Теми Литература 1990-2007

Архив на теми от раздел "Студенти"

Теми Литература 1990-2007

Мнениеот Raya_Alexandra » 05 Май 2007, 16:45

1990 година - "Теми и идеи в поезията на Пенчо Славейков" - 46% двойки.
1991 година - "Любов и омраза в поезията на Христо Ботев" - 46,5% двойки.
1992 година - "Трагичното в поезията на Яворов" - 45,6% двойки.
1993 година - "Поетически идеи за участта на човека в творчеството на Вапцаров" - 46% двойки.
1994 година - "Родът, личността и историята в романа "Железният светилник" на Димитър Талев" - 47,6% двойки.
1995 година - "Героите на Йовков в търсене на хармонията" - 50,4% двойки.
1996 година - "Героите на Димитър Талев на кръстопътя на историята" - 50% двойки.
1997 година - "Блян и спомен в поезията на Димчо Дебелянов" - 50% двойки.
1998 година - "Родината, майката и любимата в лириката на Яворов" - 48,91% двойки.
1999 година - "Домът на раздялата в повестта "Гераците" на Елин Пелин" - 50% двойки.
2000 година - "Човекът като творец на живота в поезията на Пенчо Славейков" - 51,7%двойки.
2001 година – “Съмнение и спасение в поезията на Д.Дебелянов”
2002 година – “Проблемът за страданието в поезията на П.Славейков”
2003 година – “Свободата като избор в поезията на Христо Ботев”
2004 година – “ Страдание и спасение в поезията на Христо Смирненски”
2005 година - "История и избор в романа Тютюн"
- цитати:
"Който сам е себе си постигнал, той живее во вечността и малко ще да знай какво ще каже времето за него" ( Славейков - “Сърце на сърцата”) и "Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира" ( Ботев - “Хаджи Димитър”)
2006 година -"Човекът и времето в лириката на Атанас Далчев"
-цитати:
"А в свойта вяра сам не вярвам аз" (Дебелянов - "Аз искам да те помня все така") и "Може би искате да я сразите моята вяра" (Вапцаров - "Вяра")
2007 година - "Любов и спасение в разказите на Йордан Йовков"
- цитати:
"В тъги, неволи младост минува..." ( Ботев - "Борба") и "Аз не помня, аз не съм видял минаха ли моите години" (Далчев - "Молитва")
Последна промяна Raya_Alexandra на 23 Юли 2007, 11:51, променена общо 5 пъти
"... и го заля закъснялото прозрение, че животът е по-безкраен от смъртта."

And it's not my last life at all...
Аватар
Raya_Alexandra
Master Of Puppets

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Connecting » 05 Май 2007, 18:37

2006-"Човекът и времето в лириката на Атанас Далчев"
2007-???
Последна промяна Connecting на 16 Юни 2007, 10:41, променена общо 1 път
Аватар
Connecting
impossible is nothing

Мнениеот явор » 05 Май 2007, 19:38

2006 цитати Дебелянов и Вапцаров - темата за вярата
ИзображениеСтоличен девиз: "Мое съм от сеуло, ма това не значе, че съм от провинцията" :P~
Harder! Better! Faster! Stronger!
Отворете сърцата си ;)
Аватар
явор
Летописец Виртуоз

Мнениеот AlexHI » 06 Май 2007, 14:32

Разбит съм -все около 50 % са двойчиците.
Започвам да се шашкам. Уж си мислех, че историята ще е проблемната, ама вече давам отбой.
Аватар
AlexHI
От дъжд на вятър

Re: Теми Литература 1990-2005

Мнениеот Crematory » 06 Май 2007, 15:17

Raya_Alexandra написа:2003 година – “Свободата като избор в поезията на Христо Ботев”

тука бяха май 52 процента двойки :roll:
Аватар
Crematory
metal angel with daemons inside

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот RaLiTO » 06 Май 2007, 16:01

оф тия неща с процентите можехте да ни ги спестите :? серизоно се замислям поне на 3 да се надявам ли...
It's the way that I wanna live (it's my prerogative)...
You can’t tell me what to do...why can't I live my life...without all of the things...That people say
Аватар
RaLiTO
В началото бе словото

Мнениеот Crematory » 06 Май 2007, 16:04

А, що, аз на 3,38 ревах, ама като разбрах, че съм от 48% нескъсани и направо бях горда :lol:
Аватар
Crematory
metal angel with daemons inside

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот AlexHI » 06 Май 2007, 16:08

Няма да си само ти. Боже, де късмет за 3. И аз ще съм страшно горд от себе си.
Аватар
AlexHI
От дъжд на вятър

Мнениеот nediii » 07 Май 2007, 21:45

аз пък не се притеснявам толкова за литературата. общо взето ми е лесно...е, все пак се надявам да не се падат Гео Милев или Вапцаров, че направо...пфффф Искам Яворов, Дебелянов, П.Славейков, Далчев или Алеко! :roll: :D
Аватар
nediii
В началото бе словото

Мнениеот Pun1sher » 08 Май 2007, 13:11

Защо продължава да се пада Славейков като зда мен това е най-сложния и философски автар - невъзможно е да се пише за него
Whatever, Whatever, I'll Do What I Want !!!
Изображение

http://spoilerslost.blogspot.com/
Аватар
Pun1sher
Пишете, о, братя

Мнениеот hypnosssa » 08 Май 2007, 15:22

Няма прост автор...може би Вазов,ама с неговите 150000000 произведения,не бих казала,че е лесно...

иначе...аз съм вече много много назад с литературата покрай тази история...направо не знам какво ще правя...

не би било чак толкова зле ако се паднат Вапцаров,Смирненски,Алеко,Димов....и айде от мен да мине Йовков/Елин Пелин...може и Ботев

ненавиждам Вазов(по-специално лириката)...Дебелянов и Яворов,щото нещо не бях концентрирана като ми го предаваха :) ...не ми се нрави кой знае колко Далчев и Гео....

по принцип предпочитам прозата за интерпретиране,а поезията за четене... :wink:
ИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
hypnosssa
Плиний Стари

Мнениеот TimShel_Girl » 08 Май 2007, 15:27

Аз пък обратното - поезията за интерпретиране, прозата за четене... :wink: Но иначе и аз съм от антифенклуба на Вазов... Бих била доволна на Гео Милев... да речем Яворов, Славейков /само не философските поеми, че като съсържание ми се размиват/... Де да знам... от прозата май съм фенка на Талев... :wink: Но първите тримца - Ботев, Вазов и Алеко хич не ги обичам... :roll:
"Знам, че съм господ, защото един ден, докато се молех, осъзнах, че говоря на себе си"
Аватар
TimShel_Girl
Драскач

Мнениеот явор » 08 Май 2007, 21:19

Момчета и момичета (и батковци и каки де). Не се притеснявайте толкова. Имате ли си на идея колко много хора се явяват на късмет на тези изпити (примерно аз се явявах на изпити и по английски и математика, а кандидатствах с литература и история). Много от хората се надяват и да се падне точно 1 единствен автор и шансовете им не са толкова големи. Има и такива, които направо с всичко кандидатстват... оттам идва бройката. Аз имам само 1 познат, когото го скъсаха, но той почна да се готви към май-юни месец, а литературата не му беше силната страна :wink:

П.П. А колкото до авторите... за мен си имат трудност. Просто проблемите в творчеството на Ботев са от по-ограничен кръг (според мен де), на Талев и Гео Милев се разглеждат по 1 произведение, което може да се анализира задълбочено без привнасяне на смисли от други техни творби и т.н. :) Друго си е любовта, езикът, природата, предосвобожденска и следосвобожденска действителност :?
ИзображениеСтоличен девиз: "Мое съм от сеуло, ма това не значе, че съм от провинцията" :P~
Harder! Better! Faster! Stronger!
Отворете сърцата си ;)
Аватар
явор
Летописец Виртуоз

Мнениеот hypnosssa » 09 Май 2007, 17:37

П.П. А колкото до авторите... за мен си имат трудност. Просто проблемите в творчеството на Ботев са от по-ограничен кръг (според мен де), на Талев и Гео Милев се разглеждат по 1 произведение, което може да се анализира задълбочено без привнасяне на смисли от други техни творби и т.н. Друго си е любовта, езикът, природата, предосвобожденска и следосвобожденска действителност

Така е,някои са по-еднопланови(Ботев,Вазов,донякъде Талев)..други са по-политически(макар че за някои мога да поспоря)-Димов,Смирненски,Вапцаров...

За мен например авторите,пишещи родноцентрично някак си са ми поомръзнали,в смисъл,всичко ми изглежда изчерпано.
Харесвам Йовков заради богатството на душите на героите му...Вапцаров за мен е най-гениалният ни поет,а творчеството на Гео Милев ми допада страхотно много...
но това не значи,че се кефя на ненормалните анализи на Валери Стефанов и ко...да не кажа че ги мразя
ИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
hypnosssa
Плиний Стари

Мнениеот Дени » 15 Май 2007, 19:11

Аз пък много харесвам Далчев - госпожата ми в училище успя да ми създаде любов към поезията на този автор :P Модернистите също ми харесват, най - вече Славейков :-) Обожавам и Тютюн - най - великият български роман според мен :)

Не съм възхитена от Иван Вазов и Алеко - но ако се паднат, ще се пише :) Като цяло много обичам литературата и се надявам да успея да се справя :lol:
Love, life, meaning ... Изображение OVER
Аватар
Дени
Twilight addict - too lost in Edward and Jake

Следваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към Студенти - АРХИВ