Въпрос към всички полски филолози

Подфорум към Факултета по славянски филологии

Въпрос към всички полски филолози

Мнениеот Rimedore » 22 Ное 2011, 20:37

Здравейте колеги.
Аз изучавам история 2 курс в ПУ " Паисий Хилендарски " . Реших да Ви пиша, защото правя изследване за средновековната история на Полша. Жалко обаче, че има много малко информация на български език по темата. Исках да Ви питам дали изучавате в някой от курсовете дисциплина Странознание на Полша или нещо подобно, в което да Ви говорят за историята на Полша? Знаете ли книги или учебници, в които да има информация за историята на Полша и исторически извори? А дали някой от преподавателите Ви би знаел откъде може да се намери информация?
По библиотеките и в книжарниците почти няма нищо за Полша, не само за историята и, предполагам сте се убедили в това.
Знам за книгата " Зубър, видра и паун. Антология на полската литература от Средновековието до Просвещението " и вече я имам. Но в нея има малко за самото Средновековие и поместените произведения са проза и поезия, а не исторически извори. Което не прави книгата по-малко интересна и " историческа " .
Е, това е от мен.
Поздрави.
И една забравена песен, с която също Ви поздравявам:
http://vbox7.com/play:de6cfda4

PS:Все още ли може да се изучава полски от всички студенти на СУ за 2 години?
Аватар
Rimedore
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Re: Въпрос към всички полски филолози

Мнениеот Lorry.T » 29 Ное 2011, 00:51

Здравей!
Първите заглавия, за които се сещам, са " Полският път" на Адам Замойски и " История на Полша" на Михал Тимовски. Преподавателят ни по исторически и културни реалии на Полша ( който е и автор на Антологията) ги беше включил в препоръчителната библиография към конспекта още в първи курс. Е, това беше доста отдавна... но... както и да е. Има ги преведени на български език. С малко повече успех ще се намерят в някоя библиотека.
Надявам се да съм била в помощ!
Успех! :)
Аватар
Lorry.T
В началото бе словото

Благодарил (а): 0 пъти.

Re: Въпрос към всички полски филолози

Мнениеот m.g. » 20 Фев 2013, 22:24

Аз, освен Замойски, който намирам за изключително нечетивен, бих препоръчала "Полша. Съдбини и съвременност" на Асьов.
m.g.
В началото бе словото

Благодарил (а): 17 пъти.

Назад към ФСлФ