Здравословно хранене

Модератори: FloWersOfEviL, Smoking Mirror, Мила, thegirl

Здравословно хранене

Мнениеот Libra » 09 Сеп 2012, 14:29

Щеше ми се темата да е по-обща като цяло за здравословния начин на живот и навици, но не знаех къде да я отворя, та реших да е тук. :P

Споделете храните ли се здравословно. Защо? За да сте слаби или заради здравето си? Какви са полезните ви хранителни навици и как сте ги придобили? Обичате ли да четете неща по темата за храненето? Пазили ли сте диети? Какви? Какви са били резултатите? Какво е мнението ви за диетите? А на какво мнение сте за пречистващите режими? Подлагали ли сте се на такъв? От какво се лишавате в името на добрия външен вид? Смятате ли, че чрез хранителните ограничения правите добро на себе си или по-скоро само се натоварвате психически? Освен с храненето внимавате ли и с пийването (алкохолно и безалкохолно)?

Изобщо споделете каквото ви дойде на ум по темата. :P
Не съм това, което съм, но и другите не са това, което са.
Аватар
Libra
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 316 пъти.

Re: Здравословно хранене

Мнениеот amd » 09 Сеп 2012, 18:12

Живея здравословно. Старая се всеки свободен ден да го прекарвам в планината- с раница на гърба и фотоапарат на врата (минимум 1-2 пъти седмично).
Пия много вода и чат-пат някой домашно приготвен сок...Домашно вино по 1 чашка зимата и чай без захар целогодишно. Всякакви течни отрови - газирани напитки, сокове, алкохолни и т.н. съм ги изключил тотално. Като ида на парти минавам с около 100 мл. концентрат - колкото за наздраве...Не пуша и не ходя по задимени заведения. Лягам си преди 23 и ставам малко след изгрева...така целият ден ми е свободен. Абе общо взето съм скучен човек :D.

Не съм мечка и не спя зимен сън...затова и се старая да нямам излишни мазнинни запаси..."Слабичак" съм, както казва баба ми. Но се чувствам идеално - тичам, когато трябва да ида до магазина или когато се прибирам в къщи (въпреки, че не бързам за никъде).

Ям здравословно. Предимно мазнини и белтъчини - яйца, сирене, кашкавал, масло, месо, сланина, ядки, риба...зеленчуци - само салатни, заради свежестта. Плодове предимно киселите - малини, ябълки, портокали, мандарини и т.н. Фуражни култури (хляб, бисквити, солети, фафли, мюсли) не ям, защото са прекалено вредни и скапват тотално чревната флора...Картофи, боб, грах, ориз и другите зеленчуци, богати на растителен протеин ги избягвам, тъй като освен протеина съдържат голямо количество въглехидрати (т.е. захар). Яденето на въглехидрати/захари смятам за напълно безсмислено (имаме нужда от минимално количество захар, което дори и да не се приеме - организма може да си го произведе 1рез синтез - разграждайки протеин). Липсата на средства (ако се мисли и се подбира, то високо мазнинното хранене не е толкова по-скъпо от набиването на картофи...за мен повишението е около 30% или 70 лв. месечно) са единственият разумен аргумент човек да яде картофи и хляб. Животинските продукти съдържат всички важни за човека аминокиселини, витамини и минерали освен витамин Ц. Растителните продукти не могат да ни предоставят повечето от важните аминокиселини и минерали....освен витамин Ц :D. Захар почти не ям, единствено рядко хапвам някое парченце хубав шоколад или бонбонче. Единствените "боклуци", към които съм пристрастен са желираните бонбони...

Не спазвам диети и пречистващи режими...Започнах да се храня нормално, защото се наложи - в началото беше тежко, но сега се чувствам много по-добре, не съжалявам и мисля да продължавам да се храня така (това не е диета и не е режим....както и тигъра, който яде цял живот месо не е на "местна" диета)
Аватар
amd
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 13 пъти.

Мнениеот Плазмодий » 10 Сеп 2012, 16:26

Хм, не съм и не спазвам никакви диети, ям каквото пожелая, като гледам да избягвам бързото хранене (не ми се получава). Гледам да се храня често и по малко (с променлив успех към момента). В изключително редки случаи ям след 21 вечер. Гледам да бодвам по кофичка кисело мляко на всеки два дена. Напоследък намалих месото и яденето като цяло, тъй като мразя чувството на мързел и латентност след обилно хранене. Сладко не ям почти никак, и то не защото се лишавам, а защото просто никак не обичам (съъъвсеем рядко някой да ме изкуши за две-три блокчета шоколад или по повод парче торта).
И глътка нямам от известно време, твърд алкохол почти не пия (само по 100ина грама домашна ракия като съм вкъщи с баща ми на маса вечер). На бирата и айряна наблягам твърде. Кафе не пия, чай рядко.
Не спортувам нищо (черна точка), ходя пеша с часове почти всеки ден (минимум два).

Извод:
*Живея ли здравословно - никак
*Остарявам ли - да

:shaking2: :shaking2: :shaking2:
Патрона=>Цевта=>Спусъка=>Отвъд ?!?
Аватар
Плазмодий
Tick Tick Tick

Благодарил (а): 447 пъти.

Мнениеот Bagatur » 11 Сеп 2012, 23:00

Libra написа:Смятате ли, че чрез хранителните ограничения правите добро на себе си или по-скоро само се натоварвате психически?

Дали човек ще се чувства ограничен зависи изцяло от програмата. Аз покрай всекидневния спорт(редувам тичане и плуване) ям на здравословен режим 6 дни в седмицата, а седмият ми е cheat day, в който ям всичко и така разкарвам чувството за ограничение. Това е и единственият начин да пазиш хранителен режим в дългосрочен план. В противен случай човек издържа максимум 2-3 месеца, натъпква се, а оттам и сериозната опасност да оклюма и да се откаже от всякакви опити за здравословен живот.

Иначе имам три яденета на ден. Приемам доволно въглехидрати, белтъчини и мазнини и смятам за краен всеки режим, който отрича някое от трите и обяснява как сме нямали нужда от него.
Плазмодий написа:Не спортувам нищо (черна точка), ходя пеша с часове почти всеки ден (минимум два).

Което си е доста добре, ходенето пеша не трябва да се подценява. Гледай да е леко забързано темпо и ще ти стане доста добро упражнение.
Аватар
Bagatur
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 227 пъти.

Мнениеот Плазмодий » 12 Сеп 2012, 00:30

Аз не ходя, за да правя релеф и да топя кила, а за удоволствие :salute:
Аватар
Плазмодий
Tick Tick Tick

Мнениеот invisible » 12 Сеп 2012, 00:45

ще драсна да ми излиза темата :)
иначе спазвам режими от време на време проблемът е че умирам за сладко и като дойде време за ограничаване направо не се трае :mrgreen:
Изображение
Аватар
invisible
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 468 пъти.

Мнениеот Libra » 12 Сеп 2012, 09:03

Приятно изненадана съм, че към темата интерес проявяват само момчета. :)

Между другото преди години бях толкова запалена по определените режими и съм пробвала ВСИЧКО :) Изчела съм толкова информация из разните сайтове и сега е някак забавно да видиш хора, които са правили същото, носталгично ми действа. :lol: Не че съм убедена кой откъде черпи информация, но в някои от горните мнения не може да няма пръст spidersport примерно. :)
Не съм това, което съм, но и другите не са това, което са.
Аватар
Libra
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 316 пъти.

Мнениеот amd » 12 Сеп 2012, 11:36

Libra написа:Не че съм убедена кой откъде черпи информация, но в някои от горните мнения не може да няма пръст spidersport примерно. :)

:cheers: you win :wink:
Спайдърите ме извадиха от много голяма беля...свестни момчета са. Почти всичките ми знания по темата са в следствие на разговори с тези типове и обкръжението им...И най-важното - живота ми се промени тотално. Преди нямаше сила, която да ме накара да стана зимата в 7 часа - за да имам време за спорт, закуска и душ преди лекции, да гоня рейсове по 1/2 км или да ползвам стълбите на метростанцията на ректората - ха сега, който се реди на километричната опашка пред ескалатора и пътува по 1 минута нагоре да си признава :lol: На пръв поглед елементарни неща...но почнах да се чувствам като пълноценен човек :D Помогнах със съвети и на няколко човека, които бяха в моето положение и ме попитаха "хей, какво става с теб?"...повсеместна зараза :lol:

Багатур...избягването на боклуци за режим ли го смяташ? Според мен проумяването на твърднието, че "чипса, колата, хляба и бисквитите са напълно ненужни и единственото, което носят са проблеми" е ключът към спазването надългосрочния "режим". Не ядем шишарки нали? Но защо? Да шишарките не стават за ядене...но и гореизброените от мен не стават. Ако ти доставя удоволствие - окей...ама да ми каже някой, че яденето на ориз или хляб му доставя удоволствие...знам ли, може аз да съм сбъркан (в действителност, говоря толкова смело, защото никога не са ме привличали гореизброените, та се лишавам от само няколко любими "продукта"). Това с "чийтинг дей" е интересно...Един вид по-добре да се натряскаш здраво петък вечер, вместо да си пиян цяла седмица - ако имаш нужда от алкохол е добър вариант...но ако можеш без него - още по-добре.

Моят "режим" е от 2 години (естествено, като ида на парти или на гости на баба ми - не се правя на специален и ям всичко...та да не обидя домакина. Демек - "cheating day".)....Не го приемам за режим, както и котката ми не е на режим, хранейки се само с месо и ония смърдящите бисквитки.

п.с. Плазмодий...физическата активност не е само "релеф и топене на кила". Релефа и фигурата са следствие, а не цел (ох колко изтъркано звучи...и аз бих го казал това преди да се реша на промяната). Не си мислете, че всеки спортуващ е някакъв затъпял блъскач, единствената цел на който е да се снима в огледалото и да събира харесвания във фейсбука :lol:
Аватар
amd
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 13 пъти.

Мнениеот Bagatur » 12 Сеп 2012, 12:26

amd написа:Багатур...избягването на боклуци за режим ли го смяташ? Според мен проумяването на твърднието, че "чипса, колата, хляба и бисквитите са напълно ненужни и единственото, което носят са проблеми" е ключът към спазването надългосрочния "режим". Не ядем шишарки нали? Но защо? Да шишарките не стават за ядене...но и гореизброените от мен не стават. Ако ти доставя удоволствие - окей...ама да ми каже някой, че яденето на ориз или хляб му доставя удоволствие...знам ли, може аз да съм сбъркан (в действителност, говоря толкова смело, защото никога не са ме привличали гореизброените, та се лишавам от само няколко любими "продукта"). Това с "чийтинг дей" е интересно...Един вид по-добре да се натряскаш здраво петък вечер, вместо да си пиян цяла седмица - ако имаш нужда от алкохол е добър вариант...но ако можеш без него - още по-добре.

Моят "режим" е от 2 години (естествено, като ида на парти или на гости на баба ми - не се правя на специален и ям всичко...та да не обидя домакина. Демек - "cheating day".)....Не го приемам за режим, както и котката ми не е на режим, хранейки се само с месо и ония смърдящите бисквитки.

Щом не те привличат, значи си с късмет. За някои като мен обаче, които трябваше хем да отказват старите навици, хем да махнат 9 кила, без cheat day положението щеше да е немислимо :lol: Ако спортуваш активно, с този ден няма как да си спреш прогреса, колкото и храна да изядеш. Два дни след това ще си на същото тегло като отпреди голямото ядене и си го обяснявам с това, че тялото не успява да усвои всичко (е, вярно че на следващия ден трудно се бягат 10 километра с гюлле в стомаха, но не ми е болка за умиране). Някои пичове си опукват по 15 000 и кусур калории и при тях е същото :lol: Друг вариант е да имаш cheat meal, тоест "мамиш" с някое от трите ти яденета за деня в разумни порции и го правиш 1-2 пъти на седмица. Но независимо кое избереш, логиката е "по-добре малко злоупотребление и да имаш прогрес в дългосрочен план, отколкото да е всеки ден и да не мърдаш от дивана".

Иначе и аз не пуша и не кусвам алкохол, никога не са ме привличали. Голям късмет си е това :mrgreen:
Аватар
Bagatur
Легендарен флуудър

Мнениеот Плазмодий » 12 Сеп 2012, 12:42

amd написа:
п.с. Плазмодий...физическата активност не е само "релеф и топене на кила".:

Че аз нали точно това написах бе мушмурок (и за да ти стане максимално ясно - не ходя, за да се снимам във фейсбук):scratch: Какво скочихте да ме поучавате като Рада Госпожина първолак :scratch:
Последна промяна Плазмодий на 12 Сеп 2012, 12:50, променена общо 1 път
Аватар
Плазмодий
Tick Tick Tick

Мнениеот invisible » 12 Сеп 2012, 12:49

Bagatur написа:Някои пичове си опукват по 15 000 и кусур калории и при тях е същото :lol:

не че нещо ама виждал ли си 15000 калории на куп :shock:
Изображение
Аватар
invisible
Легендарен флуудър

Мнениеот fluffy cloud » 12 Сеп 2012, 12:52

Ето така изглеждат 15 000 калории на едно ядене :P
Изображение
I wanna fall from the stars straight into your arms
Аватар
fluffy cloud
сладоледено-шоколадово-спагетено чудовище

Благодарил (а): 207 пъти.

Мнениеот invisible » 12 Сеп 2012, 13:30

тука няма 5000 :mrgreen:
Изображение
Аватар
invisible
Легендарен флуудър

Мнениеот fluffy cloud » 12 Сеп 2012, 13:36

I wanna fall from the stars straight into your arms
Аватар
fluffy cloud
сладоледено-шоколадово-спагетено чудовище

Благодарил (а): 207 пъти.

Мнениеот Bagatur » 12 Сеп 2012, 14:12

invisible написа:
Bagatur написа:Някои пичове си опукват по 15 000 и кусур калории и при тях е същото :lol:

не че нещо ама виждал ли си 15000 калории на куп :shock:

Тук са над 20 000:
http://forum.bodybuilding.com/showthrea ... 901&page=1
На мен първият ми такъв ден беше 9000, ама вече с мярка, че после не си е работа :mrgreen:

Ето и още един пример за мощен чийт:
Аватар
Bagatur
Легендарен флуудър

Следваща

Назад към Кулинарен раздел