Славянска филология 10/11

Подфорум към Факултета по славянски филологии

Re: Славянска филология 10/11

Мнениеот m.g. » 23 Юли 2012, 10:39

на първо място ми е :))
m.g.
В началото бе словото

Благодарил (а): 17 пъти.

Мнениеот Тединкъъъ » 23 Юли 2012, 19:54

Ех.. и на мен ми беше на първо преди три години.. макар че през цялото време преди това исках психология. Специалността сама по себе си не е лоша, като изключим някои безумни преподаватели (които ще ви бъдат на всички групи), странните методи на преподаване на някои от езиците (поне както съм чувала, аз лично съм доволна от нашия език), ужасно многото излишни предмети и форсирането именно на тях.. и най-вече "бляскавата" реализация след това.. съветът ми е хубаво да си помислите искате ли да работите като преводачи. Ако това е мечтата ви, СлФ, както и всички други филологии, е за вас. Това ви е основната реализация, или евентуално асистент по съответните езици. Е, с повечко връзки тук и там, може и журналисти/дипломати, но ако ги нямате, по-добре не хвърчете твърде много, че СлФ ви гарантира такава работа.
Ако обаче го записвате само за да учите езици - можете да запишете и модул по съответния език, като втора спец. и да ви го признаят в дипломата. Според мен не си струва иначе да си губите пет години. С времето ще разберете, че да учиш СлФ не е нито престижно, нито перспективно... Разбира се, зависи и от амбициите на самия човек, така че вие си преценяте. :D
Аватар
Тединкъъъ
Пишете, о, братя

Благодарил (а): 5 пъти.

Мнениеот m.g. » 23 Юли 2012, 20:26

Не ми е съвсем ясно кое точно определя престижа на дадена специалност. Каквото дойде- такова. Не всичко е връзки в тоя живот, има много успели хора, които са си скъсали задника от работа. Просперитета на студента си зависи изцяло от него. Като завършиш престижната и така желана Психология по-добра ли реализация виждаш?
m.g.
В началото бе словото

Мнениеот murakami » 23 Юли 2012, 22:49

Ако си тъп/прост/мързелив, никоя специалност няма да те спаси. :lol: Както каза m.g. - личностни качества. И далеч не е задължително да бачкаш нещо тясно свързано с образованието си. Настоящата ми работа е доста далеч от първата ми специалност, но хич не мога да се оплача, даже напротив. ;)
murakami
В началото бе словото

Благодарил (а): 2 пъти.

Мнениеот Тединкъъъ » 25 Юли 2012, 13:37

m.g. написа:Не ми е съвсем ясно кое точно определя престижа на дадена специалност. Каквото дойде- такова. Не всичко е връзки в тоя живот, има много успели хора, които са си скъсали задника от работа. Просперитета на студента си зависи изцяло от него. Като завършиш престижната и така желана Психология по-добра ли реализация виждаш?

Далеч съм от мисълта, че съм искала това, защото е престижно. Имала съм свои причини, които нямам намерение да обсъждам тук.
Относно СлФ - аз казвам как стоят нещата в действителност, след като съм минала през това. Разбира се, повтарям, ако смятате всички вие, които сега започвате СлФ,че с това искате да се занимавате, давайте :D
Аватар
Тединкъъъ
Пишете, о, братя

Мнениеот m.g. » 25 Юли 2012, 14:48

На мен пък идеята ми беше, че престижа на специалността не определя успешната реализация.
Ако все пак има някой, които се интересува от задължителната/препоръчителната антична (и не само) литература, ето какво намерих аз:
http://www.slav.uni-sofia.bg/index.php/ ... t-lit-slav
m.g.
В началото бе словото

Мнениеот mebbeth » 27 Юли 2012, 13:57

Но има специалности, които имат по-голяма връзка с реалния живот извън аудиториите на университета.
Категорично филологиите не са сред тях, учебните планове не се актуализират правилно според мен,
ужасно глупаво е да се учат няколко славянски езика (извън основния), които не се научават на ниво,
а да се пропускат основните езици днес - английски, немски и останалите от тая група. Без тях просто
човек не може да се реализира, а за 5 години се забравят, ако не се практикуват и усъвършенстват - факт.

Като завършил дори и преводач трудно ще станеш, имам предвид, преводач, който да живее от труда си,
не просто да ти подхвърлят някой лев от време на време.
Голям процент от хората са по кол-центрове, това е ясно. Една друга голяма част просто започват в някаква
област, където ги вземат и ако областта позволява, развиват се в нея. Цяло щастие е, ако има повод да си
ползваш знанията по славянския език.
Аватар
mebbeth
PIOUS GORGON

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот murakami » 27 Юли 2012, 19:58

А малко странично от този въпрос: Някой да знае как стои работата с прехвърлянето? Примерно, ако си приет език Х, но си настояваш за Y, може ли да се подаде молба и да те преместят веднага (първите дни на семестъра). Помня, че в моята група имаше такива случаи с няколко момичета. Молбите им не бяха одобрени, но си останаха в по-желания език... не ми беше удобно да питам някак.
murakami
В началото бе словото

Мнениеот Тединкъъъ » 29 Юли 2012, 19:42

При нас имаше един такъв случай, но молбата на момичето (за полски) беше одобрена чак един месец след като я подаде :shock: И тя се отказа, защото вече била изпуснала основата.
Аватар
Тединкъъъ
Пишете, о, братя

Мнениеот murakami » 30 Юли 2012, 13:41

Мда, това е гениално просто. Но момичетата си идваха от първия ден в желания език, явно може. :?

Как да е, минималният бал е 17 на първо класиране. Очаквах да е ниско, ама чак пък толкоз... Дано има по-малко съспенс с разпределението по езици в такъв случай. :lol:
murakami
В началото бе словото

Мнениеот mebbeth » 31 Юли 2012, 09:29

По принцип прехвърлянето става с молба или най-вече с лично "молене" на подходящите хора. :)
Аватар
mebbeth
PIOUS GORGON

Мнениеот kissoff » 02 Авг 2012, 12:10

Здравейте :) Вчера се записах.Много харесвам тази специалност и се радвам че ме приеха.Ако 1ят език е чешки,2ят ще е словашки-това сигурно ли е?
I have gone to find myself,if I get back before I return ,keep me here.
Аватар
kissoff
В началото бе словото

Мнениеот passenger » 07 Авг 2012, 19:08

kissoff написа:Здравейте :) Вчера се записах.Много харесвам тази специалност и се радвам че ме приеха.Ако 1ят език е чешки,2ят ще е словашки-това сигурно ли е?

Да, сигурно е. Но дотогава има още време, вторият език е чак в трети и четвърти курс. Преподавателката по словашки език е освен знаещ и можещ преподавател и много мил човек, така че се надявам да не сте разочаровани.
Успех на всички. :rabbit:
Аватар
passenger
В началото бе словото

Мнениеот Megi_k » 30 Авг 2012, 15:38

Специалнотта е готина и приятна, казвам го след 3- годишен опит.Лично за мен е имало точно 2-3 предмета, които за били безумни / а 2-та то от тях са свързани с педагогическия профил, което няма нищо общо с глвното, което учим / . Че не е за всеки, не е . Но и колко са хората, които не знаят какво искат. Що се тнася до реализацията- колеги, ние не знаем какво ще ни поднесе животът утре,а вие сте седнали да разправяте как реализацията ни като преводачи била единствена. Еми да ме прощавате, ама дипломати няма как да станем със Славянска филология,защото все още не сме завършили МО. На новите колеги, им пожелвам успешна година и дано им хареса специалността, защото е наистина нещо, което си заслужава.:)
Аватар
Megi_k
В началото бе словото

Мнениеот m.g. » 02 Сеп 2012, 01:13

Обаче дипломати няма как да станем ии без два езика на много високо ниво, така че.. едното без другото не може. Аз намирам специалността за една прекрасна възможност :)
m.g.
В началото бе словото

ПредишнаСледваща

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към ФСлФ