Наръчник за оцеляване на първокурсника

Какво обичате да правите в свободното си време? Къде обичате да излизате?

Модератори: FloWersOfEviL, Smoking Mirror, Мила, thegirl

Наръчник за оцеляване на първокурсника

Мнениеот skailer » 15 Юли 2014, 13:02

Браво, изкара този и онзи труден изпит, сега си приет в престижен ВУЗ, има само един проблем – от друг град си и се налага да живееш сам на общежитие или квартира. Ако си от малцината късметлии, продължаващи да живеят при мама и тате или някой роднина, можеш да спреш да четеш сега.

Следващите няколко съвета могат да спасят живота ти като студент, или поне да го направят малко по-лек.
(Съветите не са подредени по важност или значение)

1. Запознай се със съседите . Колкото и странно да звучи, хората живеещи близо до теб могат да се окажат от голяма нужда за твоето оцеляване в общежитие или квартира. Нямаш оцет – отиваш до съседа, за да го помолиш за малко. Трябва да си смениш фасонката във коридора- отиваш до съседа, който учи електротехника. Имаш огромен реферат за предаване с крайна дата утре – отиваш до съседа, който пише рефератите на целия блок. Всичко е толкова просто. Единствения минус тук е, че трябва да се отблагодаряваш с нещо, било то бира или целувка по бузката (това е за по-разкрепостените)и т.н .
2. Избирай съквартирантите си внимателно. Съжителството с други индивиди често е придружено с куп караници и кавги, кой да измие чиниите, кой да пусне прахосмукачка, на кои е използвания презерватив на терасата, защо има чорап залепен за тавана, кой не е пуснал казанчето в тоалетната и други въпроси от такъв характер, затова си помисли внимателно дали искаш да живеете с най-добрия си приятел и да разбереш всичките му гадни навици. От друга страна, трябва да имаш доверие на човекът, с който делиш стаята си. Все пак там може да оставяш пари (ако изобщо са ти останали такива след последното парти), бижута и техника, нали не искаш те да изчезнат безследно? Избирай мъдро.
3. Проучи супермаркетите и промоциите в тях. Това е първата ти година на минимален бюджет и трябва да се научиш да пазаруваш и харчиш разумно. Много от супермаркетите предлагат различни седмични и дневни промоции, от кебапчета за 0.29 стотинки, до перилни препарати за 1.00 лев. Запомни най-евтините места, пазарувай главно от тях, смятай кое излиза по-евтино, бъди умен в пазаруването си. Към тази точка спада също и пазаруването с купони (не студентски партита, това е определен талон за намаление или безплатен продукт), те са най-добрият приятел на студента. Лесно ще ги намериш във вестници, списания или като подарък от работодател, комбинирай ги с други промоции и БУМ – безплатни неща! А кой не обича безплатното?
4. Купи или заеми от родителите си електроуреди и прибори от първа необходимост. Такива са парти-грил (за по-богатите микровълнова печка), малко котлонче, бързовар или кана за топла вода, няколко чаши за всичко, вилици, лъжици, няколко чинии от различна големина и форма,черпак и малка тенджера и ножове, също така в летните месеци няма как да се справиш без малък хладилник. Чрез тях ще можеш да приготвяш прости неща за ядене, също така да подгряваш останалото от вчера. Да не забравяме, че домашно-приготвеното е най-вкусно!
5. Дръж стаята си чиста и подредена. Най трудното при студента е запазването на чистотата. Не позволявай на боклука да зарине терасата ти или чиниите да мухлясат на масата. Поне веднъж седмично чисти пода и шкафовете си от прах и мърсотия, тетрадки и други малки неща можеш да държиш в кашончета или пластмасови шкафове, дръж бюрото си подредено, така хем ще можеш да вършиш задачите си по-ефективно, хем винаги ще ти е приятно и уютно (пък и никога не знаеш, кога онази/онзи готин/а съсед/ка ще реши да мине за по кафе ;) ) .
6. Бъди редовен с наема. Знам колко примамливо звучи, да изхарчиш всичките си пари за купони и пиене, а за наема ”кога-тогава, ако останат кинти”. Работата тук е, че при няколко неплатени наема лесно можеш да се окажеш на улицата. Бъди редовен в плащанията си, не чакай, задели си пари сега, защото утре може и да ги няма .
7. Не прекалявай с купоните и пиенето. Както споменах в съвет номер 6, повечето от парите ти отиват точно за купони, концерти, партита, пиене. Намали темпото, средоточи се върху важните неща, а именно университета и задачите си . Разбира се, да излизаш и да се социализираш по различни начини е хубаво, стига това социализиране да има цел и мярка. (представи си колко много неща можеше да си купиш с онези 100 лева, който даде като бакшиш на барманката в Син Сити)
8. Бъди внимателен, когато си търсиш работа. В един момент ще пожелаеш да изкарваш парите си сам, тогава започва голямото търсене на работа. Доста сайтове предлагат почасов труд за студенти с примамлива заплата. Често тази работа е свързана с “промотиране ” на дадени продукти или заведение, като работникът дава определена сума за “обучение” и т.н. . Недей да се доверяваш на такива обяви, защото можеш да се окажеш здраво “прецакан”. Винаги проучвай онлайн информация за фирмата, която предлага офертата и доколко легитимна е тя.
9. Опознай квартала си. Колкото и неприятно да ти се струва новото място за живеене, винаги ще се намери някой парк, някоя хубава уличка, някоя скрита книжарница или тихо кафене. Вземи книга със себе си, обиколи блока, намери своето местенце, почети, порадвай се на птиците, погледай небето.
10. Бъди себе си . Нов град – ново начало. Това си мисли всеки, но една примамлива идея ще се върти в главата ти – ще стана друг човек. Преди да се нанесеш си правиш нова прическа, купуваш си нови дрехи, започваш диета, прекъсваш стари контакти с “прекалено прости приятели от родния ми град”, правиш си нов профил във Фейсбуук. За теб имам само един съвет – недей. Защо да губиш прекрасната ти личност , само защото искаш да се харесаш на другите? Облечи любимата ти тениска с дупка на ръкава, разроши с пръсти хубавата си естествена коса, сложи изтърканите от носене обувки. Това си ти. Няма нужда да впечатляваш никой. Ако все пак изкаш да впечатлиш някой – направи го със знания. Научи онази трудна лекция, включвай се в дискусиите в университета, взимай изпитите си с отличен, накарай родителите ти да се гордеят с теб.

Наслади се на най-хубавите си години, пред теб се открива един нов свят, изпълнен с възможности, не ги пропилявай. Успех.
Пореден мост зад мен
изгарям го и в пепелта
заравям аз очите си...
Поглеждам сляп назад,
виждам само прах,
там където само преди миг стоял съм
не ще се върна пак.
Аватар
skailer
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 11 пъти.

Re: Наръчник за оцеляване на първокурсника

Мнениеот Faith_no_more » 15 Юли 2014, 14:45

Ох, колко идилистично. :drunken: Жалко, че на практика не е точно така :lol:
Faith_no_more
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 421 пъти.

Мнениеот skailer » 15 Юли 2014, 14:47

Еми проба-грешка, това е начина :D
Пореден мост зад мен
изгарям го и в пепелта
заравям аз очите си...
Поглеждам сляп назад,
виждам само прах,
там където само преди миг стоял съм
не ще се върна пак.
Аватар
skailer
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 11 пъти.

Мнениеот zritel » 16 Юли 2014, 20:05

skailer написа:...

Трябва да си смениш фасонката във коридора- отиваш до съседа, който учи електротехника.

...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Кой ще ти помогне в труден момент да си смениш фасона - кой, ако не съседът? :blackeye:

иначе - добри съвети, минах само отгоре, може да има и други попадения :salute:
Аватар
zritel
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 369 пъти.

Мнениеот hannybal » 17 Юли 2014, 16:13

Съветите,въпреки че са идеалистични, са добри по принцип. Обаче "малкия Бомбай"(както аз наричам Студентски град :lol: )бързо те сваля на земята, а понякога направо те закопава, особено ако идваш от по- малко населено място и си свикнал да имаш повечко лично пространство :roll:.А това за купоните и т.н. е както сам си го направиш(както и всичко друго де)- никой няма да дойде специално да ти направи веселото, дори и да живееш в прослувутата парти- столица на България, за която легендите разказват, че живота е едва ли не 24 часа пиене, пафкане и чат- пат сгодни женици/мъже
И един може би малко изтъркан съвет от мен:не оставяйте всичко, свързано с универстета за сесията: почитайте отвреме- навреме и през семестъра, вземайте си контролните/колоквиумите. С две думи, баланс му е майката :drunken:
The Beauty's the Beast
Аватар
hannybal
В началото бе словото

Благодарил (а): 2 пъти.

Мнениеот Kristo » 17 Юли 2014, 23:52

За първи път отидох в студ. град да живея през далечната 2007ма... ако тръгна да ви пиша за съвети и готини места, може повечето да ги няма изобщо (освен неподлежащото на кризи Лападунди) - а и ще излезе цяла книга.

Ако мога да обобщя всичките си съвети и преживявания с няколко думи - "преживейте нещата сами, без предварителни нагласи и очакванията" - инак ще ви се развали цялото усещане. При мен шокът от прехода не беше голям, защото идвах от подобен квартал (Меден Рудник Даунтаун дъъъ) и нямаше какво да ме изненада. Освен фактът, че в С.Г. има улични кучета, а в МРД хич... Но това е вече до община и управници...
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към Хоби и Забавления