Теми История 1990-2014

Модератори: svetlio.varna, Pisobella

Re: Теми История 1990-2014

Мнениеот Panayot Yotov » 30 Мар 2015, 22:28

Panayot Yotov написа:Някой може ли да ми каже в какво време се пишат темите?
Според мен трябва да е сегашно историческо :
Например: "Априлското въстание започва... продължава "

Допуска ли се нещо от рода на:
например " Априлското въстание започнало...продължило" ?

Добре намерих това във форума, но може ли някой да ми каже на 100 %, възможно ли е при използване на минало време да ме санкционират. Ако ги използвам двете разбрах, но дали използването на минало може да намали оценката ? И в крайна сметка споделете вие в какво време ще пишете темите си ? Аз се притеснявам, защото навсякъде, където чета теми са в минало време на " -л, ла, ло, ли " и всъщност ми се е запаметило някак в съзнанието и не знам на самия изпит, ако тръгна да пиша в сегашно историческо дали някъде няма да го обърна на минало ?

Интересен е въпросът в какво глаголно време трябва да се пише темата? Сегашно историческо или минало? Още повече, че в различните учебници за 11. клас се среща употребата на две различни времена за един и същи исторически период. По принцип е по-правилно и по-естетически издържано да се употребява сегашно историческо време. Използването на минало време обаче също е допустимо, още повече, че по-голямата част от разработките по история са именно в минало време. Можете да използвате кое да е от двете времена – това няма да повлияе на оценката ви в никой ВУЗ. Важното е да се използва само едно глаголно време – или само сегашно историческо, или само минало. Смесването на двете времена е груба стилистична грешка и може да доведе до намаляне на оценката.
Panayot Yotov
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот hamurapincho » 30 Мар 2015, 23:22

Panayot Yotov написа:
Panayot Yotov написа:Някой може ли да ми каже в какво време се пишат темите?
Според мен трябва да е сегашно историческо :
Например: "Априлското въстание започва... продължава "

Допуска ли се нещо от рода на:
например " Априлското въстание започнало...продължило" ?

Добре намерих това във форума, но може ли някой да ми каже на 100 %, възможно ли е при използване на минало време да ме санкционират. Ако ги използвам двете разбрах, но дали използването на минало може да намали оценката ? И в крайна сметка споделете вие в какво време ще пишете темите си ? Аз се притеснявам, защото навсякъде, където чета теми са в минало време на " -л, ла, ло, ли " и всъщност ми се е запаметило някак в съзнанието и не знам на самия изпит, ако тръгна да пиша в сегашно историческо дали някъде няма да го обърна на минало ?

Интересен е въпросът в какво глаголно време трябва да се пише темата? Сегашно историческо или минало? Още повече, че в различните учебници за 11. клас се среща употребата на две различни времена за един и същи исторически период. По принцип е по-правилно и по-естетически издържано да се употребява сегашно историческо време. Използването на минало време обаче също е допустимо, още повече, че по-голямата част от разработките по история са именно в минало време. Можете да използвате кое да е от двете времена – това няма да повлияе на оценката ви в никой ВУЗ. Важното е да се използва само едно глаголно време – или само сегашно историческо, или само минало. Смесването на двете времена е груба стилистична грешка и може да доведе до намаляне на оценката.

Според мен няма да те санкционират за използване на минало време. То и в цитата, който си посочил, е написано, че "това няма да повлияе на оценката ви в никой ВУЗ".
hamurapincho
Драскач

Благодарил (а): 29 пъти.

Мнениеот Panayot Yotov » 31 Мар 2015, 12:13

Благодаря за отговора. Имам още един въпрос. Надявам се да не съм ви досадил. Относно таза част от конспекта ( програмата на изпита ) :

Църква и култура през XV-XVII в.
Българските земи в контактната зона между християнството и исляма. Църковна организация и манастирска мрежа. Книжовните средища, изкуството, народната култура.

Изобщо възможно ли е да се падне тази тема ? Защото фигурира, но никога не се е падала. Освен това в темите, които имам изобщо я нямам разработена. Имам само за антиосманската съпротива XV-XVII в. Като отворя зеленото помагало, там намирам 3 теми. Едната от тях пак си е за антиосманска съпротива, другата за култура, третата за църва.
Panayot Yotov
В началото бе словото

Мнениеот Anothernickname » 31 Мар 2015, 13:18

Panayot Yotov написа:Благодаря за отговора. Имам още един въпрос. Надявам се да не съм ви досадил. Относно таза част от конспекта ( програмата на изпита ) :

Църква и култура през XV-XVII в.
Българските земи в контактната зона между християнството и исляма. Църковна организация и манастирска мрежа. Книжовните средища, изкуството, народната култура.

Изобщо възможно ли е да се падне тази тема ? Защото фигурира, но никога не се е падала. Освен това в темите, които имам изобщо я нямам разработена. Имам само за антиосманската съпротива XV-XVII в. Като отворя зеленото помагало, там намирам 3 теми. Едната от тях пак си е за антиосманска съпротива, другата за култура, третата за църва.

Може да се падне като тема. Аз даже съм на нея сега... хахаха :) При мен е "Общество, религия и култура през XV-XVII в.".
Anothernickname
В началото бе словото

Мнениеот mnml_ » 01 Апр 2015, 15:53

Видяхте ли вече кой в коя зала ще е,споделяйтее :) :lol:
mnml_
В началото бе словото

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот Panayot Yotov » 01 Апр 2015, 19:20

Зала 292
100 души, една от най-големите
Panayot Yotov
В началото бе словото

Мнениеот Panayot Yotov » 02 Апр 2015, 15:14

Един бърз въпрос по конспекта. Темата за Кримската война с темата за Раковски ли върви или е отделна?
Panayot Yotov
В началото бе словото

Мнениеот specterr » 02 Апр 2015, 15:36

mnml_ написа:Видяхте ли вече кой в коя зала ще е,споделяйтее :) :lol:

291 зала :cheers:
specterr
В началото бе словото

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот Panayot Yotov » 03 Апр 2015, 10:29

Някой с предчувствие/ вътрешна информация какво може да сe падне, че да преговарям? :D
Panayot Yotov
В началото бе словото

Мнениеот kamelia_ivanov » 05 Апр 2015, 02:49

незнам вече какво да си мисля !
kamelia_ivanov
В началото бе словото

Мнениеот sbb » 07 Апр 2015, 09:29

Кога ще излязат оценките?
sbb
В началото бе словото

Мнениеот Kaliopa_ » 10 Апр 2015, 08:51

sbb написа:Кога ще излязат оценките?

След 10 работни дни казаха уж :)
Kaliopa_
В началото бе словото

Мнениеот Panayot Yotov » 20 Апр 2015, 16:40

Да се похваля имам 5.00 . Мисля, че това ще ми стигне за кандидатстване, но може ли някой да снима списъците с резултите или качи някаква статистика с оценките.
Panayot Yotov
В началото бе словото

Мнениеот axamzzz » 22 Апр 2015, 13:44

Аз съм с 4.88. Сега очакваме по литература. Дано се получи още на предварителните :) :sun:s
axamzzz
В началото бе словото

Мнениеот Panayot Yotov » 22 Апр 2015, 18:24

axamzzz написа:Аз съм с 4.88. Сега очакваме по литература. Дано се получи още на предварителните :) :sun:s

Ами аз съм момче и трябва да се получи :)
Panayot Yotov
В началото бе словото

ПредишнаСледваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към Кандидатстудентска кампания 2017-2018