Фотоконкурс - ЗА или ПРОТИВ обработените снимки

Да се допускат ли обработени снимки?

Да
11
65%
Не
6
35%

Общо гласове : 17

Фотоконкурс - ЗА или ПРОТИВ обработените снимки

Мнениеот Pisobella » 03 Фев 2014, 20:41

Така, ще ви помоля да гласувате в темата и да се аргументирате защо сте "за" и защо "против". Също така, ако искате да се допускат обработени снимки, да кажете кои обработки са допустими според вас. Както и ако сте против, но мислите, че трябва да се добавят изключения (като посочените по-долу).

Ще направя едно пояснение, че към сегашния момент допустима "обработка" е:
- отрязване в края на снимката
- завъртане на снимката
- да се премахнат лични данни

Следващият фотоконкурс (или фотоконкурси) ще бъде с такива правила, каквито си ги измислите в тази тема.

п.п. И моля, айде да изберем темата за следващият фотоконкурс, като за момента сме между "живот" и "книги". Така че пишете в мненията си и коя тема избирате. В момента са по равно в гласовете. Или дайте ново предложение.
Изображение
"Искам да мога да накарам светлината да разказва истории в тъмното."
click me !! ---> http://z0r.de/63
Аватар
Pisobella
Автентичната котка

Благодарил (а): 128 пъти.

Re: Фотоконкурс - ЗА или ПРОТИВ обработените снимки

Мнениеот kvg » 03 Фев 2014, 21:21

Копирам от мнението си в миналата тема:

Според мен е достатъчно в авворът сам да направил снимката евентуално сам да е обработил снимката.

Позволени корекции:
  • Подрязване (cropping)
  • Завъртане – както от пейзаж към портрет (и обратното), така и фино – с цел по-правилна композиция
  • Коригиране на експозицията
  • Коригиране на баланса на бялото
  • Шумопотискане
  • Замъгляване на лични данни / лица на хора и т.н.
  • Здравослвно количество подобряване на контраста, сенките, наситеността на цветовете и разни подобни
Да останат забранени тежки обработки – монтажи, clone stamp-ове прилагане на артистични ефекти, HDR техники и т.н.

Темата „книги“ ми харесва повече.
kvg
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 10 пъти.

Мнениеот amd » 03 Фев 2014, 23:24

За обработените снимки. Без никакви ограничения. Това е нещо напълно нормално...И всеки, който търси някакво качество и има необходимите умения го прави.

Спам!!! Някой има ли идея какъв е смисълът хората да си мажат номерата на колите? Обиколих София днес и около 2138 човека са имали възможността да запишат моя...и все още имат, ако минат по улицата пред нас...и утре ще имат тази възможност. Какво толкова може да се направи с тия номера?
Аватар
amd
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 13 пъти.

Мнениеот kvg » 03 Фев 2014, 23:43

amd написа:Спам!!! Някой има ли идея какъв е смисълът хората да си мажат номерата на колите? Обиколих София днес и около 2138 човека са имали възможността да запишат моя...и все още имат, ако минат по улицата пред нас...и утре ще имат тази възможност. Какво толкова може да се направи с тия номера?
Присъединявам се.
kvg
От дъжд на вятър

Мнениеот zritel » 04 Фев 2014, 00:10

аз съм ЗА да се замазват лични данни - лица, табели, номера, ако се счете за необходимо, и Против всяка друга обработка след заснемането на съответния кадър (не ми се занимава с програми за обработка и не искам и другите да го правят!)

от друга страна - в зависимост от техниката, с която разполага фотографът - резултатът ще е различен. в този случай обработката следва да е допустима за всички със скапани фотоапарати...

мисля, че е добре да се ограничи и мястото за снимки - не бива всеки да ходи и снима където иска, помислете и пуснете анкета и по този въпрос!
Аватар
zritel
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 369 пъти.

Мнениеот MidwinterSun » 04 Фев 2014, 00:30

zritel написа:не бива всеки да ходи и снима където иска

ъ?
Целта на Истинската котка е да си живее живота мирно и тихо, с възможно най-малка намеса от страна на човешките същества.
Всъщност почти като при истинските хора.
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Благодарил (а): 317 пъти.

Мнениеот kvg » 04 Фев 2014, 00:38

trolling :D
kvg
От дъжд на вятър

Мнениеот Crippled Alice » 04 Фев 2014, 01:13

Първо сори, ама нямам време точно сега да чета предните мнения (просто правя почивка между темите за изпита :lol:), обаче съм абсолютно ЗА ВСЯКАКВО обработване на снимките. Цветове, пъпки, килограми, колажи, сюрреалистични елементи - добре е дошло! Чудесно е човек да се прави на фотограф и да хваща невероятни кадри, обаче си става друго като се пипне през фотошопа!
Освен това, вече колко години конкурсът е без да са обработени снимките, може да опитаме този път нещо различно. То това също е умение да слагаш бръшеси и да ауто контрастваш :lol:
Аватар
Crippled Alice
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 853 пъти.

Мнениеот MidwinterSun » 04 Фев 2014, 12:37

Започвам с това, че последващата обработка на кадрите е съществена част от фотографията. Има неща, които с просто заснемане не могат да се получат. А фотографията все пак е визуално изкуство и не се ограничава до журналистическа фотография, нито пък нашият конкурс конкурс го прави, за да е несъвместимо на идейно ниво всякакво променяне на изображението.

Продължавам с това, че нашият фотоконкурс е за пълни аматьори и хора, които правят това единствено за кеф. Голяма част от нас снимат с кофти фотоапарати, с кофти камери на телефони, при лоша светлина и почти никакви умения. Прибавяме към това факта, че снимката невинаги улавя това, което фотографът е видял с очите си - а в крайна сметка човек иска да покаже именно това, а не способностите на заснемащото средство. И какво се получава - ти си видял нещо, харесало ти е как изглежда, снимал си го, но снимката просто не отразява с точност това, което си видял. Именно тук се намесва дигиталната обработка в повечето случаи. Корекцията на експозицията, контраста, светлината в снимката няма да развали идеята ѝ, нито пък ще ѝ придаде нова такава. Единствено ще направи картинката визуално по-приятна и ще позволи фотографията действително да предаде видяното от фотографа.

Ето ви пример. Моята нокия прави синкави снимки. Такава си е и всичките кадри, които излизат от нея, са със синьо нюансиране. Неспособна е да предаде точно цветовете, извън технологичните ѝ възможности е. Софтуерните такива пък никакви ги няма (един малко по-джиджан фотоапарат може да коригира това още преди заснемането). Когато искам да снимам нещо с тази нокия и после да го запазя като снимка, винаги, абсолютно винаги го минавам през графичен софтуер, за да премахна този несъществуващ в действителността син нюанс. Резултатът е, че снимката ми показва точно това, което съм снимала, а не рандъм своеволие на камерата.

В момента аз не мога да използвам снимка, направена с нокията си, в този фотоконкурс. Обработката не се позволява от правилата. А ще стана на трамвай преди да кача синкава снимка тук, която само да грози темата.

Има прост софтуер за обработка под път и над път. Мога да препоръчам пикаса - настройките ѝ са съвсем автоматизирани - цъкаш на чувствам се късметлия и експозицията значително се подобрява, както и контрастът, нюансът и светлината. И това го споменавам не за аргумент в подкрепа на обработката, а защото хора са казвали и преди, че просто не знаят как да коригират снимките си. Е, в случай че някой иска, това е възможно най-лесният начин.

И сега едно по-конкретно предложение по темата. Хрумна ми покрай идеята за тема "живот". Изрязване на снимки се допуска. Друго нещо, което е съвсем просто и не променя снимката по никакъв начин е комбинирането на две-три-колкото-са-там снимки в едно общо изображение. Така май бяха направени и някои от участващите кадри в миналия конкурс. Предложението ми е това да се допуска на общо основание. Ако може да се изпратят до три снимки, човек да има право тези три снимки да ги направи в обща композиция. Дали ще ги снима специално за случая или ще ги комбинира, негов си избор. Това позволява да се придаде повече динамичност на изображението, а и от личен опит мога да кажа, че е много забавно да се прави. Единственото необходимо, за да изглежда крайният резултат добре, е някаква рамка, която да отделя снимките една от друга, което само по себе си не е корекция върху самата снимка. Също така е супер лесно, може и в пейнт да се направи.
Целта на Истинската котка е да си живее живота мирно и тихо, с възможно най-малка намеса от страна на човешките същества.
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Мнениеот fluffy cloud » 04 Фев 2014, 13:58

Само не разбирам защо го обсъждаме за 1554543554 път. Винаги ще има различни мнения, винаги ще има недоволни. Не смятам за равностойно да се състезават обработени срещу необработени снимки и не ми харесва логиката "Кат не щеш да ги обработваш, твоя си работа, моите ще са по-хубави". Да, ама аз не искам да гледам wallpaper-и и е доста вероятно за повечето от такива снимки да се чудя дали наистина са авторски. Та, двата лагера винаги ще ги има, направете си конкурс и мирясайте. Дори не мисля, че ви трябва тема, щом толкова искате масовост. Щракайте си, обработвайте си и давайте да им се радваме.
I wanna fall from the stars straight into your arms
Аватар
fluffy cloud
сладоледено-шоколадово-спагетено чудовище

Благодарил (а): 207 пъти.

Мнениеот MidwinterSun » 04 Фев 2014, 14:31

Темата не е дискутирана като хората от години. Не виждам проблем, нито пък някаква вреда за някого, ако се обсъди човешки, с различните гледни точки. Мненията се променят, по някой и друг reality check е полезен от време на време.

Иначе ми е пределно ясно, че нещата накрая ще се сведат до "ние не искаме да има обработвани снимки във фотоконкурса, направете си ваш". Както вече казах,
MidwinterSun написа:(...)Не можеш да се пребориш с този аргумент. А за мен е тъпо да се прави втори фотоконкурс, само за да се покажем колко сме различни(...)
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Мнениеот fluffy cloud » 04 Фев 2014, 15:03

На теб може да ти се вижда тъпо да има паралелен фотоконкурс, ама други вероятно няма да виждат в това някакъв вид "цепене". И за да стане съвсем ясно, по-скоро бих го казала така - позволете ни да си имаме конкурс за необработени снимки, просто защото някои хора така повече ни радва.
I wanna fall from the stars straight into your arms
Аватар
fluffy cloud
сладоледено-шоколадово-спагетено чудовище

Благодарил (а): 207 пъти.

Мнениеот Pisobella » 04 Фев 2014, 15:52

Ами може да се измисли вариант да се редуват, или да се пускат по две паралелни теми или просто да се пускат като две части на един фотоконкурс - обработени и необработени и просто и от двете което спечели най-много гласове. Да има категория "обработени" и "необработени" снимки и всеки може да участва за което иска. Не знам с гласуването съвсем как ще са нещата, защото не можеш реално да проследиш дали се гласува и за двете категории (дори да има правило за това).

Аз иначе предпочитам фотоконкурсът да остане за необработени снимки. Просто отбелязвам.
Изображение
Аватар
Pisobella
Автентичната котка

0883367779

Мнениеот kvg » 04 Фев 2014, 16:58

fluffy cloud написа:На теб може да ти се вижда тъпо да има паралелен фотоконкурс, ама други вероятно няма да виждат в това някакъв вид "цепене". И за да стане съвсем ясно, по-скоро бих го казала така - позволете ни да си имаме конкурс за необработени снимки, просто защото някои хора така повече ни радва.

Добре де, никой не те кара да я обработваш. Аз съм правил „бекграунди“ и без обработка, и такива снимки ли не трябва да участват в конкурса?

Ако в крайна сметка позволим обработката на снимките, ще е интересно да се показва и съпоставка между обработен/необработен вариант на една и съща снимка :)
kvg
От дъжд на вятър

Мнениеот Pisobella » 04 Фев 2014, 17:24

Е то това може и да е като отделна тема - по две снимки - обработка и без обработка...
Изображение
Аватар
Pisobella
Автентичната котка

Следваща

Назад към Фотоконкурс