Въпроси относно общежитията.

Модератор: svetlio.varna

Въпроси относно общежитията.

Мнениеот playchu » 20 Юли 2016, 20:10

Здравейте! Ще съм първа година студент в СУ, но съм от друг град и естествено трябва да си намеря място за живеене. Опциите ме са квартира и общежитие.
Та въпросите ми са:
1. Разбрах, че за общежитие класиранията се формират по успех и това, че местата не са никак много (6300 за целия университет, което прави приблизително 1200-1300 на курс?). Въпроса ми е долу/горе какъв би трябвало да ми е бала за да се класирам за общак? (предполагам заради различните балове се взема може би колко процента имаш от максималния за твоята специалност?)
2. Толкова ли са зле общежитията, колкото съм чел? И ако не, каква част от тях не са толкова зле. Т.е какъв е шанса да уцеля нещо ставащо
3. По принцип какво мислите въобще за квартирата vs общежитието? Всякакви мнения са добре дошли!
playchu
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Re: Въпроси относно общежитията.

Мнениеот Хаос » 21 Юли 2016, 08:53

За парите, които плащаш едва ли ще намериш нещо по-добро. На общежитие е и по-забавно - постоянна музика от съседите (освен ако не те сложат в семеен блок), купони и много нови приятели.
Почти съм сигурен, че щом си първи курс няма никаква причина да се притесняваш. Малко над 26%* от местата са запазени за първокурсници. Освен това може да си на общежитие, ако нямаш имот в София, а поне 1/5 от българите живеят именно в столицата. Миналата година трябваше малко над тройка за хора от ФМИ, за да останат на общежитие. Даже обявиха трайно наличие** на свободни места още в началото на ноември. По принцип не можеш да си избираш в кой блок и стая да те настанят.
На сайта на ПСБО в раздела "Нормативни актове" има няколко заповеди, които те съветвам да прочетеш внимателно:
- Заповед за настаняването в общежитията за академичната 2016/2017 година;
- Заповед за определяне размера на месечните наеми, семестриални депозити и други разноски.
Съвсем накратко най-важните неща за общежитията са обяснени в "Записване на новоприетите студенти [2016 г.]". Независимо дали ще избереш общежитие или квартира, винаги можеш да си пуснеш документи за общежитие, да изчакаш класацията, да видиш в кой блок си, да питаш как са условията там във фейсбук групата/групите на съответния блок и вече ако стаите не те удовлетворяват или да не се настаниш в определения срок и да отидеш на квартира, при което си губиш мястото в общежитието, или да се настаниш и да говориш с КН за преместване в друг блок (където може да е страхотно, но може и да е по-лошо разбира се).

*От заповедта 0,97*0,27.
**Трайно наличие на свободни места е налице, когато за повече от 10 дни е свободен минимум 2% от легловия контингент.
П.П. Ако намеря някакви минимални балове, ще ги кача тук.
Хаос
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 19 пъти.

Мнениеот mimziexxhwang » 22 Юли 2016, 13:02

Здравейте, ще съм първи курс в специалност "Право" и смятам да се пробвам на общежитие.
Имам два въпроса:
1. Ако искам да съм с конкретен човек в стая, каква точно е процедурата?
2. Имам морско свинче. Животното е в клетка и не прави бели. Обезпаразитено е. Позволено ли е да си го взема в общежитието?
Аватар
mimziexxhwang
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Pisobella » 22 Юли 2016, 14:25

Животни не са разрешени.

Иначе отбелязваш с кого искаш да си в стая, но тази процедура някой друг трябва да я обясни. Със сигурност е обсъждано във форума, така че с Търсачката можеш да намериш инфо.
Изображение
"Искам да мога да накарам светлината да разказва истории в тъмното."
click me !! ---> http://z0r.de/63
Аватар
Pisobella
Автентичната котка

Благодарил (а): 128 пъти.

Мнениеот Хаос » 22 Юли 2016, 15:47

mimziexxhwang написа:Здравейте, ще съм първи курс в специалност "Право" и смятам да се пробвам на общежитие.
Имам два въпроса:
1. Ако искам да съм с конкретен човек в стая, каква точно е процедурата?
2. Имам морско свинче. Животното е в клетка и не прави бели. Обезпаразитено е. Позволено ли е да си го взема в общежитието?

През септември ще започне кампанията за общежитията. При попълването на информацията може да се отбележи с тикче дали искаш да си с брат/сестра или друг/и студент/и от СУ. Необходими са (или поне така беше миналата година) трите му/ѝ/им имена и ЕГН. Ако нищо не посочиш, ще те сложат при произволен човек.
Хаос
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 19 пъти.

Мнениеот vandelina » 23 Сеп 2016, 10:24

Като излезе класацията срещу ИНФОРМАЦИЯ ЗА НАСТАНЯВАНЕ пише друг ВУЗ,какво следва сега?Взехме уверение сега дано успеем за 1 ден да висим на 3-4 опашки, че да се настаним.Ако някой си е патил от такова настаняване нека сподели, моля! :roll:
vandelina
В началото бе словото

Благодарил (а): 2 пъти.

Мнениеот skailer » 24 Сеп 2016, 14:21

vandelina написа:Като излезе класацията срещу ИНФОРМАЦИЯ ЗА НАСТАНЯВАНЕ пише друг ВУЗ,какво следва сега?Взехме уверение сега дано успеем за 1 ден да висим на 3-4 опашки, че да се настаним.Ако някой си е патил от такова настаняване нека сподели, моля! :roll:

След като си взел уверение, мисля че ще ти е по-лесно. Опашките са две -една километрична на касите при 42-ри блок (не се шегувам, ако искаш да минеш първи по-добре ела към 6 сутринта, аз така направих тази година). Втората опашка е при домакинката, след като отидеш ти се връчва един пакет с документи за попълване, ще ти е нужда снимка, за да се направи картон с името ти. Общо взето ако успееш да се наредиш от първите на всичко, няма да чакаш повече от 1-2 часа. Успех!

Относно въпросите за животни- в моя блок има няколко котки и кучета, домакинката няма нищо против, стига да са добре възпитание животни и да не пречат на съквартиранта ти.
Положението, като условия за живот е нормално, 4та година съм в една и съща стая, мебелите са старички и тапетите ужасни, но това по никакъв начин няма да ти попречи на живота. Ако имаш желание можеш да си направиш ремонт, след разрешение от съответните органи и тн., но се замисли дали си заслужава да хвъряш пари за нещо подобно. :D
Пореден мост зад мен
изгарям го и в пепелта
заравям аз очите си...
Поглеждам сляп назад,
виждам само прах,
там където само преди миг стоял съм
не ще се върна пак.
Аватар
skailer
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 11 пъти.

Мнениеот vandelina » 25 Сеп 2016, 15:19

Лошото е ,че за плащането на таксите/което е преди домакинката/трябва да търсим касите на другия ВУЗ и съответно и там да чакаме...
vandelina
В началото бе словото

Благодарил (а): 2 пъти.

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към КСК 2016-2017