Кандидатстване - право...

Тук може да задавате помежду си въпросите, които са актуални в процеса на вашето следване в Софийския университет

Кандидатстване - право...

Мнениеот DKosev » 21 Ное 2012, 21:20

Здравейте,

кратко, ясно и по точки ще напиша въпросите, които ме интересуват за самото кандидатстване и процеса на обучение по специалност Право в СУ:

1. Кога са следващите дати за явяване на изпити за кандидатстване, задължителните изпити по История и БЕЛ ли са, или някой от тези двата може да се размени с друг предмет?
2. Решил съм редовна форма на обучение да запиша, комбинирайки с работа.. задължително ли трябва да съм присъствено там или мога само на по-важните моменти да се явявам?
3. Цената на семестър каква е?
4. Къде мога да погледна, какво е преподавано в предишните години по тази специалност?

За сега толкова, със сигурност ще изкочат още въпроси.. :)

Поздрави!
DKosev
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Re: Кандидатстване - право...

Мнениеот Kristo » 21 Ное 2012, 21:56

1. Кога са следващите дати за явяване на изпити за кандидатстване, задължителните изпити по История и БЕЛ ли са, или някой от тези двата може да се размени с друг предмет?

==> на пролет мисля, не можеш да сменяш изпитите с други предмети...

2. Решил съм редовна форма на обучение да запиша, комбинирайки с работа.. задължително ли трябва да съм присъствено там или мога само на по-важните моменти да се явявам?
==> за лекции не си задължен, но за упражненията - да. Друг е въпроса, че не всички асистенти държат да присъстващ на упражнения. Но ако бачкаш, ще имаш по-малко време за учене. А и кой работодател ще те пуска 2-3 дни седмично за по няколко часа, според програмаа ти? Ако можеш да си намериш такъв...

3. Цената на семестър каква е?
==> 250лв май беше, ако не са го увеличили

4. Къде мога да погледна, какво е преподавано в предишните години по тази специалност?
==> намери сайта, къде другаде... виж там разни програми за семестри и съответно какво преподава
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Кристо - За смисъла на нещата, 2014г.
Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Благодарил (а): 419 пъти.

Мнениеот DKosev » 21 Ное 2012, 22:03

Благодаря за светкавичния отговор Kristo!
Ти право ли си записал, какви са ти впечатленията?
За подготовка за изпитите (на пролет), към какво можеш да ме насочиш?

Поздрави!
DKosev
В началото бе словото

Мнениеот clinical_dead » 21 Ное 2012, 22:19

Предлагам ти да изчетеш мненията на Кристо, в тях има много информация. :albino:
Изображение

Изображение
Аватар
clinical_dead
Летописец Виртуоз

Благодарил (а): 378 пъти.

Мнениеот Kristo » 21 Ное 2012, 22:21

Аз не само съм го записал, ами се мъча да завърша. Но ме спират по политически причини, защото съм бъдещ президент на страната.

Но не това е важното. Впечатления всякакви, много хора се кефят че го учат, има такива, които съжаляват. Всичко е до човек, как би се справял и усещал. Докато не опита човек, няма как да знае дали пасва там. Аз лично се кефя, защото съм си такъв характер и всяка подобна специалност би ме изкефила. Всичко е до човека.

За подготовка? Ами намери си 2 неща:

- учител от гимназията или приятел-учител, който да ти покаже как да пишеш текстовете за двата изпита - как се пише историческа разработка и как се пише съчинение/есе по литература, един вид - по изискванията за изпитите
- по история ти трябва помагало за учене на материала, по литература няма единно мнение:
1/ аз твърдя, че става да попрегледаш анализи на всички творби, без да си ги чел самите тях, защото проверяващите искат да видят, че си схванал идеите на авторите и можеш да ги кажеш
2/ един колега твърди, че просто трябва да прочетеш всички творби от конспекта, без да си се занимавал с анализи и готови разработки.
(той имаше повече на изпита по литература, ако трябва да съм честен)
И двата метода могат да помогнат, но най-добре е комбинирано. Четеш даден автор, минаваш негови творби - после четеш техни анализи, разработки в помагала или прочее. И почваш да заучаваш разни комбинации. Като "Далчев = депресия", "Ботев = революция", "Вазов = родолюбие", "Елин Пелин = селяния" и прочее...
"Смисълът на цивилизацията е да остави на следващото поколение повече начини за забавление, както и по-малко проблеми за решаване. Ако остави повече проблеми и никакви нови забавления, то това се нарича геноцид."

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Мнениеот DKosev » 08 Дек 2012, 18:42

Здравейте отново,

защо на страницата с Бакалавърските програми няма Право ами само Международни отношения? (мисля си че си отговорих на въпроса - завършиш ли 5те години директно си магистър?)
http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/o ... i_programi

Започнах да търся разни източници на информация за подготовка за предварителните изпити по БЕЛ и История, намерих няколко добри, ще споделите ли конкретно вие какви източници сте ползвали?

Поздрави!
DKosev
В началото бе словото

Мнениеот Kristo » 08 Дек 2012, 18:54

Няма бакалавърска степен за право, направо се води магистър, защото като завършиш ставаш 1 идея по-образован от другите висшити. Не са мои думи, така пише в правилника на СУ.

Инак за другите неща съм писал по-нагоре...

Аватар
Kristo
очарователен тормозник

Мнениеот DKosev » 18 Яну 2013, 20:28

Здравейте,

сдобих се с огромен по обем материал - Литература и История, информацията е събирана доооста време, писано е по тях, подчертавано... огромен труд е вложено в тях, но имам едно такова питане:

- може ли някой да даде напътствия по каква последователност да се водя... това с което разполагам е с обем от 1000 страници - развити теми, тестове, информация и какво ли още не..
Интересува ме и за двата предмета, горе долу да имам начертан план и да го следвам...
DKosev
В началото бе словото

Мнениеот MidwinterSun » 18 Яну 2013, 20:38

1000 страници не е чак толкова страшно. Ако изключим януари и предположим, че искаш да се явиш на предварителните изпити, които са... април?, то тогава разполагаш с 10 седмици. Т.е, по 100 страници на седмица, което е съвсем приемливо.

Ако искаш да се явяваш директно на редовните изпити, значи разполагаш с двойно количество време и можеш да свалиш обема до 50 страници на седмица.
Целта на Истинската котка е да си живее живота мирно и тихо, с възможно най-малка намеса от страна на човешките същества.
Всъщност почти като при истинските хора.
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Благодарил (а): 354 пъти.

Мнениеот DKosev » 18 Яну 2013, 20:42

Благодаря за отговора.. принципно, ако успея да наваксам ще карам директно редовните изпити..
Мен горе/долу ме интересуваше материала откъде да го започна..
DKosev
В началото бе словото

Мнениеот MidwinterSun » 18 Яну 2013, 20:46

От началото. Хронологически за историята и от Ботев за литературата (де факто, пак хронологически). Така ти позволява да проследиш логическата последователност на събитията. : )
Целта на Истинската котка е да си живее живота мирно и тихо, с възможно най-малка намеса от страна на човешките същества.
Всъщност почти като при истинските хора.
Изображение
Аватар
MidwinterSun
лейди британска котка

Благодарил (а): 354 пъти.

Мнениеот seduction » 09 Фев 2013, 19:54

Здравей. В момента съм първа година право задочно и не мога да ти помогна особено с мнение на база опит, относно съдбата на правистите. Хаха :р Ако ти стигне бала за редовно се запиши в тази форма, тоест постави право редовно на първо място, ако видиш, че нещата с работата не се получават при тази форма, то мисля, че няма да е проблем да се прехвърлиш задочно. Надали ще има особено голям наплив. По-скоро интерес има към обратната схема от задочно към редовно.
Не мога да знам какви са изискванията на асистентите и т.н., честно казано аз не, че не разполагам с време, а по-скоро ми липсва търпението да вися ежеседмично по упражнения. Та при мен задочното беше както обичам да казвам съзнателно напревен избор, а не просто стеченеие на обстоятелствата. За момента не съжалявам, но не мога да гарантирам, че нещата няма да се променят. Таксата за задочно 92.50лв. Задочното е с една година по-дълго общо 6 години.
Относно кандидатстването- уверих се, че всеки кандидат-студенти има своите индивидуални нужди и съответно за крайния успех не може да бъде посочена конкретна формула. Освен това е важно да се отчете, че предвид изпитната форма- с теми, а не тест, елемента -субективизъм неизменно присъства, което е повече от логично. Не знам какъв е твоя маниер на учене, не знам дали нещата, които са били полезни за мен, ще са от полза и за теб.
За историята- изпитът изисква задълбочени познания. За някои той е по-лесен от литературата. Тук -в борсата на форума се продават разработки по история, не мога да гарантирам до колко са качествени. Аз ходих при доцент от СУ. Той ми даде готови теми, аз научих част от тях и искарах отлична оценка. За да научим по-лесно темите той ни караше да правим няколко такива "сламки" или не знам как да ги нарека- значи в едната пишеш годините, както вървят хронологически в темата и срещу годината събитието, което се е случило. На друг лист пишеш спомни моменти/тези-например колко на брой са били синовете на хан Кубрат. На трети лист правиш схема на географски обекти-полезно е поради факта, че някои имат по-особено звучене.
За литературата- ще бъде супер, ако успееш да изчетеш произведенията, а не само анализите им. Ето какво според мен и според това, което са ме учили трябва да има в съчинението ти:
1.увод- в него изясняваш епохата, в която даден автор твори, основните теми, идеи и мотиви на творчеството му. Посочваш стихосбирките, в които са включение произведенията му/когато говорим за лирика/
2.Теза- в кратък вид даваш отговор на зададения проблем-например свобода и смърт в ботевото творчество. Съответно свобода и смърт са ключовите думи, които задължително трябва да присъстват в теза ти, обвързани логически с други твои разсъждения. За някои тезата е голямо предизвикателство, от гледна точка на това, че в нея човек трябва да открие границата между лаконичността и твърде обстойните приказки. Не се препоръчва посочването на изразни средства в тезата.
3. Изложение- тук можеш да дадеш воля на знанията си и можеш и малко лични интерпретации да вложиш, стига да не са прекалено крайни. Хубаво е си създадеш навика да правиш плавен преход от едно произведение към друго, а не текста ти да прилича на компилация от копи-пейст упражнения. Това важи и в пълна сила за историята. Проверяващите не харесват тема, наблъскана с факти, а тема, в която са направени изводи има логика, с други думи съдържанието е осмислено. В изложението могат да бъдат включени и цитати, дори се водят основно изискване, но аз не съм включвала. Въпрос на желание и способност за дусловно наизустяване.
4. Заключението- тук не мисля, че има нещо неясно.

п.с- по история се теглят две теми, по литература също, едната е класическия модел на съчинениие. Вторият вариант е съчинене по цитати. Тоест правиш съпоставка между творби от двама автори. То е по-сложния вариант и може би изисква малко по-задълбочено четене.

Постът ми стана прекалено дълъг, може би, но исках да ти напиша всичко, което мисля за полезно. Ако имаш други въпроси можеш да ме попиташ както тук, така и на ЛС.
seduction
Да живей словото

Благодарил (а): 22 пъти.

Назад към Административни въпроси