Въпроси за кандидатстване в факултета по журналистика

Подфорум към Факултета по журналистика и масова комуникация

Модератор: Шепот

Въпроси за кандидатстване в факултета по журналистика

Мнениеот sisinkaaa » 16 Ное 2009, 16:12

Може би има много такива теми и ви е станало банално да отговаряте на едни и същи въпроси,но тъй като незнам към кой да се обърна за това реших да пусна тема тук.Скоро ми предстои да кандидатствам,направо ми е мечта да уча журналистика в СУ,но имам някои въпроси.Искам да попитам преди да кандидатствате в СУ ходихте ли на уроци и колко време преди изпита горе-долу?Попринцип винаги ме е стресирало това,че доста трудно приемат и бройките са много малко .. та искам да попитам също истина ли е това всеобщо вярване,че в СУ с журналистика късат много хора?И ако може някой,който е от Бургас да ми препоръча някой учител при,който да ходя на уроци по български език и литература или нещо такова ще бъда много благодарна. :) А,да и още един въпрос .. вярно ли е,че ако например дипломата ти е ниска,да кажем 4,трябва да изкараш над 5 и 50 на изпитите за кандидатстване,за да те приемат?
sisinkaaa
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Re: Въпроси за кандидатстване в факултета по журналистика

Мнениеот proUSA » 09 Яну 2010, 09:39

"Разгледай темите от предишни години и ще разбереш за какво говоря. Но на този писмен изпит освен оригиналността се гледа и правописа и граматиката, които не ми се сърди, но на теб май доста ти куцат"

това не е вярно
Аватар
proUSA
Легендарен флуудър

Благодарил (а): 8 пъти.

Мнениеот Шепот » 05 Фев 2010, 14:54

Съвсем вярно си е. :roll:
Аватар
Шепот
:) !

Благодарил (а): 137 пъти.

Мнениеот radi.dobrich » 22 Яну 2012, 19:01

Здравейте!
След дълго пулене пред монитора, въртейки се около въпроса "защо не мога да се регистрирам във форума?!", най-сетне успях! Човек трябва да гледа картинките, но те сякаш не съществуват за моите очи... Както и да е.
От няколко дена усилено изучавам сайта на СУ, както и този форум, но срещам на места различна информация относно образуването на бала за кандидатстване.
Мисля че точно от форума се сдобих със следната "формула" на пресмятане: "2х писмен + устен + матура БЕЛ + матура по език/дипломна по история". Говоря за специалност Книгоиздаване.
Доколкото разбрах от 2-3 години няма устен изпит. Или са го върнали?
Това като че ли не ме притеснява толкова много колкото варианта да вземат оценката от матура по език. Вярна ли е тази информация и задължително ли е? Аз ще държа матура по английски, ако не променя мнението си до тогава, но предпочитам да ми се вземе оценката по история от дипломата. Предполагам, че няма да бъде по-ниска от тази на ДЗИ. Тоест искам да знам дали наистина има вариант да се вземе оценката от матурата по чужд език и дали това съществува просто като опция или, ако държиш такъв изпит, нямаш избор.
radi.dobrich
В началото бе словото

Благодарил (а): 6 пъти.

Мнениеот Георги Герасимов » 22 Яну 2012, 23:01

И двете неща за които питаш не са така - или поне не бяха така миналата година. За тази все още няма информация но и няма причина кой знае колко неща да се променят (освен че ни смениха Декана :cheers: ). Виж линка в подписа ми - в първото мнение има доста неща, ако и след тях все още имаш въпроси - питай в темата :)

P.S. Има отделна тема за Книгоиздаването в раздел КСК 2012. Принципа на прием обаче е идентичен с този за ВО и журналистика, но няма задочно и балът е по-нисък :)
Георги Герасимов
Пишеща машина

Благодарил (а): 30 пъти.

Мнениеот radi.dobrich » 23 Яну 2012, 05:48

Благодаря!
radi.dobrich
В началото бе словото

Благодарил (а): 6 пъти.

Мнениеот пингвинче » 11 Юли 2012, 13:50

Някой може ли да каже как протича устния изпит по журналистика. Всички в една зала ли са или всеки кандидат-студент влиза сам? Никъде не мога да намеря информация, а искам да знам преди да се явя.
пингвинче
В началото бе словото

Мнениеот Maeve » 11 Юли 2012, 16:00

Влизате всички в една зала, оставяте си картончетата с входящите номерца и телефоните при квесторите отпред и сядате на някое от местата.
На съвсем случаен принцип се теглят хора, които заемат първите два реда.
Периодично от изтеглените се викат хора, а на тяхно място се теглят нови от залата.
Като ви изтеглят, си взимате картончето и другите устройства и вървите заедно с един човек, докато стигнете пред една врата.
Чакате да излезе изпитвания вътре или да ви повикат.
Влизате, давате си картончето и сядате.
Получавате лист с три въпроса и минута време за размисъл.
Говорите.
Може да ви задават още въпроси, зависи как отговаряте.
Излизате през входа на СУ.
Чакате резултати (отново!)
Комисиите са от по трима души и са осем или девет, не се сменят, всички седят там до края на изпита.
Аватар
Maeve
ethereal

Благодарил (а): 1205 пъти.

Мнениеот пингвинче » 15 Юли 2012, 18:33

Благодаря много за отговора :–)
пингвинче
В началото бе словото

Мнениеот Johoho » 11 Мар 2013, 00:10

Хора, съжалявам ако се повтарям.. Може ли някой да ми каже дали е от съществено значение обемът на темата? Ако напиша, да речем, 4 листа? :Alvarin_34: :)
„Пустинята е хубава - каза малкият принц, защото крие някъде кладенец...“
Аватар
Johoho
В началото бе словото

Благодарил (а): 3 пъти.

Мнениеот Kristo » 11 Мар 2013, 00:38

Подобно на оргазмите и в писмения изпит важи правилото "Важно е качеството, а не количеството". Ако пишеш 10 страници глупости ще имаш по-ниска оценка отколкото 2 страници добри неща.

И за да спестя евентуален бъдещ въпрос от типа "А кои неща са добри и кои глупости?" ще кажа така - това определят проверяващите. Ако им хареса, ако не им хареса.
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот Johoho » 11 Мар 2013, 17:41

Аха, значи нещата са си субективни.. Мерси :)
Аватар
Johoho
В началото бе словото

Мнениеот Kristo » 11 Мар 2013, 17:49

Така е. И така трябва да бъде.

Причината е много лесна - оценяването в СУ (след като ви приемат и се започнете да учите) е предимно субективно. Дали ще пишете теми или ще ви изпитват устно през сесията - до голяма степен зависи от преподавателя, проверяващите и т.н. Не знам дали има факултет, който изцяло залага на тестове като форма на оценяване, така че да изключи субективния елемент. Има наченки тук-там във всеки факултет по малко - примерно 1-2 предмета в специалност Право, 2-3 в Журналистика и така. Но масово се налага студентите да имат знания по начина и мисленето на този, който ще ги изпитва по този предмет.

Затова и е нормално изпитът за влизане да е субективен. Това е предварителна пресявка на студенти, които да могат после да се справят със семестриалните предмети по същия начин. Специално за ФЖМК не виждам как ще се избяга от субективения елемент. Те не преподават точни науки. Затова и подготовката за такъв кандидат-студентски изпит е в 2 насоки - езикова култура и стил на писане и събиране на информация.

99% има шанс да сложат из вероятните теми нещо свързано с тока, протестите или нещо от рода на "Защо още търпим Варна в нашата страна?"
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Мнениеот Johoho » 15 Мар 2013, 16:24

С други думи: да избягвам коментари от типа "Алекс Джоунс" или "Сашо Диков"? Не за друго, просто си мисля, че твърде критичното мнение и " конспиративно мислене" още в началото могат да ми изиграят лоша шега... :D
Аватар
Johoho
В началото бе словото

Мнениеот Kristo » 15 Мар 2013, 17:24

Johoho написа:С други думи: да избягвам коментари от типа "Алекс Джоунс" или "Сашо Диков"? Не за друго, просто си мисля, че твърде критичното мнение и " конспиративно мислене" още в началото могат да ми изиграят лоша шега... :D

Aко можеш да докажеш тезата си, всичко е позволено.
Друг е въпроса, че "просто споделяш мнение" е нещо несвързано с журналистиката. На писмения изпит ви искат аналитично мислене и възможност да разсъждавате. Инак и аз имам мнение по всички въпроси и мога да им ги напиша, предполагам и всеки има.

Инак критично мнение е полезно, стига да може да се изрази правилно и да се защити. Самоцелната критика на нещо си (Политическата система) е подходяща за кръчма или скайп. Но за изпит... не вярвам някои да може да защити теза, в която критикува избора за форма на държавно управление. Просто защото трябва в доказателствата, които изрежда да направи цялостен анализ на конституцията (което ще отнеме дни) и да предложи по-добра опция (каквато няма, освен ако пишещия не е фен на Саудитска Арабия и изтъкне качествата на техния модел). Предполагам и с критики на други подобни неща ще стане същото. Затова ако темата го предполага да си кажете, какво не ви кефи в сегашната система, подходете разумно и вместо попълване на лексикон, просто анализирайте слабости и проблеми, без да давате крайни оценки. Крайността в защитаването на теза е радикализъм, който е за политическите дебати и популистите. Не за журналисти, които трябва да са посредници между популистите и тълпата.

Тук е момента и да дам важен съвет: покрай политическата криза е почти 100% задължително да прочетете Конституцията (то и без кризата си е задължително, но айде) - така си давате поле за изява, ако ви се падне такава тема - ще имате идея, за какво говорите и ще е подплътено с факти.

Непознаването и води до комични ситуации, case and point: устен изпит по журналистика, унсс (нарочно с малки букви), 2007 лятото - питат ме изпитващите за правомощията на президента, които аз поназнайвах 2-3, междукоито споменах и правото да издава укази - и за мое учудване ми казаха, че той няма такова право (конституция, член 102, ал 1) - после го проверих, защото на изпит винаги трябва да се съгласиш с изпитващия. Оказа се тяхна грешка и като резултат не се записах да уча там журналистика (те си ме приеха де, то оставаше и да не ме) - отщя ми се, един вид. Та, ако не знаете нещо от конституцията или не ви се чете, молете се да се падне за Пайнер скандала! (Но за него ще ви препоръчам да четете европейските директиви и правила)

Възможни теми, които предполагам ще са в листчетата от които ще се тегли:
Споменах за политическата криза, протестите и прочее
Скандалът с парите за Пайнер
Това, че сме нежелани в Обединеното кралство от 2014г.
Чисто социална тема - цените на тока, парното, водата, интернета...
Нещо за бившето правителство, магистралите и т.н., очаквано заглавие "Highway to Hell"
Адски метафорична тема, която може да важи за всяко от горните, обикновенно е една дума... например бих заложил за теми с имена като "Сметката", "Студ", "Съединението", "Бунтът"...

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Следваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към ФЖМК