Какво да уча - съвети?

Модератори: svetlio.varna, Pisobella

Re: Какво да уча - съвети?

Мнениеот karatistaa » 01 Окт 2013, 22:48

Здравейте на всички,не знам дали съм на правилното място,затова се извинявам предварително. Искам да ви попитам понеже не знам какво точно и къде да уча,но имам насока и това,от което се нуждая е специалност. Завършил съм СОУ Информационни технологии и искам да се занимавам с компютри...инженерство,програмиране,но проблема ми е,че съм пропускал много часовете по математика и не е чаткам много. Не знам дали като постъпиш в някоя специалност всичко е наново или ти е нужно знание и от преди? Това което искам да ви попитам е: Да ме насочите към специалност,в която не се изисква много математика или,ако има то дали е отначало?
karatistaa
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Snow-White » 03 Окт 2013, 15:19

karatistaa написа:Здравейте на всички,не знам дали съм на правилното място,затова се извинявам предварително. Искам да ви попитам понеже не знам какво точно и къде да уча,но имам насока и това,от което се нуждая е специалност. Завършил съм СОУ Информационни технологии и искам да се занимавам с компютри...инженерство,програмиране,но проблема ми е,че съм пропускал много часовете по математика и не е чаткам много. Не знам дали като постъпиш в някоя специалност всичко е наново или ти е нужно знание и от преди? Това което искам да ви попитам е: Да ме насочите към специалност,в която не се изисква много математика или,ако има то дали е отначало?

Няма компютри без математика и физика. Няма и програмиране без математика. Завършил си Информационни технологии, но сферата, към която се стремиш е в рамките на информатиката, а не на информационните технологии. На другия ти въпрос - за такива специалности се кандидатства с математика и/или физика, така че да, изисква се да покриеш определено ниво към което след това да надграждаш новия материал.
ИзображениеИзображение
Аватар
Snow-White
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 27 пъти.

Мнениеот karatistaa » 08 Окт 2013, 16:54

Добре,а как става кандидатсването в СУ за софтуерен инженер,само с матура или има и изпит? И ако има изпит,можете ли да ме насочите от къде мога да се потготвя много добре,материали,видиа,четиво ?
karatistaa
В началото бе словото

Мнениеот Snow-White » 09 Окт 2013, 20:03

Това го пише на сайта на ФМИ. За подготовката не знам, пробвай да питаш в техния подфорум.
ИзображениеИзображение
Аватар
Snow-White
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 27 пъти.

Мнениеот vixreto » 14 Окт 2013, 00:16

Здравейте!
Тази година ще кандидатствам и специалността, към която съм се насочила е Психология. Уча във Втора Немска (73то) и за това втора матурще държа по немски. Вероятно за 'изпит по чужд език'' също ще държа немски за университета.
Исках да питам първо, колко е минималният бал за момичета от миналата година - специалност Психология?
Знам какъв е форматът на изпита по немски, но на каква трудност е? (Лесно ли се изкарва над 5.50?)
За да не ви заливам с повече въпроси, мога ли да намеря и къде справочник на Университета или примерни тестове по немски език (формата на кандидат-студентския изпит)
(:
vixreto
В началото бе словото

Мнениеот mis_sweet_girl » 18 Окт 2013, 18:47

Искам да запиша нещо свързано с Компютри и по точно в Техническия София или ТУ София филиал Пловдив специалност Компютърни системи и технологии. Въпроса ми е има ли реализация точно тази специално и лесно ли се влиза. :)
mis_sweet_girl
В началото бе словото

Мнениеот VikeZ » 18 Окт 2013, 22:17

Mondscreen написа:
VikeZ написа:Съфорумци, трябва помощ за резервна специалност в СУ. Втората ми матура ще е по История, а изпита по Английски. Избрах си Европеистика, История, Минало и съвремие на Югоизточна Европа и Кореистика. В момента издирвам всички теми за специалностите и вероятно ще ми се избистрят още повече желанията, но според вас кой е най - добрия резервен вариант?

Моят съвет е, че матурата по История е лош избор, ако ще ти трябва за кандидатстване. Все пак ти си избираш, но добре го обмисли.Изображение

Матурата по История е най - малкото зло и получаваме подготовка. По другите предмети учителките ги вее вятър на бял кон :roll: Аз ще се боря със зъби и нокти за Японистиката, но има двама, които ще се пробват Право и ще държат матура по История, което за мен не е добра идея.
Мислех да държа по Английски, но реших, че е най - разумно да не пипам оценката от дипломата.
VikeZ
В началото бе словото

Мнениеот Borisg » 23 Яну 2014, 12:06

Преди два дни излезе новият бакалавърски справочник за кандидат-студенти 2014/2015 г.
Безплатен е и има онлайн версия на следния линк: http://studyabroad.bg/%D0%B1%D0%B0%D0%B ... 0%B8%D0%BA
Ще ви бъде полезен!
Аватар
Borisg
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 118 пъти.

Мнениеот Seriozen » 17 Фев 2014, 02:28

Аз кажете ми какво да правя с диплома 3,52 и само тройки по важните предмети? Къде ще ме приемат с такъв успех се чудя?? Кажете какво мога да запиша?? За съжаление късно ми дойде акъла, но се надявам, че има и за мен някакъв шанс :( Към правото мога ли да гледам или не е за мен? Какво ще ме посъветвате? Става въпрос за задочно обучение, понеже съм военен, а трябва да се изкарват и пари. Готов съм да си скъсам задника от учене от тук нататък, стига да има някаква надежда.
Последна промяна Seriozen на 18 Фев 2014, 22:01, променена общо 1 път
Seriozen
В началото бе словото

Мнениеот IvanDonev » 17 Фев 2014, 10:31

ivoto_la написа:Здравейте,
искам да помоля за един съвет.Не знам дали някой е бил в подобна ситуация,но за мен е важно да чуя различни мнения!Уча в Природо-математическа гимназия в паралелка-математика и винаги съм бил на много високо ниво по математика,но в гимназията не попаднах на правилния преподавател може би или пък не бях достатъчно последователен в ученето.Изостанах значително и напоследък се ориентирах към Литературата и най-вече Историята,но и там имам за наваксване.Остава ми точно една година до Кандидатстудентските изпити и вече е време да се ориентирам,но не мога 1 седмица си мисля да кандидатствам с едното на следващата с другата и трябва да реша,защото така само се обърквам..От една страна имам логична мисъл,а от друга математиката вече не я усещам толкова близка и интересна.Друго,което ме притеснява е,че няма да мога да науча всички тези теми по литература и история,защото мисълта ми е по-скоро логична,отколкото такава с голяма памет.По история пиша хубави теми според учителя ми,който е страхотен преподавател,но забравям бързо,не помня сега даже какво сме учили последния месец в училище :(

Надявам се някой да каже начин да реша какво да уча...звучи глупаво :D :D ама какво да се прави :bom: :bom: :bom:

Изяснии какво искаш от живота, какво ти харесва да правиш, какво ще ти носи удоволствие.Не се впускай да учиш някоя специалност, само защото си чувал, че "Бизнес администрация" било много перспективно или "Право", защото адвокатите печелели добре...Насочи се към това, което на теб ти допада и харесва.
With friends like these... who needs enemies?
IvanDonev
В началото бе словото

Благодарил (а): 2 пъти.

Мнениеот Anothernickname » 13 Яну 2015, 19:24

Здравейте, ще кандидатствам с първо желание право. Замислям се като резервен вариант политология и социология. Мислите ли, че има някакво развитие след завършването на тези специалности или просто са загуба на време?
Anothernickname
В началото бе словото

Мнениеот svetlio.varna » 13 Яну 2015, 23:53

За политология - не. За другото не съм компетентен :)
Аватар
svetlio.varna
Eгоцентричен и самовлюбен...

Благодарил (а): 804 пъти.

Мнениеот mnml_ » 23 Фев 2015, 01:14

Здравейте,не знам дали тук е точното място,но ще кандидатствам МО и ми се иска да поразпитам хора,които могат да споделят от собствен опит. (:
Планирам да уча редовно,но и да работя,дали тези две неща ще се окажат несъвместими ?
Много хора покрай мен казват,че не си заслужава да се учат МО, защото ако нямаш връзки,не намираш никаква реализация,според вас вярно ли е ?
Много ще съм благодарна ако някой ми каже горе-долу колко време от седмицата ти отнемат занятията поне за първия семестър :lol:
Освен МО, смятам да кандидатствам и Политология , Публична администрация и Европеистика ,имате ли някакви мнения за това кое е най-перспективно?Дали ще мога да съчетая работата с учене при някоя от тези специалности,ако с МО това се окаже невъзможно? ;д
Благодаря предварително на тези,които помогнат на обърканата ми кандидатстудентска душица :lol: :cheers:
mnml_
В началото бе словото

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот hamurapincho » 23 Фев 2015, 15:29

mnml_ написа:Здравейте,не знам дали тук е точното място,но ще кандидатствам МО и ми се иска да поразпитам хора,които могат да споделят от собствен опит. (:
Планирам да уча редовно,но и да работя,дали тези две неща ще се окажат несъвместими ?
Много хора покрай мен казват,че не си заслужава да се учат МО, защото ако нямаш връзки,не намираш никаква реализация,според вас вярно ли е ?
Много ще съм благодарна ако някой ми каже горе-долу колко време от седмицата ти отнемат занятията поне за първия семестър :lol:
Освен МО, смятам да кандидатствам и Политология , Публична администрация и Европеистика ,имате ли някакви мнения за това кое е най-перспективно?Дали ще мога да съчетая работата с учене при някоя от тези специалности,ако с МО това се окаже невъзможно? ;д
Благодаря предварително на тези,които помогнат на обърканата ми кандидатстудентска душица :lol: :cheers:

Не мога да ти дам мнение за МО, защото го изучавах само като част от програмата на моята специалност в същия факултет, но ти давам линк към седмичната програма (разписанието) за МО за настоящия семестър (втори) на първи курс. За първия семестър вероятно е почти идентична програмата (като натовареност). По него може да придобиеш добра представа за натовареността и за свободното време. Ето го: http://www.law.uni-sofia.bg/SemR/DocLib ... D1%81.aspx
Изглежда ми доста лека програмата. Вероятно ще имаш достатъчно свободно време и за работа.
hamurapincho
Драскач

Благодарил (а): 29 пъти.

Мнениеот svetlio.varna » 19 Апр 2015, 14:55

mnml_ написа:...Много хора покрай мен казват,че не си заслужава да се учат МО, защото ако нямаш връзки,не намираш никаква реализация,според вас вярно ли е ?

Може да се каже. Повечето колеги от МО се усещат навреме и всички по-силни студенти овреме се премемстват или записват и Право.

mnml_ написа: Много ще съм благодарна ако някой ми каже горе-долу колко време от седмицата ти отнемат занятията поне за първия семестър :lol:
Натовареността е относително малка, но много неравномерна. След като запишеш и Право обаче съвсем няма да ти стига времето : )

mnml_ написа: Освен МО, смятам да кандидатствам и Политология , Публична администрация и Европеистика ,имате ли някакви мнения за това кое е най-перспективно?Дали ще мога да съчетая работата с учене при някоя от тези специалности,ако с МО това се окаже невъзможно? ;д

Всичко може да се съчетае с работа, просто иначе няма как. По-добре си избери нещо, което ще те интересува и с интерес ще го изучаваш, не гледай толкова други неща. И трите специалности са относително на едно дередже. Единственото, което е по-добро от тях в МО, е че специалността е към ЮФ, а тези са към ФФ :)
Аватар
svetlio.varna
Eгоцентричен и самовлюбен...

Благодарил (а): 804 пъти.

Предишна

Назад към Кандидатстудентска кампания 2017-2018