Размисли и Страсти '12: Dr Dulcamara

Модератори: FloWersOfEviL, Smoking Mirror, Мила, thegirl

Re: Размисли и Страсти '12: Dr Dulcamara

Мнениеот Dr Dulcamara » 24 Яну 2012, 23:59

ники написа:"Селска чест" :) Докторе, закопа ме ;)

Не, не е това, което изглежда на пръв поглед. Само почакайте да си видите героя.

П.П.
Знам, че имам да отговарям на още много въпроси, но ще продължа утре.
Пожелавам на всички лека нощ!

Ааа, сетих се! Вие защо не учите, Бе? Никакво лягане!
Аватар
Dr Dulcamara
Форумозавър Рекс

Благодарил (а): 94 пъти.

Мнениеот FloWersOfEviL » 25 Яну 2012, 08:03

Щото изпитът е чаааааак в петък :vala_02:

Значи да кажа.. удоволствие е за мен да сме герои от една и съща опера : ) Освен това! Много ми допада как сте ме описали! :sun:s

Присъединявам се към въпроса на @MidwinterSun за ника ви. Сега, като прочетох сюжета на "Любовен елексир", много се почудих защо се оприличавате с този герой.

Имам и още един въпрос (добре де - два : ) ):

Какво е за вас щастието? Подреден живот? (съдя от отговора, който сте дали по-горе на @menina.do.mar)
А как бе за вас щастието преди 25-30 години?
Our best dreams are not dreamed alone, but together.
Аватар
FloWersOfEviL
Белодробна маниачка..

Благодарил (а): 739 пъти.

Мнениеот Dr Dulcamara » 25 Яну 2012, 22:19

Търговецът на кристал

А би ли описал форумци с герои от опери, освен с цели заглавия? Наистина ще ми бъде любопитно. - продължение

Kristo
Намирам операта "Джани Скики" подходяща за описание на Kristo, защото е изпълнена с ирония, сарказъм и мъничко глезотия. Един от героите е доста находчив, но не е подходящ за случая.
- Фигаро - "Сивилският бръснар" - Росини - Много изобретателен и с фантазия
http://www.youtube.com/watch?v=Dq_0wPYFp9A
http://www.youtube.com/watch?v=-5dciDjZvWc
- Риголето - "Риголето" - Верди - подигравчия е 4:40, но е добре да внимава повече 8:50, 11:05, 11:40 ...
http://www.youtube.com/watch?v=7LD_qtSHug0
Първото е качество, второто избор на поведение. Нека той сам избира. Успех!

alter ego
- Ферандо - "Трубадур" - Верди - знае страшни истории от миналото
http://www.youtube.com/watch?v=KhoQUTkpxyc :wink:
- Крал Филип - "Дон Карлос" - Верди - царствено сериозен, с царствена осанка и царствена самота (форумна)
http://www.youtube.com/watch?v=pz-3WIQN2Vo
http://www.youtube.com/watch?v=flTgbcF0heY (2:20)

invisible
- "Атила" - Верди - свободен, препускащ неудържимо -
http://www.youtube.com/watch?v=bOyqYmtIr0A (намерих го :) )
http://www.youtube.com/watch?v=0p4zPtZy_FE
Не мога да избера подходящ герой, защото не го познавам добре.

svetlio.varna
Родолфо - "Бохеми" - изискан кавалер
http://www.youtube.com/watch?v=0wD5kBb3-bQ

Jamesmagno
Херцогът на Мантуа - "Риголето" - Верди - особено настойчив ...
http://www.youtube.com/watch?v=NWwg_VtrTdg (0:00 ... 1:45)
http://www.youtube.com/watch?v=pJMy_rv-Ix8

ники
Туриду - "Селска чест" - Маскани
- предан на чувствата си
http://www.youtube.com/watch?v=1_TQSBqQFdU
- добър и щедър компаньор
http://www.youtube.com/watch?v=fXToFGMXwo8

dimo
Рикардо - "Бал с маски" - Верди - благороден и щедър владетел :D
http://www.youtube.com/watch?v=4qbzFi6vU_k
Последна промяна Dr Dulcamara на 28 Яну 2012, 14:37, променена общо 2 пъти
Аватар
Dr Dulcamara
Форумозавър Рекс

Мнениеот Търговецът на кристал » 25 Яну 2012, 22:39

Не, сериозно, ненормално добър си. Особено с Димо в ролята на Рикардо ме закопа - никога не би ми хрумнало, а като се замисля. май няма по-подходящ от него. И Кристо с Джани Скики... леле, възхищавам ти се. И Алтер Его с Ферандо и Филип... леле, леле, леле! Сериозно! Хора, моля ви, не ми задавайте на мен такъв въпрос - по-добре не бих могла да ги надипля.

Я да те питам и друго - знам, че не се вълнуваш толкова от сюжетите, но все пак... кой е любимият ти оперен сюжет?
А коя е любимата ти опера в музикален аспект?
Хм... знаеш ли какво ми хрумна? Можеш ли да опишеш форумци с оперни герои от противоположния им пол? Не знам доколко има смисъл и доколко можеш да си го представиш - ако ти се стори глупаво, те освобождавам от въпроса. Просто сега ми хрумна, че 90% от любимите ми персонажи са мъже и се отъждествявам до някаква степен с всеки един от тях, та...

Познаваш ли човек като Родриго от "Дон Карлос"? А като Ренато от "Бал с маски"? Какво се случва с тях, как протичча животът им? Винаги съм се питала какво би станало с тях в реалния живот.
"Аз съм половинчата, незаключена, с една обувка, с половин сърце , аз съм лъч в безкрая, неизслушан диск... наивна много пъти, шарена, непослушна..."
В края на ноември
Аватар
Търговецът на кристал
My kinda heaven

Благодарил (а): 226 пъти.

Мнениеот Dr Dulcamara » 26 Яну 2012, 00:05

FloWersOfEviL

Хайде на блиц интервю!

ВЪПРОСНИК:

1. Как се казваш?
Търговецът знае.
2. Откъде си?
Бургас.
5. Какво и къде (ще) учиш?
Физика учих.
6. Защо точно това?
Донякъде стечение на обстоятелствата.
7. Какъв мечташе да станеш като малък?
Голям.
8. А какъв стана?
физик.
9. Какъв искаш да бъдеш СЕГА?
Физик.
10. Работиш ли? Какво?
Да, преподвам и някои други неща ...
11. Коя своя мечта не си реализирал?
Да правя единствено каквото си искам. :D
12. Как смяташ да я изпълниш?
Като продължавам по същия начин. :D
13. Обичаш ли?
Да.
14. Обичан ли си?
Надявам се. :D
16. Каква е за теб идеалната връзка?
Взаимната, дълготрайна.
17. С какво се гордееш?
С добрите наща, които съм направил.
18. От какво се срамуваш?
От лошите неща.
21. Опиши себе си с една дума.
Оптимист.
22. Опиши приятелите си с една дума.
Искрени.
23. Какво те възхищава?
Красивото, рационалното, интелигентното.
24. Какво те отблъсква?
Простащината в най всеобхватния й смисъл.
25. В какво настроение си най-често?
От добро до превъзходно.
26. Как смяташ, че те възприемат другите?
Добре, предполагам.
27. А как искаш да те възприемат?
Според качествата ми.
29. Какво е за теб светът?
Разнообразие.
30. Как виждаш света след 10 години?
Същия, но и промемен, с по-изострени и повече проблеми.
32. Какво би искал да притежаваш?
Различни неща ...
33. Опиши идеалния партньор.
Този, с когото се да се чувствам винаги добре.
35. От какво искаш да умреш?
Не искам. :D
36. Какво искаш да видиш преди да умреш?
Не гледам така на нещата.
37. А да направиш?
Много неща ...
38. Най-хубавото нещо, което ти се е случвало?
Децата.
39. Най-лошото?
Смъртта на близки хора.
40. Най-милото нещо което някой е правил за теб?
Не степенувам в това отношение.
41. А най-подлото?
Не съм поглеждал от този ъгъл.
45. Мразиш ли някого? Кого? Защо?
Не.
46. Кое свое качество не понасяш?
Разхвърлеността ми.
47. Би ли убил човек, ако беше законно?
Само заради това - не.
48. Какво ще кажеш за България?
За страната - хубава.
49. Доволен ли си от живота си? Ако не, защо?
Е, човек винаги иска повече ...
50. Какво би променил в света?
Толкова много неща, че не си струва да изброявам само няколко.
51. Любим цитат?
Нямам - цитирам според случая.
52. Любим исторически период? Защо?
Нямам.
53. Любима личност? Защо?
Нямам.
54. Любим сезон?
Есен.
55. Любим цвят?
Нямам. Може би бялото, но пък то не е цвят. :wink:
56. Любимо животно?
Нямам.
57. Каква музика предпочиташ?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
58. Любим автор?
Нямам.
59. Любима книга, разказ и стихотворение?
Нямам.
60. Любим филм?
Нямам.
61. Любим актьор, актриса, режисьор?
Нямам.
63. Любимо ядинье?
Баница.
64. Пийнье?
Вино, червено.
65. Имаш ли хоби? Какво?
Имам много любими занимания за свободното време, но хоби в буквалния смисъл на думата нямам.
66. Спортче, нещо?
Нееее. Обхваща ме дива скука. Обичам да ходя и ходя доста.
67. Имаш ли братя и/или сестри?
Брат.
68. Домашен любимец? Име?
Не.
69. Притежаваш ли пороци? Кои?
Пуша.
70. Съжаляваш ли за нещо? За какво?
Не, в смисъл на пропуснати възможности.
71. Разкайваш ли се за греховете си?
Е, грях ... не го разбирам много. За лошите неща съжалявам и се стремя да не ги повтарям.
72. В какво вярваш?
В красивата и рационална страна на нещата.
73. Какво искаш?
Нищо и всичко.
74. Твоето мото?
Не съм настроен да мисля по този начин.
75. Какъв е смисълът на живота?
Твърде обширен въпрос ...
Аватар
Dr Dulcamara
Форумозавър Рекс

Мнениеот Търговецът на кристал » 26 Яну 2012, 00:16

Да ти имам конкретните отговори. :) Първият обаче е култов... "Търговецът знае." - сега ще почнат мен да ме разпитват по форумните. :) А за домашният любимец не поизлъга ли малко?

Всъщност се намесих отново, само за да изясня малко въпроса си от по-горе - ако все пак решиш да пробваш това с форумците и оперните герои от противоположния пол, включи и себе си в списъка, моля.
Поздрави и до скоро (наистина скоро, надявам се - като ми спадне бузата и спра лекарствата, ще идвам към София. Пък нашите ми викат "Бузанчо", а дори не е толкова лошо положението).
"Аз съм половинчата, незаключена, с една обувка, с половин сърце , аз съм лъч в безкрая, неизслушан диск... наивна много пъти, шарена, непослушна..."
В края на ноември
Аватар
Търговецът на кристал
My kinda heaven

Мнениеот Dr Dulcamara » 26 Яну 2012, 00:36

Търговецът на кристал написа:Да ти имам конкретните отговори. :) Първият обаче е култов... "Търговецът знае." - сега ще почнат мен да ме разпитват по форумните. :)

Ха сега да те видя, как пазиш тайна! :D А за отговорите на многото въпросиии ... те са толкова много, че ... просто бързаш да свършиш. Ще намеря как да се извиня.

Търговецът на кристал написа: А за домашният любимец не поизлъга ли малко?

Не съм излъгал. Повече от година го няма. Освен това MidwinterSun има специален комплект от въпроси във връзка с това. Там ще разкажа всичко.

Утре вечер продължавам с въпросите на MidwinterSun, че много ми се е заканила.

Лека нощ на всички!
Аватар
Dr Dulcamara
Форумозавър Рекс

Мнениеот menina.do.mar » 26 Яну 2012, 11:44

Интересни отговори. :) Склонна съм да се съглася за южния темперамент. Между другото, с приятели скоро планираме да ходим на балета "Кармен".

И още нещо...
Патриот ли сте? В какво се изразява за вас патриотизмът? Имал ли сте желание да емигрирате и ако отговорът е положителен, кои са нещата, задържали Ви тук?

Благодаря. :D
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars..."
Аватар
menina.do.mar
Плиний Стари

Благодарил (а): 96 пъти.

Мнениеот Pisobella » 26 Яну 2012, 12:13

Честито на Dr Dulcamara за темата ;)

Аз се чудя какво да задам.
Може би защо точно физика? И какво би искал да постигнеш в тази сфера? Научно откритие, разработка върху нещо, ей такива работи.

Какви книги обичаш да четеш? Ако изобщо обичаш да четеш :lol:
Изображение
"Искам да мога да накарам светлината да разказва истории в тъмното."
click me !! ---> http://z0r.de/63
Аватар
Pisobella
Автентичната котка

Благодарил (а): 128 пъти.

Мнениеот Dr Dulcamara » 26 Яну 2012, 22:14

MidwinterSun
Мухаха :twisted: (абсолютно със значението на "падна ли ми")
Така де, права бях - трябваше да назрее моментът.

Да, наистина така изглежда. :D

Откъде идва прозвището Dulcamara?
Започвам отдалече и нехронологично. Дулкамарата (Solanum dulcamara) е растение, което е в някаква степен отровно и на което се преписват известни лечебни свойства http://en.wikipedia.org/wiki/Solanum_dulcamara .
В интернет изобилства с “информация” и реклами за хомеопатични лекарства на тази основа. Дългият списък от заболявания, които те лекуват, ми напомнят много на операта “Любовен елексир” на Доницети :D :wink: Бързам да кажа, че не разбирам нищо от фармакология или мeдицина.
На италиански, а и на български думата се произнася като “дулкама`ра”. В превод от италиански/латински означава буквално сладко-горчиво.
За първи път забелязах тази дума, когато преди време се запознах по-сериозно с операта “Любовен елексир”. Там д-р Дулкамара е “световно известен” “учен” и “лекар”, продаващ “евтино” свое лекарство, лекуващо всичко. С други думи мошеник. Веднага ми направиха впечатление няколко неща:
- благозвучността на думата (моето впечатление е такова);
- противопоставянето на двете крайности сладко и горчиво (нека не спорим дали това са диаметрално противоположни неща, или различни страни на единно цяло);
- много подходящо име за лекар – лекарствата са ту сладки, ту горчиви, а самото лечение, често мъчително, води до облекчение.
С времето започнах да употребявам (за себе си) съчетанието “д-р Дулкамара ” за хора с големи претенции и скромно покритие на същите (в науката).
Във връзка с регистрацията ми във форума се замислих за подходящо име и това много ми хареса. Наред с изброените по-горе “достойнства” то имаше и следните допълнителни качества:
- звучеше доста префърцунено и щеше да предупреждава, че има нещо по-особено, т.е. преподавател съм (тогава не знаех, че мога да напиша това в профила си) :D ;
- буквалният смисъл на думата ми напомня/издава известна противоречивост на собствените ми възгледи в някои отношения.
Така се роди форумното ми име. Мислех да напиша в подписа си “e i portenti infiniti son noti in tutto il mondo... e in altri siti.”, т.е. “и моите безбройни научни чудеса са известни по целия свят и ... на други места”. Отказах се поради опасения, че това може да бъде прието буквално, като самохвалство.

Откъде идва любовта към физиката?
Всъщност съвсем случайно стана. Отпреди прогимназията имах интерес към техниката, правех модели на различни неща, включително и електрически. В началото на гимназията преминах към електроника. Виждах се вече като бъдещ инженер по електроника, когато по съвета на приятели попаднах в една група/кръжок, където имаше всичко, от което се интересувах, но в основата беше физиката. Там разбрах, че пътят към разбирането и създаването на любимите ми технически неща започва от физиката. Така се оказах студент по физика. Решаващо във факултета беше отношението на преподавателите и възможността да се занимавам допълнително във вече истинска лаборатория.

Аз никак не съм познавач, що се отнася до опера, и сега за пръв път изслушах няколко арии от Норма и прочетох сюжета... Много е тъжна. Защо толкова тъжна?
Операта е наистина с трагичен край и в известен смисъл е тъжна почти през цялото време. Но аз “не виждам” тази й страна, когато я слушам и гледам.
За мен главното е една жена с изключителен характер и чувства - Норма. Нарушила най-свещенните закони на своя народ и вяра, влюбвайки се и отдавайки се на завоевател, тя успява да им остане вярна и да прикрие смъртния позор. Разбрала, че е измамена и безвъзвратно изоставена тя излива своя гняв върху вероломника, но заедно с това е готова да му прости всичко. Финалът, достоверен или не, отново, съвсем заслужено я връща на пиедестала на достойна върховна жрица на своя народ.
Има и други интересни моменти:
- две жени съпернички застават заедно срещу неверния мъж;
- един мъж е сравнен със земята от две жени, не защото е слаб (римски пълководец е), а защото е лъгал, мамил е, виновен е;
- същият този мъж в предсмъртния си час се тревожи за съдбата на любимата жена.
Приликата, която предположих, е в характерите. Възползвам се от повода да кажа, че сравненията ми в никакъв случай не са основани на съдбите на героите. Водещи са впечатленията от качествата на личността и внушението/чувството, останало от операта.

В какво се изразява консервативността ти? Или ако трябва да перифразирам, кои от съвременните свободи, вярвания и действия на младежта са твърде много?
Не знам. Момичетата така и не пожелаха да ми кажат. Една от възможностите е моето несъгласие с това да се спи през деня и да се работи по нощите. Консервативен съм и по отношение на храната: не понасям импровизациите при приготвянето на традиционни ястия, изпозването на едни и същи комбинации от подправки при различни ястия, соевия сос. За така нареченото предварително овкусяване на месото в месарниците просто не ми се споменава.

Имате ли си домашен любимец вкъщи? Подробности?/Ако не, защо?
Въпросът напипа слабото ми място. Аз, единствен от семейтвото никога не съм бил съгласен да имаме животинка, което да се разхожда свободно из къщи. В същото време никога не съм забравял огромното си детско желание да си имам куче или котка. Затова се опитвах да намеря някакъв компромис. Започнахме с рибки, но това скоро се оказа недостатъчно. Последваха хамстери и се задържаха много дълго интереса на децата. Те много ги обичаха и толкова често си играеха с тях, че заприличваха на пачаврички. Тайно ги пускаха из къщи и това веднага се забелязваше от изгризаните неща. Аз им правех забележки и им обяснявах опасностите, но “забравях” да ги наказвам. Последното беше декоративното зайче Любчо. Момичетата го кръстиха така, защото им бил любим. За съжаление, преди година и половина установихме, че едната ми дъщеря има силна алергия от зайчето. Аз имам алергия от котки и се оказа, че съм чувствителен и към. Любчо, но не казвах, докато не се разбра другото. След доста дълго търсене преди около година намерихме познати хора, които го взеха.

Коя беше последната книга, която прочете и толкова ти хареса, че съжаляваше, че е свършила?
Чета почти всяка вечер, но бавно и по десетина страници, а в събота и неделя може да надхвърля петдесет. Какво е заглавието и кой е написал книгата обикновено не знам. Причината, че жена ми чете доста повече и познава предпочитанията ми. Когато свърша пордната, поисквам си “някоя книга” и тя ми дава с уверението, че ще ми хареса. Скоро прочетох “втората” излязла на български книга на Карлос Сафон. Допаднаха ми и двете. След това имаше други две или три, а сега чета “Ранна есен в Баенвайлер” от Габриеле Воман (погледнах за да напиша последното).

А коя беше първата?
Първата не си спомням. Сигурно е била някоя училищна. През лятото след втори клас за първи път посегнах към книга по собствено желание. Беше приключенска и страхотно ми хареса. Писателят беше румънец, а героите – деца, попаднали в една пещера след бедствено наводнение. Успяха да се спасят, разкривайки между другото и някакви бандити. Толкова я бях заобичал, че й направих лента за отбелязване на страницата. След като я бях прочел, разбира се. Как иначе щях да знам, че е хубава?

Ще продължа отговорите след известно време. Не съм предполагал, че ще е толкова трудно. :oops: :D

Покажи ни някоя творба на изкуството, било то картина, фотография, музика или нещо друго, която провокира мисълта и съзнанието ти, която ти влиза под кожата и заради това много харесваш?
Тук трябва да се замисля. Нямам сериозни общи познания в областта на изкуството. Предполагам, че пример от областта на операта ще бъде тривиален. Засега ще отложа отговора за утре и ще го напиша пак тук.
--- допълвам ---
След толкова време размисъл през главата ми минаха какви ли не неща, преди всичко от областите на изобразителното изкуство и музиката, всичките впечатлчващи и каращи човек да потръпне. Сега вече мога да изпълня страници с препратки към тях, но няма да е коректно, защото не се сетих веднага. Мисълта за тях не е част от ежедневието, не е част от мен. Затова ще посоча само едно нещо, което през цялото това време (а и преди, без повод) натрапчиво изникваше в съзнанието ми. То не е точно произведение на изкуството, архитектура е. Отдели нейни образци наистина са произведение на изкуството. "Via della Concilacione" или "Улицата на помирението" и площад "Свети Петър" в Рим.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... polone.jpg
http://www.charminrome.com/upload/inkam ... pietro.jpg
Вървейки от Тибър (в дъното) по улицата към площада, приближавайки и навлизаки в ларгото и самия площад неколкократно съм изпитвал една и съща изключителна смесица от чувства: простор, спокойствие, удовлетвореност, желание за живот. Не мога да го опиша по добре. Преживяването ми всеки път е било изключително и не се забравя.

Кое беше най-важното в живота ти, когато беше на:
Трудно ми е да кажа, защото тогава нещата са изглеждали по един начин, а сега – по други.
- 5 години
Може би първите съзнателно обмислени големи лудории.
- 15 години
Първа споделена любов.
- 25 години
Завършването на Университета и важни решения за бъдещето.
- след като се родиха децата ти 32-34 госини
Децата. Свързаното с тях поредно пре-само-осъзнаване.

Как се променя човек с появата на децата? Как се променя животът му, възгледите му?
По много стрнен начин. От една страна е същото. Човек не може веднага да осмисли случилото се, единствено ежедневието става по-напрегнато. От друга срана нараства емоционалното бреме на загрижеността, отговорността, на ангажираността с друго същество. От трета – появява се и става все по-слно чувството на привързаност и радост от общуването с тях. Последното е много по-силно от първите две.
Все пак това са бащинските усещания. Възможно е при майките да е значително по-различно.

Каква стая липсва в дома ти?
Отделни стаи за трите деца, стая за слушане на музика, кабинет за мен и жена ми, просторна работилница :bounce: . :D

От какво трябва да е направен съвършеният десерт?
Да е направен от съвършенство. :D
Всъщност не знам. Мога да изброя доста продукти, но едва ли има смисъл, защото сигурно ще се получат несъвместими комбинации.
Знам обаче, че трябва да бъде сладък, но не много и с леко кисела жилка за да може да се яде по много наведнаж. :wink: :oops:
Последна промяна Dr Dulcamara на 28 Яну 2012, 10:24, променена общо 1 път
Аватар
Dr Dulcamara
Форумозавър Рекс

Мнениеот O|OeHukc » 27 Яну 2012, 12:01

Здравейте, Dr Dulcamara!
Като видях темата, се сетих за едни разговори, които проведохме преди година. Вярвате ли, че тези неща ще се случат някога и дали се случват днес?
* Между другото се постигна един малък успех, като тези дни ще бъдат назначени 5 студенти в ЦУБ и библиотеката в Студентски. Покрай този случай се разбра, че всъщност една от главните спънки в студентския труд в университета, е липсата на уреден студентски труд на по часово заплащане или каквото и да е, в Кодекса на Труда...
Аватар
O|OeHukc
Staring at the world through my rearview

Благодарил (а): 122 пъти.

Мнениеот Dr Dulcamara » 27 Яну 2012, 20:53

FloWersOfEviL

Щото изпитът е чаааааак в петък :vala_02:
Много хубава реакция, но картинката (емотикона) :) ... за нея нямам думи. Страхотна е!

Значи да кажа.. удоволствие е за мен да сме герои от една и съща опера : )
Съвсем скоро ще проверя, колко искрена е радостта Ви. :D

Освен това! Много ми допада как сте ме описали! :sun:s
Радвам се, че Ви е допаднало! Надявам се, че съм познал.

Присъединявам се към въпроса на @MidwinterSun за ника ви. Сега, като прочетох сюжета на "Любовен елексир", много се почудих защо се оприличавате с този герой.
В отговора ми на въпроса на MidwinterSun казах почти всичко, но запазих и нещо специално за Вас. ("Затаих" част от истината, а в съда това май е почти лъжа. Дано не се усети!)
Няма съмнение, че д-р Дулкамара е лъжец и шарлатанин, а такива хора наистина са ми противни. Към него обаче изпитвам необяснима симпатия. Той не е злонамерен по природа, не е и съвсем безскруполен:
- питието, което продава, е безвредно, а елексирът просто е вино;
- готов е да си признае лъжата
(погледнете тук 3:00 http://www.youtube.com/watch?v=hKWzam4zv4w
или тук 1:55 http://www.youtube.com/watch?v=0CdWQJZjf3I)
Предполагайки, че Неморино е разбрал измамата, той се приготвя да му върне жълтицата.
Накрая, най-важната причина за симпатията ми: д-р Дулкамара е толкова добър и изпечен лъжец, че накрая сякаш сам започва да вярва на лъжата си, т.е. че "любовният елексир" е повлеял на щастливата развръзка в съдбата на героите. Това са си чисто мои измишльотини, но както и да е.

Между другото успях да намеря цялата опера в любимото ми изпълнение
http://www.youtube.com/watch?v=klGCe7BqmkE
Тук 30:00 е появата на д-р Дулкамара и представянето на научните му открития 32:30.
Без да има връзка с отгоора ми, но приключвайки с операта, не мога да се сдържа да не кажа, че бях силно изкушен да оприлича форумец на този сержант 14:00 (сцената трае около 5 минути). Не посмях.

Имам и още един въпрос (добре де - два : ) ):
Последно колко? :D

Какво е за вас щастието? Подреден живот? (съдя от отговора, който сте дали по-горе на @menina.do.mar)
Не, не точно подреден живот. По-скоро възможността да следвам стремежите си без несгодите да ми пречат фатално. Липсата на скука, т.е. разностранните интереси, непрекъснатото хрумване на нови идеи за мен също са част от щастието. Що се отнася до близките, то тяхното присъствие и успехи също ме правят щастлив.

А как бе за вас щастието преди 25-30 години?
Хронологично към настоящия момент: жена ми, първите професионални успехи и признание в смисъл на окуражаване в собствените сили, децата.
Аватар
Dr Dulcamara
Форумозавър Рекс

Мнениеот Dr Dulcamara » 27 Яну 2012, 21:21

Търговецът на кристал

Не, сериозно, ...
Благодаря!

Много ме затрудняваш с тези въпроси. Ще ми отнеме доста време. Извинявай, но би ли почакала да отговаря на следващите, защото повечето чакат отдавна? След това ще се "върна" и на спокойствие ще обмисля всичко. Не съм забравил въпроса за семейството.

Помня и въпроса на MidwinterSun.
Аватар
Dr Dulcamara
Форумозавър Рекс

Мнениеот Търговецът на кристал » 27 Яну 2012, 21:25

Ти пък! Разбира се, че няма проблем - аз си знам, че тия въпроси бяха малко по-странни. Ако не ти се занимава (че и бая те измъчиха с другите), спокойно ги прескочи. Може някой път да си говорим за тях.
В края на ноември
Аватар
Търговецът на кристал
My kinda heaven

Мнениеот Dr Dulcamara » 27 Яну 2012, 21:39

menina.do.mar

Интересни отговори. :)
Благодаря!

Склонна съм да се съглася за южния темперамент. Между другото, с приятели скоро планираме да ходим на балета "Кармен".
Това с южния темперамент беше малко изстрел в мрака. Основанието бе начина Ви на коментиране в различните теми: остро, рязко, категорично (всичко в добрия смисъл на думата) и ясно, без увъртания.
Първите ме впечатления, получени преди доста време, бяха обаче от португалското Ви име във форума, свързващо Ви с морето и от предишния Ви аватар. Те повлияха, разбира се, съвсем без формално основание на емоционалната ми реакция.

И още нещо...
Патриот ли сте? В какво се изразява за вас патриотизмът?

На себе си гледам като на патриот. Същността на моето разбиране се състои в съхраняване на българското и упражняване, утвърждаване и развиване на добрите му страни изобщо и в ежедневието. Съпротивявам се на налагането на несвойствени за нашия бит и култура чужди модели на поведение, възприятие и оценка на света, които носят явно и натрапчиво белезите на чуждата култура.
В същото време съвсен не съм затворен, любознателен съм и дори изпитвам добронамерено любопитство към "външния свят" и култури. Мого пъти съм изпитвал удоволствие и удовлетворние от запознаването с и участието в обичаи на други народи.
Не знам как ще бъде възприето написаното, но стоя зад него.
Като илюстрация на казаното бих дал пример с езика:
- не понасям излишните чуждици: мениджър вместо управител, борд вместо съвет или коквото е по-подходящо в случая и т.н.;
- подскачам, когато чуя обръщението "колега", отправено към жена – не съм фундаменталист и никога не назовавам жените професори "професорка" и т.н.;
- държа на употребата на звателния падеж, когато е уместен и не се обръщам, когато някой ми каже "Тодор" вместо "Тодоре" (не се казвам Тодор) .

Имал ли сте желание да емигрирате и ако отговорът е положителен, кои са нещата, задържали Ви тук?
Желание е силно казано, но сериозно съм го обмислял. "За" са биле желанието и стремежа да живея в по-уредена държава, казано най-общо. "Против" е имало много доводи от най-различен характер и не смятам да ги излагам, защото ще стане много дълго, а и голяма част са от савсем личен характер.
Добре или зле, резултатът от това наистина сериозно обмисляне е, че не съм предприемал нито един опит да напусна България в смисъл на емигригане.

Благодаря. :D
Пак запавядайте. :D
Аватар
Dr Dulcamara
Форумозавър Рекс

ПредишнаСледваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към Размисли и страсти