Теми Литература 1990-2014

Модератори: svetlio.varna, Pisobella

Re: Теми Литература 1990-2012

Мнениеот mario_ognyanov » 08 Юни 2014, 18:02

Да, може би на моменти разводнявах работата си, вкарвайки доста информация за "Мисъл"... :(
Аватар
mario_ognyanov
В началото бе словото

Благодарил (а): 23 пъти.

Мнениеот fireflywi » 08 Юни 2014, 18:03

Да се надяваме,че разводняването и разтягането няма да отнемат много :D
fireflywi
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот bailey » 09 Юни 2014, 13:57

mario_ognyanov написа:Ооо да, така е! Съпоставка между Пенчо Славейков и Елин Пелин, двама изключително различни автори, е много сложна(според мен :D ). Още по-сложно е да съпоставяш лирика с проза!!! УСПЕХ! :D :wink:

Не е толкова сложно всъщност! Първо казваш, че са много различни като начин на писане, изразни средства и жанр, но имат и общи неща! Реално и двата цитата казваха едно и също, пишеш, че въпреки различията си двамата автори имат еднаква житейска философия! Че мечтите(утопията) са начин да си поставиш цел и за малко да излезеш от реалността и т.н! Не е чак толкова трудно, вкарваш и малко философия от рода как звучат цитатите, малко твоя гледна точка и т,н! Защото все пак правиш анализ!
bailey
В началото бе словото

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот fireflywi » 09 Юни 2014, 14:32

bailey написа:
mario_ognyanov написа:Ооо да, така е! Съпоставка между Пенчо Славейков и Елин Пелин, двама изключително различни автори, е много сложна(според мен :D ). Още по-сложно е да съпоставяш лирика с проза!!! УСПЕХ! :D :wink:

Не е толкова сложно всъщност! Първо казваш, че са много различни като начин на писане, изразни средства и жанр, но имат и общи неща! Реално и двата цитата казваха едно и също, пишеш, че въпреки различията си двамата автори имат еднаква житейска философия! Че мечтите(утопията) са начин да си поставиш цел и за малко да излезеш от реалността и т.н! Не е чак толкова трудно, вкарваш и малко философия от рода как звучат цитатите, малко твоя гледна точка и т,н! Защото все пак правиш анализ!

Не знам колко точно си писал/а,но нещата,които каза най-вероятно са ги написали всички,въпросът е по какъв начин го изразяваш и колко можеш да извлечеш от това. Аз лично не видях какво толкова можеш да развиеш на тема утопията и приказките,спрямо двата цитата. Гледах да напиша абсолютно всичко,което бе свързано с тях или дори в контраст с тази идея. Не беше благодатна много за съпоставки с трети автор и произведение.
fireflywi
В началото бе словото

Мнениеот bailey » 10 Юни 2014, 07:48

fireflywi написа:
bailey написа:

Не знам колко точно си писал/а,но нещата,които каза най-вероятно са ги написали всички,въпросът е по какъв начин го изразяваш и колко можеш да извлечеш от това. Аз лично не видях какво толкова можеш да развиеш на тема утопията и приказките,спрямо двата цитата. Гледах да напиша абсолютно всичко,което бе свързано с тях или дори в контраст с тази идея. Не беше благодатна много за съпоставки с трети автор и произведение.

И аз не се сетих за друго произведение подобна тема, но не съм се и замисляла много защото според мен бяха благодатни за писане произведенията!
За моята работа ще видим, но аз като цяло имам нестандартна гледна точка, благодарение на преподавателката ми която ме подготвяше за изпита, така че мисля, че съм се справила добре! Дори написах 6 страници, което на мен никога не ми се случвало защото пиша изключително дребно, чак микроскопично!Изображение
bailey
В началото бе словото

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот fireflywi » 10 Юни 2014, 08:54

Успех тогава,дано го харесат,защото е доста субективно. :)
fireflywi
В началото бе словото

Мнениеот greek_light » 11 Юни 2014, 07:03

Темата,която се падна е дяволски уникална :) лично аз съм фен на съпоставката на цитати .Сравнението е очевидно :idea:
Пенчо Славейков е едно от малкото лица внасящо модернизъм в българската литература,а заедно с литературния кръг "Мисъл" проправя път за Европейското в родния хоризонт.Пенчо Славейков се стреми да отхвърли инертността в културния живот,градирайки поколенчески конфликт между т.нар."опълченци"(Ботев и Вазов) и собственото си обкръжение(Яворов,П.Ю .Тодоров,Д-р Кръстев).Една от основните му цели е да преодолее затвореността на българските културни реалии и да ги направи разпознаваеми за останалата част от Европа.внасяйки нови теми,похвати,изразни средства.Като основни акценти биха могли да бъдат изведени философският мистицизъм,лирическото съзерцание,палитрата от цветове,недоизказаността.Самото творчество на Славейков е своеобразно бягство от действителността,опълчване срещу простотата на духа или казано по друг начин опростачването му.Байганьовщината като културна реалия,разработена от Алеко Константинов,е заклеймена .Пенчо Славейков избира вътрешният свят на личността като топос на битката между доброто и злото.Паралелно с универсификацията и модернизацията на литературния процес,със своето усамотение,той не остава чужд и на "малкия " човек.Това е откроено в творбите "Ралица","Неразделни","Бойко",където любовта и търсенето на смисъл са движещи мотиви за човешката същност .Като модернист Пенчо Славейков използва народно -песенния мотив,но го "облича" в жанровата форма на баладата,за да постигне градация на внушенията.Никак не е случайно на този фон да се изведе обобщението ,че самотността на модерниста го извежда на брега на утопията...

Елин Пелин като творец често остава неоткроен .Ключово в неговото творчество е неразривната връзка със земята,неслучайно критиката го е нарекла "художник на българското село".При него няма да срещнем модерни изразни средства,алиенация на духа,а ще се докоснем до света на отрудения селски човек,обречен да изкарва хляба си с двете си ръце.Умишлено не казвам "избрал",тъй като героите на Елин Пелин почти никога не са поставени пред избор,те не са господари на собствената си съдба,те са контрастни личности,които дори не си позволяват да мечтаят,а ако го направят то е за благоденствието на "малкия "им свят,родната стряха.Чрез докосването до героите на Елин Пелин ще доловим стаена болка,прикрита тъга,наивни миражи,невинност,смирение,причудлива одухотвореност.Ще "чуем" гласовете им ,живата реч,но много по-въздействащо е мълчанието им,оказващо се гибелно на моменти.Характерна особеност в повествованието на Елин Пелин е приглушеността.Зад пасторалната палитра от цветове са се приютили мъката на Боне Крайненеца,изгубеността и безсилието на обикновенния човек пред суровостта на природния закон.Много по-страшно се оказва обаче погазването на човешкия закон и това Елин Пелин илюстрира в повестта си "Гераците",където разкрива до какъв апокалипсис може да бъде доведен света,когато човекът е обзет от низки и тъмни страсти.Чрез трагедията на Елка,"ангела",чиято невинност и беззащитност са грубо погазени ,твореца извежда образа на страданието,на мъченичеството.Разпадането на родовия свят не е поредния духовен кризис,а тление на мечтите,угасване на надеждата,изгубване в самотата.Единственото спасение на душата от болката остава разказът,приказката ,шепотът.
greek_light
В началото бе словото

Благодарил (а): 4 пъти.

Мнениеот greek_light » 11 Юни 2014, 07:09

Късмет на всички,според мен за самия изпит е важно да се научиш да разсъждаваш,да правиш изводи,а не толкова вкопчването в определена оценка.Защото като гледам повечето "кандидат- студенти"правят именно това.Няма смисъл от 15 страници,които нищо не казват,по-добре напиши 5,но с разсъждения и дерзай.....късмет на всички :oops:
greek_light
В началото бе словото

Благодарил (а): 4 пъти.

Мнениеот sweetdeathh » 11 Юни 2014, 08:26

Дам,и аз никога не съм разбирала защо всички толкова се вкопчват в обема и когато кажеш на някого ,че си бил на изпит по литература,първият въпрос неминуемо е "Колко страници написа?" :lol: Задълбочен и смислен анализ на автор може да се направи и само за 5-6 стр.,можеш да напишеш и 15 колкото за "престиж",но от тези 15 да стават половината,а в останалите с различни думи да повтаряш едно и също.
sweetdeathh
В началото бе словото

Мнениеот Ronii » 18 Юни 2014, 15:44

Какво стана с тия оценки? Кога ще излезнат? :?
Ronii
В началото бе словото

Мнениеот fireflywi » 18 Юни 2014, 16:01

Ronii написа:Какво стана с тия оценки? Кога ще излезнат? :?

И аз това се чудя. Цял ден чакам :)
fireflywi
В началото бе словото

Мнениеот stf » 19 Юни 2014, 10:33

Има резултати :)
Аватар
stf
В началото бе словото

Благодарил (а): 3 пъти.

Мнениеот kettyMoff » 19 Юни 2014, 14:57

Здравейте,някой може ли да ми кажа,къде мога да си направя справка за миналите кск ,като оценки и общ успех ?
Благодаря предварително :)
Аватар
kettyMoff
В началото бе словото

Мнениеот buddha » 19 Юни 2014, 18:28

Някой би ли предоставил статистика от резултатите? Благодаря предварително
buddha
В началото бе словото

Мнениеот hamurapincho » 20 Юни 2014, 04:16

kettyMoff написа:Здравейте,някой може ли да ми кажа,къде мога да си направя справка за миналите кск ,като оценки и общ успех ?
Благодаря предварително :)

В сайта на СУ има минималните балове, но само до 2009 г.
Иначе може да провериш на стената на Химическия. Може и да стоят все още списъци от миналата година.
hamurapincho
Драскач

Благодарил (а): 29 пъти.

ПредишнаСледваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към Кандидатстудентска кампания 2017-2018