Коя магистратура е за предпочитане - К и Х или Ландш.?

Подфорум към Геолого-географския факултет

Модератор: Mushmul

Коя магистратура е за предпочитане - К и Х или Ландш.?

Мнениеот Emilia St. » 12 Авг 2016, 18:11

Някой, който вече е минал по този път или има наблюдения, може ли да ми каже дали магистратура в областта на Климатология и хидрология е за предпочитане или в областта на Ландшафтознание?

Имам интерес към природната география. Прочетох и на двете магистратури квалификационните характеристики в сайта, но общо взето реализацията е сходна - като експерти в МОСВ, реализиране на мониторинг за околната среда, въздуха и водите и т.н. .... Всъщност като реализация имат ли някакво различие тези две магистратури? С коя е по-лесно да се намери работа?

Също така не ми стана ясно в Ландшафтознанието как се влиза - какви въпроси се включват в приемния изпит за магистратура, няма конспект в сайта?
Emilia St.
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Re: Коя магистратура е за предпочитане - К и Х или Ландш.?

Мнениеот fluffy cloud » 13 Авг 2016, 17:21

Здравей, и двете магистратури не предлагат кой знае каква реализация. В МОСВ можеш да започнеш работа и само с бакалавърска степен, но и магистърска да имаш, това няма да те улесни особено. Опазването на околната среда не е особен приоритет, така че подобна магистърска степен няма да ти е от голяма полза. По-добре пробвай да изкараш стаж в МОСВ или някоя друга организация, свързана с опазване на околната среда и това ще ти даде доста добри шансове за подобна кариера.
Тези неща ги казвам като магистър от ГГФ и предвид, че съм карала практика в МОСВ. Стажът би ти бил доста по-полезен от магистърската степен.
I wanna fall from the stars straight into your arms
Аватар
fluffy cloud
сладоледено-шоколадово-спагетено чудовище

Благодарил (а): 207 пъти.

Мнениеот Emilia St. » 13 Авг 2016, 20:08

fluffy cloud написа:Здравей, и двете магистратури не предлагат кой знае каква реализация. В МОСВ можеш да започнеш работа и само с бакалавърска степен, но и магистърска да имаш, това няма да те улесни особено. Опазването на околната среда не е особен приоритет, така че подобна магистърска степен няма да ти е от голяма полза. По-добре пробвай да изкараш стаж в МОСВ или някоя друга организация, свързана с опазване на околната среда и това ще ти даде доста добри шансове за подобна кариера.
Тези неща ги казвам като магистър от ГГФ и предвид, че съм карала практика в МОСВ. Стажът би ти бил доста по-полезен от магистърската степен.

Благодаря за изказаното мнение. И мен ме притеснява факта, че реализацията е доста ограничена. Мислела съм като алтернатива да пробвам да кандидатствам за асистент в университета, но асистентски места се разкриват може би веднъж на 10 години в дадена катедра, а и предполагам че ги пазят за техни си хора, плюс това и заплатите не са високи, та и това не си е работа сякаш :roll: Относно МОСВ - имам усещането, че географите са дискриминирани там и предпочитат да наемат еколози и биолози, макар че не виждам една магистратура като ФГЛЕ какво по-малко като знания ти дава? :?

Може ли да ми обясниш как точно се кандидатства в МОСВ - какви изпити се държат?
Emilia St.
В началото бе словото

Мнениеот fluffy cloud » 22 Авг 2016, 14:09

Има тест със сигурност и на втори кръг, доколкото си спомням, дават текст за превеждане на английски. Ама хич не беше от най-простите, трябват си термини. Нещо с растения беше и с развитието им. Най-добре е да си следиш тук - http://www.moew.government.bg/?show=jobs&page=1. Съветвам те да се свържеш с тях и да направиш запитване за стаж, защото да, определено ще ти е по-лесно, ако познаваш някого там. А ако ти харесва идеята да работиш в министерство и държиш да учиш магистратура в ГГФ, можеш да пробваш РРУ. Пак не смятам, че има забележителна реализация, но може би дава по-добри шансове все пак.
I wanna fall from the stars straight into your arms
Аватар
fluffy cloud
сладоледено-шоколадово-спагетено чудовище

Благодарил (а): 207 пъти.

Мнениеот Snow-White » 15 Сеп 2016, 15:21

Emilia St. написа: Относно МОСВ - имам усещането, че географите са дискриминирани там и предпочитат да наемат еколози и биолози, макар че не виждам една магистратура като ФГЛЕ какво по-малко като знания ти дава? :?

Не е усещане - била съм там на стаж (отдел Биоразнообразие) и същото са ми го казвали хора, които работят там.
ИзображениеИзображение
Аватар
Snow-White
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 27 пъти.

Мнениеот pepimili » 16 Сеп 2016, 10:25

Здравейте и от мен. Мое мнение че магистратурата по Ландшафтознание ще ти е от по-голяма полза. За съжаление реализацията вече е друг въпрос. Лично на мен тази специалност много ми харесва и затова ти пожелавам успех :)
Мъдрият се учи да може, умният - да знае. Само на глупака всичко му е ясно. http://www.sisi-bg.com/
Аватар
pepimili
В началото бе словото

Назад към ГГФ