Как да се подготвим за изпита по литература без уроци

Модератори: svetlio.varna, Pisobella

Re: Как да се подготвим за изпита по литература без уроци

Мнениеот seduction » 09 Фев 2013, 20:25

Не мисля, че е възможно едно помагало да бъде посочено като най-доброто, най-блестящото, с най-гениалните идеи и прозрения. Ако беше така всички щяха да си го купят, да научат хубаво както то повелява, а после да създадат еднообразни и скучни за проверяващите теми.
Колкото до помагалото на Елка Димитрова- имам и двете части от него. Доволна съм. Това мога да кажа. Тъй като кандидаствах 2 години подред /като проблема не беше с литература, а с историята/, мога да кажа, че едната ми оценка-5.13-върху творчеството на Е.Пелин, беше изкарана именно с това помагало. Аз лично харесвам представенято на нещата повече в това помагало, отколкото да речем в учебниците на Образователни технологии, което не значи разбира се, че и оттам не съм чела и не съм запълвала неясното за мен.
Принципно е хубаво човек да чете от няколко източника, но това е възможно само ако разполага с достатъчно време.
п.с-моля, не позволявайте да ви наплашват с приказки колко е трудно, как е невъзможно едва ли не да се изкара хубава оценка и т.н. и т.н. Да, изпитът не е лесен, но не е някакво зверско изпитание, както сигурна съм някои го описват. Като цяло, неуспелите хора имат навика да преувеличават твърде много някои неща и да оправдават неуспеха си със сложността на това, което се е очаквало да изпълнят. Ако не стане сега има и редовна сесия. Бъдете организирани, уверени и положително настроени. Както се казва съдбата обича смелите. :)
seduction
Да живей словото

Благодарил (а): 22 пъти.

Мнениеот NicoletteB » 14 Фев 2013, 22:19

Благодаря, seduction. :)
NicoletteB
В началото бе словото

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот mmbs » 20 Фев 2013, 22:52

Принципно е строго индивидуално за самия човек дали може да се подготви сам или ще му трябват уроци. Ако ти се отдава писането и литературата, би трябвало да не са нужни на кандидат-студента уроци, защото доколкото съм запознат темите в СУ не се пишат като анализ, а по-скоро като разсъждение. Аз примерно се опитах да се подготвям самостоятелно, но ми беше безкрайно трудно, което наложи да потърся помощ от учител, който ми помогна много и сега се чувствам много спокоен относно бъдещето ми представяне на изпита.
mmbs
В началото бе словото

Мнениеот viksyharmony » 31 Юли 2013, 18:18

Петдесет процента усилие от учителя, петдесет процента усилие от ученика.Това е формулата според моята учителка по литература и мисля, че е много права.Учителят трябва да предаде материала на ниво, ученикът да положи своите усилия да прочете това, което му е зададено и да мисли.Според мен човек може да се подготви и без частни уроци, ако има добър учител в клас и, разбира се, полага грижа за своето образование по литература, чете, мисли, анализира, има основите в литературната критика.На мен не ми бяха необходими частни уроци, изкарах 5,63 тази година на предварителния още.Изключително важно е да се познава материята, да се знае необходимата фактология-социокултурен контекст, философско-естетически модел на автора, да са прочетени произведенията и нещо много важно-кандидат-студентът да е грамотен.Четете критика от големите имена, мислете, слушайте в час, четете.:) Не е непостижимо.
viksyharmony
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот liliqmit » 10 Ное 2013, 22:32

Нарушение на правилата на форум КСК, т. 5: viewtopic.php?f=168&t=18113

svetlio.varna
liliqmit
В началото бе словото

Мнениеот aturnaechess » 12 Юли 2014, 12:17

Има ли тази година някой който се е готвил без уроци ?
aturnaechess
В началото бе словото

Благодарил (а): 3 пъти.

Мнениеот hamurapincho » 12 Юли 2014, 20:02

aturnaechess написа:Има ли тази година някой който се е готвил без уроци ?

Да, аз се готвих без уроци. Купих си книжката за писане на съчинение по цитати. Прочетох първите две-три примерни разработки и това беше цялата ми подготовка за изпита. Просто ми беше важно да разбера какво точно представлява този тип разработка и какво очакват да видят проверяващите, поне в общи линии. Трябва да спомена обаче, че аз имам познания за авторите и насоките в творчеството им, т.е. една необходима и задължителна основа.

След това изкарах оценка, която ме удовлетвори. При това на изпита писах подробна чернова, ходих до тоалетната, т.е. загубих доста време и дори не писах заключение. Времето ми свърши и приключих по средата на изречението, а бях още някъде малко след средата на изложението си... Тоест можех и доста по-висока оценка да изкарам, ако просто си бях разчел добре времето. Пък и часовник нямах...
hamurapincho
Драскач

Благодарил (а): 29 пъти.

Мнениеот aturnaechess » 12 Юли 2014, 22:38

каква оценка си изкарал ?
aturnaechess
В началото бе словото

Мнениеот hamurapincho » 13 Юли 2014, 00:24

Изкарах "среден", т.е. между 3,00 и 3,50, но не мога да ти кажа колко точно, поради съображения за защита на личните данни, т.е. ако кажа точната си оценка, ще стане ясно кой се крие зад загадъчния ник hamurapincho. :D
Това е ниска оценка (но достатъчна, поне за мен :D ), но както казах, ако си бях разчел времето и преписал черновата, тогава оценката ми щеше да е със сигурност над 4,25 (може би и над 4,50). Аз успях да си препиша едва половината чернова...
hamurapincho
Драскач

Благодарил (а): 29 пъти.

Мнениеот debby » 14 Юли 2014, 13:34

Без никакви уроци изкарах 5,25, така че е възможно :wink:
Аватар
debby
В началото бе словото

Благодарил (а): 4 пъти.

Мнениеот aturnaechess » 14 Юли 2014, 22:59

Без никакви уроци изкарах 5,25, така че е възможно :wink:

колко време ти отне подготовката ?
aturnaechess
В началото бе словото

Мнениеот debby » 15 Юли 2014, 08:19

Супер малко :) Имай предвид, че в училище с моята любима преподавателка нищо не научих. Вкъщи просто прочетох произведенията от конспекта за СУ. От тях си подчертавах някакви цитати, които така или иначе не научих. Правих си някви планчета за всеки автор, цялото му творчество - с ключови думи, ама така и не ги погледнах после :) :) 2 дена преди изпита попрегледах две много добри помагала, които горещо препоръчвам:
http://biblio.bg/files/pic_prod_1/thumb ... 0829_1.jpg
http://bguchebnik.com/media/catalog/pro ... 130024.jpg
Общо взето за увода за авторите е важно да се поназубри, останалото го мислиш според темата. :)
Аватар
debby
В началото бе словото

Благодарил (а): 4 пъти.

Мнениеот aturnaechess » 15 Юли 2014, 22:44

Аз ще кандидатствам догонина.Мисля след месец два да почна подготовката
aturnaechess
В началото бе словото

Мнениеот R-evolution » 16 Яну 2015, 15:21

Aз кандидатсвах 2012, като на изпита изкарах много добър. Не съм ходила на уроци, карах го на самоподготовка. Общи знания за авторите, цитати само от основните произведения, а като обем около 8 страници. Като по-сериозната подготовка ми беше около 1 седмица преди изпита, не съм разписвала цели теми, а само уводите за автора. Четях учебниците на ОТ и записки от училище, но без да ги наизустявам. Изпитът не е толкова труден и не мисля, че са необходими курсове и уроци, по-скоро трябва да вникнеш в произведенията. На самия изпит си направих основен план, без чернова и за около 2 часа и половина бях готова.
R-evolution
В началото бе словото

Мнениеот kamelia_ivanov » 28 Яну 2015, 02:19

С правилните теми и много четене !
kamelia_ivanov
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

ПредишнаСледваща

• Similar topics
    Отговори