Здравословно хранене

Модератори: FloWersOfEviL, Smoking Mirror, Мила, thegirl

Re: Здравословно хранене

Мнениеот Kristo » 06 Ное 2013, 16:51

Не всички родителите са толкова зле като такива. Но тук идва и контролът който обществото трябва да наложи под някаква форма.

В момента живея до училище и до него има дюнерджийница (не знам дали това е точната дума де) - всяко междучасие ходят деца. Там родителски контрол няма, дори вкъщи да се яде здравословно. Едно е какъв пример дават родителите с поведението си и начина си на живо, но друго е доколкото детето възприема това. В наши дни е по-лесно да обвиня компания, защото нейните методи на въздействие са по-силни от родителските. А иначе, че има калпави родители - спор няма.
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот ekaterina_kokushkina » 10 Ное 2013, 11:54

Със сигурност има безотговорни родители и то не само у нас. Съвсем скоро видях майка, която храни малкото си бебе (беше още в количка) с картофки от Mc Donalds. Не, не му даваше да си опита. Тя го хранеше с това. И тук идва най-интересната част.. Това го видях не по софиийските улици, а в Германия. Не знам как се сдържах да не отида и да и тегля една лекция! Много ме изнерви. Това не е само нашето поведение, но както се вижда и на западноевропейските граждани с "напредничаво" мислене. Нищо, че имат цели отдели в супермаркетите за биопродукти. Ако ги питате, всички само с "био" се хранят. Но не ми се иска да слагам всички под общ знаменател.
Все пак си мисля, че тези хора са единици. Все пак детето ти е най-скъпото. Какъв боклук трябва да си, за да храниш дето си с боклуци.
ekaterina_kokushkina
В началото бе словото

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот Търговецът на кристал » 10 Ное 2013, 12:56

Мен ме е отгледала главно баба ми (родителите ми работеха, тя си беше у дома постоянно) - хранена съм на 90% с домашно приготвена здравословна храна, готвеше се в такива количества, че едно ядене да се яде максимум 2 пъти, задължително имаше или супа, или салата и всички десерти бяха домашно приготвени. Съответно, когато излизахме, се носеше кекс или нещо такова. "Купешките" работи се ограничаваха само до шоколад и шоколадови бонбони (баща ми е лекар, у дома е имало повече бонбони, отколкото във фабрика), чат-пат някоя близалка.
Та, да, такъв ми е бекграундът. В момента, в който се озовах сама в София, започнах да наблягам основно на пиците, пържените картофи и шоколад/вафли/подобни-глупости. Първо, не можех да готвя. Второ, каквото и да можех да приготвя, все пак, трябваше да го правя в миниатюрни количества, защото не обичам да потретвам и почетвъртвам манджи, а живеех сама (съответно, редовно ми се случваше да хвърлям храна, което и до днес ме дразни доста, когато ми се наложи). Трето, гореизброените неща ми бяха вкусни.
И, уви, четвърто, в момента се боря с тия гадни навици и - след като се научих да готвя - се връщам към домашно приготвената храна, която (без никакви скрупули) си нося и в академията (където - о, чудо! - установих, че повечето хора правят така).
Та мисълта ми е, че невинаги семейството има толкова решаващо значение. Хората си имат глави на раменете и следва да си носят последиците от изборите, които правят. Дали семейството поставя основата? Да, категорично - ето, аз пиша, че се "връщам" към онези навици, защото има към какво да се "върна". Детето, дето са го хранили с картофки от Макдоналдс, няма да има този късмет. Оттам нататък обаче изборът си е на съответния индивид.
"Аз съм половинчата, незаключена, с една обувка, с половин сърце , аз съм лъч в безкрая, неизслушан диск... наивна много пъти, шарена, непослушна..."
В края на ноември
Аватар
Търговецът на кристал
My kinda heaven

Благодарил (а): 226 пъти.

Мнениеот fak » 13 Ное 2013, 17:34

обяснете за кетонната диета, моля.

естествено, ако сте запознати.
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Благодарил (а): 943 пъти.

Мнениеот fluffy cloud » 13 Ное 2013, 22:50

ekaterina_kokushkina написа:Все пак си мисля, че тези хора са единици. Все пак детето ти е най-скъпото. Какъв боклук трябва да си, за да храниш дето си с боклуци.

Аз съм чувала за бебе, на което се дава "Зайо Байо", уж само това му харесвало и затова майката нямала избор... Картофките са доста по-зле от зрънчото, но все пак не мисля, че са баш единици тези, които си хранят децата с боклуци. Възрастните, които се хранят откровено зле са много, няма как да очакваме да се грижат много за здравословното хранене на децата си.
I wanna fall from the stars straight into your arms
Аватар
fluffy cloud
сладоледено-шоколадово-спагетено чудовище

Благодарил (а): 207 пъти.

Мнениеот Libra » 28 Ное 2013, 16:28

Според мен на децата е хубаво да се дава всякакъв вид храна без значение от кулинарните предпочитания на родителите. Дори и джънк фууда е по-добре да бъде опитан вкъщи с родителите, отколкото до 7 годинки детенцето да се е хранило само с чиста и здравословна храна вкъщи, а като тръгне на училище да види от другите деца и като отвързано куче да се нахвърли на Макдоналдс, КФС, бургери, дюнери, мазни сандвичи и т.н.

Фак, за кетонната диета не знам много, но май е нещо като НВД. А пък това ми напомни да споделя опита си от 2 дни неядене на пшеница - еми чувствах се добре. На фона на постоянната ми лакомия, тогава наистина не се усещах като да ми се ядеше всяко нещо, което видя. Усещах единствено глад, когато вече имах нужда да ям. :)

А неяденето на пшеница е разгледано в книжката, която чета сега - Пшеницата - маскираният убиец, в която общо взето се разяснява по какъв начин пшеницата от средата на миналия век насам е по-различна от пшеницата, която са ползвали предците ни до 1950s - по какъв начин е генно изменена. Как тестените храни и всички, съдържащи пшеница, вдигат кръвната захар дори повече от рафинираната захар, съответно пшеницата е виновна за диабета. Глутенът - протеинът в пшеницата, дразни червата и 1% от населението на света страда от болестта цьолиакия, която засяга червата, но освен този 1% има още стотици хиляди хора, които страдат от най-различни чревни заболявания. Пшеницата и тестените храни освен всичко друго са и киселинообразуващи - което е зле, с две думи :) Тестените храни и животинските продукти създават киселинна среда в организма, докато плодовете и зеленчуците създават алкална среда, която предпазва клетките от остаряване - т.е. колкото повече киселинообразуващи храни ядем, толкова повече остаряваме и обратното.

Аз успях да изкарам само 2 дена без пшенични продукти, защото ми се наложи да пътувам и нямах избор, а пък после нещо организацията не я доизкусурих, защото по цял ден ме няма вкъщи, но ми се иска да опитам за по-дълъг период да се въздържам от пшеница.
Не съм това, което съм, но и другите не са това, което са.
Аватар
Libra
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 316 пъти.

Мнениеот ники » 02 Яну 2014, 08:58

Изтървал съм хубавата дискусия. Ще се съглася с основната теза на Кристо за храненето при децата. Доколкото родителското влияние върху навиците за хранене на детето е наистина важно, то, според мен, още по-важно е, каква е средата, в която същото е активно. Когато срещу училището ти правят дюнери, бургери и т.н. и всички ги ядат, няма пък точно ти да си този, дето ще реши да яде здравословно. В моето училище имаше някаква лавка/бюфет или както там се казва, в която беше забранено да се продават определени вредни храни. Същите обаче се продаваха в две заведения точно срещу входа на училището. Всички ядяха оттам. Чат-пат ми се случва сутрин да минавам близо до строителния техникум в София и около 9:00 явно случвам някакво междучасие, през което учениците масово стоят навън и ядат пици и подобни. Естествено, не може съвсем да се премахнат такива места за хранене в близост до училищата, но поне може да се направи нещо във връзка с това да не са точно до входовете и да не си поставят за target група именно децата, които учат там. Би могло да се стимулира и някаква по-здравословна алтернативна.

Другото важно нещо е, че у нас изобщо липсва културата за здравословен живот. Яденето е просто един аспект от този живот. Децата трябва да се възпитават, че не всичко е учене и стоене пред компютъра. Спортуването, почивката, сънят, разнообразието трябва да са част от живота им. Когато човек свикне с идеята, че не живее за деня и спазва някакви елементарни правила за живота си, лесно ще се нагажда и към останалите такива. В тази връзка не мисля, че е правилно усилията да се насочват само храненето на децата, при положение, че това ще си остане единствената посока на разсъждаване.
Аватар
ники
Чалгар

Благодарил (а): 61 пъти.

Мнениеот fluffy cloud » 07 Апр 2014, 11:00

Сега слушах едно предаване по радиото, в което се обясняваше колко е полезно какаото, особено във вид на сурови какаови зърна, консумирани по няколко на ден. Видях, че се продават такива в някакви онлайн магазини за здравословно хранене и се чудех - някой от вас опитвал ли е да си похапва какаови зърна? На шоколад какаото пак си е полезно, но в суров вид уж ползите са още по-големи. Та, някой да има да сподели впечатления от тази форма на какаото?
Аватар
fluffy cloud

Мнениеот Etiainen » 07 Апр 2014, 11:06

И аз само съм чувала, че е полезно, не съм пробвала лично. Предполагам го препоръчват пред шоколад, понеже в шоколадите често добавят и захар, мляко и други неща със спорна полезност.
For a moment your eyes open and you know
All the things I ever wanted you to know.
I don't know you, and I don't want to..
Till the moment your eyes open and you know.

Моето творчество - Windy Sunset's Creations :D
Аватар
Etiainen
Земя под вълните

Благодарил (а): 406 пъти.

Мнениеот Libra » 07 Апр 2014, 14:34

По принцип можете да си правите много здравословни сладкиши с какао, като за подсладител се използват фурми например. В този блог има много такива десерти.
Не съм това, което съм, но и другите не са това, което са.
Аватар
Libra
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 316 пъти.

Мнениеот zritel » 07 Апр 2014, 20:01

и аз препоръчвам да го прибавите към нещо - сурово да си го хрускате е много горчиво : )
Аватар
zritel
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 369 пъти.

Мнениеот fluffy cloud » 10 Апр 2014, 11:06

Всъщност да. Като се замисля какъв вкус има Линдт 99% какао, вероятно и при какаовите зърна е същото - горчиви и мазнички.
Аватар
fluffy cloud

Мнениеот zritel » 10 Апр 2014, 22:05

az мазно не усетих...
виж - горчиво...
ГОР-ЧИ-ВО!
ама много ГОРЧИВООООООООбляхчегорчивобляхблях
Аватар
zritel
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 369 пъти.

Мнениеот fluffy cloud » 11 Апр 2014, 15:24

Ако говориш за шоколада, на опаковката му даже препорчват да го пиеш с черно кафе, за да усетиш максимално добре вкуса му :lol:
Аватар
fluffy cloud

Мнениеот clinical_dead » 11 Апр 2014, 16:02

Аз обожавам горчив шоколад! А Любо ми купува точно такъв, за да не яде той! :mrgreen:
Изображение

Изображение
Аватар
clinical_dead
Стенограф

Благодарил (а): 422 пъти.

ПредишнаСледваща

Назад към Кулинарен раздел