Подготовка за писмен изпит по Журналистика /КСК 2016-2017/

Подфорум към Факултета по журналистика и масова комуникация

Модератор: Шепот

Подготовка за писмен изпит по Журналистика /КСК 2016-2017/

Мнениеот Possible » 06 Мар 2016, 13:23

Здравейте,
Понеже наближава кандидатстудентският изпит за първа изпитна сесия по специалността "Журналистика", ще споделите ли как се готвите за изпита, какво четете? Вярно е, че не остана много време, изпита е на 20.03.2016 г. /неделя/ само след 14 дни.
Ако има желаещи, които ще се явяват нека да споделят. (надявам се да има :) ) Също така нека хора, които вече са минали по този път да споделят как те са се готвили?
Извинявам се, ако има такава тема, потърсих чрез търсачката, но не открих за тази учебна година.
Надявам се ще си бъдем полезни!
Аватар
Possible
В началото бе словото

Благодарил (а): 6 пъти.

Re: Подготовка за писмен изпит по Журналистика /КСК 2016-201

Мнениеот R.Bratanova » 09 Мар 2016, 16:47

Здрасти! :sun:s
+1 , явяващ се на изпит на 20-ти.
Гледам новини.Нищо друго специално. Не чета (освен книги, които съвсем не са свързани с журналистика обаче) .
Не мисля, че има определен начин, по който можеш да се подготвиш за изпита.Или поне аз не съм го открила. :)
Имате ли предположения за теми? :?: :scratch:
R.Bratanova
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Possible » 09 Мар 2016, 20:48

И аз съм на 20.03.2016 г. на изпит. Не остана много време. И аз чета новини от "Дневник", "Капитал", гледам БТВ, НОВА ТВ и публицистичните им предавания. Старая се де, доколкото е възможно и имам време, защото все пак съм ученик още и имам ред други ангажименти.

А относно това как да се подготвим - честно казано, нямам идея. Просто възможните теми са толкова много. Въпрос на асоциации, на въображение...знам ли и аз?! :)
Последна промяна Possible на 09 Мар 2016, 20:56, променена общо 2 пъти
Аватар
Possible
В началото бе словото

Мнениеот Possible » 09 Мар 2016, 20:54

Мисля си, че темата ще е тясно обвързана с нашумелия въпрос за бежанската криза и войните - "Война в мирно време" :) или "Ние и те" (падала се е минали години) :) Събитията в Париж или нещо от политическия ни живот. Скро известни бяха "каките" от съда, "СМС-ите на властта" и куп други глупости, но не знам...шанса дая отгатнем е нулев.

Надявам се да се справим! Ако има кандидати за първа изпитна сесия, който изпит ще се проведе на 20.03.2016 г. да се присъединят към темата. Надявам се ще си бъдем полезни!
Успех! :)
Аватар
Possible
В началото бе словото

Мнениеот Manny » 09 Мар 2016, 21:38

Здравейтее, и аз ще се пробвам с Журналистика, честно казано от всички специалности във всички университети тази ме привлича най-много. :) Миналата година ходих на СИП в училище, на който пишехме есета по вече минали теми, просто за да свикнем с подхода и начина на структуриране на този вид есе. Четох и за някакви курсове в университета. Някой от вас ходил ли е? Разкажете малко. :д А някой да има информация каква оценка горе-долу ни трябва, за да ни приемат? :)
Manny
В началото бе словото

Мнениеот Possible » 09 Мар 2016, 21:53

Manny написа:Здравейтее, и аз ще се пробвам с Журналистика, честно казано от всички специалности във всички университети тази ме привлича най-много. :) Миналата година ходих на СИП в училище, на който пишехме есета по вече минали теми, просто за да свикнем с подхода и начина на структуриране на този вид есе. Четох и за някакви курсове в университета. Някой от вас ходил ли е? Разкажете малко. :д А някой да има информация каква оценка горе-долу ни трябва, за да ни приемат? :)

Здравей, на поредния кандидат-журналист! :)
Не съм много запознат с тези курсове, но от нещата, които изчетох във форума мнението за тези курсове беше, че не са много полезни, даже били безмислени. (Това е констатация от прочетеното във форума). Все пак надявам се, че някой, който ги е посещавал би могъл да сподели.
А относно приема, оценката трябва да е минимум 3,50, за да отидеш на устен изпит. На него съответно трябва да изкараш пак минимум 3,50. (така поне е според правилника на университета). След това се пресмята балът и съответно се определя. Но дотогава има твърде много време. Сега е добре да се фокусираме върху предстоящия изпит, който никак не е маловажен. Напротив. Дори би ни бил от голяма полза, ако го вземем с добри оценки.

:)
Аватар
Possible
В началото бе словото

Мнениеот rpetrova » 10 Мар 2016, 17:35

Здравейте ! +1 за изпита на 20.03 по Журналистика. :D
Аз съм за специалност "Връзки с обществеността". Посетих курса, за когото говорите, и ако трябва да съм честна не е кой знае какво, но все пак е някакъв плюс в подготовката, и ако имате възможност е добре да се посети. Иначе подготовката ми преминава като чета вестници,книги, каквото ми попадне общо взето, и слушам, гледам новини. :)
Успех на всички на предстоящия изпит! :))))
rpetrova
В началото бе словото

Мнениеот Possible » 11 Мар 2016, 22:43

Потърсих информация за журналистическо есе в Интернет пространството. Реших да споделя какво открих и с Вас - бъдещите кандидат-журналисти: :D

Журналистическото есе – що е то?
Напоследък в българската научна литература и в журналистическата практика все по-често се употребява терминът журналистическо есе. Въпреки че терминът е зает от англоезичната жанрова традиция, смисълът, който се влага в понятието у нас, е неясен и съвсем не съвпада с осмислянето на този жанр в англоезичната литература.
Журналистическото есе или литературното журналистическо есе е един от жанровете от т.нар. криейтив нонфикшън (или още литературен или наративен нонфикшън). Според някои автори жанрът есе може да се раздели на две субкатегории – персонално и журналистическо есе. „За разлика от персоналното есе или мемоарите, които се основават върху живота на автора, литературното журналистическо есе се базира върху чужд живот, чужди събития или върху опит, който е различен от авторовия. За разлика от персоналното есе или мемоарите, които са написани в първо лице от гледната точка на автора, литературното журналистическо есе е написано в трето лице” [8]. Но това не е най-важната отлика на журналистическото есе от останалите видове есе. Според англоезични автори жанрът журналистическо есе има четири характеристики. На първо място, журналистическото есе се създава върху тема, избрана от реалния свят. То не може да се гради върху измислени истории и герои. На второ място, журналистическото есе се предшества от добросъвестно разследване, което позволява да се установи надеждността на разказаното чрез проверими референции в текста. Методите за разследването са наблюдението и включеното наблюдение, интервюто с участници и очевидци, проучването на темата в библиотеката и в интернет, внимателното водене на бележки, проучването на документи, архиви, писма, дневници и пр. Третата характеристика на жанра журналистическо есе е драматизирането, описанието на контекста, което включва времето, мястото, детайли, събитието, диалози и описания, които да подчертават или да извеждат универсални истини. Четвъртата характеристика е използването на художествени похвати при разказването на историята. Литературният стил е този, който разграничава журналистическото есе от репортажа и го приближава и почти поставя равенство между него и фичъра, защото „Фичърът се отличава от разказа по това, че е фактологичен, а не измислен. Авторите на фичър обаче употребяват средствата на разказа, особено в наративния фичър, и те определено могат да се гордеят, ако се каже, че той се „чете като разказ” [9]. Смята се, че фичърът се различава от коментарните рубрики, защото в него авторът може да осветлява, но не увещава, не проповядва. Затова се говори за трети тип основни журналистически текстове. В този трети тип текстове може да сложим заедно с фичъра и журналистическото есе. В тази трета група журналистически жанрове бихме могли да включим и репортажа. За него се твърди, че „От гледна точка на съотношението между субективност и обективност репортажът се намира между новината и коментара” [10].
Жанрът журналистическо есе включва елементи от персоналното есе, мемоарите, пътеписите, биографията и др., но все пак най-ясна е връзката между журналистическото есе и репортажа/фичъра в англоезичната традиция.

(Източник: http://media-journal.info/?p=item&aid=149)
Аватар
Possible
В началото бе словото

Мнениеот polognia » 16 Мар 2016, 17:07

+1 за журналистика иии вече е по-малко от седмица, ле-ле плаче ми се. Прочетох коментара за същността на журналистическото есе и не съм особено съгласна :Д не знам как се предполага да се подготвим добре като ще ни тупнат темата на момента, амаааа ще се молим и това е . Остава само да си получим разпределението :pale: :pale: :pale:
polognia
В началото бе словото

Мнениеот Possible » 16 Мар 2016, 18:00

Да, да се надяваме, че ще се справим.
И аз все още чакам за разпределението. Някой има ли идея къде може да се паднем. Дано е на някое познато място, че аз никак не съм на "ти" с факултетите на СУ. :)
Аватар
Possible
В началото бе словото

Мнениеот Possible » 16 Мар 2016, 19:14

Вече имам разпределение за изпита. А някой друг вече има ли?
Аватар
Possible
В началото бе словото

Мнениеот Possible » 19 Мар 2016, 21:52

Здравейте, форумци!
Пожелавам успех на писмения изпит утре! :)
Аватар
Possible
В началото бе словото

Мнениеот Possible » 21 Мар 2016, 07:45

Е, изпитът мина вече. Надявам се, че сте успели да развиете темите си за "Граници и огради".
Да попитам някои има ли информация кога ще излязат резултатите?
Благодаря! :D
Аватар
Possible
В началото бе словото

Мнениеот R.Bratanova » 21 Мар 2016, 17:24

Темата не беше никак лоша.Лично аз не съм особено доволна от себе си , но няма нищо.Мислех, че изпитът ще продължи 4 часа, а се оказа, че е 3.
Колкото до резултатите, в зала 272 един от квесторите каза преди 10 април да не се надяваме на резултати..евентуално може би 6 или 7 април, но едва ли.Ще си почакаме..успех на всички! :)
R.Bratanova
В началото бе словото

Мнениеот Possible » 21 Мар 2016, 17:26

И аз лично не съм доволен от себе си. Не очквам много добър резултат, но все пак - нищо не е загубено.
Аватар
Possible
В началото бе словото

Следваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към ФЖМК