Студентски столове - качество на обслужване

Това е разделът за Студентски съвет. Неговите членове се избират по факултети. Тук ще ви обясним как да кандидатствате с ваш проект и как да спечелите финансиране за него. Също така ще се опитаме да даваме подробна информация за всеки един проект, по който СС работи. Клубовете са специализирани студентски общности по интереси.

Модератор: svetlio.varna

Re: Студентски столове - качество на обслужване

Мнениеот shao » 23 Яну 2010, 17:34

Студентските столове имат нужда от сериозни проверки. Но тези проверки могат да се извършат единствено от компетентните в тази област органи /РИОКОЗ, Комисии по обществено хранене, Финансови инспектори/.

Едва ли би имало смисъл някой студент от СС да ходи по столовете. Бих ви посъветвал да използвате представителността си, за да сезирате отговорните и компетенти за подобна дейност регулаторни органи.

Иначе, поздравления за инициативността. Дано тя се задържи по-дълго в този студентски съвет.
Аватар
shao
В началото бе словото

Благодарил (а): 19 пъти.

Мнениеот Etiainen » 23 Яну 2010, 17:45

svetlio.varna написа:btw само едно нещо все се чудя, 25 стинки не са ли малко множко за половин резенче хляб? Защото хляба на мен никога не ми стига и винаги си взема поне още една филийка (по-точно още половин филийка). При положение, че хляба струва 80-90 стотинки, 25 стотинки са си 1/4 хляб, а не 1/2 резен... Поне така ми се струва, опирайки се на собствената си теория за чревоугодничеството :lol:

По принцип като си купуваш нещо от стол, ресторант и т.н, ти не плащаш само себестойността на храната. Освен, че някаква част от цената е приготовлението на самата храна (която в случая на хляба е 0, защото се съмнявам да си го пекат сами), част от цената е и твоят престой в заведението, т.е че им ползваш масите/столовете/чиниите/т.н. Иначе според теб защо една кола от 250мл. в ресторант струва 2 лева, като 2 лева по принцип са цели 2 литра?
For a moment your eyes open and you know
All the things I ever wanted you to know.
I don't know you, and I don't want to..
Till the moment your eyes open and you know.

Моето творчество - Windy Sunset's Creations :D
Аватар
Etiainen
Земя под вълните

Благодарил (а): 406 пъти.

Мнениеот allshallperish » 23 Яну 2010, 17:49

Някой от вас сеща ли се, че държавата плаща над 3лв към тоя лев и педесе дето ние го плащаме? Ако наистина е на толкова лошо ниво (не може да си вземеш "супа" и в нея да плуват 2 зърна боб), колкото всички знаем, че е ... това е огромно нарушение на закона.
...and I find it kind of funny, I find it kind of sad, dreams in which I'm dying are the best I've ever had.
Аватар
allshallperish
Alter Schwede

Благодарил (а): 113 пъти.

Мнениеот Митре_Влаха » 23 Яну 2010, 18:00

Zahariev написа:Абе просто копирайте от УАСГ , че по-добро няма да го направите .... поне да е сравнително добре.

Абсолютно съм съгласен с това. УАСГ хем е вкусно, хем наяжда, хем е евтино. Основно ядене с месо беше около 40 стотинки :)
,,Македония без българи, огън да я гори!'' - Иван Михайлов

Няма класова истина, има класова лъжа! Истината е общочовешка.

Изображение
Аватар
Митре_Влаха
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 2 пъти.

Мнениеот Cheery » 26 Яну 2010, 17:59

Ех, откога чакам да се заговори за студентските столове!!!

Съветът ми е хората от Студентски съвет, които са се заели с тази нелека задача, да проучат "добрите практики" в други университетски столове и да разберат как колегите им от УАСГ примерно са ги постигнали, да обменят идеи, съвети и полезни контакти с тях. И после естествено да ги приложат на СУ-почва :).

А сега конкретно за СУ. Не успях да открия някъде в нета качено менюто на Мензата, но ето на какво попаднах на страницата на Софийския:
В студентските столове на СУ “Св. Климент Охридски” винаги се предлага разнообразно меню от готвени вегетариански и месни ястия. Ежедневно се предлагат по 4 бр. различни видове супа, от 5 до 7 вида основни ястия и най-малко по 4 вида десерт. Поради проявен интерес от страна на студентите се предлагат и два вида постни ястия. Винаги в един ден от седмицата (четвъртък) се предлага риба - два вида ястия (плакия и скара), както и рибна супа. Успоредно с менюто на т. нар. “рибен ден”, се предлага и друга храна.

Направо започвам да си мисля, че съм се хранила в някакъв друг стол през последните години :lol:
5 до 7 вида основни ястия! Без да се броят супите, че то тва си е направо като ресторант.
Всъщност аз самата съм виждала до 4 ястия макс, а десертите които са "най-малко 4 вида" :o явно са ми убягнали от погледа. Като видя отровно розовото малеби и се отказвам да гледам повече в същата посока.
И една много важна забележка имам към написаното. Вегетарианско ядене не е равно автоматично просто на ядене без месо. Това хранене трябва да е балансирано, за да се компенсират липсите от веществата в месото.
Храната в стола е всичко друго, но не и балансирана и здравословна. Както за вегетарианците, така и за месоядните.
"Смей се и светът ще се засмее заедно с теб, плачи и ще плачеш сам" Хораций
Аватар
Cheery
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Cheery » 26 Яну 2010, 18:01

А сега и моите лични препоръки към студентския стол (по-специално Мензата, но мисля че важи и за другите):

Храната - освен споменатото по-горе. Нека да има повече салати. В момента те са главно като гарнитура към основното ястие и са твърде малко. Може да се помисли вместо 4 вида супи да има 3 супи и 1 салата. Изобщо много ми липсват зеленчуците на мене в тоя стол, поне в привлекателния им суров вид, а не удавени в мазнина или сос с неизвестен произход.
При десертите нека да се наблегне на плодовете - ябълки, банани, портокали...според сезона. В момента освен отвратителното малеби (кажете ми кой изобщо яде от тази гадна химия, та продължават да го правят?!), съм виждала сухи пасти и вафли. И после защо сме били най-затлъстяващата нация в Европа. Виждала съм понякога и мляко с ориз, което е добро като идея, но реализацията му разочарова. В едно далечно бъдеще може да се помисли и за кисело мляко с мюсли, с плодове и т.н.
А колко хубаво би било, ако хлябът е пълнозърнест.

Подправките - ужасно е неудобно докато се редиш на опашка да си солиш яденето, още повече, че ако не си го посолил добре, после си е цяло геройство да се добереш до заветната "солница". Решението е просто и дори не е особено скъпо - слага се на всяка маса по един оливарник, или ако ви е твърде скъп - поне по 1 солница и 1 шишенце оцет. Няма да ги откраднем, обещаваме!

Приборите са безобразно мръсни понякога, ровя средно по 3 мин докато си намеря прилично изглеждаща вилица. Предполагам, че се мият в миялна машина и затова е така. Решението - нова миялна машина или поне място, където да си ги измием сами (и където да има веро/сапун за целта). В Мензата има мивки, но сапун - рядко. Добре, че са измислени мокрите кърпички.

Напитки - в Мензата няма. Има в кафето в СУ на цени, които са най-високите, които съм виждала в София изобщо. Питам се, няма ли начин на касата в стола да продават някакви напитки. Минерална вода поне, и сокчета някакви евентуално. Естествено, че с надценка, но по-поносима. А и е много по-удобно да си купуваш и яденето, и пиенето от едно и също място. За да няма пряка конкуренция с кафенето може да се постави условието да продават напитки само на хората, които се хранят в стола.
"Смей се и светът ще се засмее заедно с теб, плачи и ще плачеш сам" Хораций
Аватар
Cheery
В началото бе словото

Мнениеот The_Viper » 26 Яну 2010, 18:11

Cheery написа:Храната в стола е всичко друго, но не и балансирана и здравословна. Както за вегетарианците, така и за месоядните.

Хаха еми много ясно..ти какво очаквашш?!
Ако мислим трезво - едно 97% от студентите въобще не ги интересува дали се хранят балансирано и здравословно така че.... дали ще ядат на стол или ще си купят мазен дюнер/пица/тост/палачинка и .тн. от Friends или от Лападунди си е почти едно и също! :wink:
Some nights I still can't sleep
And the voices pass with time
And I keep...
Аватар
The_Viper
Tormentor of christian souls

Благодарил (а): 126 пъти.

Мнениеот Etiainen » 26 Яну 2010, 20:58

Cheery написа:...

Сега като се замисля, поне 60% от препоръките са изпълнени за стола на 4-ти км. :mrgreen:
For a moment your eyes open and you know
All the things I ever wanted you to know.
I don't know you, and I don't want to..
Till the moment your eyes open and you know.

Моето творчество - Windy Sunset's Creations :D
Аватар
Etiainen
Земя под вълните

Благодарил (а): 406 пъти.

Мнениеот Anelka » 26 Яну 2010, 23:32

Благодаря за препоръките ви, надявам се, че изпълнението им не е мисия - невъзможна.

Анелия Александрова - председател на Комисия по социално-битови въпроси
Имай малко вяра !!!
Аватар
Anelka
От дъжд на вятър

Мнениеот svetlio.varna » 26 Яну 2010, 23:45

Etiainen написа:
svetlio.varna написа:btw само едно нещо все се чудя, 25 стинки не са ли малко множко за половин резенче хляб? Защото хляба на мен никога не ми стига и винаги си взема поне още една филийка (по-точно още половин филийка). При положение, че хляба струва 80-90 стотинки, 25 стотинки са си 1/4 хляб, а не 1/2 резен... Поне така ми се струва, опирайки се на собствената си теория за чревоугодничеството :lol:

По принцип като си купуваш нещо от стол, ресторант и т.н, ти не плащаш само себестойността на храната. Освен, че някаква част от цената е приготовлението на самата храна (която в случая на хляба е 0, защото се съмнявам да си го пекат сами), част от цената е и твоят престой в заведението, т.е че им ползваш масите/столовете/чиниите/т.н. Иначе според теб защо една кола от 250мл. в ресторант струва 2 лева, като 2 лева по принцип са цели 2 литра?

Eб* ти надценката, ако нарежеш един хляб на 20 филии, 1 филия ще струва 5 ст, а тези в стола са 500% по-скъпи.
Аватар
svetlio.varna
Eгоцентричен и самовлюбен...

Благодарил (а): 804 пъти.

Мнениеот ericsson » 28 Яну 2010, 19:53

Тази седмица посетих стола в Ректората,мисля ,че нещата са тръгнали на лошо в сравнение с миналата година.Първо отидох в 12:30 и какво заварих:
1. Супата топчета беше без топчетата
2. Шницела беше студен въпреки ,че бях при отварянето на стола.
3.Гарнитурата на шницела беше от прокиснал ориз - просто беше отврат.
И да наистина няма нищо общо със стола ВИАС- и като хигиена и като качество на храната.
Do to others as you would have them do to you.
Оmnia ergo quaecumque vultis ut faciant vobis homines et vos facite eis haec est enim lex et prophetae.
Аватар
ericsson
BELIEVER

Благодарил (а): 20 пъти.

Мнениеот Zahariev » 28 Яну 2010, 20:05

Аз за това казвам да имитират стола на ВИАС, че поне хората от СУ да не са най-редовните клиенти на техния стол. :twisted:

The names of the future are stamping of impatience.
Аватар
Zahariev
The Sound of Victory

Благодарил (а): 29 пъти.

Мнениеот flamingone » 16 Фев 2010, 00:39

Понеже някой спомена лафката по-нагоре - абре, няма ли някакъв начин или да се дотират лафкаджийките, или да им се наложи таван на надценката, някакви страшни работи стават там... Не е хубаво да се държи такъв гаден монопол в тая лаФка, има си Яйце, кафене "Музея" и разни други заведения, които си заслужават с атмосфера, качество на обслужване, и отдалеченост от студен вход на Ректората, да са скъпи, а при тези да плащам по 1,40 за киселото мляко по 80 ст. нещо не ми върви...

Колкото до стола - ако се направи ексклузивен вход само за студенти, преподаватели и служители на администрацията на СУ, ще получим:

1) По-малко асоциални типове, които крадат палта от столове и закачалки. Аз в своята, макар и държавна поръчка, не съм си определял запазена част, която да раздавам на бедните и социално онеправданите, за чието нещастие, по дяволите, не съм виновен.

2) Повече смисъл от това, всички да имаме студентски карти в портмонетата си

3) Възможност за приготвяне на по-малко като количество, и съответно по-качествена храна от готвачите в стола
flamingone
От дъжд на вятър

Благодарил (а): 3 пъти.

Мнениеот Zahariev » 16 Фев 2010, 16:51

Искам отчет на свършената дейност до момента.

The names of the future are stamping of impatience.
Аватар
Zahariev
The Sound of Victory

Благодарил (а): 29 пъти.

Мнениеот RA[sgB] » 19 Фев 2010, 19:56

Ураган написа:Като ви разправях миналата година :)
Пазарувайте си от Билла или Кауфланд там което беше в подлеза на СУ и разпъвайте месалите в стола, какво друго? :)
Може би така ще светне крушката и на тия дето отговарят за стола и те ще се размърдат.

Билла е там...а иначе и Mcdonalds правят в споменатия подлез,или поне така пише да очакваме скоро :)
RA[sgB]
Да живей словото

Благодарил (а): 1 пъти.

ПредишнаСледваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към За нас / проекти и предложения