Как да се подготвим за изпита по литература без уроци

Модератори: svetlio.varna, Pisobella

Re: Как да се подготвим за изпита по литература без уроци

Мнениеот SAB-f » 03 Фев 2012, 23:14

Здравейте, съжалявам, ако не съм прочела по-назад в темата и има такъв коментар, но можете ли да ми препоръчате помагало с разработки - на Стефанов, Димитрова или на някой друг?
SAB-f
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Dplayer » 04 Фев 2012, 00:15

Искам да ви попитам, аз ли съм много зле, или e нечовешки трудно да се зубрят различни цитати от различни произведения ? С всичко друго мога да се справя, но точно това ми се струва направо непосилно, или най-малкото, супер затормозяващо. 2-3-5 цитата мога да науча, но тук става на въпрос за много, много повече... Вие как успявате ? И доколко ще ми осакатят оценката ако не използвам цитати ?
Madness, as you know, is like gravity. All it takes is a little push!
Dplayer
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 7 пъти.

Мнениеот svetlio.varna » 04 Фев 2012, 18:16

Относно ученето на цитати:
:arrow: viewtopic.php?p=690523#p690523
:arrow: viewtopic.php?p=690549#p690549
Аватар
svetlio.varna
Eгоцентричен и самовлюбен...

Благодарил (а): 804 пъти.

Мнениеот Dplayer » 05 Фев 2012, 17:02

svetlio.varna написа:Относно ученето на цитати:
:arrow: viewtopic.php?p=690523#p690523
:arrow: viewtopic.php?p=690549#p690549

Много благодаря :cheers: !
Madness, as you know, is like gravity. All it takes is a little push!
Dplayer
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 7 пъти.

Мнениеот alminatora » 13 Мар 2012, 08:12

За реклама не се ли плаща?

Прочетох някои от анализите в 2те книжки и като цяло не са особено полезни. Първо, че са писани на доста висок стил (а на всичкото отгоре се използват и чуждици за думи като "строфа", "стих" и пр. ) и второ - че някои от тях са писани адски хаотично, без каквато и да било логическа последователност.

Освен това помагалата са по 20 лева, което откъдето и да погледнеш си е твърде много за матура :)
alminatora
В началото бе словото

Благодарил (а): 5 пъти.

Мнениеот Limelight » 26 Мар 2012, 17:08

Някой може ли да ми даде повече информация за "Изпитна задача 2". Сами ли формулираме заглавието, само по авторите на съответните цитати, тяхната епоха и творчество ли се движим или може и с примери и от други автори. Има ли някъде качено примерно есе от този тип? Мерси предварително. :)
Ye shall know the truth and be free
Аватар
Limelight
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот candle » 09 Апр 2012, 10:10

Не съм чела предните коментари и се извинявам, ако вече има подобен въпрос, но Как да съм сигурна, че ако вкарам свой, лични разсъждения, които никога до сега най-вероятно не са били влагани в анализи, че няма да ми ги задраскат и заради тях да се изложа и да получа слаба оценка на изпита ? :oops: Защото имам идеи и нов вид разсъждения по дадени въпроси в произведенията, но не съм толкова уверена в себе си и не знам дали да ги изложа или не.. :oops:
candle
В началото бе словото

Благодарил (а): 16 пъти.

Мнениеот candle » 09 Апр 2012, 10:13

Например имах една подобна случка, като ходих на уроци г-жата там ми даде една нова гледна точка за един разказ, която не бях срещала никъде, но и текста не я изключва като възможна и когато я изложих пред госпожата ми в училище, тя се заяде с мен, че текста не говорил за това, ето защо било грешно и недопустимо разсъждение.
candle
В началото бе словото

Благодарил (а): 16 пъти.

Мнениеот Плазмодий » 10 Апр 2012, 12:51

Как да се подготвите за изпита без уроци ли - ЧЕТЕТЕ ПРОИЗВЕДЕНИЯТА :salute:
Патрона=>Цевта=>Спусъка=>Отвъд ?!?
Аватар
Плазмодий
Tick Tick Tick

Благодарил (а): 447 пъти.

Мнениеот originalsin » 10 Апр 2012, 23:59

В интерес на истината Плазмодий право дума. :) С или без уроци, абсолютно необходимо е да четете (и да познавате добре) произведенията. А моят съвет е да не се втурвате да заучавате наизуст литературни анализи - има безчет интерпретации и... само проверяващите в СУ знаят "коя е правилната". :) Аз лично не съм ходила нито на един частен урок, но преподавател по Литература ми бе гореспоменатата Красимира Кацарска, която е (неоценимо) литературно гуру - даваше ни много за четене § писане, като след това връщаше проверените работи с коригирани съгласуване, граматика, повторения, (липса на) терминлогия и етс... ;D Просто има обективни критерии, извън масата субективни елементи, които издават познаване на произведенията, боравене с терминологията и ГРАМОТНОСТ преди всичко. Ето защо препоръчвам помагалото на Красимира Кацарска за всички, дръзнали само да изкачват кандидатстудентската Голгота. :) Успех!
"Истинско проклятие за човека е онова желание, което нито се осъществява, нито пък угасва."
Аватар
originalsin
Въртележка от ръце и крака

Благодарил (а): 43 пъти.

Мнениеот m.g. » 10 Сеп 2012, 15:51

Ще споделя и аз малко от личните си преживявания покрай КСК 2012. Ходих на уроци и се готвих усилено около година. Зубрих теми, четях произведенията по много, много пъти и преглеждах всяко помагало, което видех. За предварителния изпит не бях готова точно върху двама автори- Д. Талев и Д. Димов и , разбира се, падна ми се точно Талев. След изпита бях абсолютно убедена, че не съм направила нищо, ревах като магаре 10 дни докато излязат резултатите.. В крайна сметка обаче оценката ми беше достатъчна- 4.75. Това при положение, че още като чух темата наполовина се отказах, не си дадох изобщо зор, включих "пораженческото" мислене и отписах предварителния изпит още преди да съм започнала увода.. Написах 6 страници с най-грамадните букви, които съм способна да изпиша и след 2 часа си тръгнах без изобщо да си направя труда да си проверя темата. Та идеята ми беше, че този резултат се дължи единствено и само на обстойното и задълбочено прочитане на романа, липсата на безсмислени изречения, които служат за "пълнеж" и обем и общата информация, която имах за автора от последните странички на романа (знаете..).
След като видях оценката си от предварителния изпит спрях да се готвя по какъвто и да е начин. В крайна смета обаче на редовния си спомних всичко, което бях учила за Яворов и възпроизведох назубрената тема, която гласеше "Трагичното в поезията на Яворов" (темата тази година беше ("Страданието като съдба в поезията на Яворов"). След изпита знаех, че съм направила това, която госпожата ми (която е наистина прекрасен учител) очакваше от мен. Обаче резултатът беше 3.5.
Та аз лично стигнах до извода, че единственото, което човек може да направи е да чете наистина много усилено произведенията и най-вече да ги разбере. Ако все още не сте си изградили стил на писане, пишете много, колкото се може повече, и давайте на учителите ви в училище да проверяват произведенията ви. Никой не може да ви помогне толкова, колкото можете сами да го направите. Мислех си, че назубрените цитати от В.Стефанов (който между другото намирам за крайно интересен автор) много ще ми помогнат, но не стана така, защото те не показват литературна компетентност, а способност за запаметяване (нещо, което е ценно, разбира се, но според мен не това се търси). Мислете, покажете своя поглед върху произведенията, защитавайте тезите си и, разбира се, запознайте се с формата на изпита. Подготовката по литература изисква много време, но то в никакъв случай, дори да не получите удовлетворителна оценка, не е изгубено, защото дава различен поглед над всичко.
Успех!
m.g.
В началото бе словото

Благодарил (а): 17 пъти.

Мнениеот Ер Малка » 14 Сеп 2012, 17:21

Аз съм току-що приета зайка, но да се обадя, понеже още са ми съвсем пресни тези неща.
Изпитите за СУ не са нищо кой знае колко страшно и фрапиращо трудно. НО трябва да се учи. Без подготовка не става. И не само за БЕЛ, а по принцип- аз след матурата по английски, на която имах 6.00, се успокоих, че съм хванала Господ за английския шлифер и почти нищо повече не пипнах, което ми изигра лоша шега. Пак изкарах висока оценка, но не достатъчно, за да вляза по първо желание (въпреки че в момента съм доволна от този факт, колкото и да звучи като приказката за киселото грозде) затова си чети ВСИЧКИ произведения, внимавай в час, купи си помагала, пиши теми и, най-вече, старай се да разбираш произведенията. И да пишеш грамотно, разбира се. Неща като пълен и кратък член могат много да ти свалят оценката, пък макар и да имаш добра аргументациям хубава теза и т.н.
"Сняг се сипе на парцали,
щом се сипе- 'начи вáли."
-Аристотел
Аватар
Ер Малка
Magnolia

Благодарил (а): 392 пъти.

Мнениеот R-evolution » 12 Окт 2012, 13:56

Ако някой иска теми по литература от Образователни технологии да пише на ЛС, според мен са доста достъпни, включват нужните произведения и са напълно достатъчни за хубава оценка :D
R-evolution
В началото бе словото

Благодарил (а): 3 пъти.

Мнениеот E.Ivanova » 21 Окт 2012, 20:32

Доста полезна тема :wink: Като цяло, относно изпита по БЕЛ, смятам, че всички драматизират прекалено много и го изкарват прекалено сложен :shock: Всеки, който познава добре творчеството на авторите и техните произведения, а и има езикова култура поне на средно ниво може да изкара хубава оценка и без уроци :) На мен тепърва ми предстои да се явя на този изпит и смятам да запазя спокойствие, а не като повечето ми съученици, които са прекалено наплашени за изпитите от техни приятели, минали вече по този път...
Аватар
E.Ivanova
В началото бе словото

Благодарил (а): 2 пъти.

Мнениеот NicoletteB » 05 Фев 2013, 22:24

Здравейте, хора!
Аз съм поредната шашната кандидат-студентка. =) Работата е, че ме убеждаваха и убеждаваха, че изпитът в СУ е гаден и няма да се справя, но сега като чета и се нахъсвам. Затова се обръщам към вас за съвет. Принципно съм доста добра по БЕЛ, нямам проблем с каквито и да е термини (анжамбман и апосиопез не ме плашат като думи), знам добре произведенията и т.н. Проблемът ми е, че с темите съм на Вие и знам, че е късно вече за подготовка, но аз не се отказвам и все пак искам да ви попитам (отново) какви помагала по литература използвате/ сте използвали, защото има 10387563 различни и предполагам, че 90% от тях не струват. Виждам, че по-нагоре се споменава името на Елка Димитрова - тези анализи ми изглеждат сякаш по-надеждни, но не съм напълно убедена. Ще съм ви страшно благодарна ако ми помогнете, на вас разчитам!
NicoletteB
В началото бе словото

Благодарил (а): 1 пъти.

ПредишнаСледваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към Кандидатстудентска кампания 2017-2018