Фотоконкурс 35 "Преди и сега"

Избери си 3

Снимки 1
9
21%
Снимка 2
8
19%
Снимки 3
10
23%
Снимки 4
8
19%
Снимки 5
1
2%
Снимки 6
1
2%
Снимки 7
4
9%
Снимки 8
1
2%
Снимка 9
1
2%

Общо гласове : 43

Re: Фотоконкурс 35 "Преди и сега"

Мнениеот kvg » 01 Фев 2014, 00:06

MidwinterSun написа:Явно са се прецакали линковете...
А по отношение на обработката - съветвам те да зарежеш борбата. Не за пръв път е подхващана темата. И аз съм се опитвала да аргументирам, че фотоапаратът далеч не винаги е способен да заснеме картината адекватно, да не говорим път когато снимаш на момента с телефон, но хората на това мнение сме малцинство. Винаги можеш да упражниш правото си да не участваш и толкова.

Впрочем, за да има полза от този фотоконкурс, трябва поне победителите да се събират на едно, лесно достъпно място (някоя тема, примерно), а не да се загубват в небитието. А относно обработката – макар и да е непонятна за мен забраната ѝ, още по-непонятен е фактът, че в някои случаи се толерира нарушаването ѝ. (Примера с номерата на автомобилите.) Някак си не може хем да има супер строги правила – хем да се нарушават.

fak, писах ти лично съобщение :)
kvg
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 10 пъти.

Мнениеот amd » 01 Фев 2014, 13:58

MidwinterSun написа:да не говорим път когато снимаш на момента с телефон, но хората на това мнение сме малцинство. Винаги можеш да упражниш правото си да не участваш и толкова.

Всъщност колко от хората, които участваме в тия "фотоконкурси" са против въпросната обработка? И на какви аргументи стъпва цялото това реване срещу фотошопа- защото аргумент тип "не всеки може да ползва фотошоп, значи трябва да се забрани" е доста глупав. Все едно на някакъв готварски конкурс да раздадеш на претендентите пласмасови ножове и да им забраниш да ползват ел. уреди, "защото някои хора нямат възможност да си позволят да ползват нормални ножове и не са виждали готварска печка през живота си - съответно не могат да работят с нея и това е дискриминация". Пародията е пълна...то затова и снимките ни са на това ниво :)
Аватар
amd
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 13 пъти.

Мнениеот kvg » 01 Фев 2014, 14:28

Надявам се, че казваш „фотошоп“ както масово се ползва „Xerox“ в България ;)
kvg
От дъжд на вятър

Мнениеот MidwinterSun » 01 Фев 2014, 14:57

Всъщност вторият аргумент е, че ако някой толкова много желае, винаги може да пусне втори фотоконкурс, за да могат хората, които си харесват сегашния, да си останат с него. Не можеш да се пребориш с този аргумент. А за мен е тъпо да се прави втори фотоконкурс, само за да се покажем колко сме различни, поради което отдавна се отказах от спора. Сериозно, зарежете я тази тема.
Целта на Истинската котка е да си живее живота мирно и тихо, с възможно най-малка намеса от страна на човешките същества.
Всъщност почти като при истинските хора.
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Благодарил (а): 317 пъти.

Мнениеот fak » 01 Фев 2014, 15:24

Що не се преброим с анкета колко сме за обработка, колко не са?
Изображение
Аватар
fak
la douleur exquise

Благодарил (а): 943 пъти.

Мнениеот amd » 01 Фев 2014, 15:27

Мда....сега във фотоконкурсите участваме по 4-5 човека. Би било крайно глупаво да се отделим на "нагли фотошопъри" и "обикновени щракачи" и да се получат фотодуели вместо фотоконкурси. Аз обаче съм дотук- изгоря ми диска със "суровите файлове" (т.е. тези дето са получени директно от фотоапарата) и останаха само фотошопираните (а това, че никой няма никакъв шанс да се усети, ако пратя от обработените кадри е съвсем отделен въпрос....все пак обаче гледам да спазвам правилата :) ).

Под фотошоп разбирам елементарните корекции в Camera Raw (които си ги правя във фотошопата).
Аватар
amd
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 13 пъти.

Мнениеот Pisobella » 03 Фев 2014, 11:48

Ако толкова искате в следващата тема ще е допустимо да има обработени снимки.

Ако желаете ще пусна и една анкета, за да се види всеобщото мнение.

Според мен е много по-интересно и по-важно да се види какво може да направи един фотограф с каквото има под ръка - снимката я прави този, който снима. След това всеки да си коригира, обработи снимките, да ги дооправи - всеки може и ще станат много по-хубави.

Поне аз съм на мнение, че да видиш истинската снимка е много по-ценно, от обработената.

И да, не всеки ползва каквито и да е било програми за обработка. А много по-хубава снимка може да се направи и с телефон, вместо с хубав фотоапарат, много зависи от самия кадър.

Също така, относно допустимите корекции - още в първите теми беше споменато, че може примерно да се изреже леко от края на снимката. За номерата на колите - мисля, че подобен тип корекции не би трябвало изобщо да ги считате за проблем. Aко не ни пука за нашите лични данни, то поне да не разпространяваме чуждите наляво и надясно.

И все пак, не сме тук за да се лъжем, така че оценявам честността ви относно изпращаните снимки.

п.п. Мога във всяка тема, при изкарването на спечелилите, да пускам списъка и с предишните печеливши. Не е проблем.

п.п.п Сайтът, където са качени снимките, се е прецакал, често му се случва...
Изображение
"Искам да мога да накарам светлината да разказва истории в тъмното."
click me !! ---> http://z0r.de/63
Аватар
Pisobella
Автентичната котка

Благодарил (а): 128 пъти.

Мнениеот kvg » 03 Фев 2014, 20:04

Ако някой би нарушил правилата с това друг да му обработи снимката – би нарушил и правилото сам да е направил снимката. Според мен е достатъчно в правилата да се спомене авворът сам да си е снимал и евентуално обработил снимката и да са позволени следните корекции:
  • Подрязване
  • Завъртане – както от пейзаж към портрет (и обратното), така и фино – с цел по-правилна композиция
  • Коригиране на експозицията
  • Коригиране на баланса на бялото
  • Шумопотискане
  • Замъгляване на лични данни / лица на хора и т.н.
  • Здравослвно количество подобряване на контраста, сенките, наситеността на цветовете и разни подобни (тука нещата са на кантар, може и да го изключиш от изключенията)
Да останат забранени тежки обработки – монтажи, clone stamp-ове прилагане на артистични ефекти, HDR техники (макар и да са доста хубаво нещо..) и т.н.

Съжалявам, ама не съм чел първите теми. Пък и като видя надпис, гласящ на практика „абсолютно забранено“, не бих и очаквал да има изключения.
Относно замъгляването на автомобилни номера и лични данни – личното ми мнение е, че е грозно. От друга страна разбирам защо би могло да се изисква това (само за номера на автомобил не го разбирам, де) и според мен решението е просто да се избягва наличието на такава информация в кадъра. Така хем не излагаш лични данни, хем не създаваш грозно замазване.

Ако списъкът съдържа и сникмите, ще се радвам(е) да го правиш. За мен не е толкова важно кой точно е спечелил някога, колкото това, че би трябвало да се събере приличен албум от всички снимки.

Относно съхраняването на снимките – щом не е за пръв път, смени сайта. Има Google+, има Flickr с 1TB място за снимки, има и разни други подходящи места.
Последна промяна kvg на 03 Фев 2014, 21:18, променена общо 1 път
kvg
От дъжд на вятър

Мнениеот Pisobella » 03 Фев 2014, 20:33

Грозно щеше да е, ако имаше бял правоъгълник, който да е пльоснат там на мястото на номера. В момента просто цифрите ги няма.

Ще направя списък с линкове към старите теми и снимките. Ок.

Качила съм снимките на този сайт инцидентно. Благодаря за съветите....... за първи път защото качвам снимки някъде...

Също така ви пускам тема с анкета да има ли обработени снимки или не във фотоконкурсите в бъдеще и КАКВИ да бъдат според вас допустимите обработки и кои - не.
Изображение
"Искам да мога да накарам светлината да разказва истории в тъмното."
click me !! ---> http://z0r.de/63
Аватар
Pisobella
Автентичната котка

Благодарил (а): 128 пъти.

Мнениеот kvg » 03 Фев 2014, 21:24

Pisobella написа:Качила съм снимките на този сайт инцидентно. Благодаря за съветите....... за първи път защото качвам снимки някъде...
Усещам ирония. Макар и да съм сравнително отдавна потребител, не съм следил отблизо конкурсите, не знам къде качваш принципно, но какъвто и да е сайт, ако се е „скапал“ за повече от няколко часа, просто бих го избягвал.
kvg
От дъжд на вятър

Предишна

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към Фотоконкурс