонче за какво са и - "Давай газ да потегляме!" о.О А бях карала малко преди това и не бях съвсем без да знам педалите и т.н., и въпреки всичко отговорът ми беше "Ама как така!?" :lol: :lol: Първите пъти си е стресиращо, след това вече нещата си идват на мястото.
Изображение
"Искам да мога да накарам светлината да разказва истории в тъмното."
click me !! ---> http://z0r.de/63
Аватар
Pisobella
Автентичната котка

Благодарил (а): 128 пъти.

Мнениеот necrozis » 06 Юли 2011, 17:57

На курса както вече не един спомена, човек се научава да върти волана, да натиска педалите, да сменя предавките, да спира на стопове и да дава предимство на дясностоящия... от там нататък започва истинското шофиране. Шофирането е 10% управление на автомобила и 90% гледане като под гледане влагам буквалния смисъл на думата. Белите по пътищата стават поради лоша преценка и самонадеяност. Карайте твърдо, но РАЗУМНО !!! Това от мен като шофьор :) .
Аватар
necrozis
Форумен екстремист

Благодарил (а): 56 пъти.

Мнениеот invisible » 06 Юли 2011, 21:04

necrozis написа:На курса както вече не един спомена, човек се научава да върти волана, да натиска педалите, да сменя предавките, да спира на стопове и да дава предимство на дясностоящия ..

абсолютно ..
само дето има още 2 неща които би трябвало да се научат, но поради не знам какви причини се пропускат
1. да се използват огледалата
2. да се използват мигачите :wink:
Изображение
Аватар
invisible
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 468 пъти.

Мнениеот FloWersOfEviL » 12 Юли 2011, 15:39

MidwinterSun написа:При тати най-добре :)
И аз така казвам!
MidwinterSun написа:Едвам успявам да си координирам ръцете, краката и главата, пък и за другите автомобили да трябва да мисля - ужас.
Ъхъ. Акато се замисля, че и мигачи трябва да пускам, че и да се оглеждам.. :lol:
Our best dreams are not dreamed alone, but together.
Аватар
FloWersOfEviL
Белодробна маниачка..

Благодарил (а): 739 пъти.

Мнениеот chaplata » 26 Юли 2011, 23:04

michelle.supertramp написа:Еми то шофирането не се ли изразява точно в това - спиране, потегляне, сменяне на предавки.. останалото са маневри, но усвояването им вече изисква повече опит, придобит чрез години шофиране.

Ами не, по-опитните шофьори определят описаните от теб действия като "въртене на геврека" :wink:
Шофирането е далеч, далеч над това. Шофирането е да предвиждаш какво ще стане на пътя - дали някой няма да те засече, дали някой няма да изпревари, навлизайки в твоята (насрещна) лента, дали някой въобще те вижда в огледалата, когато сменя ленти, дали някой въобще знае какво е предимство и как се прилага то... Шофиране е да знаеш в големия град какво е нещото, което най-малко очакваш от един пешеходец да направи - очаквай буквално да се хвърлят пред колата баби, деца, лелки, разсеяни хора с телефон в ръка, пияници, наркомани, депресирани, самоубийци... Ти си този, който трябва да МОЖЕШ да спреш при всяко обстоятелство на всяка цена. Това е нещото, което в курса не те учат. Нито те учи първата година, нито втората, нито петата. Това се придобива с години каране, много внимание в първите 10 хиляди километра и "попиване" на съвети от добри опитни шофьори.
Мога да ти препоръчам да караш първите 15-20 излизания в града с някой от семейството ти, който кара от години и е добър в това - баща ти или майка ти. Аз пропуснах тази стъпка и се учех на своя глава - и в някои пътни ситуации съм благодарил на Господ или както се нарича, че съм здрав и не в затвора :roll:
И горе главата - шофирането е много приятно нещо, щом свикнеш да съблюдаваш всичко това :)
Аватар
chaplata
Чаплата Президент

Благодарил (а): 37 пъти.

Мнениеот dete » 27 Юли 2011, 12:13

Аз имам шофьорска книжка, която си я взех напълно почтено, даже скъсаха няколко души на същия изпит, а мен ме пуснаха, но не мога да карам добре. Инструкторът ми каза да не карам сама, а само с някой друг, но баща ми е супер нервен и каза, че за даскал не става. Книжка имам от 4 години, но нямам никакъв стаж почти. Искам пак да мина курсове някакви, този път в София, като целта ми не е да взема книжка, защото вече имам :) Та може ли да ми препоръчате някой добър и търпелив инструктор, който взима сравнително евтино? Живея близо до центъра в София, до къщи има спирка на метрото, така че е удобно и някаква школа близо до която и да е спирка на метрото.
Благодаря.
dete
В началото бе словото

Благодарил (а): 4 пъти.

Мнениеот thespring » 10 Авг 2011, 20:58

Аз в момента ги карам шофьорските.На хубаво място в София.Инструкторът е адски готин,добре обяснява,не те задължава да ходиш на теорията,но като го видиш колко е готин отиваш с желание.Кормуването е перфектно,много е спокоен не вика,пич голям!Взима ми 750 с всички изпити (вътрешни,външни и на листовки и на кормуването).Пуска на изпит веднага щом си си научил нещата (говоря за листовките),аз съм в понеделник,а за пръв път бях на 25 юли.В интернет няма абсолютно никакви обяви за него,но той на месец записва по 10-15 човека,само откакто аз ходя има поне 7-8 нови и е адски добър и много познати го препоръчват от един на друт,от един на друг и затовя е без обяви,на него тези хора са му достатъчни.Ако някой иска координати да пише !
http://www.facebook.com/groups/242747945759568/
Групата на Социални дейности 2011-2012

http://www.facebook.com/groups/209619992432185/
Групата на Социални дейности задочно 2011-2012
Аватар
thespring
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот invisible » 10 Авг 2011, 21:06

750 са малко множко сякаш ;)
Изображение
Аватар
invisible
Легендарен флуудър

Мнениеот thespring » 10 Авг 2011, 21:22

Ами тези,които са по 350 то после ти излиза същото като дадеш по 100 за външни,40 за вътрешни и като даваш пари за гориво и ако те скъсат си доплащаш часовете и плюс още 50 лева за изпит пари сметка колко ще излезне пак същото.Когато човек се захваща с нещо трябва да при сериозен човек и да го прави с желание, и най-важното е,че научава да караш толкова,че да си вземеш изпита без проблем.Колата,която се кара също е хубава форд фиеста 2008г. дизел,просто всичко перфе.

Аватар
thespring
От дъжд на вятър

Мнениеот invisible » 10 Авг 2011, 21:38

искаш да кажеш че ако те скъсат 5 6 пъти няма да си доплащаш така ли :roll:
Изображение
Аватар
invisible
Легендарен флуудър

Мнениеот thespring » 10 Авг 2011, 21:53

Не говоря за 5-6 пъти,а за 1,за да те скъсат 5-6 пъти трябва да си малоумен (попринцип говоря) или супер загубен и неориентиран

Аватар
thespring
От дъжд на вятър

Мнениеот invisible » 10 Авг 2011, 22:09

ами курс 350
изпит 50
листовки 150
ако те скъсат 4 х 20 = 80
общо 630 .. до 750 са 120 лв за гориво това са към 500 км тр да направиш за да ги изхарчиш
ти колко км направи :roll:
освен това значи ти взема парите за 1 късане без да е сиг че ще те скъсат
нз защо казваш че е по добре да ги дадеш предварително отколкото да ги даваш когато се наложи :roll:
Изображение
Аватар
invisible
Легендарен флуудър

ПредишнаСледваща

Назад към Хоби и Забавления