Балканистика

Подфорум към Факултета по славянски филологии

Балканистика

Мнениеот gretka » 15 Авг 2008, 11:53

Колеги ... :bounce: :bounce: :bounce: :binky:
No me AmeS...
Аватар
gretka
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Re: Балканистика

Мнениеот DADO » 15 Авг 2008, 12:05

1. Кой факултет е това?
2. Какво по-точно означава тази специалност? Изучавате балканите, или?
Ibiza DJ
Аватар
DADO
Владимир Владимирович Путин

Мнениеот Jamalska » 15 Авг 2008, 12:07

Славянски филологии:)
Изображение
Не знам какво е когато сърцето просто спре,
но знам какво е чувството вътре в мен, братле.
Всички видяхме как изгасна една звезда.
Почивай в мир, приятел, жив си в 200 сърца!
Рики (1990-2009)
Аватар
Jamalska
байкър с 4колелца.

Благодарил (а): 1 пъти.

Мнениеот jjjj » 21 Авг 2008, 10:04

Имали колеги балканистика 1 курс, които чакат класиране в общежитие. Знае ли някоя в кои блокове ще сме настанени, какви са условията там.
Защо е толкова пасивен форума на тази специалност?
jjjj
В началото бе словото

Мнениеот gretka » 21 Авг 2008, 10:15

Еей,един колега да има :D :bounce: Аз също чакам за общежитията,но в кои точно блокове ще сме .. :dontknow:
No me AmeS...
Аватар
gretka
В началото бе словото

Мнениеот plamKA » 21 Авг 2008, 11:47

Здравейте, аз уча балканистика и ще съм втори курс.
Искам да ви поздравя за специалността. Хубава е , но е много трудна!
Иначе аз бях настанена в блок 50а, мои колежки в 42Б. Общо взето в тези 2 блока, но никога нищо не се знае.
Факултетът ни е сериозен, специалността също, преподавателите ни обичат, защото сме малко и изобщо, който обича да учи езици, литература и история не е сбъркал.
Сигурно знаете, че първата година започвате с румънския и албанския. Ще учите и руски- само 2 семестъра. Втори курс започваме гръцкия.
Изобщо... добре дошли в СУ и нашия факултет! Ще ви хареса! :)
Реал Мадрид - бялата магия, Реал Мадрид - футболна стихия!
Аватар
plamKA
От дъжд на вятър

Мнениеот gretka » 21 Авг 2008, 13:40

plamKA,благодаря за информацията,и аз мисля,че ще е интересно :D А езиците наравно ли се учат или си избираш кой да ти е първи? Питам за гръцкия,румънския и албанския,нали те са основните :) И също така други езици може ли да се учат :roll:
No me AmeS...
Аватар
gretka
В началото бе словото

Мнениеот plamKA » 22 Авг 2008, 12:18

Ами като цяло в учебния план са заложени - албански, румънски и гръцки. Първите 2 години се учат по равно, а след третата си избираш един от тях, който да се специализира. Иначе както казах, учи се руски , но само 2 семестъра.
Изучават се мъртвите езици - старогръцки, латински, старобългарски( по 1 семестър) , колкото да придобиете някакви минимални знания.В пети курс или четвърти, не знам точно, се учи и западен език.
Старогръцкия е много труден, но пък преподавателите са точни.
Латински още не съм учила, но казват, че също не е лесен.
Първата сесия на мен ми беше много трудна. Имахме 8 изпита. Още от сега се приготви за доста учене по Езикознание, защото това е може би най-сериозният ти изпит за цялото обучение по Балканистика и ще се провежда след първия семестър.
Иначе като цяло,както казах, е забавно и интересно, стига да те влече.
Втората ни сесия, мина сравнително по-лесно и по-бързо от първата и беше по лека.
Мисля, че няма да съжаляваш. И все пак, зависи дали ти се учи това и дали си сериозен човек :)
Успех ! И ако имаш още въпроси, ще отговарям, доколкото мога :)
Аватар
plamKA
От дъжд на вятър

Мнениеот gretka » 22 Авг 2008, 14:30

Благодаря много за информацията :) А дали си наясно възможно ли е да се запиша на някакъв курс към университета,за да уча друг език и въобще има ли такива курсове? :roll:
No me AmeS...
Аватар
gretka
В началото бе словото

Мнениеот plamKA » 22 Авг 2008, 21:08

Това не мога да ти кажа, не съм много запозната. Ще питаш в канцеларията и ще ти кажат. ;)
Аватар
plamKA
От дъжд на вятър

Мнениеот gretka » 23 Авг 2008, 19:09

ок,мерси все пак :)
No me AmeS...
Аватар
gretka
В началото бе словото

Мнениеот jjjj » 25 Авг 2008, 14:43

Plamka благодаря и от мен за отговора страшно необходимо ми беше да разбера това, което си написала. Искам да ти кажа, че аз ще уча тази специалност с желание защото съм я записала на първо желание и на първо класиране ме приеха.
Но имам още един въпрос- какви са условията в общежитията, по колко човека са в стая, как е настаняването в стая от първи курс ли бяхте и въобще всичко което можеш да ми напишеш, транспорт до СУ.
Благодаря ти предварително!
jjjj
В началото бе словото

Мнениеот plamKA » 25 Авг 2008, 18:07

Всички мои колежки в нашата специалност бяхме настанени в блок 50 и бл 42. Но не специалсността или факултетът определят в кой блок ще те настанят. Това става на случаен принцип. Сега на 15 септември излиза първа класация за новоприети.След като видите резултатите, отивате в блока , където сте настанени, попълвате си документите, плащате си таксите и ви дават ключа за стаята. Най - много са стаите тройки. Има и стаи двойки. Моята стая беше в много лошо състояние, лепихме тапети, пооправихме я малко :Р и после свикваш... Мн малко стаи в Студентски град са ремонтирани и хубави, но с малко повече късмет може да получите такава стая. Ако не стане, влагаш малко парички, делиш със съквартирантите и правиш някои промени, които ще те накарат да се чувстваш малко по-уютно :)
Иначе в студентски град ходят две автобусни линии - 94 и 280. Двете линии ходят до СУ, като маршрутът на 280 е по-кратък и те спира точно пред СУ. Общо взето в студентски град не е лошо, свиква се с всичко.
Иначе нашата специалност си има отделни аудитории/кабинети, в които учат само студенти по балканистика. Както вече казах, преподавателите не са лоши, но повечето са доста строги. Ако има някакви проблеми, ще помагаме :Р
В началото всичко ще ви е доста трудно и непонятно, ще се чудите защо ви занимават с тия глупости :Р , но после всичко си идва на мястото :)
Това е за сега, за друго не се сещам :)
Аватар
plamKA
От дъжд на вятър

Мнениеот jjjj » 28 Авг 2008, 21:09

Искам още нещо да попитам, защото като слушам коментарите за спициалност балканистика, колко е трудна започвам да се плаша.
Има ли изисквания какви речници точно трябва да се използват и някой може ли да ми даде предварително информация, ако мога да си ги набавя докато чакам в провинцията и скучая. И като начало какво ми е необходимо да имам?
Мерси!
jjjj
В началото бе словото

Мнениеот plamKA » 28 Авг 2008, 23:01

За първата година:
По езиците - учебникът по румънски език се ксерокопира, учебникът по руски език - също, учебникът по албански език- пак :D . По старогръцки няма учебник, преподавателите дават всичко, което ти трябва на лекции, а на изпита ти осигуряват речник. Трябва ти единствено учебник по езикознание и тук-там някои книжки по теория на литературата, с които ще ви запознаят. По всичко друго се учи от лекции.
Има един голям речник по румънски език, който си го купуваш от книжарницата в университета и струва около 30 лв. Аз още не съм си го купила, защото не сме започнали да превеждаме,дори граматиката на езика не сме свършили още... по румънски вървяхме доста бавно...
По албански не сме говорили за речници...
За гръцкия... сега ще го почваме него... за там знам, че речниците са по-скъпички и не знам дали има някви добри българо-гръцки и гръцко-български... Ще ни кажат:)
Та това е :)
Аватар
plamKA
От дъжд на вятър

Следваща

Назад към ФСлФ