Какви магистратури предлага БФ?

Какви магистратури предлага БФ?

Мнениеот martini_baby_sf » 12 Сеп 2008, 14:27

И тъй, разбрах аз, че евентуално въпроса се проучвал в библиотеката и всека година имало промени в списъка с предлаганите магистратури. Е да, но се чудя, няма ли някъде из интернет пространството приложен тоя списък за по-голяма информативност на студентите или всичко е малко скрито-покрито, сакън да не разберем :mrgreen: Не друго, но не съм в София в момента, а сериозно се интересувам и нямам как да проверя.
Това е и един вид оплакване между другото, към общата неуреденост по отношение на информирането на студентите. Принципа е - "никой нищо не знае, намирай сам начин". А трябва като елитно висше учебно заведение да се отделят ресурси не за дограмаи боя, а за направата на свестен сайт на университета и факултетите му. Да може човек онлайн да види програмата си, изпитните дати и дори оценката си. Вярно учим се на оправност, но не виждам в други университети да страдат от наличието на хубав сайт.....
One is limmited only by his dreams. Therefore not always the brightest minds achieve the greatest goals.
Аватар
martini_baby_sf
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Re: Какви магистратури предлага БФ?

Мнениеот Europa » 12 Сеп 2008, 19:38

Това са магистърските програми в БФ:

Биотехнологии:

ГЕННО И КЛЕТЪЧНО ИНЖЕНЕРСТВО
ИНДУСТРИАЛНИ БИОТЕХНОЛОГИИ
РАСТИТЕЛНИ БИОТЕХНОЛОГИИ
ЕКОЛОГИЧНИ БИОТЕХНОЛОГИИ

Молекулярна биология:

БИОХИМИЯ
БИОФИЗИКА
ГЕНЕТИКА
МИКРОБИОЛОГИЯ И МИКРОБИОЛОГИЧЕН КОНТРОЛ
ФИЗИОЛОГИЯ НА РАСТЕНИЯТА
ФИЗИОЛОГИЯ НА ЖИВОТНИТЕ И ЧОВЕКА
ВИРУСОЛОГИЯ

Биология:

АЛГОЛОГИЯ И МИКОЛОГИЯ
БОТАНИКА (ВИСШИ РАСТЕНИЯ)
СТРУКТУРНА БОТАНИКА
ЕНТОМОЛОГИЯ
ЗООЛОГИЯ
ОБЩА АНТРОПОЛОГИЯ
БИОЛОГИЯ НА РАЗВИТИЕТО
КЛЕТЪЧНА БИОЛОГИЯ И ПАТОЛОГИЯ
ПРИЛОЖНА ХИДРОБИОЛОГИЯ И АКВАКУЛТУРИ
ПАРАЗИТОЛОГИЯ
УЧИТЕЛ ПО БИОЛОГИЯ НА АНГЛИЙСКИ ЕЗИК

Екология и опазване на околната среда:

ОПАЗВАНЕ НА ПРИРОДНАТА СРЕДА
ЕКОЛОГИЧНО ОБРАЗОВАНИЕ
ЕКОЛОГИЯ
ИзображениеИзображение
Europa
Il Capitano

Мнениеот martini_baby_sf » 12 Сеп 2008, 22:32

Europa , мерси много за бързия отговор на въпроса ми. Обаче тъкмо сега се сетих още 1 - мога ли вместо за магистратура за моята специалност, да кандитатствам за магистратуран а друга специалност?
One is limmited only by his dreams. Therefore not always the brightest minds achieve the greatest goals.
Аватар
martini_baby_sf
В началото бе словото

Мнениеот Europa » 13 Сеп 2008, 18:55

Можеш да кандидатстваш за всяка една магистърска програма, независимо от това към коя специалност се води, но трябва да имаш балообразуващата оценка, която се иска. В повечето случаи това са оценките от курсове, които се учат във всички специалности. Напр. за Генно и клетъчно инженерство се изисква оценката от ДИ, оценката по генетика ( този курс макар и с различен хорариум се чете на всички специалности в БФ) и средния успех от дипломата за бакалавър, плюс оценката от събеседванията, умножена по 2. Има и един друг момент- напр. ако искаш да учиш индустриални биотехнологии. Там като балообразуваща оценка се изисква оценката по ОБП, който е задължителен курс за биотехнолози. Ако си от друга специалност и искаш да учиш тази магистратура трябва да имаш оценка от избираемия курс по биотехнологии. Равносметката е, че ако не си биотехнолог е трябвало, когато си бил/а в трети курс, да избереш като избираем курс за четвърти курс, курса, оценката, от който ще е балообразуваща при кандидтстването ти за магистратура. Това го давам като жив пример от миналата година, когато колеги от специалности, различни от биотехнологии искаха да кандидатстват, но това, че когато е трябвало да избират избираеми курсове не са били запознати с изискванията ги спря. Но такива магистратури се броят на пръстите на едната ръка т.е май са само 2 за целия БФ.
Ако има друго питай. С радост ще помогна, ако мога. :)
ИзображениеИзображение
Europa
Il Capitano

Мнениеот Ani.. » 05 Авг 2009, 17:20

Здравейте, аз искам да попитам относно магистратурите в специалност География и Биология? Какво мога да карам като магистратура и мога ли например, след География и Биология да карам магистратура "Публична администрация", "Туризъм", "Връзки с обществеността".. или "Архивистика"..... нещо от някой друг факултет? : )
Ani..
В началото бе словото

Благодарил (а): 6 пъти.

Мнениеот la_mystic_au_jazz » 10 Окт 2010, 14:29

Здравейте!
И аз имам въпроси.Те са към хората,които учат биотехнологии или молекулярна биология:
Доволни ли сте от процеса на обучение?Влизането с такава специалност трудно ли е ?
Предлага ли специалността добра реализация в нашата страна?

И като цяло,мислите ли ,че изборът ви е добър?
Аватар
la_mystic_au_jazz
В началото бе словото

Мнениеот Kkrisko » 10 Окт 2010, 18:22

Ani.. написа:Здравейте, аз искам да попитам относно магистратурите в специалност География и Биология? Какво мога да карам като магистратура и мога ли например, след География и Биология да карам магистратура "Публична администрация", "Туризъм", "Връзки с обществеността".. или "Архивистика"..... нещо от някой друг факултет? : )

много интерестно , дали някой по запознат може да каже?
как???
Аватар
Kkrisko
В началото бе словото

Благодарил (а): 7 пъти.

Мнениеот Kaze no Hime » 24 Окт 2010, 19:49

la_mystic_au_jazz написа:Здравейте!
И аз имам въпроси.Те са към хората,които учат биотехнологии или молекулярна биология:
Доволни ли сте от процеса на обучение?Влизането с такава специалност трудно ли е ?
Предлага ли специалността добра реализация в нашата страна?

И като цяло,мислите ли ,че изборът ви е добър?

1.Доволни ли сте от процеса на обучение?
- Да, доволен съм, като изключим теорията по обща и неорганична химия. Просто за сега учим безмислици. Как се въртят електроните в електронната обвивка, изчисляване вероятността един електрон да се намира в точно определено място на орбита около атомното ядро и всякакви подобни. Поне за сега не виждам къде това би ни влязло в употреба... Зоологията и Цитологията от своя страна са много интересни. Всичко свързано с тях - както лекции, така и упражненията. Особено на упражненията по Зоология, асистента, който ни води, знае наистина много и винаги споменава някои доста интересни факти. Общо взето от часовете при него до сега, си дадох сметка колко неща всъщност има, които би трябвало да ги пише в гимназиалните учебници(а на практика не е така) относно хигиена и т.н. До сега ни обясни поне около 5 организма, от които човек безпроблемно може да си докара някой много сериозни вътрешни паразити(а с тях и тежки заболявания, включително и летален край), само от обичайното си ежедневие. Само от гледна точка на това съм доволен че записах биотехнологии. Това никъде в гимназията не бихте го научили.
Доцента по Зоология също обяснява много добре и е много интересно в лекциите му. По Цитолология няма какво толкова да коментирам. Лектора, който ни води лекциите обяснява толкова добре, че ако внимаваш по време на тях, ще го научиш още там, после вкъщи е само преговор. Нямам оплаквания и от асистентката, която ни води практиката по цитология.
Друг скучен предмет освен химията е биоразнообразието на растенията и гъбите. Скучен май не е точната дума, защото доцентката доста добре води лекциите си, обяснява добре, също така успяваш да запишеш всичко при нея. Общо взето става ти интересно като започне да говори. Същото се отнася и за асистентката, която ни води упражненията. Но поне за сега не виждам, къде ще ни влезе в употреба познаването на растенията. Надявам се да греша.
Относо апаратурата за практическата част, не съм видял много от нея за сега, но поне от това, което съм, не мога да се оплача. На упражненията по зоология всички микроскопи са перфектни и си функционират идеално. На упражненияата по цитология имаше 1-2 развалени, но здравите си работеха в изправност. Още повече, че асистентката по цитология ни показа страшно добри снимки, направени с флуоресцентен микроскоп от факултета. Някои от препаратите, които гледаме на упражнения са или напукани, или не се виждат много добре, но те са доста малко на брои и повечето от тях са от видове, които трудно се намират, което обяснява защо не са подменени. Изучават се теоретически и схематически, но на практика е трудно да се предостави материал за наблюдение. За сметка на това пък имаше два много стари препарата(единият от 1900г., а другият от 1899г.), които се виждаха перфектно!

2.Влизането с такава специалност трудно ли е?
- Ами не е много лесно. Тази година на 2-ро класиране бала за биотехнологии беше 21.25 от 24 възможен. Честно казано, аз очаквах да падне с много повече, поне 2-3 единици(с колкото е бил паднал на 2-ро класиране през 2009г.) Общо взето, ако искате да учите МК или БТ, ще трябва доста да поучите преди това.

3.Предлага ли специалността добра реализация в нашата страна?
-Не разбира се. И това съм го казвал на всеки, с който съм говорил относно това, както и на колегите ми в момента - още откакто сте записали биотехнологии в документа за класирането, би трябвало да сте били наясно, че ще учите нещо, с което няма след това да си намерите работа. В България, с БТ никога не можеш да работиш точно по специалността си. Учител, в хранително-вкусовата промишленост, евентуално някаква медицинска лаборатория за изследвания и май до тук стигаме. Не мисля, че на която и да е длъжност от тези, можеш да взимаш повече от 800лв. А определено не бих се съгласил примерно да работя 5 дни в седмицата, по цял ден за 800лв. При положение, че в момента полагам толкова усилия в ученето, да не говорим колко латински наименования трябва да помниш, видове, родове, семейства и т.н., почти нямаш никакво свободно време, още повече, ако се занимаваш и с някаква друга дейност, освен ученето и ходенето на лекции/упражнения. И на фона всичко това, 800лв...(примерно). Че аз сега без висше мога да взимам 500. Да не говорим за учителите, асистентите, доцентите, професорите и т.н., които са хората, възпитаващи бъдещото поколение на тая "държава". И ако ако се замисли човек, те пък колко много повече усилия са положили, за да стигнат до там, и да получават такива заплати... май по-скоро би го отказало от следване на висше образование.

4.И като цяло,мислите ли ,че изборът ви е добър?
-Да, несъмнено. Както вече мисля стана ясно, висшето образование в България не е гаранция, че ще го работиш, а по-скоро късмет, ако изобщо упсееш да си намериш работа по-специалността. Затова, каквато и специалност да запише човек, то най-вероятно никога няма да работи точно по нея, така че поне учи нещо, което те влече и което ти е интересно, от което смяташ, че ще имаш лично удовлетворение и полза. За пример ще посоча отново нещата, които научих до сега на упражненията по зоология. Неща, които не би научил в училище, а е много добре да знаеш, дори само от житейска гледна точка. Пък и общо взето висшето образование в България си е просто една наистина приятна загуба на още 4-6г. от живота на всеки дръзнал да опита от него.
Биотехнологии 1 курс
Аватар
Kaze no Hime
В началото бе словото

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот Schizophrenic » 23 Сеп 2011, 19:52

Здравейте, интересува ме магистратурата по Биофизика. Някой може ли да ми даде повече информация за учебния процес, как е организирана програмата - колко часа на ден и колко дни в седмицата сте на лекции и упражнения, как протичат лекциите и упражненията, за дипломната работа и иазбора на ръководител. Благодаря предварително.
Знанието и Опитът не говорят непременно на един и същ език.
Аватар
Schizophrenic
В началото бе словото

Мнениеот mmh » 22 Яну 2013, 23:23

Здравейте и аз бих искала да се обърна към вас за съвет :)
Първи курс съм молекулярна биология. Последно време се замислям каква магистратура да запиша, реших, че е по-добре от сега да започна да се интересувам. Спрях се на антропология. В сайта на университета пише : "за бакалаври от професионални направления Биологически науки, Педагогика на обучението по: Биология и химия и География и биология, Здравеопазване и спорт". Считах, че в това число на биологически науки влиза и моята специалност, но за формиране на състезателният бал се взема оценката по антропология, а аз не я изучавам в курса си на обучение. Позаинтересувах се и питах в отдел студенти, но и там не ми помогнаха особено. Някой от вас знае ли, имам ли възможност да запиша тази магистърска програма?
Even if I fall down, and I get up with style ;p
mmh
В началото бе словото

Мнениеот scelerisque » 30 Мар 2013, 21:38

Здравейте! И аз имам въпрос за магистратурите в БФ и по-точно Зоология. С която и да е от тези специалности: Биология, Екология или Биомениджмънт и устойчиво развитие, мога ли да продължа с магистратура Зоология?
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."
-Albert Einstein
scelerisque
В началото бе словото

Благодарил (а): 6 пъти.

Назад към Магистратури