Въпрос за изпити

Подфорум към Юридическия факултет

Модератор: MidwinterSun

Re: Въпрос за изпити

Мнениеот hamurapincho » 16 Яну 2017, 17:32

За неявяване не пишат двойка, просто студентът остава без оценка и изпитът е невзет. Последиците са като при изкарана двойка, но не загрозява главната книга. :D
Що се отнася до четенето - не чета чак толкова много. :) Като знам някои колеги (не само от СУ) колко четат, чак се чувствам гузен. :D
Аз тепърва ще започвам със сериозното четене.

Иначе, нямам илюзии, че ще мога да науча или дори да прочета цялата материя. Само като гледам учебника по граждански процес например - не си представям как се научава това. :D

Ще се опитам да последвам съветите ти.
hamurapincho
Драскач

Благодарил (а): 29 пъти.

Мнениеот hamurapincho » 21 Фев 2017, 20:11

Здравейте. Някой би ли могъл да сподели информация относно избираемите дисциплини (за която и да е от изброените) Криминология, Дипломатическо и консулско право, Митническо право, Правен режим на класифицираната информация?
В програмата са сложени (по двойки) в едни и същи времеви интервали и трябва да се избира между тях.
А как да знаем какво избираме, след като не знаем нищо за въпросните предмети...?
Затова всякакви впечатления относно тези (или кой да е от тях) предмети ще са полезни.
hamurapincho
Драскач

Мнениеот juliegg » 24 Фев 2017, 02:32

hamurapincho написа:Здравейте. Някой би ли могъл да сподели информация относно избираемите дисциплини (за която и да е от изброените) Криминология, Дипломатическо и консулско право, Митническо право, Правен режим на класифицираната информация?
В програмата са сложени (по двойки) в едни и същи времеви интервали и трябва да се избира между тях.
А как да знаем какво избираме, след като не знаем нищо за въпросните предмети...?
Затова всякакви впечатления относно тези (или кой да е от тях) предмети ще са полезни.

Здравей отново, колега! Титулярите по изборните дициплини често се сменят, затова моля да уточниш поне кой Ви ги чете, защото Криминолгията при нас беше при проф. дюн Боян Станков, но сега май я е поела доц. Ралица Илкова.
juliegg
В началото бе словото

Благодарил (а): 2 пъти.

Мнениеот hamurapincho » 24 Фев 2017, 11:59

juliegg написа:
hamurapincho написа:Здравейте. Някой би ли могъл да сподели информация относно избираемите дисциплини (за която и да е от изброените) Криминология, Дипломатическо и консулско право, Митническо право, Правен режим на класифицираната информация?

Здравей отново, колега! Титулярите по изборните дициплини често се сменят, затова моля да уточниш поне кой Ви ги чете, защото Криминолгията при нас беше при проф. дюн Боян Станков, но сега май я е поела доц. Ралица Илкова.

Криминология се води от Илкова, Дипломатическо и консулско право - Видин, Митническо право - Симеонов, Правен режим на класифицираната информация - Осман.
Така е записано в програмата.
hamurapincho
Драскач

Мнениеот juliegg » 24 Фев 2017, 13:28

hamurapincho написа:
juliegg написа:

Криминология се води от Илкова, Дипломатическо и консулско право - Видин, Митническо право - Симеонов, Правен режим на класифицираната информация - Осман.

Видях ти запитването и в групата във Фейсбук (ако си ти). Имай предвид, че фактът, че имате предвидени тези дисциплини по програма, съвсем, ама съвсееем не значи, че ще ви бъдат четени. Не знам дали ви се е случвало, но в нашия випуск примери бол - и при редовните, и при задочните. За съжаление, не сме имали нито 1 от тези изпити, предвиден в програмата ни (за задочниците говоря), само Криминология, но при Станков. Илкова ни води НП (обща и особена част) и бе устен. Доколкото знам, при нея по Киминалистика можете да избирате формата - устен, писмен или курсова работа. Върху изискванията на Илкова, ако ви е водила и на вас, сигурно вече имате наблюдения.
При Видин за ДКП, доколкото знам, за подготовка стигат ЗДиплС и конвенциите, изпитът е да развиеш една тема. Аз исках да се явя, но при нас не предвидиха тази дисциплина изобщо, даже редовните разбраха в последния момент, че имат такъв предмет, никакви лекции не им бяха четени. Затова казвам, че дори да си се наточил и за 4-те дисциплини и по програма две по две да съвпадат по време в програмата, може и нито една да не бъде четена и дилемата ти да отпадне :)
За Митническото пак бях мераклийка, тъй като при нас важи за трите специализации, но май никой не се яви при нас. Симеонов влязъл веднъж, раздал на присъстващите няколко човека теми за курсови работи, а на изпита (тест) май никой не се яви, защото тестът, доколкото разбрахме от вече препатили колеги, е в стил Русчев, трябва мнооого сериозна подготовка и е голяма сеч. Курсовата също не те спасява, и там къса. В общи линии без изключение ни посъветваха да не се явяваме, тъй като битува мнението, че изпитът е по-тежък от такъв за някои задължителни дисциплини, не се минава само с лекции, трябва съвестно четене и на ЗМ и други материали и много здрава подготовка, а предвид факта, че ти предстоят доста важни и необходими дисциплини като АПроц., НП и ОП, не виждам особен смисъл да се хаби излишно време и енергия. Интересно е, затова можеш информативно да си четеш материалите, но и аз лично не съветвам да се явяваш. Ако не дай си боже си скъсан, поправка по изборна дисциплина едва ли е най-приятното нещо и само ще ти губи време.
За ПРКИ не мога да кажа, но пак имаш закон и наредба за подготовка.
Съжалявам, че не мога да бъда по-полезна.
juliegg
В началото бе словото

Мнениеот hamurapincho » 24 Фев 2017, 18:52

juliegg написа:
hamurapincho написа:
juliegg написа:

Видях ти запитването и в групата във Фейсбук (ако си ти). Имай предвид, че фактът, че имате предвидени тези дисциплини по програма, съвсем, ама съвсееем не значи, че ще ви бъдат четени. Не знам дали ви се е случвало, но в нашия випуск примери бол - и при редовните, и при задочните. За съжаление, не сме имали нито 1 от тези изпити, предвиден в програмата ни (за задочниците говоря), само Криминология, но при Станков. Илкова ни води НП (обща и особена част) и бе устен. Доколкото знам, при нея по Киминалистика можете да избирате формата - устен, писмен или курсова работа. Върху изискванията на Илкова, ако ви е водила и на вас, сигурно вече имате наблюдения.
При Видин за ДКП, доколкото знам, за подготовка стигат ЗДиплС и конвенциите, изпитът е да развиеш една тема. Аз исках да се явя, но при нас не предвидиха тази дисциплина изобщо, даже редовните разбраха в последния момент, че имат такъв предмет, никакви лекции не им бяха четени. Затова казвам, че дори да си се наточил и за 4-те дисциплини и по програма две по две да съвпадат по време в програмата, може и нито една да не бъде четена и дилемата ти да отпадне :)
За Митническото пак бях мераклийка, тъй като при нас важи за трите специализации, но май никой не се яви при нас. Симеонов влязъл веднъж, раздал на присъстващите няколко човека теми за курсови работи, а на изпита (тест) май никой не се яви, защото тестът, доколкото разбрахме от вече препатили колеги, е в стил Русчев, трябва мнооого сериозна подготовка и е голяма сеч. Курсовата също не те спасява, и там къса. В общи линии без изключение ни посъветваха да не се явяваме, тъй като битува мнението, че изпитът е по-тежък от такъв за някои задължителни дисциплини, не се минава само с лекции, трябва съвестно четене и на ЗМ и други материали и много здрава подготовка, а предвид факта, че ти предстоят доста важни и необходими дисциплини като АПроц., НП и ОП, не виждам особен смисъл да се хаби излишно време и енергия. Интересно е, затова можеш информативно да си четеш материалите, но и аз лично не съветвам да се явяваш. Ако не дай си боже си скъсан, поправка по изборна дисциплина едва ли е най-приятното нещо и само ще ти губи време.

Благодаря за отговора. Тази година изглежда ще има поне три от изброените 4 изборни (+ още 2, които не се засичат като време). Само за ПРКИ не знам дали ще има или не.
Криминологията се застъпва с ДКП. Забелязах, че интересът към криминологията е осезаемо по-голям от ДКП - не знам каква е причината за това.
За Митническо право - преподавателят каза, че тази година няма да е тест, а писмено (при желание, евентуално - устно) развиване на въпрос или част от въпрос от конспекта.
Отделно има и Поземлено право (Орсов) и Сравнително частно право (Сарафов).
hamurapincho
Драскач

Мнениеот juliegg » 25 Фев 2017, 03:39

hamurapincho написа:
juliegg написа:
hamurapincho написа:
juliegg написа:

Благодаря за отговора. Тази година изглежда ще има поне три от изброените 4 изборни (+ още 2, които не се засичат като време). Само за ПРКИ не знам дали ще има или не.
Криминологията се застъпва с ДКП. Забелязах, че интересът към криминологията е осезаемо по-голям от ДКП - не знам каква е причината за това.
За Митническо право - преподавателят каза, че тази година няма да е тест, а писмено (при желание, евентуално - устно) развиване на въпрос или част от въпрос от конспекта.
Отделно има и Поземлено право (Орсов) и Сравнително частно право (Сарафов).

Интересът е обясним с това, че Криминологията би ви била практически по-полезна вероятно, а и ви предстоят и Криминалистика и Наказателен процес и сигурно народът се надява да му е полезна и за тях.
Внимавайте по Митническо право. Ако един преподавател сече и на тест, и на курсова работа, шансът да сече и на писмен/устен е огромен, т.е. независимо от формата, ако е настроен да къса и такова му е оценяването, той ще си къса. Не плаша, просто предупреждавам. И при нас бе казал, че при малко желаещи изпитва устно, но и там не съм чувала добри отзиви... Все пак ти си преценяваш.
Поземленото право според мен е много полезна дисциплина, аз държах да я мина, защото съм от земеделски район, в който почти всяко лице има сключен договор за аренда, рентите са най-високите в БГ и често се водят дела за земя, понеже е много скъпа. А и не само в това направление може да ви е от полза ПозП, като се замисля... Изпитът е устен (май не теглихме теми, а ги разпределяше той), но внимавайте с подготовката, четете си директно от законите, понеже няма никакви актуални лекции по дисциплината, ако търсите от нета, няма да ви свършат работа. Орсов при нас постъпи както всеки преподавател на изборна - влезе само веднъж, за да ни се представи, не ни чете, накара ни да ходим на лекции с редовните и това беше. Явявахме се с тях и абсолютно на сляпо, понеже идея си нямахме относно изискванията му, но забелязах, че независимо дали са присъствали на лекции или не, всички се бяха готвили по старите лекции от нета и често чувахме "Сега вече не е така, колега". Затова водете си съвестно записките и учете оттам + актуалната нормативната уредба задължително!
По СЧП при нас имаше голяма драма - Сарафов влезе да ни се представи, не помнеше, че ни бе изпитал преди 2 седмици по ВП :) и после като Орсов по познатата процедура с дежурното "Нямам време да се занимавам И с вас, идвайте на лекции с редовните.". Датата ни отново бе заедно с тяхната, но в деня на изпита се оказа, че не сме допуснати до изпит, понеже дисциплината "не била за нас" и всички бяхме много разочаровани, защото той изрично ни каза на лекции, бяхме учили, а и предметът е интересен. Затова не мога да ти кажа точно как протича изпитът, но е писмен, сигурно се развива една тема, Сарафов принципно разделя на групи при писмена работа. Ако ви е водил ВП, изискванията ги знаете. Общо взето по СЧП ще обърнете внимание на различните правни системи и начинът им на функциониране. Много приятен материал, учи се леко, има много познати неща и искрено съжалявам, че не успяхме да се явим. Предметът е сравнително нов, май при нас се чете за първа година, но някъде из фб-групата сякаш имаше качени лекции, ние се готвихме от тях.
Успех, ако имаш и други въпроси, били за избираеми или за задължителни дисциплини, питай смело, няма проблем :)
juliegg
В началото бе словото

Мнениеот Аvitohol » 03 Мар 2017, 15:34

Аз отдавна не пиша в този форум, но все пак да питам ветераните. Пети курс съм и по принцип нямам нужда от избираеми вече но трябва да избера един. Може ли някой да сподели впечатления от Международно сътрудничество по граждански дела, Право на международния въздушен транспорт, Нотариат, Международно данъчно право и Чиновническо право? Лекциите респективно се водят от проф. Митов, проф. Натов, проф. Матеева, Проф. Пенов и проф. Костов? Благодаря предварително! Аз пък за Митническо останах с добри спомени. Избрахме си тема по която да говорим на устния и някъде пет минути говорих и отличен. Но това беше 2015г. Явно едно време е играла брадвата. Споко то малък Сечко (К.С.) още действа. :compress:
Аvitohol
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот Desit@ » 07 Юни 2017, 13:33

Привет! На 26.06 по Наказателно процесуално право има изпит от 8:00 в 272 и от 11:00 в 226. Искам да попитам ще има ли разлика във формата на изпита? Моля за повече инфо. Сърдечно благодаря :)
Умният пише, глупавият помни...
Аватар
Desit@
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Предишна

Назад към ЮФ