Държавен изпит по български език и литература

Подфорум към Факултета по славянски филологии

Държавен изпит по български език и литература

Мнениеот smehurko » 15 Окт 2013, 09:24

Здравейте!

Дали евентуално някой от българска филология знае как се падат въпросите на държавния?
Защото очевидно не се падат въпросите от конспекта. На мен например ми се падна "Резултативни времена в българския език", като се има предвид, че въпроса за време е засегнат в конспекта само като една от категориите на глагола... не че не знам какво са резултативни времена, но някак си не мога да напиша 2 реда. Та... ако някой може да ми каже поне примерни теми, които са се падали, да знам на какво да наблегна. А не да учиш по конспект с 16 000 въпроса и накрая да ти се падне нещо 15-то ... :|
Аватар
smehurko
В началото бе словото

Благодарил (а): 1 пъти.

Re: Държавен изпит по български език и литература

Мнениеот Boleyn » 15 Окт 2013, 09:53

Това се падна тази година на редовния, значи с теб сме били в един курс? :lol: Само дето аз писах по съвременна българска литература.
Иначе си има консултации за държавния - пиши/звънни на Миланов/Влахова (тъй като си избрал граматика).
Изображение
I'd spend
9 lives with you
Аватар
Boleyn
Beauvoir

Благодарил (а): 968 пъти.

Мнениеот smehurko » 15 Окт 2013, 13:50

Аз съм славянска филология.
Миланов не го познавам, а Влахова нямам особено желание да я виждам, а и не мисля че може да ми помогне. Мислех си,че е нормално да имаме актуален конспект... :?
Аватар
smehurko
В началото бе словото

Мнениеот svetleto89 » 17 Окт 2013, 06:32

Реално въпросът, който се е паднал, е от конспекта, но променен. Трябва да знаеш всяко нещо, защото може от 1 общ въпрос да дадат нещо конкретно. Пример - когато аз се явявах, дадоха повелително наклонение. Което е доста конкретен въпрос и трябва по него да пишеш, а не за наклоненията общо.По-добре чети и по литература,за да си подготвен да си смениш желанието, ако там се падне по-лесен или интересен въпрос. Доста мои колеги се бяха готвили за български, но писаха по литература. Включително аз. :)
От какво се прави ливада?
Нима не знаеш?
Трева -
и една пчела -
и да мечтаеш.
Ако пчелата не пристига -
мечтата стига.

Емили Дикинсън
Аватар
svetleto89
Паисий

Благодарил (а): 32 пъти.

Мнениеот smehurko » 18 Окт 2013, 12:59

Да бе, реално въпросът е от конспекта, само дето не знам как ще напишеш повече от 2 странички за резултативни времена или за повелително наклонение... а тая книжка с листове дето ти я дават сигурно би трябвало да предразполага към нещо повече...не знам.. :| А да чета и по литература... пфф, не знам как успявате ама аз нямам намерение да се готвя още 2 години за държавен изпит :)
Аватар
smehurko
В началото бе словото

Мнениеот kRiss » 10 Яну 2014, 10:46

svetleto89 - интересно ми е как успяхте да научите хубаво граматиката, че да ви остане време за четене и по литераутра?!
Струва ми се, МЕКО казано, НЕвъзможно. Не се подценявам, но просто обемът на материала е огромен. Моите колеги биха се изсмяли на това...

Искам да попитам дали някой има развити теми по Фонетика? Имам останалите раздели, но фонетиката ми бяга...

Иначе относно конспекта, свалила съм си го от сайта на Факултета по Славянски Филологии.
"Before u judge me.. tRy hard to LOVE me!"
Аватар
kRiss
dReam*catcher

Благодарил (а): 0 пъти.

Мнениеот svetleto89 » 16 Авг 2014, 18:17

kRiss,
аз реално се готвих за граматика, но спонтанно реших да пиша на литературната тема, защото ми хареса, а езиковедската, която се падна, ми беше трудничка.
Иначе не съм учила специално за ДИ по л-ра, карах го на спомени от упражненията, както и от курсовите работи, които съм готвила (темата, по която писах, беше свързана с кръга "Мисъл").
От какво се прави ливада?
Нима не знаеш?
Трева -
и една пчела -
и да мечтаеш.
Ако пчелата не пристига -
мечтата стига.

Емили Дикинсън
Аватар
svetleto89
Паисий

Благодарил (а): 32 пъти.

Мнениеот smehurko » 18 Авг 2014, 08:46

Е то остава и за кръга "Мисъл" да не можеш да пишеш... ние направо го сънувахме тоя кръг вече... :)
Аватар
smehurko
В началото бе словото

• Similar topics
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Назад към ФСлФ