Готварски рецепти - бързо, лесно, вкусно

Модератори: FloWersOfEviL, Smoking Mirror, Мила, thegirl

Re: Готварски рецепти - бързо, лесно, вкусно

Мнениеот Търговецът на кристал » 12 Юли 2012, 11:08

Сетих се за нещо, дето баба ми правеше преди мноооого години и след като вчера, в момент на умопомрачение купих 2 тиквички (без никаква идея какво ще ги правя), си го спретнах по спомени (мои и на майка ми).

За тавичка с диаметър около 24 см:

2 средно големи тиквички
1 кофичка кисело мляко
2 яйца
копър
чесън
черен пипер
червен пипер
сол
малко олио
5-6 с.л. брашно

Тиквичките се обелват и се нарязват на колелца (към 5-6 мм). Посоляват се и се оставят малко да се отцедят (двайсетина минути някъде). После се овалват в брашно и се нареждат като керемиди в намазнена тавичка (така, да се застъпват). И да ги посбутате, за да се съберат, не е фатално. Поръсвате ги с черен и червен пипер и ги поливате със струйка олио (количество - на око, но не прекалявайте). Печете ги на около 200 градуса, докато станат златисти (миришат вкусно, не бихте сбъркали момента).
В това време в купа разбивате яйцата, добавяте киселото мляко, щипка сол и черен пипер, нарязан копър и накълцан на ситно чесън (на вкус), заедно с около 2 с.л. от брашното, в което сте овалвали тиквичките.
Става горе-долу като заливка за мусака. Разбърквате хубаво и изливате върху тиквичките. Печете, докато заливката се запече.

Зависи от апетита, но бих казала, че излизат 3 порции. И е ужаааааааааааааааасно вкусно.
"Аз съм половинчата, незаключена, с една обувка, с половин сърце , аз съм лъч в безкрая, неизслушан диск... наивна много пъти, шарена, непослушна..."
В края на ноември
Аватар
Търговецът на кристал
My kinda heaven

Благодарил (а): 226 пъти.

Мнениеот california » 12 Юли 2012, 11:18

Браво, Търговец! Ще го пробвам довечера.

Аз ще споделя с вас моята рецепта за супа.Оригинала е на португалска рецепта, но аз го преиначавам всеки път, когато я готвя.Все пак ето основното.

Продукти:
1) Моркови(1-2)
2) Тиквичка(1)
3) Зеле(1/2 малка зелка)
4) Кромид(1-2 глави, или 2-3 пресни)
5) Чушка(1-2)
6) Целина(по желание)
7) Картофи (1-2)
(основна е идеята на всякакви зеленчуци, не е нужно да изреждам повече)
Около 2л вода се слага да заври, добавят се първо морковите, чушката, кромида(5мин) след това картофите(5мин), след тях всичко останало.Вари се докато морковите и картофите станат готови.Прецежда се бульона в отделен съд.А сместа се пасира, като се добавя сол, черен и бял пипер( плюс всички други подправки, които обичате). Сместа се връща в тенджерата, добавя се бульона и се вари на бавене огън около 5 мин.При нужда може да добавите още топла вода, за да е по-рядка.Маха се от котлона и се слага пресен магданоз.

ПО ЖЕЛАНИЕ МОЖЕ ДА ДОБАВИТЕ !!!
Застройка:
Обичайното-кисело мляко и 2 яйца.
......
Супата може да се направи и с месо по ваше желание.Става най-хубава с пилешко.
.....а забравих, може да сложите и праз, ако я правите есенно-зимна.
п.п.И понеже винаги забравям нещо !!!! МАСЛО - много-в края-точно след като махнете супата от котлона.
И какво казва моята любима готвачка Джулия Чайлд- Bon appétit
ORIGINAL FORUM PROFILE
©2013 - All rights reserved by california
Аватар
california
Persona non grata

Благодарил (а): 103 пъти.

Мнениеот Maeve » 12 Юли 2012, 17:39

Бързо, лесно и вкусно

Смути (smoothie)

За 4 порции (или 2... по-стабилни :mrgreen: ):

300 г ягоди, измити и почистени
2 банана, добре узрели
250-300 мл студено кокосово мляко (или прясно краве мляко, или... каквото предпочитате)
мед на вкус
лед

Сложете нарязаните ягоди и банани в блендер и към тях добавете млякото и меда. Разбийте всичко добре.
Добавете към получената смес лед и гарнирайте с ягодка и топка сладолед (за повече калории :mrgreen: ).

* Разбира се, напитката може да се приготви с всякакви плодове, а млякото да се замести със сок. :P И задължително се сервира охладена!
Аватар
Maeve
ethereal

Благодарил (а): 1205 пъти.

Мнениеот Bragi » 12 Юли 2012, 19:34

Значи в общи линии пъхаме к'вото имаме под ръка в блендера и сервираме охладено? :mrgreen:
Look at the odds as a challenge
Аватар
Bragi
The Allbrother

Благодарил (а): 325 пъти.

Мнениеот fak » 14 Юли 2012, 11:37

Търговецът на кристал написа:Сетих се за нещо, дето баба ми правеше преди мноооого години ...

в момента го изпробвам без брашното..
та да видим..
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Благодарил (а): 943 пъти.

Мнениеот Търговецът на кристал » 14 Юли 2012, 12:58

То идеята на брашното е да не се разкашкат тиквичките съвсем, струва ми се. Че нали знаеш каква е консистенцията на сготвени тиквички...
"Аз съм половинчата, незаключена, с една обувка, с половин сърце , аз съм лъч в безкрая, неизслушан диск... наивна много пъти, шарена, непослушна..."
В края на ноември
Аватар
Търговецът на кристал
My kinda heaven

Мнениеот fak » 14 Юли 2012, 13:12

амии не ги препекох, съвсем малко ги запекох отгоре.. и наистина стана добре.. но пък аз много, много, много обичам тиквички.. :cat:
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Мнениеот Търговецът на кристал » 14 Юли 2012, 14:59

Оооо, и аз. А приятелят ми ги обича само пържени и се опитах да го прилъжа да хапне и от това, а той като го опита, отсече, че ще го яде, ако му сложа и кайма. Оф, какво ли разбират тия мъже от манджи... Да се чуди човек как най-добрите готвачи са мъже (а част от тях дори не са гейове).
В края на ноември
Аватар
Търговецът на кристал
My kinda heaven

Мнениеот fak » 29 Юли 2012, 12:12

Oф, изкукуфявам тука.. и реших да ви напиша рецепта за мусака :)

продукти:
4-5 средни картофа
1-2 тиквички.. (зависи от големината)
2 чушки
1 глава кромид(лук)
2 моркова
1 домат
100 гр. сирене
2 яйца
кофичка кисело мляко
чубрица, копър, сол, олио/зехтин

Първо обелваме, измиваме и нарязваме картофите на малки кубчета. Сваряваме ги в малко вода(колкото да ги покрие. аз поставям малко сол във водата, не пречи на сваряването) около 15 минути.
Докато се варят картофите, нарязваме кромида, тиквичките, морковите и чушките.
Отцеждаме сварените картофи. На тяхно място в изпразнената тенджерата слагаме мазнината(предпочитам олио, защото когато зехтинът се нагрее, пуска една специфична миризма, която не ми харесва) и като се нагрее, добавяме кромида и останалите нарязани продукти да се задушат(с около 50 грама вода и капак ). Успоредно режем на малки кубчета домата и сиренето. Като омекнат морковите в тенджерата, добавяме парчетата домат, сол и чубрица. След около 3-4 минути добавяме сварените вече картофи и сиренето. Разбъркваме и дърпаме от котлона. Разбиваме в отделен съд яйцата и млякото, добавяме копър и малко сол - това е заливката. аз брашно в нея не слагам и пак става добре.
После изсипваме сместа от зеленчуците в тавичката, натискаме ги с лъжица, за да изравним и заливаме с яйцата и млякото.
Пека го на "горно" с вентилатор на около 200 градуса. Готова е, когато заливката хване коричка.
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Мнениеот alter ego » 05 Авг 2012, 00:45

Мм, това с тиквичките е лесно, дори и аз го правя, но слагам помежду им и шайби кромид, наистина става много вкусно. Вместо тиквички, става и с карфиол, но трябва повече да се внимава... :drunken:
:Laie_2: Into the endless we ride... :Laie_42:
Аватар
alter ego
A Soul Lost in Endless Time

Благодарил (а): 256 пъти.

Мнениеот Crippled Alice » 12 Авг 2012, 22:54

Една много лесна рецепта за страхотен десерт.
Леля ми ми я показа, нарече я торта "Павлова", обаче в интернет показват някаква друга рецепта
Ние какво направихме:

1. Взехме всякакви видове плодове, по-едрите от типа на прасковата ги разрязахме на кубчета. Колкото повече и различни плодове, толкова по-добре
2. Взехме една течна сметана
3. 5-6 големи целувки без вкус

Целувките се натрошават и се поставят в голяма чиния. Сметаната се разбърква в миксер за 10тина минути. Може и по-малко, когато стане пухкава като сняг, значи е готова. Объркваме сметаната с целувките. Посипваме с плодовете. Аз лично бих я остаивла да стегне за 15тина минути в хладилника. Хубаво е да се консумира веднага, защото иначе целувките се навлажняват и стават кашкави. :) Бих препоръчала и да се сервира в купички с лъжички, защото не е съвсем от типа на тортите.
Много е лесна и учудващо вкусна ;)
Аватар
Crippled Alice
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 853 пъти.

Мнениеот lunatic_moon » 23 Авг 2012, 10:58

Пържолки във фолио

Продукти:
пилешки меса
лук
домати
топено сирене
олио

Нарязваме лукът и доматите на кръгчета, начукваме пържолите и ги овкусяваме с подправки. След това късаме квадрати фолио колкото са броят на пържолите (около 25х25см - зависи колко са ни големи пържолките), намазваме ги с олио и нареждаме по една глава лучени кръгчета във всяко парче филио, след това начуканата пържола, след това домати и накрая топеното сирене. После завиваме фолиото като бонбон, слагаме го в тава с някаква течност на дъното (вода, бира, вино) и печем 30-40 минути. Става много вкусно, ако се добавят гъби, чушки или други зеленчуци над пържолите във фолиото.
Аватар
lunatic_moon
Вазов

Благодарил (а): 274 пъти.

Мнениеот MidwinterSun » 23 Авг 2012, 11:27

Crippled Alice написа:Леля ми ми я показа, нарече я торта "Павлова", обаче в интернет показват някаква друга рецепта

Баш торта Павлова си е. Няма друга, която да се прави от целувки, сметана и плодове. Просто класическият вариант включва не готови купени целувки, а блат, който сам си изпичаш - от белтъци на сняг, малко царевично нишесте и там още нещо. И като я направиш с блат, си стои точно като торта, а не като крем - бита сметана с плодове.
Целта на Истинската котка е да си живее живота мирно и тихо, с възможно най-малка намеса от страна на човешките същества.
Всъщност почти като при истинските хора.
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Благодарил (а): 317 пъти.

Мнениеот Clouds » 24 Авг 2012, 19:15

Бисквитени сладки

бисквитки по избор
масло
1ч.ч. пудра захар
смлени ядки по избор пак - повечко
прясно мляко
какао

Натрошавам бисквитите и слагам при тях какаото, захарта и ядките. Разтопявам малко масло, слагам и него и сипвам прясно мляко докато стане хомогенна смес, ама да не е много рядка. Оформям си топчета, някой път ги овалвам в кокосови стърготини или малко от ядките. После в хладилника за час два три и готово. Като бонбони :)
Аватар
Clouds
В началото бе словото

Благодарил (а): 11 пъти.

Мнениеот Libra » 26 Авг 2012, 15:08

Днес ми дойде музата и напарвих дву супички. И двете станаха много вкусни :mrgreen:

Крем-супа с броколи

• 1 глава броколи
• 2 големи картофа
• 1 морков
• 1 глава лук
• 3 скилидки чесън
• 50 г пармезан
• босилек
• сол
• 3 с.л. масло
• черен пипер
• магданоз

Броколите (1 глава) се накъсват на розички, накисват се в подсолена вода за 2 часа и се измиват. След това се слагат във вряща подсолена вода и се бланшират за 3 минути. Изваждат се от водата и се отцеждат. Половината от тях се пасират.
В друга тенджера се сваряват в подсолена вода обелените картофи (2 големи) и морковът, както и главата лук – цяла. Лукът се изхвърля, а картофите и морковът се пасират и се връщат в бульона, който трябва да поври няколко минути. Добавят се пасираните броколи, босилекът и ситно нарязаният магданоз, счуканият със сол чесън (3 скилидки), маслото и настърганият пармезан (50 г). Преди да се снеме от котлона супата в нея се добавят останалите розички от броколите. Поднася се гореща.

Аз ползвах замразени броколи на розички и просто ги добавих към картофите и морковът, след като ги бях оставила да поврат.

Гаспачо

• 4-5 големи и добре узрели домата – около 1 кг
• 1 краставица
• 1-2 зелени чушки
• 2 скилидки чесън
• 1 малка глава лук
• ½ литър студена вода
• 1 голяма филия хляб, без кората
• 5-6 стръка магданоз
• сол и зехтин на вкус

С помоща на остър нож се отстранява дръжката на домата. Кожата на долната страна на домата се цепва на кръст и доматите се потапят за около 20 секунди във вряща на котлона вода или докато кожичката около цепките започне да се повдига. С помоща на решетъчна лъжица доматите се изваждат и се потапят в предварително приговена купа с ледена вода, за да се спре процеса на готвене. След това обелвате доматите и ги режете на едри парчета. Филията хляб се потапя в студена вода за няколко секунди и се изстисква добре. Чушките и краставицата се почистват и се режат на едри парчета. Всички съставки се пюрират. Преди сервиране супата се охлажда добре.
Не съм това, което съм, но и другите не са това, което са.
Аватар
Libra
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 316 пъти.

ПредишнаСледваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към Кулинарен раздел