Какво да уча - съвети?

Модератори: svetlio.varna, Pisobella

Re: Какво да уча - съвети?

Мнениеот Ruby Rose » 23 Юли 2013, 13:20

Английска филология в СУ или Икономика, общество и човешки ресурси в УНСС? :?
Ruby Rose
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Lina__ » 23 Юли 2013, 13:23

Избираш специалност или университет? Двете специалности са много различни, затова те съветвам да погледнеш плана за обучение, изучаваните дисциплини и анотациите към тях. Така ще се ориентираш кое повече те влече ;) Успех!
Lina__
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 8 пъти.

Мнениеот Ruby Rose » 23 Юли 2013, 13:40

Lina__ написа:Избираш специалност или университет? Двете специалности са много различни, затова те съветвам да погледнеш плана за обучение, изучаваните дисциплини и анотациите към тях. Така ще се ориентираш кое повече те влече ;) Успех!

АФ ми се струва суха материя - знам, че трябва да се учи много и се набляга на неща, които едва ли ще ми потрябват занапред. Имам позната, която учи АФ две години и се премести в друга специалност, защото много се заяждали учителите :shock: Не знам дали е така, по принцип не се плаша от много учене и обичам езика, но се чудя дали има смисъл да записвам АФ при положение, че в днешно време всеки знае английски, а и вече имам сертификат CAE, т.е. имам документ.
От друга страна, в УНСС всяка година завършват хиляди икономисти - и куцо, и сакато :mrgreen: Икономика, общество и човешки ресурси ми е по-непознато като материал, приемам го повече като предизвикателство.
А за реализацията как мислите, че стоят нещата? :?
Ruby Rose
В началото бе словото

Мнениеот solar_sea » 01 Авг 2013, 08:34

Някой може ли сподели мнение за магистърската програма "Информационно-технологични услуги и проекти" към ФМИ.
Мисля да кандидатствам за нея, но нямам преки впечатления от ФМИ, тъй като не съм учил там.
solar_sea
В началото бе словото

Мнениеот marto_ » 12 Сеп 2013, 23:13

Moже ли малко помощ. Сега започвам 12 клас. Догодина трябва да кандидатствам, но се колебая между туризъм (география и английски) и право (БЕЛ и история). Географията винаги ми е била абсолютно силна, през пролетта се класирах на второ място на областен кръг, а английкият го уча още от детската градина. Тоест влизането ще ми е като детска игра, но след това... какво ще работя? Тур-агент? Администратор в хотел?
От друга страна историята също ми върви /горе долу; не толкова силно като географията/, а БЕЛ-а ми е супер. Знам, че всяка година излизат супер много прависти, но ако съм добър в това, което правя, ще успея.
Та обобщено се чудя да избера лесното влизане със съмнително бъдеще или малко по-трудното влизане и учене със малко по-перспективно?
ПС: Мисля да се пробвам да замина да работя в САЩ след като завърша; имайте го и това в предвид.
marto_
В началото бе словото

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот Mondscreen » 12 Сеп 2013, 23:24

marto_ написа:Moже ли малко помощ. Сега започвам 12 клас. Догодина трябва да кандидатствам, но се колебая между туризъм (география и английски) и право (БЕЛ и история). Географията винаги ми е била абсолютно силна, през пролетта се класирах на второ място на областен кръг, а английкият го уча още от детската градина. Тоест влизането ще ми е като детска игра, но след това... какво ще работя? Тур-агент? Администратор в хотел?
От друга страна историята също ми върви /горе долу; не толкова силно като географията/, а БЕЛ-а ми е супер. Знам, че всяка година излизат супер много прависти, но ако съм добър в това, което правя, ще успея.
Та обобщено се чудя да избера лесното влизане със съмнително бъдеще или малко по-трудното влизане и учене със малко по-перспективно?
ПС: Мисля да се пробвам да замина да работя в САЩ след като завърша; имайте го и това в предвид.

ПС: Правото се практикува в страната, в която си го завършил. Ако ли не, то поне мястото където го практикуваш да е със същата правна система като страната, в която си го завършил. Тоест да завършиш Право в СУ и да заминеш в САЩ, откъдето и да го погледнеш са си изгубени 5 години. Имай го това предвид.
И щом на устните ми затрепери, от поколения скандиран вик,
в живота си аз пак откривам смисъл, щастлив съм само в този кратък миг!
И все напред ще продължавам, щом имам хилядите си мечти
и нося най-голямото богатство, сърцето синьо в моите гърди!
Аватар
Mondscreen
Паисий

Мнениеот marto_ » 12 Сеп 2013, 23:35

Виж, за това не бях се змилял хаха мерси
marto_
В началото бе словото

Мнениеот Kristo » 13 Сеп 2013, 00:26

Можеш да работиш с Право в европейските институции, не като ръководител, а като експерт, като се предполага, че трябва да заложиш на международното право и на европейското право. Иначе да работиш само в САЩ като юрист - нужно е да си завършил право там. Тяхното е различно от континенталното право.

Също човек може да работи от България като експерт по международно право, което например ще ти даде шансове да работиш като юрист по казуси в други държави, макар и базиран в България.
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот ники » 15 Сеп 2013, 10:50

marto_ написа:Moже ли малко помощ. Сега започвам 12 клас. Догодина трябва да кандидатствам, но се колебая между туризъм (география и английски) и право (БЕЛ и история). Географията винаги ми е била абсолютно силна, през пролетта се класирах на второ място на областен кръг, а английкият го уча още от детската градина. Тоест влизането ще ми е като детска игра, но след това... какво ще работя? Тур-агент? Администратор в хотел?

Някакси се чувствам длъжен да оставя и аз своите 5 стотинки по темата. Доколкото географията има нещо общо с туризма, то историята и литературата нямат нищо общо с правото. Ако историята ти е интересна и ти върви, това не значи, че същото ще се пренесе и върху правото. Обратното също е вярно. Ако посочените предмети не ти вървят, може пък правото много да ти потръгне.

Относно перспективите... Не знам, какви са перспективите в туризма (предполагам клонящи към никакви), но, ако запишеш право с идеята, че ще ти даде по-добри перспективи в живота, ще се разочароваш. Малко са специалностите, които оправдават очакванията на студентите - информатика и производните й, скандинавски и разни "екзотични" филологии. Правото не е такава.

Съветът ми е да не обосноваваш такова важно решение в живота ти на това, което пишат хората тук. Прецени, кое ти харесва повече, проучи възможностите за реализация и си реши сам за себе си. Изначално ниските очаквания за университета и реализацията ти в последствие са ключови за удовлетвореността ти от образованието изобщо ;)
Аватар
ники
Чалгар

Благодарил (а): 61 пъти.

Мнениеот marto_ » 16 Сеп 2013, 11:14

Aз от една година само мисля и премислям какво да правя, просто исках да чуя и едно странично мнение от хора, които имат някаква представа за какво иде реч в университета (например които учат там). Споменах историята и БЕЛ-а, защото с тях се влиза право, а не защото имат нещо общо...Но мисля да си остана с туризъм, пък кавото сабя покаже.
Мерси на всички за отговорите :)
marto_
В началото бе словото

Мнениеот VikeZ » 19 Сеп 2013, 23:52

Съфорумци, трябва помощ за резервна специалност в СУ. Втората ми матура ще е по История, а изпита по Английски. Избрах си Европеистика, История, Минало и съвремие на Югоизточна Европа и Кореистика. В момента издирвам всички теми за специалностите и вероятно ще ми се избистрят още повече желанията, но според вас кой е най - добрия резервен вариант?
VikeZ
В началото бе словото

Мнениеот Mephisto » 23 Сеп 2013, 15:20

МСЮЕ ми звучи най-добре
.:{~Блог~}:.
Аватар
Mephisto
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 8 пъти.

Мнениеот natetyyy_sun » 23 Сеп 2013, 17:06

аз пък имам още няколко месеца да го мисля, но за сега съм се спряла на Английска филология ама здраво май ще трябва да поу4а по Английски, където нивото ми не е много високо, а уж съм в езикова гимназия .. :lol:
natetyyy_sun
В началото бе словото

Мнениеот Mondscreen » 23 Сеп 2013, 17:20

VikeZ написа:Съфорумци, трябва помощ за резервна специалност в СУ. Втората ми матура ще е по История, а изпита по Английски. Избрах си Европеистика, История, Минало и съвремие на Югоизточна Европа и Кореистика. В момента издирвам всички теми за специалностите и вероятно ще ми се избистрят още повече желанията, но според вас кой е най - добрия резервен вариант?

Моят съвет е, че матурата по История е лош избор, ако ще ти трябва за кандидатстване. Все пак ти си избираш, но добре го обмисли.Изображение
И щом на устните ми затрепери, от поколения скандиран вик,
в живота си аз пак откривам смисъл, щастлив съм само в този кратък миг!
И все напред ще продължавам, щом имам хилядите си мечти
и нося най-голямото богатство, сърцето синьо в моите гърди!
Аватар
Mondscreen
Паисий

Мнениеот Nemalp » 30 Сеп 2013, 21:09

^ +1 . В университета се запознах с доста хора, които са писали матура история. Кандидат-прависти или нещо от сорта (с история). Ако трябва отиваш на изпит за промяна на оценката, но не ходиш на матура. Оправданието им беше, че те това били учили толкова много и щели да изкарат много висока оценка, която всъщност им сваля бала. Ела сега да ги питаш дали е по-срамно да имаш тройка на някаква матура или да не влезеш Право, защото са писали матура история ...

В другите специалности няма как да се получи, защото се влиза по-лесно, но аз не бих поел риска за нещо, което искам да уча ... Един английски поне трябва да знаете за 3-4, ако не по-висока оценка ...
Nemalp
Правист по душа

Благодарил (а): 2 пъти.

ПредишнаСледваща

Назад към Кандидатстудентска кампания 2017-2018