Няколко въпроса.

Подфорум към Факултета по журналистика и масова комуникация

Модератор: Шепот

Няколко въпроса.

Мнениеот Archetype » 08 Сеп 2013, 21:39

Здравейте! Тази година съм 12-ти клас, ще кандидатсвам с журналистика в СУ. Имам няколко въпроса, надявам се да получа отговори. :)

(ВНИМАНИЕ! Нещата, които ще прочетете, може да ви се сторят смешни,глупави,безсмислени и т.н, но съм напълно сериозен!)

1. (Не знам дали се изразявам правилно) Какви са специалностите в журналистиката?
2. Искам да съм "спортен журналист" (*същото като в скобите във въпрос 1..*).. Какви са специалностите или възможностите в тази сфера?
3. Какво ще ме посъветвате, да пиша като второ желание?(близко до журналистиката)
4. Какви теми, комисията обича да засяга най-много на устния изпит?
5. Каква е атмосферата? Какви са хората, как се държат с първокурсниците?
Благодаря предварително! :albino:
Последна промяна Archetype на 08 Сеп 2013, 23:04, променена общо 1 път
Archetype
В началото бе словото

Благодарил (а): 2 пъти.

Re: Няколко въпроса.

Мнениеот Kristo » 08 Сеп 2013, 21:43

Трябва да попиташ и дали можеш да станеш журналист и без да си учил във ФЖМК и отговора ще ти хареса...
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 416 пъти.

Мнениеот Archetype » 08 Сеп 2013, 21:51

Kristo написа:Трябва да попиташ и дали можеш да станеш журналист и без да си учил във ФЖМК и отговора ще ти хареса...

Знам отговора, но това си ме влече. :)
Archetype
В началото бе словото

Мнениеот Kristo » 08 Сеп 2013, 21:59

1. (Не знам дали се изразявам правилно) Какви са специалностите в журналистиката?
- Журналистиката е самата специалност, профилите са - Печатни медии, Радио и ТВ и се избират след първи курс, когато всичко е общо.

2. Искам да съм "спортен журналист" (*същото като в скобите във въпрос 1..*).. Какви са специалностите или възможностите в тази сфера?
- Спортната журналистика не е нито профил, нито отделна специалност - като завършиш ще трябва да си намериш такава работа. Иначе както се досеща човек - може да стане такъв и без да е минал много покрай журналистиката.

3. Какво ще ме посъветвате, да пиша като второ желание?(близко до журналистиката)
- Връзки с обществеността или Книгоиздаване - някои предмети са общи, а и преместването е лесно.

- С една дума: ЗЛОБОДНЕВНИ. Но винаги ще питат за общественозначими теми. Според ситуацията в обществото като наближи изпита.

5. Разбрах, че във ФЖМК трябва да запиша някакъв спорт. Бих избрал Айкидо, въпросът ми е, дали обаче ще бъде правилния избор при положение, че съм лееееко пълничък? :bounce:

- То май няма айкито в СУ изобщо, но виж джудото е опция. Макар че аз бих препоръчал ако все пак искаш айкидо - да ходиш извън спорта да тренираш някъде, а за спорт пиши нещо лесно и приятно, джогинга е такъв.

6. Каква е атмосферата? Какви са хората, как се държат с първокурсниците?
- Това зависи ти как се държиш с тях. Ще срещнеш много хора, които се изживяват като революционери и гледат да протестират срещу нещо и някого; ще срещнеш такива, които са там за да минат набързо висшето и да им се маха от главите; ще срещнеш много превзети хора, които се смятат за интелектуалци; ще срещнеш обилна доза кифли и мъжки-кифли; Какво друго? Ще срещнеш всички типажи, които знаеш от гимназията, минус зубърите по физика и химия, които са в друг факултет...
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Мнениеот Archetype » 08 Сеп 2013, 22:09

Kristo написа:1. (Не знам дали се изразявам правилно) Какви са специалностите в журналистиката?
- Журналистиката е самата специалност, профилите са - Печатни медии, Радио и ТВ и се избират след първи курс, когато всичко е общо.

- Спортната журналистика не е нито профил, нито отделна специалност - като завършиш ще трябва да си намериш такава работа. Иначе както се досеща човек - може да стане такъв и без да е минал много покрай журналистиката.

- Връзки с обществеността или Книгоиздаване - някои предмети са общи, а и преместването е лесно.

- С една дума: ЗЛОБОДНЕВНИ. Но винаги ще питат за общественозначими теми. Според ситуацията в обществото като наближи изпита.

5. Разбрах, че във ФЖМК трябва да запиша някакъв спорт. Бих избрал Айкидо, въпросът ми е, дали обаче ще бъде правилния избор при положение, че съм лееееко пълничък? :bounce:

- То май няма айкито в СУ изобщо, но виж джудото е опция. Макар че аз бих препоръчал ако все пак искаш айкидо - да ходиш извън спорта да тренираш някъде, а за спорт пиши нещо лесно и приятно, джогинга е такъв.

6. Каква е атмосферата? Какви са хората, как се държат с първокурсниците?
- Това зависи ти как се държиш с тях. Ще срещнеш много хора, които се изживяват като революционери и гледат да протестират срещу нещо и някого; ще срещнеш такива, които са там за да минат набързо висшето и да им се маха от главите; ще срещнеш много превзети хора, които се смятат за интелектуалци; ще срещнеш обилна доза кифли и мъжки-кифли; Какво друго? Ще срещнеш всички типажи, които знаеш от гимназията, минус зубърите по физика и химия, които са в друг факултет...

Благодаря ти!
Archetype
В началото бе словото

Мнениеот Kristo » 08 Сеп 2013, 22:15

Моля.

И все пак ползвай тая оставаща година да проучиш въпроса с кандидатстване, специалности и прочее.

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Мнениеот Geri.A » 08 Сеп 2013, 22:26

прочИе :twisted:
Kristo, все ми е тая как пишеш, споко, не се заяждам; по принцип много рядко отбелязвам грешките в правописа на хората, просто това прочее ми е любимо :D

От въпросите No5. е най-важен обаче :lol:
3. ВО и книгоиздаване, да. Все пак са в същия факултет.
Иначе други специалности, които могат да те доближат до журналистиката, доста. Да кажем бг филология (и всички филологии всъщност малко или много), културология, философия.
Аз съм за консенсуса, но преди всичко според моите условия.
Аватар
Geri.A
Пишеща машина

Благодарил (а): 56 пъти.

Мнениеот Kristo » 08 Сеп 2013, 22:38

ПРОЧЕЕ:
http://rechnik.info/%D0%BF%D1%80%D0%BE% ... 0%B5%D0%B5
1. Съюз. За заключение със значение тъй че, следователно. Циркът свърши, прочее трябва да вървим.
2. Нареч. Впрочем, всъщност, наистина.

ПРОЧИЕ:
http://rechnik.info/%D0%BF%D1%80%D0%BE% ... 0%B8%D0%B5
съюз и нареч. Прочее.

Гери, ти какво учиш? :cat:

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Мнениеот Geri.A » 08 Сеп 2013, 22:42

Ъъ ти сам ми даваш линк, а май не си го видял целия
и ПРОЧИЕ et cetera, съкр. etc.; and so on
и ПРОЧИЕ, и ПРОЧИЕ and so on and so

ВО уча, защо?
Аватар
Geri.A
Пишеща машина

Мнениеот Archetype » 08 Сеп 2013, 22:44

Geri.A написа:прочИе :twisted:
Kristo, все ми е тая как пишеш, споко, не се заяждам; по принцип много рядко отбелязвам грешките в правописа на хората, просто това прочее ми е любимо :D

От въпросите No5. е най-важен обаче :lol:
3. ВО и книгоиздаване, да. Все пак са в същия факултет.
Иначе други специалности, които могат да те доближат до журналистиката, доста. Да кажем бг филология (и всички филологии всъщност малко или много), културология, философия.

Благодаря.
Archetype
В началото бе словото

Мнениеот Kristo » 08 Сеп 2013, 22:44

Чудех се защо Прочее да е грешно, ако е синоним на Прочие? В ситуация с изброяване би следвало да имат еднакво значение. Не го използвам в смисъл на "впрочем", където прочие не може да се използва.

ето подобно използване, което намерих из нета... оказва се заглавие на тема от форома:
http://forum.uni-sofia.bg/forum/viewtopic.php?f=30&t=15644

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Мнениеот Geri.A » 08 Сеп 2013, 22:49

В тълковния речник, който аз гледам - дебелата тухла вкъщи, не пише, че са синоними. Тези онлайн не са много надеждни по принцип..
Стига сме спамили на момчето темата : )
Аватар
Geri.A
Пишеща машина

Мнениеот Kristo » 08 Сеп 2013, 22:53

Трябва ни отделна тема за бистрене на правописа/правоговора в Българския език. Всички форуми на уважаващите световни университети имат такива. Мине се, не мине ден и хващам някоя спорна ситуация в езика, и не е само заради ятовата граница и думите-биноми...

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Мнениеот Търговецът на кристал » 25 Сеп 2013, 22:18

Един от най-добрите спортни журналисти в България (по мое мнение - най-добрият) беше завършил или право, или история. Едно от двете, сигурна съм, просто не помня кое точно.
С което не казвам, че журналистиката ще ти бъде излишна. Кандидатстваш, приемат те, после се навърташ около Ефрем Ефремов, той ще ти се зарадва на ентусиазма. Нататък - въпрос на пробивност и мерак. На мен ми предлагаха цялата секция ("ресор", :mrgreen: ) зимни спортове в "7 дни спорт", при условие, че имах точно 5 месеца стаж като журналист. Само защото съм маниак на тая тема и що-годе мога да пиша. :lol: Условията обаче бяха потресаващи, но това е друг въпрос.
"Аз съм половинчата, незаключена, с една обувка, с половин сърце , аз съм лъч в безкрая, неизслушан диск... наивна много пъти, шарена, непослушна..."
В края на ноември
Аватар
Търговецът на кристал
My kinda heaven

Благодарил (а): 226 пъти.

Мнениеот la'fleur » 01 Юни 2014, 20:35

Здравейте!
Искам да попитам дали с бал 26,20 имам място
сред класиралите се в специалността Културология.
И дори ако може да ми дадете за пример кой с какъв бал е бил и дали е влязъл успешно.
Благодаря ви : )
la'fleur
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Следваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към ФЖМК